Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот kalmuka666 » Чет Май 27, 2021 10:30 am

Здравейте,

Гледайки заглавието ви е ясно, че ще говорим за супер нисък клас велосипеди. Имам следната дилема. Ще си взимам велосипед (дори 2 - и за жената), като ще се карат 99% в уикендите основно по шосе, софийските паркове и крайно леки маршрути във Витоша и околоята. Сравнително високи сме 180 и 184, и едно от основните неща, които търсим е удобна седалка (което докато не покараш 2 часа няма как да разбереш де), но тя може и допълнително да се вземе по-лесно. Засега сме ентусиазирани, но съм реалист и знам, че е силно възможно ентусиазма да трае до първата зима и от догодина колелата да събират прах.

Насочил съм се към начален клас планински колела и съм хвърлил око на Cross GRX-7. Но забелязах, че Крос произвеждат и старата си бюджетна марка Ultra и цената им е с около 50% надолу пък на пръв поглед предлагат всичко, което ми трябва. Спомням си далечната 2000 година когато бях малък (сега на 30 съм голям :look: ) нашите ми взеха първия "бегач" - без амортисьори, без дискови спирачки, без палцови команди и за 5-6 лета по цял ден каране не съм имал никакви оплаквани, не съм му сменял нищо дори и гуми - сами си ги лепяхме с Хелми и С200 :D , отплеснах се. Та, гледайки какво предлагат Ultra ми се струва напълно ОК. Знам, че компонентите са се променили страшно много и съм изключително неподготвен.

Въпросът ми към по-разбиращите е има ли Ultra Nitro компоненти, за които още от пръв поглед да се каже "това ще ти създава проблеми постоянно, по-добре вземи по-добър модел". Разликата в качеството между Ultra и Cross толкова ли е голяма колкото разликата между цените им? В случая цената не е основен фактор - ако знам че постоянно ще трябва да нещо да правя по колелото и ще се чупи през седмица, нямам проблем да взема Крос-ове, но се чудя дали е основателно изхождайки от всичко изписано по-горе? Отделно имам и планове като порасне да возя детето с допълнителна седалка, отново ако знам, че с Ultra трябва да карам с две свещи и икона нещо да не се разпадне без замисляне ще взема друго, без значение от цената.

Други модели, които съм разглеждал са Omega bikes - марка на sport depot, рекламират я като произведени в България и имам сериозни подозрения дали и тя не се сглобява в Монтана - тук голям минус е, че нямат размери и вероятно "универсалния", както го описват в магзина е ориентиран за една идея по-ниски хора; Drag H3 - хареса ми като модел, но тук във форума прочетох, че не е по-добър от Крос и Ултра; и моделите Rockrider на Decathlon.

Бях излишно детайлен, но ще оценя всяко мнение и "за" и "против" моделите, които коментирах, както и предложения за други.
Благодаря!
kalmuka666
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2021 10:44 pm

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот Lucky Loser » Чет Май 27, 2021 11:50 am

Мойте 5 стинки по темата:
За по парковете ще стават, въртите и се кефите. При "крайно леки маршрути във Витоша" обаче ме загуби. Докато се качиш на Витоша поне откъм Бояна не е толкова леко, колкото изглежда. Отделно Витоша си е камениста планина, та къде/кои маршрути визираш за "крайно леки", може би от Железница насам по обиколната ?
Иначе казано дали ще е този GRX7 или нещо друго, според мен ще е доста по-приятно с по-хубав велосипед, най-вече ще е по-удобно(но тук пак се връщам на предния ми въпрос за "леките" пътеки по Витоша)
Моят първи планински велосипед също беше модел 2000 - Sprint Samurai и с него направих пърото си Локвата - Велинград и да, беше ми голяяям кеф, защото тогава само това познавах като велосипед, но след като вече имам по-добър, не бих се върнал към него.

По-скоро първо трябва да споделиш до каква сума би могъл да отделиш за велосипед.

П.С. В раздела има доста теми за велосипеди, прегледай ги, ако не си.

П.П.С.
kalmuka666 написа: с Ultra трябва да карам с две свещи и икона

Това ме разби :D :D :D
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Май 27, 2021 12:31 pm

Такъв велосипед не е безопасен върху нещо по-рошаво от равен черен път. Курбелите са много слаби, както и каплите. Тук въобще не става въпрос са агресивно каране - просто са направени максимално евтино и са ОК по гладки алеи и пътища. Последно време колелата от Декатлон имат отлично съотношение цена/качество в началният клас, но така като гледам нещо ново ставащо за планина е от към 800 лв и нагоре.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3969
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот kalmuka666 » Чет Май 27, 2021 1:13 pm

Pr3d4t0R написа:Такъв велосипед не е безопасен върху нещо по-рошаво от равен черен път. Курбелите са много слаби, както и каплите. Тук въобще не става въпрос са агресивно каране - просто са направени максимално евтино и са ОК по гладки алеи и пътища. Последно време колелата от Декатлон имат отлично съотношение цена/качество в началният клас, но така като гледам нещо ново ставащо за планина е от към 800 лв и нагоре.


Lucky Loser написа:По-скоро първо трябва да споделиш до каква сума би могъл да отделиш за велосипед.

Първо ви благодаря за мненията!
Отначало мислех за нещо около 500, но видях, че реалностите са далеч от това. Разни калпави модели около тези пари и една пропаст до 1000, където са вече пъвите сносни (по лаишките ми критерии и мнението на 2-3ма продавачи в BikeCenter). В промеждутъка видях Крос, и хем от лека носталгия, хем с желание да подкрепя българското, хем отново по препоръка от BC, че в последните години Крос ползват добри компоненти, се спрях на тях.

ОК съм с идеята да отделя и повече пари ако евтините модели просто не стават.
От Декатлонските тези влизат в първоначалните ми виждания:
https://www.decathlon.bg/velosiped-st-1 ... 02020.html - доста странен ми се вижда само с една плоча нямам никакви наблюдения или мнения от познат от такъв тип велосипед, но не изключвам опцията да го пробвам
https://www.decathlon.bg/velosiped-st-5 ... 83819.html

Адекватни ли са и как са в сравнение с Крос според вас?
kalmuka666
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2021 10:44 pm

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот gssatcc » Чет Май 27, 2021 2:15 pm

Вторият няма наличност, ако правилно се ориентирам.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот kalmuka666 » Чет Май 27, 2021 2:21 pm

gssatcc написа:Вторият няма наличност, ако правилно се ориентирам.

Предполагам имат някаква грешка в сайта. Същия модел излиза и наличен и на друга цена, излиза и изчерпан.
https://ecbg.decathlon.cloud/velosiped- ... 83820.html
kalmuka666
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2021 10:44 pm

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Май 27, 2021 2:56 pm

ST 520 би трябвало да ви свърши работа без да създава глаовоболия. И каски задължително да си купите - Декатлонските са прилични също.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3969
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Голям компромис ли са велосипедите Ultra

Мнениеот kalmuka666 » Пет Май 28, 2021 2:35 pm

Тежък погром, ST 520 e спрян от производство и никъде няма бройки. Връщам се в изходна позиция :D
kalmuka666
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 26, 2021 10:44 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта