XCM

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

XCM

Мнениеот L-E-G-O » Нед Авг 26, 2007 10:30 pm

Карам XC с вилка sunter XCM. Въпроса ми е дали ще издържи един диск и какъв ще ми предложите за около 50-60лв :)
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот MaN1aK » Нед Авг 26, 2007 10:32 pm

За колко голям размер на диска ли говорим или за цяла дискова спирачка?
1-во пиши грамотно!
2-ро задай си хубаво въпроса! ;)
MaN1aK
 
Мнения: 1761
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 8:32 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот rarekin » Нед Авг 26, 2007 10:35 pm

Ще издържи дискова спирачка със 160мм. ротор. По-голям няма да е добре за вилката.
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот L-E-G-O » Нед Авг 26, 2007 10:37 pm

В момента съм с V-brake, но искам да сложа дискови спирачки. Питам за цял комплект :dunno:
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот MaN1aK » Нед Авг 26, 2007 10:42 pm

http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... 8cef5fdee5 ето тази може да ти свърши работа :) :agree:
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=635
тази също :agree:
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=636
и тази,която е олекотен вариянт от 2-та и малко по скъпичка! ;)
http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... 8cef5fdee5
и това е последната малко над твоя буджет!
:D :beer:
MaN1aK
 
Мнения: 1761
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 8:32 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Just crazy » Пон Авг 27, 2007 1:37 pm

Карам с XCM вече година и сам доста доволен, обаче да ти кажа честно тази вилка изобщо не е за диск, но ако пък си чак толкова навид дискът в никакав случай не трябва да е по-голям от 160-ка, а най добре ще бъде ако е нещо от сорта на: SHIMANO или Logan.
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)

Мнениеот blizzard » Пон Авг 27, 2007 4:28 pm

Ако не се лъжа, XCM има варианти с 28мм и с 30мм подпори, по-старите са по-тънки. Та и това има значение. Един колега мъчи старата с 160мм Avid BB7 от известно време, няма проблеми, но все пак човек трябва да си има едно наум, ако кара така, и да не се набира много на лостчетата. Мисълта ми е, че ако е тази с по-дебелите подпори, не би трябвало да има проблем със 160мм диск, още повече ако спирачката е от класа, от който търсиш.. Аз самият карам вече от няколко месеца с XCP, която пак е 30мм подпори, и с 185мм BB7 и нямам проблеми.

Just crazy написа: най добре ще бъде ако е нещо от сорта на: SHIMANO или Logan.


Защо слагаш Shimano (дори и да имаш предвид най-ниския модел - BR465) под един знаменател с Logan?

P.S. Сега видях, че новите XCM нямат оси за V-brake, така че явно става дума за старата. И все пак, не вярвам, че със 160мм ротор на спирачка за 60 лв ще имаш проблеми, освен ако не държиш да правиш предни баланси де. :)
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Just crazy » Вто Авг 28, 2007 8:32 am

Не че имам нещо против Shimanoto а просто знам от личен опит че на XCM-ма ако се сложи някаква добра 160-ка, като Avid bb5 или bb6 няма да кара дълго. Поради тази причина и аз олекнах с 12 лв. за да и оправя луфта.
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)

Мнениеот L-E-G-O » Вто Авг 28, 2007 12:23 pm

blizzard кой модел би ми предложил :popcorn:
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот blizzard » Вто Авг 28, 2007 8:21 pm

Just crazy написа:Не че имам нещо против Shimanoto а просто знам от личен опит че на XCM-ма ако се сложи някаква добра 160-ка, като Avid bb5 или bb6 няма да кара дълго. Поради тази причина и аз олекнах с 12 лв. за да и оправя луфта.


Днес карах с един приятел, който на същата вилка е сложил BB7 185мм и от почти година и няма проблеми. Това само по себе си не означава, че не може да се разлуфти вилката. Напротив, щом Just crazy казва, че я е разлуфтил със 160 мм диск, значи не е съвсем безопасно. Мисълта ми е, че може и да е безопасно за вилката, може и да не е, всичко зависи от начина ти на каране и на спиране. Универсален отговор не можем да ти дадем. И все пак, Windstream, ако не се лъжа, беше казал преди време, че той кара с голям ротор, въпреки че знае, че ако натиска здраво спирачката, ще съсипе вилката. И все пак, по-добре в критична ситуация да имаш повече спирачна сила и да си скапеш вилката, отколкото да нямаш достатъчно спирачна сила и да си съсипеш здравето в някое борче :).

Ако спираш кадърно и не натоварваш компонентите, според мен проблеми няма да имаш.

@L-E-G-O В тези пари май най-добрият избор е BR-M465. Със 160мм ротор би трябвало в повечето ситуации да ти е достатъчно силна, но на технични спускания трябва да се подготвиш за спиране с два пръста, влошен контрол и такива неприятни работи.
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Isidor » Сря Авг 29, 2007 3:19 am

Интересно..... Защо след като няма да издържи 180мм диск, Drag Expert-а на един приятел дойде именно с такъв размер от фабриката? Плюс това аз карах със 180мм и нямах никакви проблеми.
Rides: Santa Cruz Heckler with Fox DHX 5.0
Аватар
Isidor
 
Мнения: 812
Рейтинг: 1533
Регистриран на: Нед Апр 02, 2006 6:15 pm
Местоположение: Middletown, Connecticut, USA

Мнениеот L-E-G-O » Сря Авг 29, 2007 9:25 am

При бързи спускания с интензивни спирания повече разчитам на предната спирачка (тези които карат DH ще кажат дали това е правилния начин). Може би този начин на спиране не е правилен, но се чувствам сигурен. Командата ми е за два пръста и не я щада.
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот Just crazy » Сря Авг 29, 2007 10:10 am

За мен blizzart е абсолютно прав. Но въпреки всичко ти си даваш парите, затова дано вземеш най-правилното решение.
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)

Мнениеот napster » Сря Авг 29, 2007 9:43 pm

Карам с XCM и Avid Juicy 7 с 203mm ротор и мога да Ви кажа че досега на всичките front balance които съм направил и кви ли не други аграрщини вилката си се държи перфектно. Има малък луфт който си го имаше и като карах със 160мм Тектро IO така че не се притесняваите особено ;)
Аватар
napster
 
Мнения: 455
Рейтинг: 1594
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:32 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот SeeSaw » Пон Мар 10, 2008 8:22 pm

имам 1 въпрос ... значи имам ХСМ и днес опитах да развия тези неща (не знам как се наричат :^: ) на които се монтира в-брейка обаче не мърдат :dunno: нито наляво нито надясно :dunno: сега се позакръглиха ма не е там проблема ... Как да ги развия тея работи
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm

Мнениеот Just crazy » Пон Мар 10, 2008 8:53 pm

SeeSaw написа:имам 1 въпрос ... значи имам ХСМ и днес опитах да развия тези неща (не знам как се наричат :^: ) на които се монтира в-брейка обаче не мърдат :dunno: нито наляво нито надясно :dunno: сега се позакръглиха ма не е там проблема ... Как да ги развия тея работи


Зимаш едно ключе 9-ка и една тръба, която да ти служи като по-голямо рамо, отколкото ключето има (ФИЗИКА) :D и напиняш докато се отвие. ;)
Но сигурно си заоблил главата за ключето, затова ако с ключа не стане ще трабва по груба сила, примерно използването на водопроводен ключ. :qright:

Между другото аз моите на рамката ги отвих използвайки първият начин. :beer:
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)

Мнениеот Ozzie » Пон Мар 10, 2008 9:16 pm

SeeSaw написа:тези неща (не знам как се наричат :^: ) на които се монтира в-брейка

Уши (рогца) за V-brake. Така се наричат.
Ако вече си успял да ги закръглиш, по- добре се откажи.
Преди няколко години се пробвах да развия такива от един З(ол)ум, счупих ключа и се отказах.
И ако не е указано друго, развиваш обратно на часовниковата стрелка.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот SeeSaw » Пон Мар 10, 2008 9:40 pm

eми ...
аз с груба сила ще успея ама тва само на не ефектира по някакъв начин на вилката
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm

Мнениеот hitar_potter » Пон Мар 10, 2008 9:55 pm

SeeSaw написа:eми ...
аз с груба сила ще успея ама тва само на не ефектира по някакъв начин на вилката
Ако ти писне, накрая вземи една ножовка и реши пролема генерално :naughty: А иначе най-научното название на тия бъцки е "пивоти" ;)
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот SeeSaw » Пон Мар 10, 2008 10:03 pm

имам си дремел :D (за тези които не знаят - мини ъглошлайф/флекс)
да и тоя момент може да дойде :beer:
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm

Мнениеот SeeSaw » Вто Мар 11, 2008 6:41 pm

Ще бъде ли проблрем ако на Тектро ИО сложа ротор от Аурига ?
и на двете накладките били "High performance metal ceramic compound" и разликата в роторите е че единя е кръгъл а другия вълнообразен.
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm

Мнениеот lancer[evo] » Нед Апр 06, 2008 5:29 pm

Карам OXFORD от 2 месеца много съм доволен..
Но единствената забележка ми е към предния амортисьор ...
искам да си взема XCM .. спирачките са ми PROMAX DSK320 а диска PROMAX Z3 не съм сигурен но миля че беше 16см...
Мислите ли че ще имам проблеми .. карам предимно скокове; стълби; downhill.. ?! ;) :) пишете ми на скайпа ако може :) - DemoN_Hun73r
Запомни, че животът може да те заведе на място, където най-малко си очаквал, но това място ще е точно там, където ти би искал да бъдеш. :)
lancer[evo]
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Нед Апр 06, 2008 5:07 pm
Местоположение: Благоевград

Мнениеот SeeSaw » Нед Апр 06, 2008 6:35 pm

ПОПРИНЦИП: ама тая вилка не е за тва !?!
ОБАЧЕ: аз съм доволен защото ми е първата мека вилка.
ОСВЕН: много яко луфти или поне така ми се струва :crap:
(може и да съм прекалено претенциозен :D )
като че ли отначало по-малко луфтеше :dunno:
а като слизам по стълбите от втория етаж изправям колелото на задна и го дрънкам по стълбите и тога вилката яко треска
иначе ако я ударя по-силно в някоя неравност (което попринцип се опитвам да избегна) или ако не се приземя идеално на скокче, чука (не много силно, но не и много слабо)
ако дропвам от някъде по-високо или дори от някой троатоар (което го правя винаги) има обратен чук като я дръпна.
Съвсем не е добра но за парите си става, тържи се прилично, за рибаунд не мога да говоря защото както казах това ми е първата мека вилка. (луфта не е в челото първо защото там всичко е перфектно почистено, смазано и перфектно затегнато и второ защото как да ви кажа ... просто не е от там)
също така с тия меки пружини е доста добре и за по-леки хора (имайки предвид че аз съм 90 кила и дори на наи-натегнати пружини пак е мекичка)
не знам каква е сегашната ти вилка но мисля че би било по-добре да отделиш малко повечко пари за нещо по-добро
П.С. @Invert_Biker продава едно Duro което е в доста прилично състояние така че ако искаш може да се свържеш с него и да се спазарите нещо :popcorn:
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm

Мнениеот climber4o » Нед Апр 20, 2008 1:15 pm

има обратен чук като я дръпна.
|
казва се горна граница,което за такава вилка е нормално а за разлуфттването немога да ти кажа нищо по въпроса аз карам с предна спирачка от 89.90 Shimano ама на вилка Дуро Е ..... и немога да ти кажа с сигорност :agree:
Skype:climber4o
MTB Чат
My Bike
Местоположение: РуСе !:dunce:
Аватар
climber4o
 
Мнения: 87
Рейтинг: 967
Регистриран на: Нед Апр 06, 2008 12:34 pm
Местоположение: В MTB-BG.com

Мнениеот botroid » Нед Апр 20, 2008 8:12 pm

На разлуфтена XCM, ако се сменят втулките с нови за 12 лв. ще се оправи ли? Че както я карам сега, много трака и хлопа при спускания.
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Мнениеот Yavkata » Нед Апр 20, 2008 8:21 pm

Ще се оправи луфта, дано намериш втулки, че нещо ги нямаше доскоро във Веломаниите.Хлопането и тропането може би ще си останат.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот SeeSaw » Пон Апр 21, 2008 3:18 pm

Бе аз ако тръгна да оправям тракането, тропането и скърцането требва си смен колелото. Даже напоследък и средното се разскърца :popcorn:
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта