Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот foroforo » Чет Апр 08, 2021 10:47 am

Здравейте,

Взехме ново колело за племенника Oryx Nine C18 размер L 48см и колчето на седалката не може да се прибере в седалковата тръба - стърчи 13см. Седалковата тръба е видимо крива и не позволява повече. Аз имам същото колело, но D20 пак размер L и колчето може да се прибере до 10см и повече не влиза - пак е крива седалковата тръба в долната си част. Колчето е фабричното със обща дължина 40см и реално трябва да влезе цялото - т.е. 36см в тръбата. Понеже моето е купавно втора ръка имах съмнение, че придишният собственик е бил по-тежичък и е изкривил седалковата тръба. Но новото колело е от кашона и чуденето ми е това дефект ли е или специфична "екстра" за модела? Ако имате такова колело до къде можете да свалите седалката максимално? За собственика на колелто не е проблем, защото кара с по-висока седалка, но на мен не ми изглежда нормално колчето да не може да се прибере до края в тръбата.
Прикачени файлове
IMG_20210408_105218.jpg
(429.75 KiB) 114 пъти
IMG_20210408_105128.jpg
(370.71 KiB) 85 пъти
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот Gworan » Чет Апр 08, 2021 11:35 am

Абсолютно нормално. Ако трябва, може да се отреже колчето (или да се смено с ново по-късо), за да се сваля повече, като трябва да остават поне 10см вкарани в тръбата, при вдигната седалка за каране седнал.
Много различни модели колела имат извивка на седалковата тръба, така са си рамките по дизайн.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Апр 08, 2021 1:58 pm

Седалковата тръба е извита, за да може да има по-къс чейнстей. За да се загуби по-малко дължина на колчето може да се отреже под ъгъл, така че "дългата" му страна да гледа към предната гума - пример https://www.westbrookcycles.co.uk/image ... _image.jpg
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот foroforo » Съб Апр 10, 2021 8:53 am

Благодаря за отговорите. Продължаваме напред :D
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот mentalhead » Съб Апр 10, 2021 2:31 pm

Pr3d4t0R написа:За да се загуби по-малко дължина на колчето може да се отреже под ъгъл, така че "дългата" му страна да гледа към предната гума

Предвид извивката на рамката, в случая, дългата страна трябва да е откъм задната гума, но идеята е доста хитра, ако наистина се цели запазване на дължината на кола :agree:
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот Франко » Съб Апр 10, 2021 6:34 pm

Какъв е смисъла да се реже под ъгъл? Да се пази дължината? Дори и запазена, тая дължина е неизползваема. :dontknow:
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Рамка Oryx Nine стърчащо колче

Мнениеот mentalhead » Съб Апр 10, 2021 11:25 pm

Франко написа:Какъв е смисъла да се реже под ъгъл? Да се пази дължината? Дори и запазена, тая дължина е неизползваема. :dontknow:

Не точно. Контактната площ между кола и рамката остава по-голяма заради оставената по-дълга страна. Това прави разпределянето на натоварването върху рамката върху по-голяма площ и вероятността от повреда на кой да е от двата компонента по-малка. Това е на теория. На практика подобно нещо няма смисъл, освен ако наистина не говорим за рязане на кола около граничната за него дължина за постигането на критичните 10-на сантиметра, които задължително трябваа да останат в рамката, при максимално вдигната му позиция. Иначе казано ако отрежеш кола, така че да имаш 10 сантиметра ще постигнеш същата здравина както ако го отрежеш на 8 сантиметра от едната страна и 12 от другата. При рамка като посочената, във втория случай това би ти дало допълнителни 2 сантиметра "ход" на кола.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта