Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот hristoy » Нед Юли 18, 2021 5:14 pm

Здравейте,

Благодарение на изчерпателните теми по въпроса какво колело да си взема за около 1000+ лева си харесах няколко модела.
Тръгнах от Cross GRX9, но по препоръка във форума се насочих към Fusion X като по-добра окомплектовка за 100 лева отгоре. Всичко хубаво, ама никкъде няма наличности. Продължих да ровя, харесах си Oryx Nine C18 и там всичко изчерпано. Много хора похвалиха Декатлноските колела - и там нищо. Едно от колелата, което ми се върти в главата и май е налично е Drag Shift, но то пък малко ми надхвърля комфортната цена за колело и не съм сигурен дали не излиза малко от категорията колело което търся (ХС - предимно, градско/горско/парково + леко планинско).

Да си призная гледам само в интернет, не смея да отида засега в магазин, защото си представям как ще ми продават като по-добро това, което имат, а не непременно това, което е по-добро.

Въпросът ми е тази липса на наличности нормална ли е? Въпрос на сезон или е следствие от Ковид, карантини и като цяло затруднени доставки? Имам си един стар Drag ZX1, ама е на годинки, а и го купувах с по-различни цели навремето. Та по-скоро не бързам и мога да издебна правилната оферта.

Към момента ако трябва да купувам по проучване и наличности - излиза или един Oryx втора ръка, тук във форума, или Drag Shift 3.0, или 27.5'' Cross Fusion (евтина окомплектовка, но предполагам подлежи на ъпгрейд). Предполагам всяко от колелата си е доста добро само по себе си, просто на мен не ми харесва да имам ограничен избор. Има ли някаква цикличност в пазара? Бихте ли препоръчали да изчакам черни петъци, коледи и т.н.? Тъй като хич не отибрам от колела - си нямам много доверие да купя някое на старо, но ако знаете магазини, които продават употребявани, но все пак с някаква гаранция, в София - също е супер вариант за мен!

ПП: По принцип си търся колело за придвижване в града, разцъкване с малкия по паркове, гори, язовири и евентуално да постигна мечтата си да се включа (по възможност и завърша) Витоша 100 до(по-до)година. Така че ако някой има предложение с наличност (ново или старо) извън изброените по горе, може да споделя. Предпочитам 29'', ама не съм се заинатил за размера :)

Благодаря на всички отзовали се!
hristoy
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Юли 15, 2021 12:11 pm

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Harka » Пон Юли 19, 2021 11:21 am

За съжаление е нормално. Проблемът с наличностите е в световен мащаб и въобще не се свежда само до България.

А след като вече имаш идея какво търсиш, какъв е проблема да се разходиш по магазините да видиш какво има? :dontknow: Никой няма да ти опре пистолет да купиш нещо...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот NiOOH » Чет Юли 22, 2021 4:27 pm

За съжаление и тази година, както и предишни години, положението с наличностите през лятото е плачевно. Опциите ти, ако искаш колело сега са или да следиш вжедневно наличностите по магазините (даже е добре да ги прозвъниш за да се осведомиш кога очакват доставки) или да се насочиш към нещо втора ръка.
За мен не е нормално, в държава, която е на едно от първите места в света по производство на велосипеди на глава от населението, човек да не може да си купи българско колело.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Alexi » Чет Юли 22, 2021 4:37 pm

тук нищо не се произвежда ,само се сглобява .. рамката е китай/тайван ,останалите части също - та си е съвсем нормално ,отделно цените ще вървят нагоре дори и да има наличности ,защото транспорта от азия е около х3 - х5 на това което беше преди ковида
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Gworan » Чет Юли 22, 2021 4:38 pm

NiOOH написа:За мен не е нормално, в държава, която е на едно от първите места в света по производство на велосипеди на глава от населението, човек да не може да си купи българско колело.


На челно място сме, ама не на български велосипеди, всичко е за навън. От някаква статия: "към 95% от производството е предназначено за износ към страните от ЕС".
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот NiOOH » Чет Юли 22, 2021 5:20 pm

Вероятно и над 95 % от произведените (по-скоро сглобените) тук колела се изнасят. В България годишно се сглобяват над 1,2 милиона велосипеда (данни отпреди 2-3 години). Толкова ли е трудно двете водещи фирми да осигурят микроскопичния ни пазар? Вероятно става въпрос за 30-40 000 броя годишно, с включени в бройката и детските велосипеди. Ясно е, че износните цени са по-високи от тези за вътрешния пазар, но все пак не съвсем всичко би трябвало да опира до това.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Yash » Чет Юли 22, 2021 7:45 pm

NiOOH написа: микроскопичния ни пазар

Ключовата дума.
Точно защото ни е такъв пазарът, сме ощетени откъм доставки.
Проблемът е глобален. Не само за нашата държава. Няма производство. Или поне не в капацитета отпреди 2 години.
Първо се изпълняват, където изобщо се прави, поръчките на най-големите в бранша. След това на останалите по стълбата надолу.
Другото нещо е, че от две години насам хората по света се сетиха, че това нещо велосипедът изобщо съществува. Не може да се смогне на търсенето. Хората си чакат с година велосипедите. Поръчани и предплатени.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот NiOOH » Чет Юли 22, 2021 8:07 pm

Пазарът ни е малък да, а и не особено платежоспособен. Тук обаче говорим за местни производители и освен абсолютната печалба би трябвало да има и неща, като национална отговорност. Производителите в другите държави, които ние наричаме нормални или напреднали, мислят точно по този начин. Не говорим само за велосипеди, разбира се.
Апропо, тази мизерия с наличностите през лятото не е от началото на ковид-кризата, от много по-дълго време е така.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Gworan » Пет Юли 23, 2021 8:22 am

Има и друг момент, някой като каже: Търся колело, ама само да не е *еди коя си българска марка*. Едва ли има позитивен ефект за развитието на пазара...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 26, 2021 6:54 am

Еми, ако разполагаш с пари и търсиш нещо по-скъпо, не си купуваш българско колело, нали :dontknow:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Gworan » Пон Юли 26, 2021 7:44 am

Boyan1984 написа:Еми, ако разполагаш с пари и търсиш нещо по-скъпо, не си купуваш българско колело, нали :dontknow:


Разглеждах през последните две седмици разни твърдаци. Загледах се по Drag Trigger 9.0 (~2500лв) и го сравнявам с предложения от големите имена, на същата цена. Примерно trek x-caliber 8, specialized rockhopper expert, Scott Scale 970, и не помня още какво гледах. Всичко "марково", не само че идва с най-най-нисък клас монтаж (SX срещу NX), ами идва на най-тъпия стандард: 141 boost QR, че някои даже и с вилка на QR... Много ясно че ще си взема драгчето, ако трябва в този бюджет да избирам.
Имал съм Ram, имал съм Drag. Единствения недостатък е, че като решиш да го продаваш, не е като да продаваш Trek или Specialized...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 26, 2021 8:35 am

За скъпите Драгове съм съгласен, предлагат много повече за цената си. За марка трябва да платиш двойно.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот hristoy » Сря Юли 28, 2021 9:52 am

Ехее, темата е избухнала, а аз си мислех, че ще отиде в небитието.

Доколкото разбирам ефектите са два и за съжаление с един и същи знак - летният сезон и Ковид кризата с доставки. Не съм се разбързал и мога да дебна. Като цяло май, за да се спазят всички препоръки - бюджета трябва да се увеличи. Колебая се сега между Fusion X Pro - модерни скорости/Deore + RockShox въздушна вилка или да взема Орикса на колегата от форума и след време да му ъпгрейдна скорости и да го докарам до същото ниво.

Фюжъна - новичък, готов, качвам се и карам, ама го няма, ще трябва да се дебне.
Орикса - каран, ама запазен, има разни готини ъпгрейди и най-вече - наличен е.

Та така драмите на новобранката. Надявам се все в накакъв момент да се похваля с някоя придобивка! Благодаря за отзивите
hristoy
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Юли 15, 2021 12:11 pm

Re: Избрах си колело, даже няколко, ама ги няма никъде :)

Мнениеот martin.radev » Пет Юли 30, 2021 11:21 am

NiOOH написа:Пазарът ни е малък да, а и не особено платежоспособен. Тук обаче говорим за местни производители и освен абсолютната печалба би трябвало да има и неща, като национална отговорност. Производителите в другите държави, които ние наричаме нормални или напреднали, мислят точно по този начин. Не говорим само за велосипеди, разбира се.
Апропо, тази мизерия с наличностите през лятото не е от началото на ковид-кризата, от много по-дълго време е така.

Хех за каква национална отговорност говориш, приятел :)? Те да не изнасят аспирина на България извън граница? Или житото/хляба? :)
Това е частен бизнес, за който държавата се е сещала само, когато дойде време за данъците. А хората имат сключени договори в голяма част с предплатени
Рамки/колела, за който неустойките в европейски съд ще ги разчекнат!
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта