проблем с дискова спредна спирачка

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

проблем с дискова спредна спирачка

Мнениеот photographer » Пет Ное 09, 2007 7:57 pm

Днес излязох да карам и при спиранията забелязах:
някакъв странен шум от спирачката в момента на спирането(когато не натискам силно като натисно по силно спира), и не спира както преди. Забелязах че само едната накладка е износена движещата се. спирачкато ми е promax 160мм ротор. Как мога да си реша проблема като решение не е нова avid поради липса на париV :)
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Re: проблем с дискова спредна спирачка

Мнениеот Ozzie » Пет Ное 09, 2007 8:18 pm

photographer написа:Забелязах че само едната накладка е износена движещата се.
:idea:
photographer написа:Как мога да си реша проблема

Нови накладки?
:)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Alpina » Пет Ное 09, 2007 8:20 pm

Зависи до колко е износена, може да им смениш местата, но това е само при положение, че има още живот в нея, иначе сменяй накладните. Също така може да ги понастроиш, защото пот износването може вече да не притиска добре и само да си мислиш, че ги натискаш силно.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Black cat » Пет Ное 09, 2007 10:38 pm

Сигурен ли си че е износена , а не просто отдалечена от диска.
Аватар
Black cat
 
Мнения: 838
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 3:53 pm

Мнениеот Yavkata » Съб Ное 10, 2007 6:47 am

Промаксчето е спирачка която си иска настройване през няколко спирания, така, че настройвай смело и често и не и се плаши ако не спира .... тя толко си може :)
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот photographer » Съб Ное 10, 2007 12:11 pm

да сигорен съм защото я извадих и като я сравних с другата беше два пъти по-малък слой феродо. А относно смяната им има един проблем че не мога да извадя напълно неизносената накладка просто е твърде широка. Та си мисля как изобщо са я накарали да влезе вътре като е била нова. :bigeyes: Може би ако понякакъв начин се опитам да разширя машинката?
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот Yavkata » Съб Ное 10, 2007 12:31 pm

Май се вадеше като се отвърти изцяло частта с която се регулира, сори ,но не и знам името. Този чарк който стои откъм колелото и се врътка със шестогран 5. Доколкото си спомням съм я вадил така стационарната накладка...
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот photographer » Съб Ное 10, 2007 2:02 pm

Да пробвах да я отвия и наистина накладката започва да си се движи свободно но и е тясно разтоянието м/у двете челюсти. ми аз ся ще се помъча по някакъв начин да я извадя. И междодругото някой имал ли е опит с гумите рубена тритон х?
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот photographer » Съб Ное 10, 2007 4:52 pm

стана. размених им местата има още живот и в двете доста трудно я извадих и напъхах пак накладката но ся си работи. А пък не е спирала защото върху едната накладка си беше натрупал някакъв лъскав и леко мазен слой който изшкурих. :beer:
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот vatakov » Сря Ное 14, 2007 9:46 pm

photographer написа: доста трудно я извадих и напъхах


@photographer

Имам същата спирачка и иска настройки почти всеки ден.

Та за да извадиш или настройш спирачката, първо се отвива едно застопоряващо малко винтче отгоре на неподвижната накладка (с шестограм 2мм) което не позволява да се регулира неподвижната накладка (застопорява я, поне докато не напънеш по яко :D ) която се отвинтва с шестограм 5мм (!!!след като вече си отхлабил стопиращата врътка!!! ).

От тук нататък се вади първо подвижната накладка (неподвижната се е прибрала достатъчно и позволява това да стане) и след нея неподвижната.

Не е лошо да ги сменяш лява с дясна, като се появи разлика в износването (това може да го пробваш експериментално. Поне при мене върши работа)

За да работи добре (добре като за такъв клас спирачка) си я настройвай редовно като за целта приближиш достатъчно неподвижната накладка.

Надаявам се да съм ти бил полезен с нещо. Успех :) :agree:
Продавам: Рамка за dual slalom/4X; Педали Azonic Accelerator
Аватар
vatakov
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 3:43 pm
Местоположение: София

Мнениеот photographer » Сря Ное 28, 2007 6:33 pm

vatakov тай като имаш сащия модел да те питам какви накладки мога да си взема ;)
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот vatakov » Сря Ное 28, 2007 7:09 pm

photographer написа:vatakov тай като имаш сащия модел да те питам какви накладки мога да си взема ;)


Виж тази тема.

Вземи си накладки за Promax и внимавай дали са същите като твойте!
За това свали едната (двете са еднакви) и мери.

Питай в Bike Center за тези накладки.
Или размени предните накладки ако са по изтъркани със задните ( ако имаш такива отзад :D ).

Да те питам колко време и километра си ги карал, че си ги стопил:dunno: ?
Аз това лято минах 1300 км по най-разнообразни терени а накладки още има :dunno: . Вярно е, че не съм ги карал като за DH :rofl: ( което се равнява на самоубийство с подобни спирачки :crazy::crazy::crazy:) ама не съм ги и жалил много ;) .

Дано написаното ти е от полза :beer: .
Продавам: Рамка за dual slalom/4X; Педали Azonic Accelerator
Аватар
vatakov
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 3:43 pm
Местоположение: София

Мнениеот dudi » Сря Ное 28, 2007 7:23 pm

Значи аз имах същия проблем(тоест още го имам)единствената разлика е че спирачките ми са TEKTRO.Отидох до Веломания и там ми казаха че това е нормално за механичните дискови спирачки и че ще си издава този шум каквото и да направя.
dudi
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1158
Регистриран на: Вто Окт 16, 2007 6:16 pm

Мнениеот vatakov » Сря Ное 28, 2007 7:37 pm

dudi написа:Значи аз имах същия проблем(тоест още го имам)единствената разлика е че спирачките ми са TEKTRO.


Какъв е този същия проблем?

Отидох до Веломания и там ми казаха че това е нормално за механичните дискови спирачки и че ще си издава този шум каквото и да направя.


Шума от спирачките е нещо нормално, като зависи и от материала на спирачките. Ти за какъв шум говориш, че те притеснява ако правилно съм те разбирам?
Продавам: Рамка за dual slalom/4X; Педали Azonic Accelerator
Аватар
vatakov
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 3:43 pm
Местоположение: София

Мнениеот eurolit3 » Сря Ное 28, 2007 8:59 pm

Аз имам "късмета" да притежавам Шимано Деоре BR-M495,която също скърца като не се натисне лостчето докрай и се наглася доста трудничко,но въпроса ми е какви накладки трябват за този модел,а също и мога ли да сложа съсем друг ротор (160мм,спрял съм се на една Формулка) на същото механизъмче?
Аватар
eurolit3
 
Мнения: 437
Рейтинг: 845
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 9:51 pm
Местоположение: Burgas

Мнениеот bdz43r » Сря Ное 28, 2007 9:38 pm

eurolit3 написа:Аз имам "късмета" да притежавам Шимано Деоре BR-M495,която също скърца
Аз имах такава спирачка и освен като е мокро, от скърцане не можех да се оплача.
eurolit3 написа:въпроса ми е какви накладки трябват за този модел,а също и мога ли да сложа съсем друг ротор на същото механизъмче?
Оригиналния диск е само за органични (resin) накладки M08 (така май се водеха). Друг ротор не би трябвало да е проблем, стига да е със същия диаметър (по-точно да съвпада работната повърхност). Дали ще спира по същия начин обаче?
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Just crazy » Пон Дек 10, 2007 6:48 pm

Както vatakov ти е писал да видиш за наклатки от bike centre,аз си ги взех същите и да ти кажа че promax-а като по чудо взе да спира, пробвай ги не са много скъпи. Иначе това че promax-а си изка настройка през две карания е абсолютно вярно, знам го от личен опит карам ги вече втора година. :agree:
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)

Мнениеот TeDo_BaPHa » Пон Дек 10, 2007 8:58 pm

Аз мойте ги карам от 3-та, през ден два трябва да се настройват за да спират от най-лекото дръпване, а иначе ако искам да кове и не ми пука колко трябва да стискам. на седмица-две ги оправях, като се има в предвид че карах всеки ден минимум 8 4аса ;) ;)
Но като цяло си искат настройка, не е като веднъж на 1 година :D ;)
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот photographer » Чет Дек 20, 2007 5:55 pm

а някой да ми препоръча накладки
Аватар
photographer
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Чет Ное 01, 2007 3:27 pm
Местоположение: Шумен

Мнениеот eurolit3 » Чет Дек 20, 2007 10:50 pm

Ето ТЕЗИ накладки ще станат ли на моята дискова спирачка Shimano BR-M495,защото в сайта пише че става за 475,a моята е 495,но по принцип те са почти еднакви и имат resin накладки,но за всеки случай да попитам. :)
Аватар
eurolit3
 
Мнения: 437
Рейтинг: 845
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 9:51 pm
Местоположение: Burgas

Мнениеот bdz43r » Чет Дек 20, 2007 10:53 pm

eurolit3 написа:Ето ТЕЗИ накладки ще станат ли на моята дискова спирачка Shimano BR-M495,защото в сайта пише че става за 475,a моята е 495,но по принцип те са почти еднакви и имат resin накладки,но за всеки случай да попитам. :)
Стават. Еднакви са на двете спирачки накладките.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Just crazy » Пон Дек 24, 2007 12:14 pm

http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 198&lang=2
Ето това според мен ще ти реши проблема с Promax-а. ;)
Аватар
Just crazy
 
Мнения: 317
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 8:23 am
Местоположение: квартал РОШАВА МОГИЛА Пирдоп (Софийска област)


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 92 госта