Дамски коледен подарък - препоръка

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Чет Дек 09, 2021 3:58 pm

Здравейте,

Ще изненадвам полувинката за Коледа със МТБ велосипед, който предимно ще се кара в градски условия и по малко сред природата семейно. Водещо е да е лек и лесен за управление понеже си е "джобно гадже" - 156 см височина като съм се спрял на 44 см /17" рамка, 27.5" цола.

Колебая се между тези два варианта/оферти:

https://dragzone.bg/velosipedi/ladybikes/velosiped-drag-27-5-grace-ltd-1

и

https://www.decathlon.bg/damski-velosiped-st-540-275-id_8553362.html

Бихте ли помогнали в избора, с коментар и съвет относно качество на оборудването на двата варианта като ще се радвам и на други конкурентни предложения.

Благодаря!
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Чет Дек 09, 2021 4:41 pm

В сайта на Декатлон са дали малко противоречива информация за скоростите. В описанието пише, че задния дерайльор и командите са Срам, а на снимките колелото е с Шимано Алтус/Асера. Не знам кое е вярното. Драгът изглежда да е с малко по-хубави части, но с тези светофарни цветове не знам доколко ще се хареса на жена... Изглежда по-скоро детско, отколкото женско. Само заради това бих взел Декатлонското, но ти можеш по-добре да прецениш външният вид доколко е фактор.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Чет Дек 09, 2021 4:55 pm

Фак.....т.
И на мен ми се наби кофти цвета на Драг, Но съм в шах - нямам други възможности :dontknow: .

Да разбирам ли, че ако Декатлонският е със СРАМ по би конкурирал оборудването на Драг-а?
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Gworan » Чет Дек 09, 2021 5:12 pm

Предвид коя дата сме днес, и предишния ми опит с онлайн поръчки от Декатлон, не бих им се доверил че ще дойде преди Коледа.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Чет Дек 09, 2021 7:20 pm

Kodi написа:Да разбирам ли, че ако Декатлонският е със СРАМ по би конкурирал оборудването на Драг-а?

Амии, не е задължително, но ще се въздържа от мнение тук, защото не съм карал лично никое от тези движения. Просто го отбелязах. Не мисля обаче, че и монтажът има някакво супер значение предвид предназначението на колелото. Драгът в никакъв случай не е класи отгоре, така че което и да вземеш все става.
Но съм в шах - нямам други възможности :dontknow: .

За жалост това са реалностите в момента. Евентуално може да погледнеш на място по магазините какво има и дали въобще има нещо останало.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Чет Дек 09, 2021 7:39 pm

Harka написа:
Kodi написа:Да разбирам ли, че ако Декатлонският е със СРАМ по би конкурирал оборудването на Драг-а?

Амии, не е задължително, но ще се въздържа от мнение тук, защото не съм карал лично никое от тези движения. Просто го отбелязах. Не мисля обаче, че и монтажът има някакво супер значение предвид предназначението на колелото. Драгът в никакъв случай не е класи отгоре, така че което и да вземеш все става.
Но съм в шах - нямам други възможности :dontknow: .

За жалост това са реалностите в момента. Евентуално може да погледнеш на място по магазините какво има и дали въобще има нещо останало.


Абслоютно нищо за дамите няма налично по магазинната мрежа и то от доста време :banghead: .
Не знам ще има ли повече възможности на пролет и да сменя Коледният подарък с друг :confused: ?
Благодаря за отбелязаният пропуск - не го бях забелязал.

Все пак някой колега със свръх инженерно-технологичен анализ :D или просто споделен опит, компетентно мнение за двете предложения :eyebrow: ?
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Alexi » Чет Дек 09, 2021 11:21 pm

наскоро избирах велосипед за сестра ми ( ще го кара по паркове и градинки ) и тя се беше насочила към някакви пъстри дамски рамки но аз и избрах следния велосипед :
https://www.bikecenter.bg/velosiped-27-5-cube-analog-blk-petrol-rs/
за съжаление гледам че са свършили .. за тия пари няма какво да се желае - 1х12 ,вилка рокшок ,хидравлики ,а и Кюб все пак ,не е драг или спринт ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Пет Дек 10, 2021 10:32 am

Много добър избор наистина Alexi - точно в твой стил :beer: .
За съжаление освен, че не го намирам никъде, не отговаря търсената от мен рамка 17" - 43, 44 см.
Готов съм даже да обиколя магазинната мрежа на територията на Централно-северна и Североизточна България стига някой колега да препоръча отговарящ на търсенето наличен байк :bowdown: .

Моля за други подобни предложения като оборудваният 27.5 CUBE ANALOG - определено ме грабна.

Благодаря на всички!
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Gworan » Пет Дек 10, 2021 11:13 am

Сигурен ли си че трябва да гледаш точно такъв размер велосипед? 17" си е точно M-ка, като за човек около 170-175см. За ръст 156см аз бих казал, че размер S е по-подходящо, даже за този ръст по таблици дават XS...
Мойта и тя е толкова висока, взел съм и S-ка скот аспект, М-ка ще и дойде високо standover-а.

Конкретно при Cube размерите за 27.5" са им четни номера -14", 16", 18", 20"... а при моделите с 29" гуми са нечетни - 17", 19", 21"...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Alexi » Пет Дек 10, 2021 12:47 pm

за сестра ми взехме 16" а е към 1.65 ,за 1.55 определено 14" ( щерката е толкова в момента и кара рамка S с ТТе 55 и и е таман )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Съб Дек 11, 2021 8:49 am

Хм, ще обърна внимание отново, което ще ме накара да заведа полувинката да пробва някой размер, а точно това бях направил преди 6 месеца и ще жертвам изненадата само в името на подходящият велосипед.
По спомен тогава, с нейната дължина на крака от 73 см добре стоеше обкрачила и на пръсти, леко наклонена на 43 -44 см рамка, с малко вдигната седалка, изпънат крак и пр., но като нищо да съм се подвел :crazy: .

Какво още да гледам още при избора на подходяща рамка за нея?
В крайна сметка пак допирам до болната тема - кой приличен и наличен велосипед?

ПП. По вашите градове няма ли останали налични такива велосипеди?
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Съб Дек 11, 2021 12:52 pm

Не мисля, че има смисъл да я водиш да пробва. Просто се придържай към размерните таблици на производителите. Обикновено са достатъчно точни.

А за другото - както вече си разбрал, темата с наличностите е много сериозна (особено в края на сезона) и може много да филосовстваме кое е по-добро, но какво значение има, ако го няма налично. Така че моят съвет е - започни да прозвъняваш магазините, направи си списък с наличното (силно се съмнявам да е особено голям така или иначе) и тогава вече от него може да избираш / искаш съвет.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Съб Дек 11, 2021 2:19 pm

Връщаме се от ВелоМастер - отчаян съм както от наличности така и от размери, камоли пък от фабричните :deal: .
Рамка на КТМ с размер 47 см й заспа, за съжаление 29" - за никакви фабрични размери не можем да говорим :banghead: .
Търговеца също потвърди странните размери на новите модели КТМ :smash: .

Голяма греда. Тея хора как оцеляват в тоя бизнес - странна работа.

Благодаря за сега на всички - драмата ще про/удължи.
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Alexi » Съб Дек 11, 2021 2:57 pm

47 седалкова това е L нали знаеш .. не виждам как може да и "Заспи" ако наистина е 1.55
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Съб Дек 11, 2021 7:23 pm

Честно казано сега чувам размер "седалкова" :dontknow: .
Гледам пише 48 см на рамката и аз това разбирам като размер рамка :smokin: .
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Alexi » Съб Дек 11, 2021 7:38 pm

да ,това е дължината на седалковата тръба най често .. а какво точно разбираш ти под размер на рамка е отделен въпрос чийто отговор не ми е интересен :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Съб Дек 11, 2021 8:59 pm

48 см е 18,9-инчова рамка, което е всичко друго, но не и подходяща за 155см ръст. Това е рамка за 180-185 см човек. Затова казах, че няма смисъл да я водиш да пробва, защото човек без опит няма какво да усети на място, освен да се подведе или да бъде подведен (примерно от недобросъвестен продавач), както е и станало. Фактът, че и е "заспала" само доказва това. За нейният ръст търсете рамка 38, мaаксимум 40 см (15-16 инча, или XS-S). Всичко друго ще е компромис.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Пон Дек 13, 2021 10:56 am

Няма как да не изкажа благодарности към Вас за дискусията, но също няма как да не споделя и своят челен опит във връзка с нея. Поне с надеждата да уточним "къде е заровено кучето" за лаици като мен - Аджеба на кое място всички производители на велосипеди къде посочват размера на рамката
като най-важна точка в избора на байк. С помощта на всички включили се в тази тема, с интерес или без към даден отговор, но поне с колегиалност към реалност, та за какво иде реч:

Миналата пролет купих 2 байка:
За по големият ми син по спомен тогава висок 160 + см - ORYX NINE C18 29" със надпис 48 см. Размер, който е изписан на същото място където гледах/м на всички други марки и модели велосипеди - седалковата тръба, която влиза в рамката /ще ме простите, че не знам точното й наименование, но не ми е това експертно-професинолното развитие :lol: /;
Вторият за мен с моите 178 см - Cross XTREME PRO като на същото място като на горният е изписан размер 50 см - по добре го чувствам от на сина :smokin: .

И двата велосипеда бяха избрани на място след многократно пробване, Компетентно предварително събрана и разяснена информация и консултанско-търговска намеса - платих си 3 к и всичко е ок :rofl:.
Същият този продавач предложи още тогава няколко варианта за дамски велосипед , но като цяло липсваше подходящият размер рамка, а именно според него и търсеният от мен сега, съобразно него - 44 см :D .

Та сега за размера на седалкова тръба ли ще си говорим или според Вашите възможности ми дайте съвет /освен кадърен търговец и наличности, което видно ми е ясно/ - как аджеба да избера правилен размер рамка без да мога да я тествам дори развалил вече Коледната изненада при тази ш...на ситуация :dontknow: :confused: ???

Аре с Коледно настроение :beer: !!!
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Alexi » Пон Дек 13, 2021 1:03 pm

Harka ти е отговорил но не четеш :) търсиш рамка 15-16" или 38-40 см ,ако човека се очертаваше да расте може и малко по голяма с тенденция да му е ок след време но ако случая не е такъв няма смисъл да го наказваш с голяма рамка .. седалковата тръба служи за ориентир за начинаещи ,инак една рамка има много други геометрии които е добре да се гледат ( примерно кроса ти е къс самата рамка за това 50 ти е ок ,ако вземеш нещо по модерно може да се окажеш за около 44-46 и т.н. ,материята е обширна )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Пон Дек 13, 2021 2:05 pm

Alexi написа:Harka ти е отговорил но не четеш :) ....................... ,материята е обширна )


Да и не.
Не-то е заради четенето /то голямо четене и избиране - ама от нищо/ поради не стандартизирането и неподвеждането между производителите е вярно и последното ти твърдение. От многото четене принудих и Вас да влезем в полемики, от които все пак затвърдих очакваното - Благодаря за което!

Продължавам да дерзая в търсенето си, но и в призива си към Вас за колегиален съвет/предложения и компетентно съдействие.

До скоро! :beer: /няма емотикони с вино - жалко :D /
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Пон Дек 13, 2021 2:48 pm

...поради не стандартизирането и неподвеждането между производителите...


Това не е вярно. Представи си го малко като размерите при дрехите. Всеки производител дава размер на дрехите си, който е стандартен (XS, S, M, L и т.н.), но това не означава, че всяка дреха ще ти пасва еднакво, защото кройките са различни. Същото е и при колелата. Размерите са еднакви, но колелата се усещат по различен начин, защото изпълняват различни цели, зададени от производителя. Това не означава обаче, че размер L ще пасне добре на момиче, което е за размер XS! Нито при дрехите, нито при колелата. И точно това се опитваме да ти обясним през цялото време. Да, "кройките" на колелата са различни, но това в 95% от случаите не влияе на това какъв размер да си купиш.

Продължавам да дерзая в търсенето си, но и в призива си към Вас за колегиален съвет/предложения и компетентно съдействие.


Честно казано не знам какъв съвет повече може да ти се даде. Каквито и съвети да ти даваме, накрая всичко ще се сведе до наличностите в магазините. Информация, която ти трябва да събереш. И след като я събереш, тогава може да обсъждаме наличните варианти.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Пон Дек 13, 2021 3:04 pm

Harka написа:............... Размерите са еднакви, но колелата се усещат по различен начин, защото изпълняват различни цели, зададени от производителя. Това не означава обаче, че размер L ще пасне добре на момиче, което е за размер XS! Нито при дрехите, нито при колелата. И точно това се опитваме да ти обясним през цялото време. Да, "кройките" на колелата са различни, но това в 95% от случаите не влияе на това какъв размер да си купиш.


Все МТБ мерим - не прашки и килоти. Не се опъвам като магаре на мост :smokin: ама..... .
Сега вече ми се изясни защо този вид бизнес е на това дереже в този момент :crazy: .

Harka написа:Честно казано не знам какъв съвет повече може да ти се даде. Каквито и съвети да ти даваме, накрая всичко ще се сведе до наличностите в магазините. Информация, която ти трябва да събереш. И след като я събереш, тогава може да обсъждаме наличните варианти.


Абсолютно прав - за това драпам като "котка по ламарина" тук за да мога поне един размер да уточня пък после "де ми видят очите" явно.

Благодаря за търпението!
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Harka » Пон Дек 13, 2021 3:14 pm

Kodi написа:Сега вече ми се изясни защо този вид бизнес е на това дереже в този момент :crazy: .

Не знам какво дередже точно имаш предвид, но със сигурност причината не е в размерите.

По отношение на размера на рамката нямам какво повече да добавя. И аз, и Alexi ти казахме какво да търсиш.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Gworan » Пон Дек 13, 2021 4:34 pm

Традиционно, всички планинки велосипеди са оразмерявани спрямо дължината на седалковата тръба. Tова никога не е билo особено добър начин за оразмеряване на планински велосипеди. Най-вече за по-високи колоездачи, защото първоначално всички планински велосипеди са били доста по-къси, спрямо днешните стандарти, и по-дългите рамки се получават и с доста висока седалкова тръба - доста сходно с начина по който се оразмеряват шосейните велосипеди.

Тъй като за планинското колоездене е доста по-важно колелото да е с правилния размер когато се кара прав на педалите, в днешно време по-често се срещат размерите като XS, S, M, L, XL. Тези размери отразяват дължината на рамката, което е по-разумен начин за определяне на размера на планински велосипед.
За дължината на рамката гледаме най-вече Reach (не знам на български как е) което се намира в таблицата с геометрията, дадено в милиметри. Това съществено е дължината по хоризонтал от средното движение до кормилото. Като не си седнал на седалката, и тъй като при планинското колоездене позицията на колелото е доста динамична, това е мярката която ти е важна.

Като по-висок колоездач, ако карам колело с къс рийч, ще го усещам нестабилно и ще съм "свит" като ръцете ще са ми прекалено близо до краката. При катерене ще трябва да се изнеса максимално напред за да не ми се вдига предната гума като педалирам, а при по-сътмно спускане ще трябва да се изнеса прекалено много назад за да пазя баланс.

Standover (бях го споменал в моя коментар по-горе) е височината на рамката когато си прекрачил колелото и си стъпил на земята. Този размер вече напрактика почти няма значение, тъй като новите рамки са "по-дълбоки", и тенденцията е горната тръба да е максимално ниско. Но както споменах - с по-високата седалкова тръба идва и по-висока горна тръба, за това е важно да се съобрази и Standover височината, измервана от центъра на горната тръба вертикално до земята. Грубо казано, трябва да имаш поне около 5см разстояние до тръбата на рамката.

Горе-долу, тази таблица може да се ползва за ориентир, ако не знаеш от къде да започнеш. Обръщаш инчовете в сантиметри, ако така за дадени размерите на колелата които гледаш.

Но, размерите варират при различните производители, и дори от модел до друг, или вариации на един и същи модел през различните години... Примерно един приятел кара Mondraker с рамка M, обаче е дълга колкото моя Specialized размер L, който пък е по-дълъг от някои по-стари модели в XL размер...
Но, тези вариации не са чак толкова често срещани при по-базовите модели, и като цяло крос-кънтри моделите са запазили повече традиционната геометрия, въпреки че и това започва да се променя...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Вто Дек 14, 2021 2:05 pm

Благодаря много за разяснението Gworan!
Ще ми трябва време да го осмисля и разбера, но като цяло посоката е зададена - предложенията само ги няма :D .
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am

Re: Дамски коледен подарък - препоръка

Мнениеот Kodi » Пет Апр 01, 2022 2:37 pm

Здравейте на всички,

Със запролетяването и не като 1-во Априлска шега :D отново търся предложение от Вас за среден клас планински велосипед за съпругата си.
Благодарение на Новогодишните Ви съвети коригирах най-важното, а именно размера на рамката, НО продължавам да изпитвам трудности в избора на подходящ, качествен велосипед основно заради силно заниженият избор/предлагане.
Още повече пък увеличените цени и то на ниският клас байкове ме води до подвеждане и несигурност.

За да ви ориентирам и като бюджет съм се насочил към нещо такова:

https://dragzone.bg/velosipedi/ladybikes/velosiped-drag-27-5-grace-7-0-1

Моля за ваше становище, съвет и предложения.

Благодаря!
Kodi
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2021 8:40 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта