Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Holo » Пон Юни 08, 2020 10:24 am

Здравейте!

От няколко месеца имам декатлонски ST100 https://www.decathlon.bg/velosiped-st-100-275-id_8400335.html, на който доста лесно изкривявам предната капла. Тежа около 100 килограма и при по-висока скорост минаването през дупка си е проблем. Разбирам, че колелото е нисък клас, както и че теглото и скоростта са важни фактори, които се стремя да намаля. Но след последната разходка, предната гума пак започва да поиграва и се чудя, какво мога да подобря в колелото? Виждам, че се продават само спици, но в сайтовете се описва материал, дебелина и цена, от което не разбирам, какъв ефект ще имат. Аналогично за каплите.

Има ли смисъл да търся по-здрави спици и може би капли? Ако да, за какво да се оглеждам (освен ключе за навиване на спиците :D )?
Holo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 08, 2020 7:27 am

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот marsa » Пон Юни 08, 2020 10:50 am

Без смяна на части единственото смислено нещо е след качествено изправяне (което може да се окаже невъзможно - според нивото на частите) да се фиксират ниплите към спиците със съответно лепило. Това е по-скоро кърпене за да се удължи още малко живота, въпреки че е неподходяща сглобка за условията. Колко дълготрайно би се оказало - въпрос на шанс - може и да изкара години.

Броят спици и вероятно здравината на шината не са подходящи за голямо тегло, а по-скоро за 60-80кг макс като компромис.

Правилният вариант е да се изгради изцяло ново предно колело с максимален брой спици (36) и достатъчно масивна шина.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот madsnake » Пон Юни 08, 2020 11:22 am

Изобщо не се занимавай да сменяш спици. Както е казал marsa - или да се сглоби нова капла или да се купи готова такава. Аз съм 130 кила, градското колело няма никакво окачване и го търкалям с едни капли кросер, максимално евтини с 32 спици и досега драми с предната не съм имал. Задната е друга бира. Но честно казано въпреки 28те спици отпред съм доста изненадан, че имаш проблеми с предна капла, а не задна. Винаги съм бил над 110 килограма от както карам колело и досега проблеми съм имал само със задната. Да не би да влизаш в дупките грешно? Не и се облягай колкото можеш на тая вилка :) Гледай да поемаш част от неравностите с ръце/крака ставайки от колелото.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Holo » Пон Юни 08, 2020 11:48 am

Благодаря и на двамата за съветите!

Като цяло колелото го взех импулсивно, за проба и след не много обстоен оглед на темите за покупка на ново колело. Така че ще огледам, какво се предлага като спици и шина, и ще преценя дали да ги сменям или да почакам докато го потроша и да мина на идеята на marsa :smash:

Иначе техниката ми е като на начинаещ. Опитвам се да не се облягам на кормилото, а да изнеса тежеста по-към гърба/дупето. При неравности или се повдигам, или изправям на педалите, за да поема вибрациите с тяло. Но понякога докато се оглеждам настрани (или просто блея) пропускам неравност пред мен, за която иначе бих намалил.
Holo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 08, 2020 7:27 am

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 08, 2020 3:03 pm

Най-добре да се разгледа на място от читав механик - може да кaжеш от кой град си и някой да сподели.

На мен също ми изглежда странно да имаш проблем с предната - задната е винаги много по-натоварена и отнася повече неравности. Съвсем възможно е спиците да не са били достатъчно натегнати и това да ти създава грижи.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Holo » Пон Юни 08, 2020 3:44 pm

От София съм и да, прав си. Колелото е сравнително ново и не съм посещавал много механици, за да мога да ги сравнявам.
Holo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 08, 2020 7:27 am

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот waffleS » Пон Юни 08, 2020 8:34 pm

Краткият отговор е, че няма какво да направиш.
Нисък клас колело + повече килограми + невнимание си водят до това :D
Продаваш или търсиш части за колело? Виж всички обяви тук!
https://bike-trade.net
Аватар
waffleS
 
Мнения: 333
Рейтинг: 1163
Регистриран на: Вто Фев 16, 2010 8:10 pm

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Alexi » Пон Юни 08, 2020 11:24 pm

може да се сменят шините с по корави ,или целите капли - не е евтина инвестиция но това е положението ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юни 09, 2020 9:58 am

Holo написа:От София съм и да, прав си. Колелото е сравнително ново и не съм посещавал много механици, за да мога да ги сравнявам.


При Pave Bike Shop или BaZe ще останеш доволен. Закарай го да ти кажат могат ли да я спасят. Смяна на спици, шина и работа ще е общо към 100тина лева.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Лесно изкривяване на предна капла-какво може да се подобри?

Мнениеот Holo » Вто Юни 09, 2020 1:53 pm

Благодаря на всички за съветите! Ще пробвам при Pave Bike Shop. Като минах през няколко магазина и гледам, колко са натоварени сервизите, май има терен за бизнес в тази насока :)
Holo
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 08, 2020 7:27 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта