Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Чет Дек 14, 2023 6:38 am

Хора, чудя се дали е правилно впечатлението ми, че в достъпния ценови сегмент до 1500 лв българските велосипеди са за предпочитане пред западните марки? Гледам разни Каньони, Кюбове, Орбеи, Спешълайз и други до тези пари масово са с вилки на пружини, че дори и с гуми Кенда. Не разбирам много от компоненти, но все ми се струва, че тези са именно нисък клас. Преди 4 години си купих Oryx nine C18 за 1200 лв - въздушна вилка Маниту, с компоненти на Kore и WTB, е Шиманото е клас Ацера, но все пак са 1200 лв. Това преди 4 г., ама сега гледам Драгове, примерно Trigger 5.0 e около 1500 лв и идва отново с Рокшокс въздушна вилка, Деоре компоненти и Рейсинг Ралф гуми. Като рамки вероятно българските отстъпват, особено Крос, на Драг ми се струват в крак с тенденциите и в този компонент. Дори гледам се хвалеха, че техен велосипед от Тригер серията е на корицата на известно чуждо списание за планинско колоездене ... Какво мислите?
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Чет Дек 14, 2023 7:09 am

за парите на тригера може да се вземе класна марка ,че и с по хубави компоненти .. аз лично БГ марки отдавна не гледам
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Чет Дек 14, 2023 8:19 am

Предполагам нов? Ако няма конкретни примери, които да посочиш в момента, може ли да споменеш поне къде да гледаме и ние!
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Чет Дек 14, 2023 8:37 am

ето един пример ,оферти много в момента:
https://www.chainreactioncycles.com/p/ragley-big-al-2-0-hardtail-bike-graphite
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Sprinter » Чет Дек 14, 2023 11:57 am

Ако се гледат каталожните цени, българските марки са с 10-15-20% по-евтини при сходно ниво на окомплектовка. Но, ако човек си направи труда да потърси из немските и австрийските сайтове (особено в момента) излизат доста промоционални предложения, които са по-изгодни от българските аналози.

Само за инфо - Chainreaction вече не доставят извън GB, а fahrrad.de са в несъстоятелност.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Чет Дек 14, 2023 3:34 pm

доставят доставят
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Пон Дек 18, 2023 7:57 am

Alexi написа:ето един пример ,оферти много в момента:
https://www.chainreactioncycles.com/p/ragley-big-al-2-0-hardtail-bike-graphite


Такааа, примерът ме заинтригува. Изгледах каквито намерих видеа и ревюта. Колелото изглежда добре, модерна геометрия, агресивен вид, прилични компоненти /с малки изключения/ за мойте нужди. Имам приятел в Англия, който може да ми го докара след 2 седмици. Въпросът опира до размери. Висок съм 178 см, крак 81 см и съм на границата М/Л. М-ките са свършили, колебая за Л-ка. Ориксът, който карам 4 години, ми е размер Л /седалкова тръба 48 см, ефективна горна тръба 62,5 см, рийча, не знам точно, мерих го някъде 44 или 45 см/ и ми е добре, макар че съм бутнал седалката леко назад. Раглей-то в размер Л е със седалкова тръба 46 см /това е ОК/, но е с леко по-дълга база - ефективна горна тръба 64,4 см и рийч 46 см. Подозирам, че и този Л ще ми е добре, но вие имате повече опит. Дали ще е некомфортно с Л-ката?
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Пон Дек 18, 2023 8:04 am

добре ще ти е ,част от модерното при геометриите е по голям рийч а и винаги можеш да сложиш малко по къса лапа при нужда .. велосипеда може да се викне в БГ и с куриер като Габиели примерно ,стотина лв е доставката на голям кашон
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Пон Дек 18, 2023 8:19 am

Благодаря много. Както винаги бърз и полезен!
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Чет Яну 18, 2024 7:12 pm

Здравейте, байкът пристигна - Ragley big al 2.0 2022 https://www.ragleybikes.com/products/bi ... -bike-2022. Бяха го пуснали почти на безценица 599 паунда /за британския стандарт/. Колелото, като за начинаещ ми допада, а на Острова е доста ценено. Имах опасения относно размера на рамката, но всъщност се оказа най-удобния байк, който съм имал. Не съм го пробвал в реални условия все още. Въпросът ми е за гумите, принципно знам, че тези миниони са доста ценени сред АМ и ендуро феновете, но също така прочетох тук и менния, че карането на твърдак с тях било "мазохизъм". Иначе гледам в UK, че масово ги карат на трейл твърдаци. Може ли малко разянения в тази посока? Тук ми се струва, че се предпочитат повече Ноби ник. Толкова ли съществена е разликата в търкалянето? В един британски форум, четох, че освен ако колелото не се ползва на XC състезания, да не се обръща толкова внимание на теглото, но Минионите с Никовете май се различават с около 100 г, поне на хартия.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Чет Яну 18, 2024 7:43 pm

зависи как и къде мислиш да го караш ,ако каранията ти са тип целодневни с ХС/трейл елементи ,шосейни трансфери и доста км - не са това гумите ... ако са къси ,с повечко спускане са екстра
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Чет Яну 18, 2024 8:40 pm

По-скоро второто, но ще бъда благодарен ако споменете и по-леки и читави трейл алтернативи, в случай, че с тези не се разберем (освен Ноби ник, де). Примерно Recon 2,4 отзад и Дисектор 2,4 отпред по-добре ли ще бъде за по-дълги излети?
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Чет Яну 18, 2024 9:05 pm

по добре ще е но и това са тежки гуми ,разликата с твоите не е голяма .. по скоро бих ти препоръчал Cross King 2.3 Protection
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот gssatcc » Пет Яну 19, 2024 11:29 am

Ima специална тема за XC гуми. Може да я разгледаш.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Яну 19, 2024 12:14 pm

Хубави гуми са сложили, особено предвид цената на велосипеда. Много производители слагат най-евтините модели даже и на доста по-скъпи колела. Странното е, че по-здравият борд EXO+ e предна, а има логика задната да е по-здравата гума. Тъй като са с една смеска (най-твърдата 3-компонентна) може спокойно да им смениш мястото.

Да, това не са ХС гуми, но в никакъв случай не са и тежки. Бих те посъветвал да ги изтъркаш и след това да му мислиш дали наистина ти трябват чисто ХС гуми. Най-голяма разлика при търкалянето между тях и ХС гума би усетил на асфалт или твърди и равни пътеки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Пет Яну 19, 2024 1:40 pm

Да, да, изчетох снощи почти всичко тук за гумите, че и допълнителна литература. Понаръпах се. Днес гледам времето е по-хубаво, така че ще го разходя след обяд, за да се "подушим". Иначе съм упорит, пък и здрав в краката, така че ще го мъча с тези гуми пък ще видим. Иначе и двете са EXO, няма нужда да ги сменям, макар че DHR II дори се предпочита да се кара и предна доколкото прочетох. В интерес на истината попаднах на теми в Reddit, пък и във FB групи, в които виждам доста заклети хард АМ фенове да си преоткриват колелото, като минат по-леки XC гуми.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Пет Яну 19, 2024 6:51 pm

Хм, нещо не е наред ... на 55 съм, а се чувствам като на 15, мамка му. А може би така трябва да е! Днес направих 15 км. В парка защото нямах и много време. За опознаване. Ами, впечатлен съм, очаквах, че ще е тегаво, щото байкът си изглежда бая масивен, пък и понатежава, но колелото си е пушка направо, даже с тези максиси. Сигурно защото го сравнявах мислено с един Крос Фюжън 2019, който имам на село и ще продам, вероятно е с телени стокови Rapid rob и Сънтур на пружини от масовите, та това колело вие и вибрира, хеле пък на твърда настилка. Та, днес останах приятно очарован и май ще си ги изкарам Максисите докрай. Върви тихо и леко, вероятно щях да бъда по-доволен ако имаше още 2 зъба на предната плоча, но и така е добре. Две забележки имам: 1/ задната гума тихо прави "хът-хът" при въртене, вероятно роторът допира до накладките, не разбрах точно, но е едва доловимо и 2/ От време на време веригата без причина се прехвърля от един на друг венец, главно на високите скорости - вероятно не е прецизно настроен задния дерайльор. Седалката е чудесна. Първото ми кормило на 800 mm, есктра ми е. Само дето трудно ще го вкарвам в асансьора. Като казах, та се сетих, асансьорът всъщност не работи - докато свалях колелото видях предимството на тези широки гуми. Сигурно можеше и да го карам надолу по стълбището, чудесно поемат неравностите. На връщане така се бях "фитнал" /ужас!/ че го качих до 6-я етаж за норматив. Оплеснах се, съжалявам!
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот Alexi » Пет Яну 19, 2024 8:17 pm

айде безаварийно :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Българска или чужда марка велосипеди в достъпния клас

Мнениеот to4kata » Пет Яну 19, 2024 8:27 pm

Айде мерси, ти ме вкара в това приключение, за което благодаря :beer:
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 106 госта