Избор на велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Вто Апр 02, 2024 4:27 pm

Здравейте, искам да си взема ново колело за каране в града и по леки/средно трудни горски пътеки (50/50), нищо екстремно. Висок съм 190, ориентирал съм се към 29" твърдак, хидравлични дискови спирачки. Какво ви е мнението за следните модели:

https://www.bikecenter.bg/product/velos ... ross-grx-9
https://dragzone.bg/29-hardy-5-0-at-38- ... ranzhev-21
https://www.decathlon.bg/p/311716-15084 ... rveno.html

Каква е разликата примерно между Cross GRX 9 и GRX 12, или пък другите модели - напр. Fusion?
Отворен съм и за предложения и от други марки, също и втора ръка. Бюджет не съм определил, но като цяло искам най-много "колело" за парите, които ще дам.
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Апр 02, 2024 7:14 pm

зле са .. особено предложението на Декатлон .. ето горе долу като ориентировъчен минимум :
https://www.decathlon.bg/p/330066-167125-velosiped-s-amortisyorna-vilka-rockrider-xc-100-29-deore-1x11.html
предложенията от Крос бих ги подминал - остарели скоростни системи и геометрии ,липсва проходна ос отзад
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот martin.radev » Чет Апр 04, 2024 2:23 pm

Абе.., тия Рокрайдър ще дойдат..... доста смислени сглобки.
това ще дойде под или около 13кг с въздух вилка, хидр. спирачки и 1х скорости хич не е зле,
Едни хубави гуми и поне 2 години трябва да му вземеш душичката с карането, което описваш!
Само задължително една проверка на болтовете, ако го вземеш, че кой знае кой, и как го е сглобявал.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед

Мнениеот dantass » Чет Апр 04, 2024 2:37 pm

martin.radev написа:Абе.., тия Рокрайдър ще дойдат..... доста смислени сглобки.
това ще дойде под или около 13кг с въздух вилка, хидр. спирачки и 1х скорости хич не е зле,
Едни хубави гуми и поне 2 години трябва да му вземеш душичката с карането, което описваш!
Само задължително една проверка на болтовете, ако го вземеш, че кой знае кой, и как го е сглобявал.



И не само,на външен вид също изглеждат доста добре.
Pulse TS+ Custom Bike
dantass
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 24, 2013 1:49 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Чет Апр 04, 2024 2:42 pm

ХС мекицата им дори има подиум в световните серии .. където не съм виждал Кюб и Радон ,да речем :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Чет Апр 04, 2024 9:27 pm

А за бюджет до 1200лв? Включително и втора ръка.
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот RadostinTin » Пет Апр 05, 2024 8:29 am

Здравей,

Може да погледнеш моето колело, малко над бюджета ти е, но можем да спазарим цена.
Нека колегите си изкажат мнение дали си заслужава парите.

https://www.olx.bg/d/ad/cube-attention- ... ro_listing
RadostinTin
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 02, 2023 4:14 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 05, 2024 8:45 am

Размерът има значение :idea: При човек висок 190 да предлагаш колело размер М....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на велосипед

Мнениеот RadostinTin » Пет Апр 05, 2024 9:19 am

Извинявам се, това с височината съм го пропуснал между редовете :)
RadostinTin
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 02, 2023 4:14 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 05, 2024 9:21 am

:beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Пет Апр 05, 2024 2:14 pm

RadostinTin написа:Здравей,

Може да погледнеш моето колело, малко над бюджета ти е, но можем да спазарим цена.
Нека колегите си изкажат мнение дали си заслужава парите.

https://www.olx.bg/d/ad/cube-attention- ... ro_listing


Благодаря, но за съжаление ми излиза от бюджета, а и сигурно ще ми е малко.

Някой да има други предложения? :)
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Пет Апр 05, 2024 9:01 pm

Alexi написа:зле са .. особено предложението на Декатлон .. ето горе долу като ориентировъчен минимум :
https://www.decathlon.bg/p/330066-167125-velosiped-s-amortisyorna-vilka-rockrider-xc-100-29-deore-1x11.html
предложенията от Крос бих ги подминал - остарели скоростни системи и геометрии ,липсва проходна ос отзад


Cross GRX 9 има проходна ос и отпред и отзад. За скоростната система разбирам, че са по-добре новите 1х вместо 3х, ама например за развиване на по-висока скорост по асфалт 3х не са ли по-добре? Относно геометрията, не разбирам, но явно за моя бюджет, а и предвид това, че гледам и втора употреба, ще трябва да го преглътна.
Дори и с тези точки ли смятате, че не си заслужава това предложение? В момента е и на промоция за 899лв.

Между другото днес ходих да гледам едно втора ръка от този модел и като цяло ми допадна, но ми се стори, че рамката е заварявана - заварката е по-различна и боята около мястото е грапава, а не гладка. Прикачвам снимка, как мислите? Също, това означава ли, че и ново да си го купя, рамката не е окей?
Изображение
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пет Апр 05, 2024 9:23 pm

няма крос с проходна ос отзад .. имаше преди време един модел но беше доста скъп и го спряха .. тази рамка е ремонтирана сякаш да
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Съб Апр 06, 2024 10:56 am

Alexi написа:няма крос с проходна ос отзад .. имаше преди време един модел но беше доста скъп и го спряха .. тази рамка е ремонтирана сякаш да


Извинявам се за невежеството, но проходна ос не означава ли, че може да се сваля лесно гумата без необходими инструменти? Тоест quick release механизъм с палчето дето е? Ето характеристиките, пише, че има, а и на модела дето гледах на живо, видях, че си има.
https://bikes4you.eu/bg/product/535/pla ... x-9-hdb-29

Иначе за рамката като е кършена на този, означава ли, че и новата попринцип си е калпава или си е до собственика?
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот to4kata » Съб Апр 06, 2024 12:34 pm

Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Нед Апр 07, 2024 2:55 pm

to4kata написа:Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.


Ясно, благодаря за информацията. Ами аз досега съм карал все евтини колелета и не съм ги чупил, така че предполагам не би било толкова голям проблем дори да не е с проходна ос за моето каране. Иначе не беше тийнейджър собственика на колелото, което гледах, ама знам ли..
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Нед Апр 07, 2024 3:18 pm

to4kata написа:Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.


Ясно, благодаря за информацията. Ами аз досега съм карал все евтини колелета и не съм ги чупил, така че предполагам не би било толкова голям проблем дори да не е с проходна ос за моето каране. Иначе не беше тийнейджър собственика на колелото, което гледах, ама знам ли..
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 08, 2024 9:17 am

to4kata написа:Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.

Значи, много ме е яд, че няма една и съща твърда рамка с qr и проходна ос отзад, та да сглобя две идентични колела и да ги давам за блайнд тестове. Ще ми е много интересно колко човека ще различат qr-a от проходната ос. :offtopic:
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 08, 2024 9:21 am

Sprinter написа:
to4kata написа:Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.

Значи, много ме е яд, че няма една и съща твърда рамка с qr и проходна ос отзад, та да сглобя две идентични колела и да ги давам за блайнд тестове. Ще ми е много интересно колко човека ще различат qr-a от проходната ос. :offtopic:

Имам и двете и не мога да открия разлика. Само че това с qr-a е твърдак, с проходната е мекица.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 08, 2024 9:29 am

Boyan1984 написа:
Sprinter написа:
to4kata написа:Объркал си се, QR е с тънка и по-кекава ос /монтира се масово на по-евтините колела/.За лежерно каране в парка е ОК. Проходната ос е доста по дебела и здрава, минава през главината и се завива от другата страна. Съответно възелът е далече по-здрав и позволява по-агресивно каране в пресечени горски терени. Иначе, може и рамката да е била дефектна нещо, но си мисля, че повече е въпрос на ползване от страна на стопанина. Тийнейджърите много ги тормозят тези GRX-и.

Значи, много ме е яд, че няма една и съща твърда рамка с qr и проходна ос отзад, та да сглобя две идентични колела и да ги давам за блайнд тестове. Ще ми е много интересно колко човека ще различат qr-a от проходната ос. :offtopic:

Имам и двете и не мога да открия разлика. Само че това с qr-a е твърдак, с проходната е мекица.

:agree:
Да кажем, че при мекицата захвата на оста има повече влияние, защото рамената са плаващи и в зависимост от геометрията на окачването и броя връзки, устойчивостта на усукване е по-малка, та за там не бих се обзаложил :D Същото важи и за софтейл рамките, ама скоро не сме обсъждали проект с Ghost Lector например :)
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Апр 08, 2024 11:20 am

QR-а има доста недостатъци оставете слепите тестове .. след време оста се вкопава в дропаутите( особено ако е шимано със стоманена ос с резба ) ,при всяко смъкване на каплата после регулираш спирачен апарат че не застава както е била ,коравината ясно смятам за всеки ,ухото е доста по кекаво защото е по тънък профил винаги ,а вече няма и читави капли на QR да си купиш ,вариант е единствено да вземеш нещо марково и да купиш капачки но то и на 142 почти не останаха капли да се предлагат нови
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 08, 2024 4:16 pm

Alexi написа:QR-а има доста недостатъци оставете слепите тестове .. след време оста се вкопава в дропаутите( особено ако е шимано със стоманена ос с резба ) ,при всяко смъкване на каплата после регулираш спирачен апарат че не застава както е била ,коравината ясно смятам за всеки ,ухото е доста по кекаво защото е по тънък профил винаги ,а вече няма и читави капли на QR да си купиш ,вариант е единствено да вземеш нещо марково и да купиш капачки но то и на 142 почти не останаха капли да се предлагат нови

Вкопаването е породено от недостатъчно заключване на QR-a, не на конструктивен дефект, а и както отбелязваш касае старите модели на Шимано, които и без това са капризни и искат честа поддръжка ако се използват извън асфалта. В момента от 401 нагоре са с капачки и няма такъв проблем. Текущите рамки с QR пък са 141 мм и повечето афтърмаркет главини имат опция и за 141/148 капачки. С фиксираните капачки, пък няма и такъв проблем с наместването на диска, ако всеки път се прилага една и съща сила на затягане - примерно от средата (палеца успореден на оста) да започва усилието.

Сега, не ме разбирайте погрешно - не отричам болтовете и 142/148 стандарта, той си има предимства, но не мисля че за твърдак е фактор за покупката. По-скоро трябва да се гледа ако е с QR да е 141 (boost), да има възможност за интегриран дропър, да е с прилична геометрия, конусно чело, кухи курбели, 1х … ей такива неща.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Апр 08, 2024 4:34 pm

остави тая работа .. вече само нисък клас рамки са на QR ,покажи ми една читава модерна рамка .. стандарта просто отпадна защото има само недостатъци ,остана в ниския клас и разни сглобки от по 1500 лв макс
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 08, 2024 5:11 pm

Alexi написа:остави тая работа .. вече само нисък клас рамки са на QR ,покажи ми една читава модерна рамка .. стандарта просто отпадна защото има само недостатъци ,остана в ниския клас и разни сглобки от по 1500 лв макс

E, ние сме в секция "Начален клас велосипеди и компоненти" :D
А ниския клас на Trek, Orbea, Specialized, Cube, Giant, Canyon, Scott.. name it, са всички с QR и на цени по 1000 евро...Модели няма да изреждам, че са много.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Апр 08, 2024 5:13 pm

Рокрайдъра който съм дал по горе е доста добре като монтаж за тия пари ,и е с проходна ос .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 08, 2024 5:23 pm

Alexi написа:Рокрайдъра който съм дал по горе е доста добре като монтаж за тия пари ,и е с проходна ос .

Съгласен съм, но на човека му идва скъп. И ако ще гледа втора употреба, то да не се притеснява толкова от QR-a, а да гледа другите неща.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Вто Апр 09, 2024 12:17 pm

Благодаря за отговорите и породената дискусия! Май ще дебна в olx предложения, вие имате ли някакви препоръки?

Иначе относно GRX 9, смятате ли, че е добра оферта за 899лв? 29", хидравлични спирачки, QR, вилка Rockshox, 3x9 Shimano Alivio
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... ross-grx-9

Sprinter написа:


Alexi написа:


Boyan1984 написа:
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Вто Апр 09, 2024 12:56 pm

nimhan написа:Благодаря за отговорите и породената дискусия! Май ще дебна в olx предложения, вие имате ли някакви препоръки?

Иначе относно GRX 9, смятате ли, че е добра оферта за 899лв? 29", хидравлични спирачки, QR, вилка Rockshox, 3x9 Shimano Alivio
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... ross-grx-9

Sprinter написа:


Alexi написа:


Boyan1984 написа:


Не, не е ОК.
В момента най-изгодното ново българско колело е това https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/ (откраднах линка от съседната активна тема :D ) - в общи линии получаваш 1х скорости (макар и 10, но са 11-46), дерайльор със заключване, конус чело за да си сложиш по-добра вилка и 31.6 седалкова тръба с място за интегриран кабел за дропър. Отзад е на 141мм, така че и главината подлежи на ъпгрейд. За 1200 лева нищо по-добро ново няма да намериш.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Вто Апр 09, 2024 2:47 pm

Sprinter написа:
nimhan написа:Благодаря за отговорите и породената дискусия! Май ще дебна в olx предложения, вие имате ли някакви препоръки?

Иначе относно GRX 9, смятате ли, че е добра оферта за 899лв? 29", хидравлични спирачки, QR, вилка Rockshox, 3x9 Shimano Alivio
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... ross-grx-9

Sprinter написа:


Alexi написа:


Boyan1984 написа:


Не, не е ОК.
В момента най-изгодното ново българско колело е това https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/ (откраднах линка от съседната активна тема :D ) - в общи линии получаваш 1х скорости (макар и 10, но са 11-46), дерайльор със заключване, конус чело за да си сложиш по-добра вилка и 31.6 седалкова тръба с място за интегриран кабел за дропър. Отзад е на 141мм, така че и главината подлежи на ъпгрейд. За 1200 лева нищо по-добро ново няма да намериш.


Много благодаря за предложението! Влиза ми в бюджета и ми харесва, ще го обмисля сериозно. Няколко въпроса:
1. Доколкото виждам е с проходна ос на курбелите и с QR на предната и задната главина, нали така?
2. Какво означава дерайльор със заключване, какви са предимствата?
3. Единственото, което ме притеснява на тези скоростни системи с 1 венец отпред е, че по асфалт няма да мога да развивам по-висока скорост. Това основано ли е според вас?
4. За Cross GRX 9 в магазина ми обясниха, че командите и спирачките са на 1 компонент, което е проблем, понеже ако го повредиш трябва да се смени цялото. Това тук не е така, нали?
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Апр 09, 2024 2:54 pm

с 32 плоча спокойно се развиват и дръжат 30 км/ч ,което за планински велосипед е доста и със сигурност няма да имаш силата да ги държиш т.е. плочата няма да те ограничава особено
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Следваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта