TREK преправяне

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

TREK преправяне

Мнениеот rEsPeCT » Съб Ное 24, 2007 9:05 pm

Та... донесоха ми един TREK с твърда вилка, предимно градско колело като гледам... та въпроса ми е може ли да му сложа някаква вилка (пирмерно Duro-E,D) за да стане за XC?
И ако да ще има ли някакви последствия..?

Ето снимчици... ако трябват:

http://pics.deepseek.net/bitbucket/TREK.JPG
http://pics.deepseek.net/bitbucket/TREK2.JPG

Благодаря Ви предварително, и ако обичате не започвайте с нападките веднага... просто още не съм много в час с планинските :D
Аватар
rEsPeCT
 
Мнения: 360
Рейтинг: 1058
Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 9:10 pm
Местоположение: neverland..

Мнениеот ddevil » Съб Ное 24, 2007 9:32 pm

До колкото виждам от снимките рамката е за размер вилки 1", не 1 1/8". Накратко търси вилки с "нормален" размер(normal size) стержени. Дуро Д/Е са over size => няма да станат на рамката ти. Чувал съм(а и във форума е разисквано) за преправяне на рамка за 1" да се слагат вилки 1 1/8", но не мога да знам до колко това става качествено и дали си струва финансирането. Потърси в ЧЗВ ако те интересува все пак.

edit:
@Admin: Да, аз не съдих по това, че вилката е на резба, а по-евентуално по-малкият диаметър на "челото" на рамката(съответно диаметър на чашките/колчето и т.н.). Разбира се нямам "око-шублер" и е напълно възможно да съм преценил грешно :D
ps. Знам, че рамката не е алуминиева и дебелината на челото е по-малко, но съм имал преди стоманени рамки и over size и normal size и на базата на това правя извода си :)
Последна промяна ddevil на Съб Ное 24, 2007 10:14 pm, променена общо 2 пъти
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот Admin » Съб Ное 24, 2007 9:37 pm

@ddevil
Трудно е да се прецени размерът от снимката, защото има и 1 1 /8 чашки на резба... даже тези ми изглеждат такива.
Най-добре е авторът да посети близък до него сервиз. Колелото е доста старо и едва ли може от него да стане актуален ХС байк, но все пак може да се подобри, ако това е целта.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Yavkata » Нед Ное 25, 2007 10:46 am

Без да имам опит с посочените от теб вилки, по четеното от форума Дуро Е и D не са най - удачния избор за ХС( особено D).
Може би нещо от по - ниския клас на Сънтур, имаше ХСМ нормал сайз, макар и по - трудно намираем или пък ХС 60. Ако имаш малко технически умения и шублер може да измериш размера на челото.
На мен си ми изглежда нормал сайз, но най - добре уредчето да каже ;)
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот ACID BURN » Нед Ное 25, 2007 12:45 pm

Абе как ще стане от това ХЦ байк!!Геометрията е ебати блякавата.Не става дори и да сложи и дуро-д което е невъзможно, също така чело няма да издържи на 130 мм ход вилка такаче забрави!!! Купи си хубаво колело за хц с хц геометрия и съответното чело 1 1/8.

Едит:това е шосейка как искаш да стане хц байк.
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Мнениеот did » Нед Ное 25, 2007 1:16 pm

Рамката с доста голяма вероятност е овърсайз, но наистина, най-добре уредчето да си каже тежката дума. Ако наистина е овърсайз, няма проблем да и се сложи каквато и да е вилка до към 130мм. Здравината на челото не е никакъв проблем при този материал. Вилка втора ръка, обаче, няма да стане по всяка вероятност, щото повечето употребявани са с рязан стержен, а при това огромно чело ще трябва определено вилка с цял стержен. Тези чашки ще трябва да се сменят.

Рамката е със сигурност от качествена Cr-Mo стомана, като геометрия е подходяща за спокойно планинско каране, а при много дълги маршрути, включващи повечко асфалт, даже е по-удобна като геометрия от много популярните напоследък ниски рамчици. Обзалагам се, че е по-лека от половината алуминиеви рамки, които в момента се продават масово в България.

Хубаво е, преди да започнеш да хвърляш пари по нея (което, въпреки всичко, не е много смислено), да я поогледаш отвътре дали не е корозирала твърде много.

За мен от тази рамка може да се направи едно прилично, но неугледно градско колело, което сравнително по-спокойно да можеш да зарязваш наляво-надясно, без да се притесняваш, че ако ги го откраднат, ще изгубиш много. При това ще се радваш на една изключително мека и комфортна возия, заради еластичния материал на рамката.

Всъщност, градското колело, което скоро ще натъкмявам, ще е именно на подобна Cr-Mo рамка, която до преди 2 години съм карал и в планината.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот 4getcredo » Нед Ное 25, 2007 3:07 pm

Подозирам, че проблемът със слагането на амортисьорна вилка над 80 мм на подобно колело не е толкова натоварването на челото, а вдигането на средното от земята, което ще го направи доста неманеврено за планината. Виж, за града никак няма да е лошо. :)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот alxrmc » Нед Ное 25, 2007 6:54 pm

Yavkata написа:Без да имам опит с посочените от теб вилки, по четеното от форума Дуро Е и D не са най - удачния избор за ХС( особено D).
Може би нещо от по - ниския клас на Сънтур, имаше ХСМ нормал сайз, макар и по - трудно намираем или пък ХС 60. Ако имаш малко технически умения и шублер може да измериш размера на челото.
На мен си ми изглежда нормал сайз, но най - добре уредчето да каже ;)

Има такива , даже и XCM normal size . Има ги в магазина на близнаците (ако си от София ) . Има ги и в е-магазина на димибайк .
Аватар
alxrmc
 
Мнения: 372
Рейтинг: 977
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 3:24 pm
Местоположение: sofia

Мнениеот MAN6 » Нед Ное 25, 2007 7:27 pm

на мен челото ми изглежда да е "oversize", което позволява монтирането на някаква смислена амортисьорна вилка... но геометрията на рамката не е предвидена за такъв "тунинг :)
едно момче си взе за подобна рамка Mz AM, или нещо подобно и... ужасно е :)
та в заключение- няма да е удачен вариант за XC :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот rEsPeCT » Нед Ное 25, 2007 9:57 pm

Благодаря на всички за изчерпателните отговори :beer:
Аватар
rEsPeCT
 
Мнения: 360
Рейтинг: 1058
Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 9:10 pm
Местоположение: neverland..

Re: TREK преправяне

Мнениеот tailor » Съб Дек 01, 2007 9:39 pm

rEsPeCT написа:Та... донесоха ми един TREK с твърда вилка, предимно градско колело като гледам... та въпроса ми е може ли да му сложа някаква вилка (пирмерно Duro-E,D) за да стане за XC?
И ако да ще има ли някакви последствия..?

Ето снимчици... ако трябват:

http://pics.deepseek.net/bitbucket/TREK.JPG
http://pics.deepseek.net/bitbucket/TREK2.JPG

Благодаря Ви предварително, и ако обичате не започвайте с нападките веднага... просто още не съм много в час с планинските :D
Така като гледам от снимките, има доста работи за смяна преди да стане колело. Дали не би се съгласил да го бартеросаш срещу една рамка Ontario, пък аз ще си го реставрирам с кеф ?
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 82 госта