Има ли такъв тип пътеки в България?

В този форум публикувайте теми от следните видове:
1) Връзки и коментари за видеоматериали (клипове, пълнометражни филми и т.н.), свързани с колоезденето.
2) Теми, в които основната идея е да се пускат снимки с някаква определена тематика.
3) Теми, в които хората показват новите си велосипеди и компоненти, получават поздравления за тях и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 700 / 5

Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот mart1nn » Нед Яну 24, 2021 10:13 pm

Здравейте,

Дълга история, но накратко - от близо 12 години не живея в България и ми е интерсно какъв тип каране мога да си организирам при евентуална лятна почивка. Реално като малък винаги съм карал колело и съм обикалял по гори и поля около Русе, но с изключение на една писта (която беше по-скоро нещо като DH трасе) на хижа Приста, май не съм виждал/карал други трасета. Идвайки в Дания пак покарвах чат-пат, докато преди 2-3 години спорта не избухна рязко - изведнъж от широки горски пътеки с кратки и стръмни изкачвания (масово ХС) започнаха да се появяват доста готини трасета съобразени със скорост и изградени изцяло от хора (много рядко има натурални препядствия). Истината е че тук планини няма и всичко е на раменете на хората, които измислят, правят и поддържат трасетата, но достатъчно хвалби за тях.

С две думи ме интересуват места, където могат да се правят обиколки, не са прекалено DH ориентирани, ще е супер да има означения и евентуално маркировка за това какво да очаквам (синя, червена, черна и т.н. пътека), евентуално с GPX тъй като никъде няма да съм местен и ще разчитам на GPS-a. Не съм капризен за дължина/трудност - интересно ми е коя област какво може да предложи. Нямам приятели, които да карат, а подозирам че повечето трасета са известни именно от "уста на уста" и ще ми е трудно да се ориентирам без да съм на място, а искам да си планирам нещо.

За да стане ясно ще прикача няколко клипа от двете ми любими места - Bjerre Skov (така да се каже местната пътека - само на 10км от мен) и Vesterskoven (на около 45км). За съжаление са на датски и нямат превод, но ... ако на някой му е интересно може да види за какво става дума.

Bjerre:
https://youtu.be/yZbucciIo6A?t=71
https://www.youtube.com/watch?v=GirupqUGFA0

Vesterskoven:
https://www.youtube.com/watch?v=r-rh60vmjtM
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот jayblack » Нед Яну 24, 2021 10:30 pm

По байк парковете всичките трасета са маркирани, има зелени, сини, червени и черни трасета всичките са добре маркирани.
Също има организирани карания из цялата страна почти всеки уикенд през активния сезон, дори и сега през зимата организирани карания не липсват. При тях си плащаш за транспорт и водач. За да не правя реклама няма да прикачвам линкове, но може да провериш bike ventures и biking tours.
Около Варвара пътеките също са маркирани по прекрасен начин, за хората и пътеките можеш да научиш повече на http://www.alabak.info Пътека номер 102 ( Леската ) е подходяща за врътки.
В сайта на МТБ-БГ има справочник с маршрути и GPS следи, той също може да ти е полза.
За сега не се сещам друго :beer:
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот mart1nn » Пон Яну 25, 2021 8:58 am

Първото, което направих е да разгледам справочника. Въпроса е че около местата които са ми що-годе познати не намерих нищо - или тотална липса, или леки туристически разходки, или пътеки, които не са минавани скоро.

Като цяло и аз бях разгледал байк парковете (и някои клипове в YT от тях) и ще е нещо различно, но може и да ми хареса като опитам. Организираните разходки също бяха в списъка ми, но с две малки деца и обиколки до всички роднини не съм много свободен та подобна разходка ще изисква обвързвъне с датата. Благодаря за предложенията и ще огледам възможностите.
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот Lucky Loser » Пон Яну 25, 2021 10:41 am

Миналата година бяха маркирани кажи-речи всички пътеки около Велинград. Там можеш да въртиш колкото ти сърце сака.. и крака държат :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот mart1nn » Пон Яну 25, 2021 10:54 am

Lucky Loser написа:Миналата година бяха маркирани кажи-речи всички пътеки около Велинград. Там можеш да въртиш колкото ти сърце сака.. и крака държат :)


И аз загледах линка от jayblack и видях че има много трасета с различни профили. Там има и какво да прави останалата част от семейството та може би е добро предложение :P Нека видим как ще е с пътуванията и ще правя по-конкретни планове. Благодаря много за информацията!
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот martin.radev » Чет Яну 28, 2021 11:04 am

Като човек с малко дете, който постоянно се чуди как да съчетае излизане с детето и жената и да покара - Боровец е решението
има вилички, в които да отседнете със семейството. Байк-парка е на един хвърлей място (аз отсядам във вила на 2 километра от Боровец, ако те интересува пиши ми на лично да не правя реклама) Детето с жената и кучето имат къде да се разходят има обособени и детски кътчета около виличките...а аз се размазвам на Байк парка от сутринта с отварянето до към ранен следобяд, и после за 15 минути съм при тях.

Успех
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот nkc20 » Пон Мар 22, 2021 3:57 pm

Пътеките от клипчетата са по-скоро тип байк парк. Боровец може би наистина е най-удачния вариант. Като, ако ти се върти, там има и една пътека, до която не стига лифтът - All mountain. Най-малко караната е, затова е и в най-добро състояние (няма брейк бъмпове). Въртенето до нея е около половин час, но и самата пътека е кратка и приключва бързо. Иначе не е особено трудна, маркирана е в синьо.

Ето две видеа от нея:

https://www.youtube.com/watch?v=X1c3nGhh7Q4&t=10s
https://www.youtube.com/watch?v=vwR6WNqDruY

В байк парка иначе има по-дълги трасета и с всякаква трудност - и черни (предимно за даунхил), и червени, и сини. Има даже и зелено крос-кънтри семейно трасе. Не съм го пробвал и не знам какво представлява, тъй като като отида да карам в Боровец, си караме в бай-парка и All mountain, но ако жена ти и децата карат също - може единия ден да си направите приятна разходка.

Друга опция е Благоевград - там трасетата не са в байк-парк (поне не официален), но има местен клуб, който се грижи много добре за тях. Разчистили са ги и са направили някои изкуствени елементи като скокчета, дропове и виражи. Не са маркирани в цветове, но със сигурност не са нещо повече от червени, и то само в определени сегменти. Не знам ляото обаче как е там, вероятно става много горещо, ние караме зимата и ранна пролет обикновено там. Ако въртиш до там обаче, едва ли ще можеш да направиш повече от 2-3 спускания за деня. Момчетата от местния клуб понякога организират извозвания до началото на пътекитре, както и Bike ventures, но трябва да има събрана група от поне 6-7 човека.

Друг вариант е Банско. На мен там лично са ми фаворитите за трасета/пътеки от местата, които съм карал в България. Изключително разнообразни и дълги трасета, с различна трудност. Има и по-флоу, има и по-технични. Имат маркировка като цветове в началото, но може би няма да е лошо да караш с някой местен или с човек, който ги познава, тъй като има разклонения, на които може да се объркаш. Ако въртиш на самоход до пътеките, пак не е никак малко, така че плюс ще е, ако можеш да си намериш извозване.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот mart1nn » Вто Мар 23, 2021 9:23 am

nkc20 написа:Пътеките от клипчетата са по-скоро тип байк парк. Боровец може би наистина е най-удачния вариант. Като, ако ти се върти, там има и една пътека, до която не стига лифтът - All mountain. Най-малко караната е, затова е и в най-добро състояние (няма брейк бъмпове). Въртенето до нея е около половин час, но и самата пътека е кратка и приключва бързо. Иначе не е особено трудна, маркирана е в синьо.

Ето две видеа от нея:

https://www.youtube.com/watch?v=X1c3nGhh7Q4&t=10s
https://www.youtube.com/watch?v=vwR6WNqDruY

В байк парка иначе има по-дълги трасета и с всякаква трудност - и черни (предимно за даунхил), и червени, и сини. Има даже и зелено крос-кънтри семейно трасе. Не съм го пробвал и не знам какво представлява, тъй като като отида да карам в Боровец, си караме в бай-парка и All mountain, но ако жена ти и децата карат също - може единия ден да си направите приятна разходка.

Друга опция е Благоевград - там трасетата не са в байк-парк (поне не официален), но има местен клуб, който се грижи много добре за тях. Разчистили са ги и са направили някои изкуствени елементи като скокчета, дропове и виражи. Не са маркирани в цветове, но със сигурност не са нещо повече от червени, и то само в определени сегменти. Не знам ляото обаче как е там, вероятно става много горещо, ние караме зимата и ранна пролет обикновено там. Ако въртиш до там обаче, едва ли ще можеш да направиш повече от 2-3 спускания за деня. Момчетата от местния клуб понякога организират извозвания до началото на пътекитре, както и Bike ventures, но трябва да има събрана група от поне 6-7 човека.

Друг вариант е Банско. На мен там лично са ми фаворитите за трасета/пътеки от местата, които съм карал в България. Изключително разнообразни и дълги трасета, с различна трудност. Има и по-флоу, има и по-технични. Имат маркировка като цветове в началото, но може би няма да е лошо да караш с някой местен или с човек, който ги познава, тъй като има разклонения, на които може да се объркаш. Ако въртиш на самоход до пътеките, пак не е никак малко, така че плюс ще е, ако можеш да си намериш извозване.



Пътеката от клипчетата е наистина супер! Ще видим какво ще се случи това лято, но определено я слагам в "bucket list"-а. Благодаря много за предложението!
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Има ли такъв тип пътеки в България?

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 23, 2021 10:24 am

На Боровец пътеките са твърде малко за жалост - на мен лично за полвин ден ми омръзват. Също така се карат много и са доста изровени - най-добре да се отиде дам малко след като отворят парка. На Пампорово има много по-голямо разнообразие - и ако добавиш добавиш тези към Смолян можеш да караш два дена без да повториш пътека.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am


Назад към Радост за окото (видео и снимки)

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта