Велосипед начинаещ

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велосипед начинаещ

Мнениеот dandimi » Чет Дек 16, 2021 2:33 pm

Здравейте, прочетох някои теми, но предварително да ви се извиня, ако съм пропуснал нещо в темата или е в неправилна категория.

Търся си нов велосипед с цел градско и леко планинско каране. Под това имам в предвид придвижване (до и от работа), а не спортно колоездене.
За тази цел не смятам че ми е необходима рамка с окачване, но все пак вие ще прецените според бюджета и тн. Нито искам да е електрическо.
Багажник заден, калници, широка седалка (за големите ми бузи), комплект капли и зимни гуми, качествена верига+ключалка, жилетка и ако има нужда от други неща по закон. За фар ще се оглеждам за BK10?.
Висок съм 173см, тегло 87кг, крак ~81см.
Теглото на рамката не е проблем, предпочитам дискови спирачки заради неприятен опит с челюстни.
Доставка в България.
Около 1500-2000, но ако има нещо по-качествено за повече може да разтегнем до около 3000лв.
dandimi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Дек 16, 2021 9:04 am

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Harka » Чет Дек 16, 2021 5:12 pm

Здрасти,

2000 е добър бюджет за целите, за които ти трябва колелото и ти оставя място за много опции. 2000 обаче влиза и вече в категорията на колелата, които аз лично не бих оставял дълго време без надзор из София. Ако все пак решиш да го правиш, тази комбинация от катинар и верига ми е абсолютният минимум за целта.

Иначе относно самото колело. Правилно си се насочил към твърда рамка, но аз лично не бих се отказал от вилка отпред, дори и с малко ход. Серията Pathlite на Canyon може би най-добре пасва за целите, за които ще ти трябва колелото, но подобни хибридни велосипеди никога не са били особено популярни в България и не съм сигурен, че може да намериш нещо подобно тук. Аз обаче бих помислил и за ХС колело с твърда рамка. В момента проблемът с наличностите по магазините е много сериозен, така че не знам какво има. Вариант, който си заслужава да помислиш, е и колело на старо. Примерно това. Колелото е старичко, макар и в добро състояние, но е с топ монтаж и до това тегло с ново колело няма да си дори близо за тези пари. Геометрията му не е актуална за съвременните ХС разбирания, но всъщност е много близка до Каньона, който дадох за пример по-горе.

Така че трябва да споделиш малко и какви са ти приоритетите: Искам го сега - да/не. Задължително да е ново - да/не. Мога да го поръчам и от чужбина - да/не. И т.н.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот dandimi » Чет Дек 16, 2021 5:24 pm

Искам го сега - не, може и на пролет, но се опасявам да се се влошат още повече нещата с наличностите.
Задължително да е ново - да, предпочитам ново, защото не съм достатъчно опитен, за да различа лоша еаксплоатация или евтини части.
Мога да го поръчам и от чужбина - да, но от ЕС, не ми се занимава с мита и след това с евентуални гаранции.

Благодаря за примерите и вариантите, ще ги разгледам, но ще ми отнеме доста време докато се ориентирам. Как стоят нещата с части и консумативи? Има ли марки, към които да се ориентирам или да избягвам?
dandimi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Дек 16, 2021 9:04 am

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот martin.radev » Съб Дек 18, 2021 3:51 pm

2 бона е супер бюджет за това, което описваш като каране, а 3000 лева е направо чудесен - мисля, че няма да имаш проблем с избора. При диапазон от време до пролетта
мисля, че ще успееш да си намериш чудесна машинка и лично ти препоръчвам да си вземеш Хардтейл (без задно окачване) Крос-кънтри колело:
Гледай да е с въздушна вилка, окомплектовка от SLX или по-горна в случай на шимано и поне GX Eagle в случай на СРАМ - и много добре си решил за спирачките:
Дискови -Хидравлични- задължително.
Всичко, което ти е препоръчано досега по-горе и още някои неща, които ми се иска някой да ми беше споменал, когато аз започвах с колоезденето:

Приеми че допълнителната екипировка - извън цената на колелото, обикновенно възлиза на около 40% допълнително финансиране и визирам следната екипировка (ще я степенувам по важност)

Абсолютно задължително:
Каска - Да - цена - от 60 до 500 лева
Ръкавици - Да - цена от 20 до 100 лева
Очила за каране - Да (Дълги години карах с очила от декатлона за 9 лева прозрачни, но с опцията да са удароустойчиви) - тук бюджета е от 10 лева и таван няма....
Качествено осветяване на теб, велосипеда и настилката - Бяла светлина (предна) и мощтна червена (тук съветвам да не пестиш средства)

препоръчителни:
Обувки за флат педали (ако караш автомати, така или иначе имаш обувки) - правят цялата разлика на света
Байк-раница - разликата между специализирана раница и такава за лаптоп/училище е от земята до небето
калници - в началото карах с тях и имаше голям смисъл - сега съм над нещата, а и в офиса ми свикнаха на свинщините :)
Хубаво байк-яке (някакво с мембрана да пази от вятър/дъжд или двете и да съхне бързо)
почти 100% от гумите, с които идват колелата до 2000 лева - са за боклука дори и само в градски условия - пак това е твоята основна контактна площ между теб и настилката.
нов сет хубави гуми са между 150 - 200 лева.
Седалка и педали - избора е индивидуален, и за съжаление със седалката след похарчени поне 1000 лева - все още задника ми губи битката с нея :rofl:
но има едни обикновенни педали с зъбчета по ръба на платформата..., не просто, че умолявам всеки да ги изхвърли, но ако мога бих
заформил колективен иск срещу производителя за опасен за здравето продукт! :)

ПС: Ахх и само да спомена относно веригата/катинарче - Никога не бих си оставил колелото така, дори и да не могат да ти го откраднат, а те могат вярвай ми могат! - Ще ти свалят оборудване от колелото за 1000+ лева за 30 секунди.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Gworan » Съб Дек 18, 2021 4:19 pm

martin.radev написа:Седалка и педали - избора е индивидуален, и за съжаление със седалката след похарчени поне 1000 лева - все още задника ми губи битката с нея :rofl:]


От драгзонските намаления си взех един Физик на -45%, и много се радвам че не платих редовната цена от 159лв, защото това за мен е най-най-най-неудобната седалка с която съм карал, едвам издържам повече от един час на нея. А доста шансове и дадох, направил съм вече 19 часа на колелото с тази седалка - все още ми е толкова неудобна колкото първото каране...

В същото време видях на една обява в олх едно фалшиво китайско Селе Сан Марко за 40лв и реших да го пробвам - най-удобната седалка която съм имал :dontknow:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот martin.radev » Съб Дек 18, 2021 8:38 pm

Хехех, говори ми :)
Така се наиграх с един Ергон - "Най-удобната седалка била"...щом нещата стигнат до седалка - човек не трябва да се доверява коя седалка била удобна и особенно мантрата "Щом е скъпа сигурно е удобна" :)
Аз съм наистина назад с поне 600 лева от "много удобни" седалки :) а ми се клеха, че щом веднъж я тествам - няма да искам друга :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот pcconsult » Нед Дек 19, 2021 11:41 am

От мене това специализирано предложение (сега е на промоция) - https://www.bikecenter.bg/velosipedi-29-specialized-rockhopper-elt-red/
Май в момента само червен размер L е наличен.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот dandimi » Нед Дек 26, 2021 12:50 pm

pcconsult написа:От мене това специализирано предложение (сега е на промоция) - https://www.bikecenter.bg/velosipedi-29-specialized-rockhopper-elt-red/
Май в момента само червен размер L е наличен.

За моите размери сайта препоръчва M, а в момента нямат. Добри мнения има за този модел, само ще трябва да хвърля още пари за аксесоарите. Ще им изпратя запитване за наличност. Между това и предложението от второто мнение Pathlite 5, какви са ви мненията?
dandimi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Дек 16, 2021 9:04 am

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот pcconsult » Нед Дек 26, 2021 4:16 pm

dandimi написа:
pcconsult написа:От мене това специализирано предложение (сега е на промоция) - https://www.bikecenter.bg/velosipedi-29-specialized-rockhopper-elt-red/
Май в момента само червен размер L е наличен.

За моите размери сайта препоръчва M, а в момента нямат. Добри мнения има за този модел, само ще трябва да хвърля още пари за аксесоарите. Ще им изпратя запитване за наличност. Между това и предложението от второто мнение Pathlite 5, какви са ви мненията?

Велосипеда само по снимки не се избира - отиваш, пробваш и чак тогава. Може да не си висок над 180см, но пък краката ти са дълги, колкото моите - а аз съм 182см, така че L трябва да е твоя размер. Не прави грешката и да си мислиш, че една марка размер L е равностойна на друга марка размер L - не е. Жалко, че не съм чувал в България да има стенд, на който да караш и да се променят размерите - само така след около два часа каране може човек да разбере точно каква геометрия би му била подходяща.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот dandimi » Нед Авг 07, 2022 11:00 am

pcconsult написа:
dandimi написа:
pcconsult написа:От мене това специализирано предложение (сега е на промоция) - https://www.bikecenter.bg/velosipedi-29-specialized-rockhopper-elt-red/
Май в момента само червен размер L е наличен.

За моите размери сайта препоръчва M, а в момента нямат. Добри мнения има за този модел, само ще трябва да хвърля още пари за аксесоарите. Ще им изпратя запитване за наличност. Между това и предложението от второто мнение Pathlite 5, какви са ви мненията?

Велосипеда само по снимки не се избира - отиваш, пробваш и чак тогава. Може да не си висок над 180см, но пък краката ти са дълги, колкото моите - а аз съм 182см, така че L трябва да е твоя размер. Не прави грешката и да си мислиш, че една марка размер L е равностойна на друга марка размер L - не е. Жалко, че не съм чувал в България да има стенд, на който да караш и да се променят размерите - само така след около два часа каране може човек да разбере точно каква геометрия би му била подходяща.


След извесно време и премисляне, реших да взема велосипеда, но го няма в наличност, като цяло нямат нищо в сайта си. И не мога да се свържа с магазина вече около месец. Не отговарят нито на телефон, нито по мейл, нито чрез формата в сайта. Та започнах да търся отново.

Какво ви е мнението относно: https://www.hibike.com/bergamont-vitess-n8-belt-gent-28-bike-2022-p6f39eb33fb2759e4f6dc366a10b1f44a#var_16309302
Няма да ходи в гората. Откъм плюсове - 130кг, shimano alfine и ремък вместо верига. Ще бъде ли жестока доставката?
През последните месеци се насочих към този клас велосипеди заради (уш)по-здравата и проста изработка.
Ще се радвам ако можете да ми предложите и други мнения, варианти или сайтове. Дори и втора ръка велосипеди.
Извинявам се, че само чета и сравнявам, а не купувам :D
dandimi
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Дек 16, 2021 9:04 am

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Harka » Нед Авг 07, 2022 11:47 am

dandimi написа:Какво ви е мнението относно: https://www.hibike.com/bergamont-vitess-n8-belt-gent-28-bike-2022-p6f39eb33fb2759e4f6dc366a10b1f44a#var_16309302
Няма да ходи в гората. Откъм плюсове - 130кг, shimano alfine и ремък вместо верига. Ще бъде ли жестока доставката?
През последните месеци се насочих към този клас велосипеди заради (уш)по-здравата и проста изработка.
Ще се радвам ако можете да ми предложите и други мнения, варианти или сайтове. Дори и втора ръка велосипеди.
Извинявам се, че само чета и сравнявам, а не купувам :D

Това за по-голямата здравина не знам кой ти го е казал - по-здраво от планинско колело със сигурност не е. Не е и нужно.
Иначе си е читаво колелото - типично градско западно-европейско колело. В България не са особено популярни този клас велосипеди поради ред причини.
Предимствата на ремъчната предавка спрямо веригата за градско колело е, че няма шанс да се изцапаш със смазка и че практически не изисква поддръжка. Може да си го оставяш вънка да го вали дъжда, избърсваш му седалката, качваш се и караш. Това е идеята.

Доставката може просто да провериш колко искат hibike. Евентуално може да го поръчаш и до адрес в Германия и да ползваш някоя от фирмите, които карат до България. При цяло колело обикновено не си струва обаче.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Drunken MadLoud » Вто Авг 09, 2022 6:31 am

Здравей, ако си решил твърдо да поръчваш това колело, пиши директно на Добри от https://champion-bikeshop.com/. Доставката до България по спомен би трябвало да ти е безплатна, единствено ще трябва да си платиш нашите куриерски такси или да си го вземеш на място от магазина. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Alexi » Вто Авг 09, 2022 6:39 am

pcconsult написа:Жалко, че не съм чувал в България да има стенд, на който да караш и да се променят размерите - само така след около два часа каране може човек да разбере точно каква геометрия би му била подходяща.

нарича се bike fit - има в БГ за шосеен велосипед ( може би програмата има и за МТБ ),за съжаление кой точно веломагазин го имаше не се сещам ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Yash » Вто Авг 09, 2022 9:16 am

Магазин Baze.
Информацията е само във Фейсбук, обаче:
https://www.facebook.com/80111338005693 ... /?sfnsn=mo
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велосипед начинаещ

Мнениеот Франко » Вто Авг 09, 2022 8:33 pm

https://www.facebook.com/velomasters.bg ... 3323143182
И в сайта им го има - в София е.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта