Размер на спици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Юни 06, 2015 7:38 pm

Знам, че ще ми препоръчате разни видове калкулатори, НО :

1.. не ми се получава,
2. търся точен отговор от човек, който е успял да стикова теорията /формулата / с практиката.
Уважаеми колеги , след предговора - ето и въпроса ми:
Търся точния размер на спици +- 2 мм:
Капла 24 ", 36 отвора без отклонения от централната окръжност, Ф 470 мм
Главина-диаметър на делителната окръжност на отворите 120 мм,ширина на фланците /бордовете/ - външна 440- мм , дебелина на фланците /бордовете / 4,5 мм.
Благодаря Ви. :wavey:

PS 1. Каплата е предна - равностранен чадър
2. Главината е стандартен китайски ел. двигател - 250 вата
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот marsa » Съб Юни 06, 2015 9:28 pm

От шината се взима под внимание точният effective rim diameter - това е мястото, където опират ниплите в шината, ето тук (ERD=592):
https://lfgss.microco.sm/api/v1/files/b ... da0c10.jpg

Сигурен ли си, че диаметърът на фланеца (PCD, pitch circle diameter) е 120мм? Това значи, че е някоя динамо или трансмисионна главина. Конвенционалните са в диапазона 30-60мм грубо. Понякога се различават десния и левия, трябва да се провери.

Това "ширина на фланците /бордовете/" не знам какво трябва да значи. Необходимо е отстоянието на фланците от средата на главината, или от двата "ефективни" края - контрагайките/капачките, или съответно каквото опира в дропаута на рамката. При голяма част от главините фланците не са симетрично разположени, а имат различни отстояния.

Освен горните данни ти трябва и брой на спици/дупки, и вид плетка, която може да бъде от радиална (без кръстоски) до 4x (4 кръстосвания) в някои редки случаи. Най-популярната плетка е 3х.

Та с всички тези данни би трябвало всеки калкулатор да ти свърши работа. Без пресмятане не си струва да експериментираш, освен ако нямаш налични спици с различни дължини.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Юни 08, 2015 6:54 am

DSCN0963.JPG
DSCN0963.JPG (109.01 KiB) Прегледано 7472 пъти


marsa, благодаря за отговора- вече открих първата си грешка - размера на каплата е с 4 мм по-малък /не съм взел под внимание дебелината на стената-приемам я за 2мм. Ще те помоля да продължиш с консултацията - дано не съм прекомерно досаден, но вярвам, че това ще е показен урок за Форума.
Показвам главината- ще се демонтира от капла 16" и монтира на - 24" /пораснах, а и това е едно от основните ми превозни средства за града , а и видът му вече не отговаря на порасналите изисквания - културна столица на Европа/.
Прости наглостта ми : Ще ти бъда безкрайно благодарен , ако посочиш формулата с размерите - на картинка .
Благодаря още един път. Нищожен ответ - Обиколка на Пловдив с модернизираното ми превозно средство. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот marsa » Пон Юни 08, 2015 7:33 am

Честно казано никога не съм правил опити да смятам на ръка с формула. Срещал съм няколко такива цитирани, но не виждам причина да ги ползвам. Най-добре, след като се увериш, че имаш всички необходими мерки, ползвай подобен калкулатор:
http://www.prowheelbuilder.com/spokelengthcalculator/

Има и такава алтернатива за изчисляване:
http://cdn.coresites.factorymedia.com/r ... ne-027.jpg
Но мисля, че е добър вариант по-скоро ако разбираш кое как влияе на размерите.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Размер на спици

Мнениеот hlebarka » Пон Юни 08, 2015 10:35 am

marsa написа:От шината се взима под внимание точният effective rim diameter - това е мястото, където опират ниплите в шината, ето тук (ERD=592):
https://lfgss.microco.sm/api/v1/files/b ... da0c10.jpg


Според моите източници ERD е:

"The ERD is the rim diameter measured at the spoke ends in the finished wheel."


MIKEY MOUSE написа:
DSCN0963.JPG


marsa, благодаря за отговора- вече открих първата си грешка - размера на каплата е с 4 мм по-малък /не съм взел под внимание дебелината на стената-приемам я за 2мм.



А как си го измерил ?
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Юни 08, 2015 12:26 pm

Колеги ,отново Ви благодаря за вниманието. marsa, не можах да се справя с предоставената от теб информация. Достатъчно сложна е за възможностите ми. Не за първи път ми се случва да прибягвам до класиката - проба, грешка, проба .. и на третия път , номера ми минава. НО, преди да прибягна до тази методика -последно питане и преставам да Ви занимавам с грижите си : Знае ли някой, може ли да представи чисто математическа формула за изчисляване размера на спиците- замествам във формулата моите числа и получавам резултат. Това с калкулаторите ... :dontknow: / окончателно го изтривам от съзнанието си /

PS. Hlebarka,диаметърът измерих с рулетка /няколко пъти за избягване на грешка и след това добавих 4мм / 2мм видима стана на каплата/ :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот hlebarka » Пон Юни 08, 2015 1:31 pm

R = радиус на шината ( половината ERD)
H = радиус на фланеца на главината до центъра на отворите за спиците (A/2, B/2 на картинката)
F = разстояние между фланеца на главината и средата ( C,D на картинката)
X = брой кръстосвания на спиците
h = брой дупки за спици на шината
ф = диаметър на отвора за спици на главината

Код: Избери целия код
                           ___________________________________
Дължина на спицата (mm) = √ R²+ H² + F² - 2*R*H*cos*((720/h)*X) - ф/2


размерите са в милиметри, а стойността за cos е в градуси

Най-добре да измериш ERD като ползваш спици с навити на тях нипли, прекарани през срещуположни дупки на шината, нещо като на това видео (също не е особено точно ):

https://www.youtube.com/watch?v=DVpW3Kd1HgI

Има и по-добър начин - с отрязани спици, ама е по-дълго за обясняване.

Най - добре да ползваш някакъв калкулатор за спици. Важното е измерванията ти да са верни.
Прикачени файлове
kartinkata.jpg
kartinkata.jpg (18.27 KiB) Прегледано 5126 пъти
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Чет Юни 25, 2015 7:38 am

За да приключим с темата: / с практичен резултат/
Формулата е точна и с нея определих размера на спиците. /Каплата е наплетена/
С калкулаторите нямах успех. С тази формула , за класическото наплитане /тройно кръстосване/ се получи размер на спици трудно откриваеми на родния пазар / 210мм /. За това избрах четворно кръстосване -Х =4, получи се размер 234 мм /има го на пазара/ и с него наплетох каплата.
Искрени благодарности -на hlebarka и всички отзовали се.
БЛАГОДАРЯ! :wavey:

hlebarka » Пон Юни 08, 2015 2:31 pm

R = радиус на шината ( половината ERD)
H = радиус на фланеца на главината до центъра на отворите за спиците (A/2, B/2 на картинката)
F = разстояние между фланеца на главината и средата ( C,D на картинката)
X = брой кръстосвания на спиците
h = брой дупки за спици на шината
ф = диаметър на отвора за спици на главината


Код: Избери целия код
___________________________________
Дължина на спицата (mm) = √ R²+ H² + F² - 2*R*H*cos*((720/h)*X) - ф/2
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот Alexi » Пет Яну 25, 2019 4:49 pm

да повдигна тази стара темичка ,която обаче е и доста полезна ... понеже събирам капли ( които няма да плета аз ,но трябва да си купя спиците ) ползвах тоя калкулатор по горе и ми изкарва следните стойности
front wheel.png
(49.79 KiB) 143 пъти
rear hub.png
(54.03 KiB) 109 пъти

размерите ги взех смятам сравнително точно с шублер ,това са новатек главини ... ходих и при веломеханика който ще ги плете ,той налагайки спици каквито има ми каза ,че ми трябват спици 297 ( което доста точно отговаря и на калкулатора ) .. ниплите ще са 12мм ;
тука обаче възникват в мене въпроси :
- мога ли да сложа по къси спици ( че 297 не намирам от тия дето искам ) примерно 295 фатално ли ще е ( според механика е на кантар работата и при условие ,че ниплите са алуминиеви по скоро трябва точния размер ) ако ще е фатално то следващия въпрос:
- трябва ли да ползвам задължително 2 размера спици ,или мога да взема един размер и ако да - колко да е той ;
( за спиците има отстъпка за количества от един вид ,примерно пакет 3х20 е доста по евтино от 28 спици от един вид и 28 от друг за това бих искал да са с една дължина )
- ако няма размер 297 ( дтсуис примерно нямат такъв ) 296 ли трябва да взема или 298 ?
:beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Размер на спици

Мнениеот fu4ko » Пет Яну 25, 2019 6:14 pm

2мм надолу от показания размер ми е изигравал лош номер.След това ми се е налагало да разплитам каплата заради нестигащи спици до ниплите.Милиметър надолу става.Два мм нагоре става,но пък три е много.Двата мм надолу могат да се компенсират с по дълги нипли.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Яну 25, 2019 8:51 pm

Alexi написа:- ако няма размер 297 ( дтсуис примерно нямат такъв ) 296 ли трябва да взема или 298 ?
:beer:

Какво казва теорията не знам, но практиката показва,че майсторите не се вживяват много ,много за 1 -2 мм разлика. Най-често резбата на спицата е по дълга от резбата на ниплата-така че по отношение на здравината -
плетка с по дългите спици не е грижа. Не е грижа и това, че при двустенна капла част от спицата 1-2 мм ще стърчи над ниплата. Изводът:-по дългите. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот Alexi » Пет Яну 25, 2019 10:42 pm

А какво мислите за плетката 2-крос .. там пада дължината в норми при които има по голям избор от спици ,а здравината пада ли значително или е приемливо ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Размер на спици

Мнениеот КоlЮ » Пет Яну 25, 2019 11:18 pm

2х не ти го препоръчвам (по-слабичък е ,но не кой знае колко) при факта ,че спици 296мм и 298мм се намират лесно в бг. Да при новатека е така 2 вида спици.

Ето и спецификации на главини новатек : https://issuu.com/novatectaiwan/docs/no ... dimensions
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Размер на спици

Мнениеот Alexi » Пет Яну 25, 2019 11:26 pm

спици се намират ,ама не от тия които искам аз .. примерно Sapim Laser ,DT Revolution ,Mach1 Stainless Pro - задължително двойнотеглени и леки спици ще се взимат .. относно плетката чета сега следното нещо из нета а дали е вярно не знам .. когато спиците са по малко на брой 24 или 28 ,то ъгъла на спиците спрямо главината ( това определя латералната коравина на каплата ) при 2х е много подобен на капла с 32 спици и плетка 3х ( то има логика ) освен това тази плетка позволява по голямо натягане на спиците ,понеже ъгъла на ниплите е по голям .. доста често се срещат и плетки 2х/3х ама няма да го мъча майсторчето ми чак толкова ,а аз самия не съм особено запознат за това и питам .. ето как изглеждат нещата при 2х ,не мисля че 1 см скъсяване на спиците ще се усети като коравина и то по шосе
Прикачени файлове
rear wheel 2x.png
rear wheel 2x.png (40.29 KiB) Прегледано 4296 пъти
Front wheel 2x.png
(38.15 KiB) 71 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Размер на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Яну 26, 2019 2:57 pm

Alexi написа:А какво мислите за плетката 2-крос .. там пада дължината в норми при които има по голям избор от спици ,а здравината пада ли значително или е приемливо ?


Отново за практиката :Старите колоездачи да се изфукат с красотата на велосипеда, често караха с радиално наплетена капла / без кръстосване /-но само за предна капла... ,така че всяко кръстосване явно прави каплата по здрава...но това едва ли се отнася за кръстосване х 4 /има и такава плетка /.

ПП По молба на приятел му наплетох предна капла -радиална, кара доста време така...вече захитря и кара с 20 /24 спици /Старото колело продаде с радиално наплетената капла / .Извода :За любител карач е важно да си харесва колелото и да е щастлив,когато го кара. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Размер на спици

Мнениеот damon » Пон Яну 28, 2019 11:48 am

За дължината - зависи от калкулатора и сметката. Аз ползвам един калкулатор и меря сам erd-то, и обикновено знам дали 1-2 мм надолу или нагоре е ок. Обаче ако ползваш някой калкулатор и erd от производителя на шината - нищо не се знае. Затова и правилния подход е да мериш сам erd-то. В общия случай с алумин нипли трябва да внимаваш с къси спици т.е. спицата трябва да излиза до горе на нипела иначе може да го строши в главата. Съветвам те да ползваш месингови нипли, имат доста повече придимства и тогава по-късата спица не ти е проблем ако естествено резбата се хваща няколко мм. При по-къси спици може да използваш по-дълъг нипел. Така, че ако сметката ти е с 12 мм нипли и спиците ти излизат с 2 мм по-къси то можеш винаги да сложиш по-дълъг нипел и ще компенсираш. Аз винаги плета с 12мм, но 14 май се ползва по-често.

Колкото до вида плетка - при мтб нямаш причини да ползваш нещо различно от 3х, или причините са малко. Единственото е ако просто имаш налични спици за 2х или 4х (при 4х има други проблеми, като голям ъгъл на спицата). Колкото повече кръстоски, толкова по-здрава е ротационно спрямо хъба т.е. намалява се hub windup-a - като има въртящ момент от хъба шината се забавя малко при некръстосаната плетка, което е силно нежелателно. Затова при дискови спирачки винаги се кръстосват поне от страната на диска, също и при челюстни спирачки от страната на касетата за задно колело. Наскоро си плетох шосейни капли и те са с радиална плетка отпред (за красота), но там нямаш въртящ момент от и към главината. Отзад е 3х откъм касетата и радиално от другата страна, пак за красота. Обаче мтб колелата винаги ги правя 3х от двете страни без да се замислям. Кръстосването на спиците има и друго положително качество - помага за това нипела да не се развива - при по-голямо натоварване (при скок примерно) шината отпуска в тази зона и кръстоската позволява спицата да се поизпъне малко от другите спици с които е кръстосана, за да запази натоварването на резбата и да не я развие.

За еднаквата дължина - въпрос на математика е. Зависи от хъба и кръстоската. В момента имам едни ДТ хъбове с прави спици които заводски са сметнати да компенсират дължината на спиците и от двете страни са еднакви с 3х плетка. Обаче това рядко е така. Ако искаш еднакви дължини може да си играеш с калукатора - примерно 3х от едната, 2х от другата но не те съветвам. Просто виж какви спици трябват и поръчай точните. За спици - поръчвай от bike24, продават ги по една. Sapim двойно теглени са по 75 цента черни, и трудно ще намериш по-добра цена. И задължително двойно теглени 2-1.8-2.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот damon » Пон Яну 28, 2019 12:55 pm

MIKEY MOUSE написа:
Alexi написа:А какво мислите за плетката 2-крос .. там пада дължината в норми при които има по голям избор от спици ,а здравината пада ли значително или е приемливо ?


Отново за практиката :Старите колоездачи да се изфукат с красотата на велосипеда, често караха с радиално наплетена капла / без кръстосване /-но само за предна капла... ,така че всяко кръстосване явно прави каплата по здрава...но това едва ли се отнася за кръстосване х 4 /има и такава плетка /.


Радиалната плетка наистина е козметична занимавка, но не е само при старите колоездачи. Все още се използва доста при колелата за челюстни спирачки. Иначе при шосейките има и 2:1 плетка, при които от едната страна са два пъти повече спици. Има и разни екстравагантни плетки като на Кампаньоло G3, които са по-скоро маркетингов трик, отколкото да имат някаква реална стойност. На практика 3х е единственото което ти трябва. :)
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот Alexi » Пон Яну 28, 2019 1:06 pm

каплите ще се карат по шосе но са за диск ,плетката ще 2х поради липса на леки спици с нужния размер в БГ ,не ми се занимава да ги внасям а и доста по скъпо излиза ( най изгодно е ако някой се интересува DT Revolution 2.0-1.5-2.0 от Rosebikes ,пакет от 20 спици е 9 евро такава цена няма никъде по света на тия спици а се движат от 1Е докъм 2Е броя ,едни от най леките и качествени за леки сетове без особено изискване към здравината ) .. ако нещо не излязат здрави в тоя вид могат да се пренаплетат при нужда ,ще видим ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Размер на спици

Мнениеот damon » Пон Яну 28, 2019 1:13 pm

Alexi написа:каплите ще се карат по шосе но са за диск ,плетката ще 2х поради липса на леки спици с нужния размер в БГ ,не ми се занимава да ги внасям а и доста по скъпо излиза ( най изгодно е ако някой се интересува DT Revolution 2.0-1.5-2.0 от Rosebikes ,пакет от 20 спици е 9 евро такава цена няма никъде по света на тия спици а се движат от 1Е докъм 2Е броя ,едни от най леките и качествени за леки сетове без особено изискване към здравината ) .. ако нещо не излязат здрави в тоя вид могат да се пренаплетат при нужда ,ще видим ..


И аз съм плел с такива, но на Sapim. Чудни спици са за шосе! :) :agree: И са достатъчно здрави, не ги подценявай, даже и за мтб стават, но да речем че психологически бих ги сложил най-много на xc. Иначе имай предвид, че тънката спица се натяга по-специфично и е добре да се държи с клещи или да се наблюдава и компенсира усукването, което е сериозно от натегнатата страна.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот Alexi » Пон Яну 28, 2019 1:16 pm

няма да ги плета аз ,ползвам майсторче :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Размер на спици

Мнениеот ico_3 » Пон Яну 18, 2021 9:35 pm

Дали е нормално предната и задната капла да са с различен брой спици?Предната 32 задната 36
ico_3
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Сеп 04, 2010 4:31 pm

Re: Размер на спици

Мнениеот Вилката » Вто Яну 19, 2021 1:42 pm

ico_3 написа:Дали е нормално предната и задната капла да са с различен брой спици?Предната 32 задната 36
Зависи какво наричаш нормално. Нормално велосипедите и комплектите капли се продават с еднакъв брой на предна и задна. Пак нормално, задната яде по-як бой и повече спици я правят по-здрава.

Относно дължината на спиците ми направи впечатление, че калкулаторът на DT Swiss дава две дължини - точна и препоръчана. Препоръчаната е с м-у 1,5 и 2,5 мм по-къса от точната изчислена. Производителят на главините ми пък се резервира, като дава с по 2 мм по-дълги спици от изчисленото :confused: По-дълги спици при някои марки създават проблем - нипелът не може да се навие толкова, че спицата да се покаже над него.
Накрая реших да взема препоръчаната от DT, но за всеки сучай ще се застраховам с месингови нипли, че алуминиевите при къси спици са рискови.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта