Първи проект - съвети и препоръки

В този форум публикувайте теми от следните видове:
1) Връзки и коментари за видеоматериали (клипове, пълнометражни филми и т.н.), свързани с колоезденето.
2) Теми, в които основната идея е да се пускат снимки с някаква определена тематика.
3) Теми, в които хората показват новите си велосипеди и компоненти, получават поздравления за тях и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 700 / 5

Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот sobieski » Чет Фев 04, 2016 5:05 pm

Здравейте, това ще ми е първи проект на колело и ще се радвам за всякакви съвети и критики (градивни). Идеята която имам е един бюджетен Sprint Apolon 2012 SRAM който е с рамката на elite от 2012 да го превърна в колело годно за Витоша 100 примерно и по-нататък за пътеки, от лесни до средно трудни. Вече го няма линка за колелото но окомплектовката е като този Аполон:
http://bikesport.bg/bg/products/178-sprint-apolon-26_quot_-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8_

Разликата е че частите са с еквивалента на SRAM:
- декланшор - Х3
- дерайльор - Х4
- команди - Х4
В момента съм пред няколко дилеми. Дали да се насоча към Deore или SRAM X7/X5 окомплектовка, да мина на 3х10 или 2х10 и най-важното кои компоненти е най-наложащо да се сменят. Ясно е че всичко е за смяна, но от кои ще има най-голяма ефективност. Да спомена че е с V-brake и засега мисля да остана и да взема AVID Single Digit 7 със Koolstop калодки. Висок съм 175см и тежа 70кг и мисля, че с V-brake няма да имам проблеми със спирането.

Това което е сменяно засега по колелото са само гума предна Maxxis Crossmark, задна Continental X-King и грипове. Ето и идеите ми за смяна на частите:
кормило и лапа - подмяна с по-къса лапа и по-леки
седалка- подмяна с някоя по-удобна и лека
декланшор - FD-M610 или SRAM X5
дерайльор - RD-M615-SGS-S или SRAM X7 Type2
верига - CN-HG54 или SRAM 1031
команди - SL-M610-I или SRAM X5/X7
спирачки - Avid Single Digit 7
лостчета за спирачките - Avid Speed Dial 7
курбели - за тях не съм мислил още, но FC-M610 или Х5
задна касета - CS-HG62-10 или PG-1030
вилка - XCM или някой XCR. Има една маслена XCM и си мисля дали не е удачен вариант.
педали - някои платформени, може и пластмасови такива.
задна гума - Maxxis Ikon

Това са ми грубо нахвърлените идеи. Бюджета, койта мисля да заделя е между 300лв и 400лв, което е близо до първоначалната цена на колелото. Кажете своите мнения и препоръки, както и кои компоненти ще е най-наложащо да подменя за максимална разлика в performance-а.
sobieski
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 03, 2008 6:38 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Фев 04, 2016 7:16 pm

Цели се във средния клас, със ниския разликата няма да е толкова голяма колкото си мислиш. На Шимано като цена/качество предлагат повече. За спирачките по скоро инвестирай във хидравлични дискови ако ще караш сериозно. За вилката също между хцт хцм и хцр разликата е нищожна за нещо читаво се приготви да харчиш повечко, има и доста хубави неща втора ръка.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот sobieski » Чет Фев 04, 2016 7:40 pm

Мерси за мнението. Deora и X5/X7 не клонят ли към среден клас компоненти? Вилката и преминаването към хидравлични дискови е доста по-сериозна инвестиция. Определено мисля в скоро време да сложа диск от пред поне. Една част от идеята на проекта ми е да покажа че Vbrake не са отживелица и с добра настройка са добри спирачки :)
sobieski
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 03, 2008 6:38 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Фев 05, 2016 9:26 am

Ако си решил х7 гледай да е Type 2. X7 отговаря на SLX/XT при Shimano. Ако решиш да минаваш на Шимано търси Шадоу+ вече се предлага и при Деоре не само при SLX/XT. За спирачките v-brake не са зле докато не се намокрят и накалят шините, при дисковите няма такъв проблем и дори диска да се намокри. На тоя етап дори евтина хидравлика би ти свършила по добра работа от v-brake. Също не съм фен и на това че v-brake ти износват каплите.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот sobieski » Пет Фев 05, 2016 11:45 am

Точно към Type2 или Shadow+ съм се насочил и тях ще търся. Проблема с хидравличните спирачки на този етап е не че не вярвам в тяхното действие, а че минаването от Vbrake диск е свързано със смяна на шина, главина, вилка, лостчета, спирачки, преходик и диск. Ще стане и това някой ден, но в момента тези пари мога да ги инвестирам движение и олекотяване на и без това тежкото колело. Споделете и някакви мнения за това дали да се насоча към 2x10, не съм карал така, но рядко ми се налага да минавам на големия венец отпред и си мисля, че безпроблем мога да се откажа от него и да спечеля тегло и по-добри скорости при катерене.
sobieski
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 03, 2008 6:38 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Фев 05, 2016 1:49 pm

Ако не не го ползваш третия венец няма смисъл да ти тежи. Ти и едни курбели нови ще ти излезнат около 200лв. Дебни чуждите сайтове понякога изпадат някой чарколъци на много добра цена, в случая визирам цял групсет. Но отново пригови се да дадеш бая пари, ъпгрейдите винаги излизат по солено.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Първи проект - съвети и препоръки

Мнениеот Vorac » Пет Мар 11, 2016 10:52 am

Аз съм голям почитател на 2х10.

sobieski написа:Проблема с хидравличните спирачки на този етап е не че не вярвам в тяхното действие, а че минаването от Vbrake диск е свързано със смяна на шина, главина, вилка, лостчета, спирачки, преходик и диск.


И все пак си струва. Според мен е добра идея да се насочиш към упгрейд на споменатия от теб комплект компоненти. За какво ти е леко колело, като вилката не работи, а предната спирачка има свой характер и вкус кога да спира + не обича да й е крива каплата.

Една чудесно работеща хидравлична спирачка е 50лв (от Крос) (без диска) (сложи 180мм отпред).

Виж, механичните дискови са отживелица.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба


Назад към Радост за окото (видео и снимки)

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 171 госта