Начинаещ: Drag Grizzly или Drag Ontario ?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Начинаещ: Drag Grizzly или Drag Ontario ?

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 11:48 am

Здравейте на всички опитни байкъри,

Впечетлен съм от вашето общество и многото полезна информация във този сайт. Четох 2 статии (за недъзите на евтините колела и как да си изберем колело) и различни теми из форума, но не се здържах да досадя малко с баналния си въпрос, защото не мога да преценя добре кое е по-подходящо за мен (тъй като нямам опит). До сега съм карал обикновено градско колело Cross Leader модел към 2000-та година.

Решил съм да си купя ново колело, защото старото издава багажа от известно време, а и не мисля че е добре да ходя из разни резервати (макар и по по-сравнително равни черни пътечки) с това старо и неподходящо според мен колело. А точно това ми се иска напоследък - да ходя да карам из природата освен в морската градина във Варна, но разбира се в умерени количества и по по-благоприятни терени.

Реших да дам около 300 лева за ново колело и отидох в магазина на Дими Байк във Варна (до зимно кино Тракия), където ми посочиха най-добър вариант за парите ми Драг Гризли - точно 300 лв, с алуминиева рамка и преден амортисиор.

Из форумите обаче прочетох, че за Онтарио има много по-добри отзиви,а е 80 лв някъде по-скъп до колкото знам.

За човек като мен, който няма навици да си поддържа колелото и който ще кара предимно в градски условия и 1-2 пъти в месеца по черни пътечки, струва ли си да си мисля въобще за Онтарио-то?

ПС.: Приоритетите ми са по дълъг живот без много поддръжка и по-малко проблеми в дългосрочен план (както и по-добра цена естествено :) ).

Ако си кажете експертното мнение подкрепено с опит хич няма да ви се разсърдя... :)
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот Yavkata » Пон Юни 04, 2007 12:20 pm

Каквото и колело да си вземеш, то си иска подръжка. Ако искаш да караш колело и да го хвърлиш след някоя година вземи втора ръка с твърда вилка. Не е от особено значение в твоя случай какво ще избереш, но има доста изписано в ЧЗВ за подръжката на всички чарколяци.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 12:27 pm

Yavkata написа:Каквото и колело да си вземеш, то си иска подръжка. Ако искаш да караш колело и да го хвърлиш след някоя година вземи втора ръка с твърда вилка. Не е от особено значение в твоя случай какво ще избереш, но има доста изписано в ЧЗВ за подръжката на всички чарколяци.


Добре де, казах че нямам такива навици да си поддържам колелото. Разбира се ще подходя по-отговорно ако си купя колело за 300 или повече лева. Макар че сигурно доста ще трябва да попрочето преди това за оснвоните признаци по които се познава кога нещо в колелото има нужда от някаква по-специална грижа и т.н.

Иначе нямам намерение да го хвърля след няколко години, но опита ми показва, че когато го водя в някой сервиз (старото колело) те обикновено ми казват: "ами нищо му няма, гумите са наред...". Явно трябва да се науча сам да ги разбирам тези работи.

От отговора ти разбирам, че като че ли в моя случай е по-добре да взема по евтиния вариант (Drag Grizzly)...
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 04, 2007 12:29 pm

atanas2d написа:
Yavkata написа:Каквото и колело да си вземеш, то си иска подръжка. Ако искаш да караш колело и да го хвърлиш след някоя година вземи втора ръка с твърда вилка. Не е от особено значение в твоя случай какво ще избереш, но има доста изписано в ЧЗВ за подръжката на всички чарколяци.


Добре де, казах че нямам такива навици да си поддържам колелото. Разбира се ще подходя по-отговорно ако си купя колело за 300 или повече лева. Макар че сигурно доста ще трябва да попрочето преди това за оснвоните признаци по които се познава кога нещо в колелото има нужда от някаква по-специална грижа и т.н.

Иначе нямам намерение да го хвърля след няколко години, но опита ми показва, че когато го водя в някой сервиз (старото колело) те обикновено ми казват: "ами нищо му няма, гумите са наред...". Явно трябва да се науча сам да ги разбирам тези работи.

От отговора ти разбирам, че като че ли в моя случай е по-добре да взема по евтиния вариант (Drag Grizzly)...
Онтарио! Или Спринт Аполон ;)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MaN1aK » Пон Юни 04, 2007 12:30 pm

Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)
MaN1aK
 
Мнения: 1761
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 8:32 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Redhat » Пон Юни 04, 2007 12:33 pm

Един глас за Онтарио от мен.

За малко повече пари получаваш по-здрава рамка, по-добра вилка и малко по-добър монтаж.

Каквото и да избереш, важното е да си го караш с кеф :beer:
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 12:34 pm

MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 04, 2007 12:39 pm

atanas2d написа:
MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...
Да, струват си! Но Аполона е с най-добра окомплектовка.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MaN1aK » Пон Юни 04, 2007 12:43 pm

atanas2d написа:
MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...

Няма да сгрешиш ако вземеш едно от двете Онтарио или Гризли! ;)
MaN1aK
 
Мнения: 1761
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 8:32 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Yavkata » Пон Юни 04, 2007 12:58 pm

Взимай което ти харесва повече на външен вид! Ако те кефи повече Гризлито - купувай и спестяваш 80 лв. Ако повече ти хареса онтариото , купувай -" кеф цена няма!" ;)
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 1:00 pm

NovemberCharlie написа:
atanas2d написа:
MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...
Да, струват си! Но Аполона е с най-добра окомплектовка.


Темата Apolon vs Ontario до колкото видях е доста тривиална, но марката на която съм се спрял е Drag, а и във форума като че ли видях превъзходство на Ontario пред Apolon. Ако не се лъжа един от аргументите за Аполона бяха, че е по-красив, което не ме вълнува особено, друг беше че може да се надгражда, което също не ме вълнува, защото при положение че дам над 350лв. за колело едва ли ще ми се откъснат още пари за екстри. Все пак аз не съм маниак :).

Апък и все още сериозно се замислям дали да не си взема Гризли за 300 защото иначе ще трябва да изчакам още 1-2 седмици за да имам повечко пари за Онтариото, а нетърпението е силен съветник както знаете :). + че не съм чул нищо лошо за Гризлито до сега :).
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 1:02 pm

Yavkata написа:Взимай което ти харесва повече на външен вид! Ако те кефи повече Гризлито - купувай и спестяваш 80 лв. Ако повече ти хареса онтариото , купувай -" кеф цена няма!" ;)


Пич, само за "кеф" по външния вид никога няма да дам +80лв. за колело :). А като цяло знаете ли кое с по-висока рамка (мъжкия вариант)? Онтариото или Гризлито? Или нямат разлика във височината?
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот Yavkata » Пон Юни 04, 2007 1:14 pm

Гризли -17", 19" , 21", 22.5"
Онтарио-16", 20" ,22".
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 1:29 pm

Yavkata написа:Гризли -17", 19" , 21", 22.5"
Онтарио-16", 20" ,22".


Питам, понеже и сестрата сигурно ще иска да покарва понякога, а тя е по-ниска. Не че се притеснявам много за нея, но все пак ще се радвам и тя да може да кара от време на време :). От тази гледна точка Онтариото май е по-добре?
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот MaN1aK » Пон Юни 04, 2007 1:31 pm

atanas2d написа:
Yavkata написа:Гризли -17", 19" , 21", 22.5"
Онтарио-16", 20" ,22".


Питам, понеже и сестрата сигурно ще иска да покарва понякога, а тя е по-ниска. Не че се притеснявам много за нея, но все пак ще се радвам и тя да може да кара от време на време :). От тази гледна точка Онтариото май е по-добре?

Аз на твое място досега да съм взел Онтариото и няма да му мисля повече! ;)
MaN1aK
 
Мнения: 1761
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 8:32 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 1:42 pm

MaN1aK написа:
atanas2d написа:
Yavkata написа:Гризли -17", 19" , 21", 22.5"
Онтарио-16", 20" ,22".


Питам, понеже и сестрата сигурно ще иска да покарва понякога, а тя е по-ниска. Не че се притеснявам много за нея, но все пак ще се радвам и тя да може да кара от време на време :). От тази гледна точка Онтариото май е по-добре?

Аз на твое място досега да съм взел Онтариото и няма да му мисля повече! ;)


Благодаря на всички за мненията по темата. Аз ако имам търпение и не ми се отворят разходи със сигурност ще почакам 1 седмица за да си взема Онтарио, поне така се настроих. Но не на всяка цена де - търпението и партие са нещо бая дефицитно :).
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот Jebediah » Пон Юни 04, 2007 2:22 pm

Yavkata написа:Онтарио-16", 20" ,22".

19 и 21 са :)
Jebediah
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 3:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот bodo » Пон Юни 04, 2007 6:45 pm

NovemberCharlie написа:
atanas2d написа:
MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...
Да, струват си! Но Аполона е с най-добра окомплектовка.
Това на каква база го твърдиш - можеш ли да опишеш компонентите на аполона, щото не съм ги виждал никъде.
@Jebediah
не пиши, ако нещо не ти е съвсем ясно
Аватар
bodo
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:49 pm

Мнениеот Jebediah » Пон Юни 04, 2007 7:18 pm

bodo написа:@Jebediah не пиши, ако нещо не ти е съвсем ясно

Това го каза Нина на някакъв клиент който питаше кой размер колко инча е, ходи се разправяй с нея или с това което е писано на сайта им и леко с езика.
Jebediah
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 3:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Юни 04, 2007 8:06 pm

bodo написа:
NovemberCharlie написа:
atanas2d написа:
MaN1aK написа:Писано е много по този въпрос,но което и от двете да избереш няма да сгрешиш,но аз съм за Онтариото! ;)


От кои двете ако избера няма да сгреша? Онтарио и Аполон или Онтарио и Гризли?

Тъй като Онтариото и Аполона отиват към 400 лева близо, а Гризлито си е 300. За да не обезмислям темата ще си уточня въпроса:

Струват ли си тези 80 лева отговре за Онтарио вместо Гризли и то за новак без опит като мен? Гризлито достатъчно добър вариант ли е или "си е направо грехота" да не допълня 80 лева за Онтарио?

Това е въпросът :)...
Да, струват си! Но Аполона е с най-добра окомплектовка.
Това на каква база го твърдиш - можеш ли да опишеш компонентите на аполона, щото не съм ги виждал никъде.
На базата, че аз имам Онтарио ТЕ (2005, със сменана вилка, седалка и предна спирачка), а гаджето ми има Аполон (2006). И двата точно в този момент стоят до мен (на около 50 см.) и двата съм ги избирал и купувал и съм ги карал аз. ;)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 8:38 pm

На базата, че аз имам Онтарио ТЕ (2005, със сменана вилка, седалка и предна спирачка), а гаджето ми има Аполон (2006). И двата точно в този момент стоят до мен (на около 50 см.) и двата съм ги избирал и купувал и съм ги карал аз. ;)


Добре, заинтригува ме. Та значи: какво точно може да ми даде Аполона пред Онтариото, както каза и като цяло Драг не е ли по-хубава марка? Питам те не за да повдигам тази философска тема, а защото явно имаш първа ръка опит от тези колела?

И накрая като човек който ги кара и двете, кое според теб трябва да си купя (макар че говорим за обикновено Онтарио, а не ТЕ, но все пак сигурно знаеш какво представлява обикновеното щом имаш ТЕ) ???
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот X3MIST » Пон Юни 04, 2007 9:42 pm

Магазина за който говориш никога не съм знаел как се казва (нищо, че живея на под 500 метра от там). Ако става дума за този с многото колела наблъскани вътре дето не можеш да влезеш почти и има сервиз в съседния гараж, а не онзи в гаража в съседната улица, то по-добре потърси на друго място колело. Аз също исках Ontario, но из Варна не намерих добър магазин, в който да ми го предложат. Казах ми и че няма в момента налични бройки при производителя. Вероятно в този магазин е имало останали. Аз от там купувам по някога единствено дребни неща (жила или други непретенциозни неща). Обслужването хич не е на ниво, продавчките (уж трябва и да са консултантки) хич не разбират май от велосипеди и много ги мързи да обслужват. В крайна сметка ще си взема Sprint Apolon от магазина на Николай - НИКО байкс - НИКО. Смятам, че рамката му е общо взето на нивото на тази на Ontario и при неекстремно каране едва ли ще имам (имаш) проблеми с нея. Някои казват, че била по-голяма и неудобна, но на мен ми изглежда добре.
Ето и темата в която коментираме за моя избор ако представлява интерес за теб.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот atanas2d » Пон Юни 04, 2007 11:30 pm

X3MIST написа:Магазина за който говориш никога не съм знаел как се казва (нищо, че живея на под 500 метра от там). Ако става дума за този с многото колела наблъскани вътре дето не можеш да влезеш почти и има сервиз в съседния гараж, а не онзи в гаража в съседната улица, то по-добре потърси на друго място колело. Аз също исках Ontario, но из Варна не намерих добър магазин, в който да ми го предложат. Казах ми и че няма в момента налични бройки при производителя. Вероятно в този магазин е имало останали. Аз от там купувам по някога единствено дребни неща (жила или други непретенциозни неща). Обслужването хич не е на ниво, продавчките (уж трябва и да са консултантки) хич не разбират май от велосипеди и много ги мързи да обслужват. В крайна сметка ще си взема Sprint Apolon от магазина на Николай - НИКО байкс - НИКО. Смятам, че рамката му е общо взето на нивото на тази на Ontario и при неекстремно каране едва ли ще имам (имаш) проблеми с нея. Някои казват, че била по-голяма и неудобна, но на мен ми изглежда добре.
Ето и темата в която коментираме за моя избор ако представлява интерес за теб.


Човек, обърках малко името на магазина. Д-р Велос се казваше магазина за който говоря май и е този дето на един ъгъл има наблъскани много колела в едно помещение. Вътре стои една пълна продавачка, която не ебава много като влезеш и чак като я подпиташ за конкретни цени се размърдва тежко и идва. А ако дойдеш втори път директно пита: "да го вадим ли колелото?". Тя ми предложи Гризлито за 300 лв. и до скоро се бях спрял на него.

Ама ако няма Онтарио, както казваш ти май ще взема Гризли :). Ти какво мислиш?
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот X3MIST » Вто Юни 05, 2007 7:51 am

За Онтарио казвам, че няма в другия магазин. Може в д-р Велос да има останала някоя бройка. При Николай имаше преди две седмици, но са свършили. За Гризлито какво да ти кажа. Гледам комплектацията на сайта на Драг:

Frame: Drag Grizzly XC A7 Fishbone S/S
Front Suspension: Suntour M 2000
Rear Derailleur: Shimano RD-TX50
Front Derailleur: Shimano FD-TZ30
Shifters: Shimano SL-TX50
Brakes: Cast aluminium alloy V-brake
Crank: Alloy 42/32/22T w/chainguard
Bottom Bracket: VP-BC73 Cartidge
Front and Rear Hub: Formula FM-21/31 36H
Cassete: Shimano MF-TZ07 14-28T
Frame Size: 17", 19", 21" & 22.5"

Първото, което ми привлече вниманието е вилката. Много кофти. Тази е от 30 лева и май е от най-евтините НЕ ZOOM вилки. Не е за препоръчване даже и за града освен за деца до 12 години примерно. Калпава работа просто. След това курбелите не виждам да имат изобщо марка :) . Това не е добре. Скоростите също не са нещо особено. Shimano са, но и те си имат ниски класове все пак, а те не са добри. Рамката ако няма да го трошош колелото по каманаци из балкана ще ти върши работа. Особено ако си и около и под 70 кила. Ако ще взимаш това колело би било добре да е с друга вилка и курбели. Това обаче ще му вдигне цената. Дори да ти ги сменят преди да го купиш и да вземат старите чести като приспаднат цената им от новите (аз точно това правя сега със Спринта, че и той има това-онова за смяна), ще се наложи да доплатиш не по-малко от 75-80 лева. За тези пари (380 лева) направо можеш да вземеш Аполона или ако има останал Драг Онтарио, които са на цена от 380-390 лева и двете. Така погледнато не си струва по-евтиното колело според мен. Аз бях много навит на Онтарио, но като нямаше пробвах Спринта и се оказа, че не е по-лош. Довечера ще го взема и ще направя някое кръгче из града да го пробвам по-така. Ако те интересува можа да пишеш ЛС и да намина някъде да го погледнеш и да си прецениш или ако не сега, то някой друг ден през седмицата.

П.П.
Провери си съобщенията! Писах ти.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот atanas2d » Вто Юни 05, 2007 9:08 am

Ехе, ти направо ме отказа от Гризлито :)! Не съм 12 годишен и не съм 70 кила за съжаление. 85 кила съм и като сложиш раница или някоя дреха отгоре сложи ги 90. Висок съм 180 приблизително.

Общо взето си знам, че ако не Гризлито ще е Онтарио или Аполон, обаче:
- ти може и да си по-висок (незнам), обаче на мене Аполона поне на снимките ми се вижда с бая по-висока рамка от Драговете и по-специално от Онтариото, и затова Аполона ще ми е по-неудобен.
- освен това, колелото и сестрата ще иска да го покарва, ако взема най-високата рамка тя хич няма да може да кара, понеже е ниска.
- пък и нямам много наблюдения над Аполона, а и Онтариото уш е с 2 кг по-лек:).

Абе с други думи май ще събирам за Онтарио. Апък и ти ги разбираш нещата по-колелото, всички части и т.н. Аз със сигурност няма да правя конфигурации...
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот X3MIST » Вто Юни 05, 2007 10:47 am

Рамката на Аполон е 19". На Онтарио има 16", 18", 20" (последното не съм сигурен). Аз съм 181см и сега карам шосеен бегач с рамка 25". На Аполона седалката може да се свали достатъчно. Идеята е че при слизане по баир или стълби трябва да се изнесеш назад. Ако седалката ти е високо няма да можеш. При 18" ил 19" тя може да се свали до 46 ил 48 сантиметра над средното движение. Това е достатъчно ако сестра ти няма да кара като състезател :) . Другото важно е, че при по-голям размер рамка имаш по-дълга горна тръба (тази между седалковата и кормилната). Разликата обаче пак е от порядъка на 2-3 сантиметра максимум. Мисля, че и това не е такъв проблем.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот atanas2d » Вто Юни 05, 2007 11:10 am

Ти сега ме навиваш на Аполона, щото и ти взе такъв :). Е, аз какво ли разбирам че да кажа че е по-лош, но в крайна сметка като ги видя наживо знаеш ли - може и Аполона да ме грабне... Аз писах е-маил на Нико байкс със запитване за Онтариото. Ако не се намира и Аполона е вариант. В крайна сметка ако ми дойде Аполона за 385 лв дали е добра оферта? Или ще е добре да си сменя амортисьора с по-твърд, щото чух че ти го намираш за много мек, апък ти тежиш доста по-малко от мен до колкото разбрах от другата тема => ще ми трябва по твърд амортисьор, нали?

И още един въпрос - ако се намери Онтариото, ти знаеш ли с каква конфигурация ще е и дали е добре в моя случай да се смени нещо по нея (в смисъл преди покупката де) :) ?
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот atanas2d » Вто Юни 05, 2007 12:16 pm

Отговориха ми от Веломагазин Нико:

"Здравейте,

Онтарио наистина няма и не знаем кога ще доставят нови бройки, по всяка
вероятност няма да е в близкия един месец.

Аполона е добро решение, рамката е 19" което не е прекалено високо за
дами, но най-добре да пробвате на място.

Можем да предложим и бюджетен вариант под 400лв на Ram HT1 - в мамента
имаме такъв сглобен, така че можете да го пробвате и сравните с Аполона.

Поздрави,
Веломагазин Нико"

Това ми казаха :). Май трябва да се поогледам в някой друг магазин във варна. Препоръки за такъв имате ли?
atanas2d
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 11:24 am
Местоположение: Варна

Мнениеот X3MIST » Вто Юни 05, 2007 12:43 pm

Аз снощи бях при Николай и затова знам за Онтариото. RAM HT1 е чудесен велосипед, но в базовата си конфигурация. Този бюджетен модел е трагичен. Жалко за хубавата рамка. Ще кажа само няколко неща за него. Вилката е супер евтина и е на него само за да се пробва. Иначе може да ти сложи по твой избор, но цената ще се промени вече. Курбелите Prowheel не стават за друг освен за дете според мен. Приятел си взе колело с такива и смея да твърдя, че въпреки стоменената си конструкция са много слаби. Той тежи към 90 кила и не мисля, че ще го издържат дълго. Командите бяха от тези с въртенето на дръжките. Не са нито удобни, нито добри. Общо погледнато рамката струва 140 лева и амортисьора е едно 40 лева примерно или 60, не повече. Това прави към 200 лева. За останалите 170 лева познай колко са качествени частите. Само като го видях и ми мина мерака.
За Аполона не се опитвам да те навивам, а просто казвам, че не е много по-различен от Онтарио. При Онтарио както е говорено из форума има 3 конфигурации на една и съща рамка с различни размери само. Те са Ontario, Ontario Pro и Ontario Team Edition. Всичките са прилично събрани. Цените са съответно 380-390; 430; 490-520. Пълни спецификации на първия и последния се намират из нета, както по магазините, така и в сайта на Драг. Средния модел е като ТЕ, но без дискова спирачка и с вилка без заключване (Suntour XCM като тази, която аз взимам). При ТЕ дисковата спирачка е Тектро за около 50-55 лева, която е от най-евтините. Това не говори добре за нея. Личното ми предпочитание е V-Brake Shimano примерно. Амортисьора със заключването е лоша идея за бюджетен байк като този. Цената му е 150 лева. Тоест той е един от добрите в евтиния клас амортисьори. Следователно колкото по-проста е конструкцията, толкова по-дълъг живот може да има. XCM LO има в единия си ботуш (левия) пружина, а в другия еластомер и механизъм за заключване. Това предполага напълно несиметрично натоварване както при заключен режим, така и при свободен. За каласа му това не е хубаво. XCM няма заключване и е почти симетричен (по една пружина във всеки ботуш и еластомер в единия (еластомера служи да не се удрят тръбите на вилката в ботушите при претоварване и следователно не десиметрира натоварването при нормално свиване на вилката)).
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот Krismars » Вто Юни 05, 2007 12:48 pm

Нз дали сте наясно, ама има магазин Велос, кмойто е в Чайка, до цветята на Чаталджа е магазин Гравити, където има доста велосипеди, а за този докор Вело, който се води главен магазин за Врана на веломания идея си нямам къде се намира.
Аватар
Krismars
 
Мнения: 1654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 5:47 pm
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта