Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 10:02 am

Здравейте, от близо 20 години не съм карал колело, сигурно има и други като мен, от малки, които за последно са имали колело. На времето имах едно колелце Ултра Гепард без никакви амортисьори, закупено от МЕТРО, тогава нямаше такъв богат избор като сега, харесваш си по цвят и взимаш :D имаше един вид велосипеди и се гледаше само колко скорости има, по-скъпите бяха с повече, та сега съм решил да си взема от този тип планински велосипеди. Познанията обаче както се досещате са ми твърде малки, нито от новите модерни скорости разбирам, 1 x 12, 3 x 8 и т н, абе слаба работа, имам много да уча по темата :) Единственото, което научих покрай търсенето и ходенете до магазина на "Байк център", беше, че за моите леко едрогабаритни размери - 187 см, 105 кг и крака около 90 см, съм за ХЛ-ка и 29 размер гуми, по препоръка и на служителя там. Насочил съм се ето към този модел - https://www.bikecenter.bg/velosipedi/planinski-velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka-29/velosiped-29-cube-aim-race-blk-azure-103088/, единственото, което ме притеснява са скоростите 2 x 8, тъй като идеята ми е, че няма да го карам основно по развнинен терен, иска ми се да мога да се изкачвам по-лесно, за това се чудя за моя бюджет - до 1200 лв дали да го взема или да изчакам и да събера малко повече пари за повече скорости, ще ми бъде ли зор с 2 x 8 скоростна система на нагорнише според вас или като за първо колело след почти детска възраст, да не му мисля толкова? Не ми се кара основно в града и парка, искам да се катеря с него по хълмове, до колкото е възможно, но от друга страна и за града да ми върши работа, да не е пък прекалено планински. Засега съм отделил 1200 лв, за този Кюб има намаление от 15% на място, не знам и дали цветът чисто черен ми харесва толкова много, сякаш сивите варианти повече ме кефят, харесах също и един със сива рамка - Cube Acid, който пък е за 2200, с намалението би могъл да се вземе за доста по-малко, но го няма в никаква наличност :( Той пък е с 1 x 12 скорости, каквото и да значи това, предполагам щом е по-скъп е по-добър вариант за изкачвания. Чудя се да събера още малко пари като евентуално изчакам някакви нови намаление или да грабвам каквото има, защото като гледам как свършват наличностите, ще има да чакам до следващото лято, страх ме е този модел на Кюб от линка, днес или утре може да го няма.
За това моля за съвет как да постъпя от по-опитните и от такива, които вече са минали по този път, реално дори не съм пробвал други колела, може би не трябва да взимам прибързани решения поредени от ентусиазъм, но много ми се кара на чист въздух сред природата :)
Последна промяна nature на Съб Юни 11, 2022 10:58 am, променена общо 9 пъти
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот K99k » Съб Юни 11, 2022 10:40 am

За катерене ти трябват повече венци близки по размер. 36-22 курбел би бил добре за 29" колела с 11-36т касета 9-ка(11-13-15-18-21-24-28-32-36) или 10-кa. Сигурно би било по добре 1х11sp в случая.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот zmei » Съб Юни 11, 2022 11:07 am

Acid-а е прекрасен избор за начало в планинското колоездене. Имам Cube Acid , но 27.5 и си го карам и до днес, въпреки че си взех и мекица. Скоростната му система (1х12 Sram NX) е идеална за изкачване. Изобщо колелцето си е супер. Няма да сбъркаш, само да има наличност.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 11:15 am

Благодаря за съветите, а тези скорости 1 x 12, минус ли са ще при градско каране?
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот zmei » Съб Юни 11, 2022 11:24 am

Не, само дето няма да можеш да вдигаш и поддържаш много-висока максимална скорост, което за мен не е било проблем никога. Все пак си е маунтинбайк. Но да, става си за града.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 2:52 pm

Явно ще трябва да потуша ентусиазма си и да проявя търпение, което е много трудно при мене, искам всичко веднага да се случва :D но разумът ми казва да не бързам, освен това в следващите месеци няма да имам и много време за каране, чакат ме едни сериозни ремонти вкъщи и ще стои колелото да събира прах докато му намеря време.
Това с наличностите обаче е доста кофти и цените вървят постоянно нагоре доколкото разбирам, няма и тенденция да се намаляват. Говорих с единия от консултатите в Байк център и той казва, че търсенето е огромно и всичко се изкупува много бързо през лятото, отделно има голям проблем с доставките заради кризите в световен мащаб, ковиди, войни и т н, явно в най-кофти периода съм попаднал за търсенето на колелце. Препоръча ми ако толкова много бързам - Крос GRX 7 и GRX 8 били по-добри от този Кюб за планинско, за него било недостатъчно 2 х 8, а тези пари Кросовете предлагали много повече и били достатъчно качествени, имало много велосипедисти на състезанието Витоша 100 именно с Кросове. Хората ги отбягвали, защото били български, честно казано и аз съм малко резервиран към български неща.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот v85 » Съб Юни 11, 2022 4:06 pm

Не знам дали е удачно да давам предложения, защото не съм разбирач, а и както сте са хванали за скоростната система, която се сменя по-лесто от самата рамка. Колело е риск да се поръчва без да се пробва как пасва като размер, тегло, изработка и поддържани компоненти. Иначе тези две предложения заради "планинските" скорости:
Cross Fusion X 29" 2022
SPRINT APOLON PRO 29" 2021
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 4:38 pm

v85 написа:Не знам дали е удачно да давам предложения, защото не съм разбирач, а и както сте са хванали за скоростната система, която се сменя по-лесто от самата рамка. Колело е риск да се поръчва без да се пробва как пасва като размер, тегло, изработка и поддържани компоненти. Иначе тези две предложения заради "планинските" скорости:
Cross Fusion X 29" 2022
SPRINT APOLON PRO 29" 2021


Искаш да кажеш, че мога да ги сменя и да сложа повече скорости в бъдеще ако преценя? Иначе си прав, че може би първо трябва да се пробва, но проблемът е, че докато се чудиш и мисли, кое е по-удобно и ще ги купят, няма и почти никакви наличности при XL, ограничен е изборът
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот v85 » Съб Юни 11, 2022 7:14 pm

Ето сивичък: SPRINT APOLON PRO 29"
За скоростите - да може, но се сменя касета (ако позволява главината на задната капла) и заден дерайльор заради по-голямата касета и/ли преден дерайльор ако се минава от 3х към 2х. Също и команди съвместими с дерайльорите.
Но повече не значи винаги по-добре. Например 1х10, 1х11 и 1х12 са без припокриващи се предавки, за разлика от 2х и 3х, а като обхват от най-лека предавка (напр.32 или 36 на 46 или 50) до най-тежка предавка (напр. 32 или 36 на 11) са почти като на 3х (напр. 22 на 34 за най-леката и 36 или 42 на 11 за най-тежката). Вече дали 1х или 2х ще е по-удобно, с 1х не мислиш преден дерайльор
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 7:56 pm

Значи с 1 х 12 с лекота ще изкачвам баирите почти като с електрическо, докато с 2 х 8 ше се задъхвам бая и ще е повече фитнес тренировка :) Трябва да взема решение, ако ще карам само уикендите, когато имам време по-рядко, по-добре да избера най-комплексното.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Lucky Loser » Съб Юни 11, 2022 9:32 pm

Ако ще е 2х, да е поне 2х10, иначе ще е зор мамата си трака.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Съб Юни 11, 2022 11:31 pm

Ами на база на мненията, засега май се отказвам от Cube Race, при положение, че повече ще го ползвам по баирите, ако беше само за парка и по велоалеите, сигурно ще да е супер, вероятно и за спускане ще е супер, ама нали трябва и да се покатериш първо :) Българските модели са интересни, предлагат за същите пари доста повече скорости, но като качествено колко са здрави вече не знам.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Нед Юни 12, 2022 10:46 am

Вие като отидете да пробвате дадено колело в магазина, дават ли ви да покарате малко навън или само сядате да видите удобно ли е?
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот v85 » Нед Юни 12, 2022 10:49 am

nature написа:Значи с 1 х 12 с лекота ще изкачвам баирите почти като с електрическо, докато с 2 х 8 ше се задъхвам бая

:offtopic: Като стана дума, попаднах на този: OMEGA Електрически велосипед LIOHULT 29"
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Нед Юни 12, 2022 11:36 am

v85 написа:
nature написа:Значи с 1 х 12 с лекота ще изкачвам баирите почти като с електрическо, докато с 2 х 8 ше се задъхвам бая

:offtopic: Като стана дума, попаднах на този: OMEGA Електрически велосипед LIOHULT 29"


Доста изгодна оферта, за тези пари електрически чисто нов, но малко аматьорски подхождат, пишат размера само на гумите
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот zmei » Нед Юни 12, 2022 12:09 pm

Миналото лято ми се счупи дерайльора и догато чаках ремонт (няма наличности на части) си купих друг, но и там трябваше да се чака. А ми се караше. Взех си от OLX прекрасен Cube Ltd Pro 26-ца с дерайльор XT, команди SLX, спирачки Шимано Brm 500 , много добра и работеща въздушна вилка Manitou minute pro. И всичко това за 620 лева. Карах го месец лятото и после цяла зима. Много добро колело. Та идеята ми е защо не се насочите към нещо втора ръка, което ще е много по-добро от тия "дръвчета", които търсите. Хубав байк почва минимум от 2000 вече. А втора ръка има стари модели по 500-600-700 лева, които ще са класи над тези колелета. А и поне 2-3 килограма надолу. Винаги после може да го продададете, но сезона ще е спасен.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Нед Юни 12, 2022 12:45 pm

zmei написа:Миналото лято ми се счупи дерайльора и догато чаках ремонт (няма наличности на части) си купих друг, но и там трябваше да се чака. А ми се караше. Взех си от OLX прекрасен Cube Ltd Pro 26-ца с дерайльор XT, команди SLX, спирачки Шимано Brm 500 , много добра и работеща въздушна вилка Manitou minute pro. И всичко това за 620 лева. Карах го месец лятото и после цяла зима. Много добро колело. Та идеята ми е защо не се насочите към нещо втора ръка, което ще е много по-добро от тия "дръвчета", които търсите. Хубав байк почва минимум от 2000 вече. А втора ръка има стари модели по 500-600-700 лева, които ще са класи над тези колелета. А и поне 2-3 килограма надолу. Винаги после може да го продададете, но сезона ще е спасен.


Ами вероятно си прав, но има и своите рискове, да е крадено или да го продава поради някакъв неопоменат дефект и неизправност. Ако се купува от ОЛХ, човекът трябва да си има профил отдавна, да има вече няколко продажби на стоки, ако е регистриран само да продава колело, ще е доста съмнителен.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот runnerpz12 » Нед Юни 12, 2022 1:51 pm

Купувай от ОЛХ смело и дори е по добре да си продава само колелото, ще е човек който си продава ненужна вещ, а с история е търговец и в общи линии гаранция няма отиваш, гледаш, хареса ли ти вземаш.
runnerpz12
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 5:52 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Нед Юни 12, 2022 3:59 pm

И ето докато се чудя за Cube Aim Race, вече е разпродаден, няма никакви наличности, хем си викам да не бързам и сега ме е яд :( на тоя дето му го докарах във Варна като го заявих, ще трябва да черпи, ако чете това да пише, благодарение на имен имаше ХЛ 22 наличност :D ей сега можех да си препускам из града с Рейса, ама явно не е било писано. От много чудене е така, накрая разходките на хубавото слънце пеша :D 2 x 8, 3 x 8, голяма работа, като хабер си нямам и без скорости са карали едно време. Ще чакаме догодина да се появи нещо, каквото беше беше, като има нещо, грабвайте не го мислете, народът купува като обезумял колела.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Вто Юни 14, 2022 12:27 pm

Toзи 2 х 11 по-добре ли ще се справя с изкачванията? Има само Л-ка обаче

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... lk-103112/
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот K99k » Вто Юни 14, 2022 1:08 pm

Според мен , лично мнение е че се опитваш да направиш 100 поста за седмица. Питаш за различни колела навсякъде където може, кашата в главата ти е пълна , един вид с е р е ш навсякъде където може. Един колега правилно ти написа колело се купува с пари , бюджетно такова с деоре монтаж няма и преди теб и след теб ще има хора да искат да таковат рогатия у въздуха. Ако все още ти се иска да боднеш кьоравото плати на някой да идва с теб на оглед на колела от олхъ-то. Трябва да се определиш или да намалиш тревата.
не можах да бъда по толерантен като другите които ти пишат.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Вто Юни 14, 2022 1:32 pm

Аз съм на принципа - с питане и до Цариград се стига :) като не разбирам нищо, по-добре да питам и да събера максимално много информация от тук :beer: Не случайно питам тук, защото съм преценил, че хората са опитни и могат да дадат съвет на новаците, които не сме виновни, че тепърва се интересуваме от колела, все от някъде се почва, не сме се родили научени по всичко. Можем утре да говорим за нещо друго, от което аз разбирам, винаги съм готов да дам съвет, ако някой ме пита в дадена област, а хабер си няма, но иска да знае.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Bi11y » Вто Юни 14, 2022 7:05 pm

nature написа:Аз съм на принципа - с питане и до Цариград се стига :) ....


Виждам ,че си завишил бюджета - което е добър показател :) Скоро ще загледаш и по-смислени машинки ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Вто Юни 14, 2022 8:57 pm

Bi11y написа:
nature написа:Аз съм на принципа - с питане и до Цариград се стига :) ....


Виждам ,че си завишил бюджета - което е добър показател :) Скоро ще загледаш и по-смислени машинки ...


Преди да започна да търся по-сериозно си казвах, че за 700 лв сигурно ще си купя някакво супер колелце, кой луд дава повече за колело :D а сега разбрах, че и 1200 лв са малко и трябва да правя компромис с много неща, като често ми се появяват някакви проблясъци какъв зор беше с моето старо колело едно време по баирите :D , така че като ще е гарга, то поне да е рошава :) без да се прекалява разбира се, трябва да е нещо разумно според възможностите.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Bi11y » Вто Юни 14, 2022 9:39 pm

nature написа:[. , така че като ще е гарга, то поне да е рошава :) без да се прекалява разбира се, трябва да е нещо разумно според възможностите.


За мен минимума при компонентите е следния - поне Shimano Deore 5100 компоненти и вилка Rockshox Judy Gold, 12 mm задна ос и 15 мм ос на вилката . Това обаче ще отидеш на доста по-висока цена от което си предвидил за нов велосипед - втора употреба има интересни оферти понякога , но трябва добре да се разгледа състоянието и монтажа.

Аз лично предпочитам да сглобя велосипед от подходяща рамка и компоненти .
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Вто Юни 14, 2022 10:03 pm

Bi11y написа:
nature написа:[. , така че като ще е гарга, то поне да е рошава :) без да се прекалява разбира се, трябва да е нещо разумно според възможностите.


За мен минимума при компонентите е следния - поне Shimano Deore 5100 компоненти и вилка Rockshox Judy Gold, 12 mm задна ос и 15 мм ос на вилката . Това обаче ще отидеш на доста по-висока цена от което си предвидил за нов велосипед - втора употреба има интересни оферти понякога , но трябва добре да се разгледа състоянието и монтажа.

Аз лично предпочитам да сглобя велосипед от подходяща рамка и компоненти .


Благодаря за съветите, ще ги имам предвид :beer: , а за сглобяване според мен си трябва стаж в областта, може би като натрупам опит и знания един ден, ще почна и аз да сглобявам :)
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот v85 » Сря Юни 15, 2022 10:11 am

Да знаеш, че частите си пасват е достатъчно. Аз като си купувах частите, бях тръгнал инструменти (и смазки) да си купувам, сам да го сглобя, но като направих сметка (опит и финансово) по-изгодно ми излезе да ми го сглобят в сервиз (ползвах услугите на nikobikes) като по-добре ще го напряват от мен (компютър по-лесно се сглобява). И за мой "късмет" имах проблем с китайската рамка - овално чело и не се монтираха чашките в рамката, но от сервиза ме пратиха при майсторите от Коортех, където имат прецизно оборудване и проблема се реши. Аз ако бях щях с подръчни средства да подходя и със сигурност резултата нямаше да е добър.
Пак остава въпроса колко е безопасно (дали да го карам), но все пак говорим за части от милиметъра (микрони).
След като се разиграх с QR на главините (нямах опит с тази система), настройки на спирачките, смяна на гуми, сваляне на верига и настройка на скорости (за смяна на жила ще трябва да си купя резци), си мисля че има още много неща да уча, за да мога сам да сглобя колело. Ще трябва ключ за средно движение, инструменти за монтаж на чашки, вилка, инструменти за венец касета, а отделно и ако ще пренаплитам капли ще трябва и стенд. Затова по-добре сервиз

Между другото пак са заредили 22 размер рамка Cube Aim Race, ама май си се отказал от този модел
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юни 15, 2022 10:30 am

Да видях, но прецених, че e недостатъчен с 2 х 8 заради изкачванията, все пак идеята ми е повече катерене и спускания, иначе като пари идва идеално с промоцията. За повече градско би било супер, на външен вид също много ми харесва дизайна и цвета. А относно сглобяванията, наистина си е пипкава работа и трябва опит, аз бих се насочил към сервиз задължително ако ще сглобявам, чувал съм добри неща за момчетата от 2gether във Варна, понеже видях, че и ти си от този край, като спомена Нико Байкс.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юни 15, 2022 10:45 am

Попаднах на тези реклама, някой има ли мнение за Пежо велосипедите :)

https://webstore.sfa.bg/category/planinski
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Bi11y » Чет Юни 16, 2022 3:28 pm

Разгледа ли съседните теми в раздела ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Следваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта