Въпрос за здравина

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос за здравина

Мнениеот chefo111 » Пон Фев 18, 2008 3:49 pm

Въпроса е следния:коя рамка е по здрава обикновена алуминиева(която е на по евтини велосипеди) или стоманена рамка? Имам едно комшииче което кара със стоманена рамка и няма пари за ново колело.В събота(16.02) го гледам един превъзбуден пристига с колелото,ходил до с.Храбрино качил се до хижа Родопски партизани и после спуснал с бясна скорост както ми разказва по-лошото е че смята да продължава,а ме притеснява че тази рамка няма да издържи.Смятам да го навия да си посъбере малко пари и да си вземе нещо по евтино.Лошото е че и на тези колела ,които евентуално може да си позволи пише че не са проектирани за такива натоварвания.Като се замисля учителя по заваряване едно време ни казваше ако алуминия се заварява качествено,самолетите нямаше да ги нитоват.Знам че алуминия е по-лек(очевидно),знам че алуминеава рамка се води много по добре от стоманена заради вибрациите,но за здравината не се бях замислял и не съм сигурен.Какво е вашето мнение?
chefo111
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 10:12 pm

Re: Въпрос за здравина

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Фев 18, 2008 3:58 pm

chefo111 написа:.Като се замисля учителя по заваряване едно време ни казваше ако алуминия се заварява качествено,самолетите нямаше да ги нитоват.
:offtopic: :rofl: :rofl: :bowdown: Истински ме развесели твоя учител по заваряване. :offtopic:

Вилката на хлапето ще сдаде багажа преди рамката.Въобще не трябва по-горен клас рамка, а по-горен клас байк!
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот chefo111 » Пон Фев 18, 2008 6:38 pm

То това ми е ясно.Въпроса ми въпроса ми е за здравината на такава рамка спрямо примерно на аполона.Пътя от хижата до селото е асвалт и то горе долу е все едно си кара в гарада само доста по бързо и опасно.
Дали не ми е ясно ако разполага с 1000 кинта какво да го посъветвам да си вземе.
chefo111
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 10:12 pm

Мнениеот Admin » Пон Фев 18, 2008 6:52 pm

Малеее, тука кашата е голяма! ;)
Първо, не разбрах точно за какво каране става дума, но май е за нещо като "спускане по асфалт". Т.е. нито е спускане, нито е крос-кънтри...не знам какво е.
От подобно каране рамката едва ли ще се счупи, но приятелят ти може да го направи доста успешно, ако не използва защитна екипировка и най-вече здрав разум.
Иначе не може да се каже априори дали стоманената или алуминиевата рамка е по-здрава - зависи от мноооого неща, но за твоя радост това в случая няма особено значение. Както казах, за карането, което си описал, не виждам особен смисъл да купува нова рамка. Виж, ако реши по-нататък да кара в планината, тогава вече е друго.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Teodor40 » Пон Фев 18, 2008 6:54 pm

chefo111 написа:Пътя от хижата до селото е асвалт и то горе долу е все едно си кара в гарада само доста по бързо и опасно.

За какво точно му е по-здрава рамка, като кара по асФалт? Защо мислиш, че рамката се натоварва кой знае колко, при положение че не е пресечен терена? А учителя ти имал ли е средно бразование? Мен ми се струва, че не. Супер елементарно мислене.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот chefo111 » Пон Фев 18, 2008 9:27 pm

Първо към админа.Едва ли рамката е направена за такова натоварване.Най-малкото като се засилиш здраво трябва да спреш а при спиране предполагам че има по голямо натоварване поне върху вилката.Другото това е 14г маник които както е решил да отиде до там така може и по надалеч да стигне.
Сега към всички останали.Пуснах тази тема за да види какво ще кажат големите и не предполагах че някои би дал такова мнение,че не му трябва нова рамка и други подобни.Както и да е,сега вече не мога да го спра. :crazy:
chefo111
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 10:12 pm

Мнениеот Teodor40 » Пон Фев 18, 2008 10:08 pm

Това за спирачката наистина ли го мислиш? И какво, ще се сцепи челото отгоре от спиране :D Както и да е, карал съм метална рамка и я малтих до последно, сега още си седи у нас здрава. Така или иначе при стоманените рамки преди да се появи пукнатина ще има видими деформации. След като се установят такива, рамката се сменя и готово.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот Ozzie » Пон Фев 18, 2008 10:30 pm

@chefo111

Първо убеди това пишлеме да се снабди с каска (поне челадинка както им викат), че да не му събират мозъка от асфалта, едни наколенки и ръкавици.
И чак тогава да мисли за друга рамка или колело, ако не му харесват тези.
Иначе така както ги описваш нещата, щом ще преобладава асфалта, и това с което в момента ще му свърши работа.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот chefo111 » Пон Фев 18, 2008 10:53 pm

Спирачките са му едниии ммм чак име си нямат,пластмасови и незнам първо те как са издържали а и вилката не знам дали ще издържи.
chefo111
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 10:12 pm

Мнениеот hitar_potter » Пон Фев 18, 2008 11:00 pm

chefo111 написа:Спирачките са му едниии ммм чак име си нямат,пластмасови и незнам първо те как са издържали а и вилката не знам дали ще издържи.
За да не изздържи, трябва да получи голямо натоварване - ако човекът спуска по асфалт според мен няма начин при разумно каране. Ако се надъни на дупка или падне, може и да има някакви пораженияя, но ако няма такива ексцесии, мисля че няма проблем. Наистина много по--важна е неговата екипировка! Дали ще спука с колело за 200 лева или такова за 3000 лева по асфалт.. все тая, ве има шанс да падне... КАРАЙТЕ С КАСКИ!!!
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот M1010X » Вто Фев 19, 2008 8:11 am

А всъщност защо самолетите ги нитоват?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Фев 19, 2008 10:13 am

M1010X написа:А всъщност защо самолетите ги нитоват?
Защото Лотусите ги лепят.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот did » Вто Фев 19, 2008 11:12 am

hitar_potter написа:
chefo111 написа:Спирачките са му едниии ммм чак име си нямат,пластмасови и незнам първо те как са издържали а и вилката не знам дали ще издържи.
За да не изздържи, трябва да получи голямо натоварване - ако човекът спуска по асфалт според мен няма начин при разумно каране. Ако се надъни на дупка или падне, може и да има някакви пораженияя, но ако няма такива ексцесии, мисля че няма проблем. Наистина много по--важна е неговата екипировка! Дали ще спука с колело за 200 лева или такова за 3000 лева по асфалт.. все тая, ве има шанс да падне... КАРАЙТЕ С КАСКИ!!!


тц. въпросното спускане от х."Родопски партизанин" към Храбрино е едно от най-опасните места за каране на колело в района на Пловдив и ВЪОБЩЕ в познатата ми част на Родопите. Там не препоръчвам на НИКОГО да спуска по асфалта с колело. Има си пътека надолу, за който иска да кара там. По-добре да носи колелото надолу по пътеката, отколкото да се размаже на някой завой по "асфалта".

А на тоя юнак, дето си мисли, че онова спускане по асфалт е вид колоездене, рано е да му са дават каквито и да е съвети. Явно е още твърде зелен, за да възприеме нещо.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот hitar_potter » Вто Фев 19, 2008 8:41 pm

did написа:
hitar_potter написа:
chefo111 написа:Спирачките са му едниии ммм чак име си нямат,пластмасови и незнам първо те как са издържали а и вилката не знам дали ще издържи.
За да не изздържи, трябва да получи голямо натоварване - ако човекът спуска по асфалт според мен няма начин при разумно каране. Ако се надъни на дупка или падне, може и да има някакви пораженияя, но ако няма такива ексцесии, мисля че няма проблем. Наистина много по--важна е неговата екипировка! Дали ще спука с колело за 200 лева или такова за 3000 лева по асфалт.. все тая, ве има шанс да падне... КАРАЙТЕ С КАСКИ!!!


тц. въпросното спускане от х."Родопски партизанин" към Храбрино е едно от най-опасните места за каране на колело в района на Пловдив и ВЪОБЩЕ в познатата ми част на Родопите. Там не препоръчвам на НИКОГО да спуска по асфалта с колело. Има си пътека надолу, за който иска да кара там. По-добре да носи колелото надолу по пътеката, отколкото да се размаже на някой завой по "асфалта".

А на тоя юнак, дето си мисли, че онова спускане по асфалт е вид колоездене, рано е да му са дават каквито и да е съвети. Явно е още твърде зелен, за да възприеме нещо.
Аз не казвам, че не е опасно. На асфалт могат да се развиват големи скорости, а по принцип такива спускания предполагат пътя да се извива на серпентини. Ако човек не знае възможностите си може много лошо да се претрепе на някоя дупка/завой или не дай си Боже кола. С горния си пост имах предвид че реално колелото не изпитва много големи усилия, просто е нестабилно при високи скорости :)
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот SeeSaw » Съб Фев 23, 2008 7:00 pm

ок все пак темата е здравина ...
щтом алуминиева рамка (съвсем случаен пример се сещтам за Драг Онтарио) издъжра без проблем Сънтур ХЦМ няма прблем да я издържи и стоманена рамка Крос Вендета :confused:
Все пак стоманата е по здрава от алуминия. ... ?!?
(говорим за Нормал Сайз) :beer:
Аватар
SeeSaw
 
Мнения: 392
Рейтинг: 973
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 4:17 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 83 госта