Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bdz43r » Пет Сеп 03, 2021 8:52 pm

За мен лично са доста повече предимствата. Недостатък виждам само в това, че изискват периодична поддръжка, което правя веднъж в годината.
Имал съм само едно спукване за 5 години и то беше прищипване, въпреки че са по-здрави... но пък бяха 4-годишни и пред смяна, вече започнали да пропускат течност по борда, явно от микропукнатини, така че може и това да е изиграло роля. Сложих два фитила и карах гумата още няколко месеца.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Съб Сеп 04, 2021 6:35 pm

Аз лично виждам, само предимства.
Ако се абстрахираме от факта, че някои от бозите не са особенно качествени и при качествените пък може да има лоша партида...
Пазара е свободен и всичко може да стигне до клиента, нормално е.
Аз лично не съм попадал на проблемна Станс боза (Използвам само нормалния Станс. Рейс изсъхва по-бързо и не ми се занимава)
Но не се притеснявам от тръни, бодили, прещипвания (Снейк-байтс), карам на по-ниско налягане, което ми дава повече грип, а само по себе си това е достатъчно
за да избера винаги тюблеса, да не говорим, че и гумите се търкалят в пъти по добре в гората - на по-ниско налягане има по-висока степен на деформация - съответно
прегазва по-добре неравности и то не за сметка на инерцията.
А и при вътрешна, без значение дали е лека и тежка - има триене, което води до повишаване на температурата - което пак намалява търкалянето на гумата. :beer:
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот NiOOH » Пон Сеп 06, 2021 3:17 pm

Предимствата на безкамерните гуми са далеч повече от недостатъците. Освен всичко споменато дотук, бих добавил и тегло. Една обикновена вътрешна гума тежи 200-250 гр (има и малко по-леки, но те са тънки и се пукат лесно). Това се заменя с 60-100 гр. боза, т.е. се печели около 150 гр. на гума, а това съвсем не е толкова малко. Помислете колко би ви струвало това ако трябва да свалите такова тегло от шини например. Ако шините и гумите стават за безкамерен монтаж, това е един от най-евтините и ефективни upgrade-и, които човек може да направи.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Сеп 08, 2021 3:07 pm

Pr3d4t0R написа:Race бозата на Стан вътре е с косъмчета и заради това успява да запуши толкова големи дупки. Заради това с нея доливане през вентила не е възможно. Тия дни ще сваля гумите да видя какво е останало. - от повече от година са сложени и не съм доливал, обаче се чува, че има още вътре.


Бозата си беше течна, а част от косъмчетата се бяха оплели около CushCore, като имаше все още достатъчно и в бозата -> https://photos.app.goo.gl/YFhCRy57YWpmsZmp6
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Съб Сеп 18, 2021 4:15 pm

Преди малко долях боза Кафелатекс на задната гума, защото взе да губи налягнето за ден-два, без течове. Не съм отварял гумата, да видя има ли нещо течно, но предполагам, че няма. Изкара към 7 месеца, което не е безкрайно зле, на фона на опита споделен от колеги.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Petar_stoychev » Съб Сеп 18, 2021 7:30 pm

evilzet написа:Преди малко долях боза Кафелатекс на задната гума, защото взе да губи налягнето за ден-два, без течове. Не съм отварял гумата, да видя има ли нещо течно, но предполагам, че няма. Изкара към 7 месеца, което не е безкрайно зле, на фона на опита споделен от колеги.



:confused: Ти колко месеца очакваш да изкара? Ако е изкарала 7 месеца си е направо супер. :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Съб Сеп 18, 2021 8:55 pm

.
Последна промяна evilzet на Съб Сеп 18, 2021 8:56 pm, променена общо 1 път
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Съб Сеп 18, 2021 8:56 pm

Може и да си го пропуснал, но тук пишеха за някакви седмици. А станската обикновена ми държеше по година, но и това е добре, не съм недоволен, даже го писах специално, да и вдигна рейтинга.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Сеп 18, 2021 10:01 pm

тя станската изкарва година да ,но ако спукаш се оказва че вече не запушва толкова добре като е стара .. аз доливам/сменям на 6 месеца
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Нед Сеп 19, 2021 7:01 am

Аз отворих пак гумите, и този път бозата си е в перфектно състояние - цък
Сипах от същата туба, като миналия път, по същия начин, същото количество. Разликата е само в гумите :dontknow:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Нед Сеп 19, 2021 3:08 pm

Gworan написа:Аз отворих пак гумите, и този път бозата си е в перфектно състояние - цък
Сипах от същата туба, като миналия път, по същия начин, същото количество. Разликата е само в гумите :dontknow:

Винаги съм процедирал по същия начин :) най-мразя да се доверявам на кой, колко му изкарвала бозата хех, някой може да държи колелото вътре до радиатор или на слънчевата тераса,
пък друг да пука доста често гумата, ала-бала....фактори хиляда! А истината, е че да отвориш гумата отнема 3 минути с демонтажа, и по-добър начин от това да си погледнеш вътре не мисля,
че има - айде наздраве :) :beer:
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stealth » Нед Сеп 26, 2021 7:02 pm

Смятах да минавам на безкамерни гуми от следващата пролет, но миналата неделя си ваксинирах и трите вътрешни гуми... и понеже тази година ударих личен рекорд по брой лепенки...
Взех вентили и кафелатекс, и вчера пробвах какво ще стане. Налях на предната, напомпах - изпука, разклатих - изглежда добре. Налях на задната, изпука, но като я разклатих започна да пръска от една дупчица. На око не се вижда пробито, но издиша, бълва пяна и... продължава без да запуши, даже направи малка локвичка. Днес долях малко течност, напомпах и врътнах едно кръгче в парка с идеята да се разнесе по-добре бозата - издиша съвсем малко пяна, но продължава :( Сега оставих колелото с „дупката“ надолу с надеждата, че така ще се запуши...
Факт е, че от всичките набождания, само едно прави проблем, но пак си е каръшко начало. Очаквах да има все някаква драма като правя нещо за първи път, ама не и че тръните ще продължат да са проблем :( Сега трябва да си взема и фитили, и да гледам клипчета как се навират...
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Нед Сеп 26, 2021 9:48 pm

понякога като смъкнеш налягането запушва ,и като засъхне можеш да вдигнеш налягането на колкото си караш
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stealth » Пон Сеп 27, 2021 5:00 pm

Мдам, затворила се е. Тази сутрин гумите си бяха напомпани, както ги оставих снощи. Да видим как ще е от тук нататък :)
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Lucky Loser » Вто Сеп 28, 2021 11:22 pm

Фитили си вземи - не заемат място, а не се знае къде ще те свари да ти потрябват.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Bi11y » Сря Сеп 29, 2021 8:17 am

stealth написа:Мдам, затворила се е. Тази сутрин гумите си бяха напомпани, както ги оставих снощи. Да видим как ще е от тук нататък :)


Покарай първо около Вас - да си сигурен ,че няма да те остави някъде надалече ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stealth » Сря Сеп 29, 2021 9:13 am

Вече рано се стъмва, тъй че не въртя вечер, но пък го разхождам всекидневно до работа.
Чисто психологически, искам да видя как ще се държи при набождане, преди да тръгна някъде на по-дълго каране. Въпреки че за момента изглежда добре, не съм особено сигурен.
Фитили и шило ще взема, но вероятно вече на пролет. Не карам агресивно, та основната ми драма са малките набождания. Не мисля, че е удачно да се разширява дупчица само и само да се навре фитил. Или бъркам?
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Сря Сеп 29, 2021 11:30 am

Фитилите са за по-големи дупки, които бозата не запушва сама. От шило аз поне до сега не съм имал нужда - дупките, в които не влиза фитил се запушват от боза така или иначе, а тия, които не се запушват нямат нужда от разширяване.
Вилицата за натъпкване обаче е задължителна, иначе е страшна мъка. Избягвай фитилите с допълнително лепило (декатлонските примерно). Хубавите се самозалепят. Дебелите са значително по-полезни от тънките.

Примертно тази вилица и тези дебели фитили. От байк магазините цените са скандални.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Дек 21, 2021 11:12 pm

От няколко месеца ползвам на Syncros бозата и съм доста доволен, запушва като стан, но заразлика от стан не изсъхва супер бързо, не сълзи през стените и не образува чудовища :slug: :D
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Сря Дек 22, 2021 7:33 am

Аз като си взех Скота, на 11ти Октомври, човека го беше направил и карал тюблес, със синкрос бозата и максис ардент рейс сгъваеми. Каза ми че Септември ги е сложил гумите, аз ги свалих от каплите след още десетина дни, да си сложа други гуми.
Бозата си беше течна, не беше много засъхнала по гумите, но се бяха образували доста топчета вътре.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gssatcc » Вто Яну 04, 2022 10:15 pm

Stout XC 29, 25mm на тези шини пише 2bliss ready. Някой има ли опит с тях, че ще ми е за сефте и като не стана да знам поне от шините ли е?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Пет Яну 07, 2022 8:26 am

stealth написа:Вече рано се стъмва, тъй че не въртя вечер, но пък го разхождам всекидневно до работа.
Чисто психологически, искам да видя как ще се държи при набождане, преди да тръгна някъде на по-дълго каране. Въпреки че за момента изглежда добре, не съм особено сигурен.
Фитили и шило ще взема, но вероятно вече на пролет. Не карам агресивно, та основната ми драма са малките набождания. Не мисля, че е удачно да се разширява дупчица само и само да се навре фитил. Или бъркам?


Наскоро ми се наложи да слагаме фитил в гората :) - разбира се нямахме, защото 'бяхме супер близо, ей го къде е Локорско'....
Гето-фикс направихме с гумен обикновен ластик (за коса) - вкарахме го с помощта на шестограм с подходящия диаметър спрямо дупчицата от мултитул.
Гръмнахме я гумата с патрон - за късмет, стана от раз и то с 16г патрон 1.1 бара - долу на паркинга я донапомпахме и мина номера!
Не казвам, че трябва да се прави така, но може да е полезно на някой, ако закъса :wavey:
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пет Яну 07, 2022 8:46 am

сега трябва да си нося и ластик за коса :evil: :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот _SoRa_ » Съб Фев 19, 2022 5:48 pm

Здрайте. Преди 2-3 дни направих гумите (предна Maxxis Forkaster и задна Schawle Nobby Nic) тюблес. Днес предната гума беше доста спаднала. Огледах я добре, нямаше сълзене или други наченки на боза по гумата. Възможно ли е от това, че гумите са били известно време на пряка слънчева светлина предната да е спаднала значително?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Фев 19, 2022 6:04 pm

ако не са карани да уплътнят добре има тоя ефект понякога
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Нед Фев 20, 2022 12:28 pm

Седмицата след като направиш тюблеса, често се случва да спаднат, дори и чисто новите гуми могат да имат фабрично пукнатини или микроскопични дупки, не бива да те притеснява - след 1-2 напомпвания ще забравищ за тоя проблем, а и той се случва само ако колелото е статично (не се кара) :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Вто Мар 22, 2022 7:10 pm

Не знам в тази тема ли е редно да питам, но гледам че има подобни въпроси, пък и съм тюблес ;) .
В момента шините ми са 19мм вътрешна ширина, гумите Continental Cross King Protection 27.5/2.3, като за тях препоръчват шини 23-27мм. Не карам екстремно, по-скоро въртя километри ( то затова и съм с такива гуми). Карам леко надолу, не се силя по спускания, но доста ми е харесвало да карам на по-ниско налягане, обаче почва много да се суче гумата. Чета, че по-широките шини подобряват това.

Конкретно се пита с тези гуми, засега не мисля да го сменям, ако сложа 30мм шина отпред ще бъде ли добре или е прекалено широка?
Защо 30мм, ами защото съфорумник ми предлага хубава предна капла за новата ми вилка от една друга тема.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 23, 2022 12:22 pm

По-широката шина дава значително по-добра основа на бордът на гумата и това намаля значително сученето ѝ. За посочената от теб комбинация е възможно гумите да стоят твърде "квадратни" на 30 мм шина. Това означава, че "губиш" сцепление при накланяне на байка, тъй като страничният грайфер би "гледал" твърде нагоре. За твоят размер гуми и стил на каране 25 мм вътрешна ширана на шината трябва да е идеален.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Сря Мар 23, 2022 1:40 pm

Излезе и предложение за 27мм (e-thirteen TRS Plus Trail https://www.ethirteen.com/products/trs- ... 3484733543 ), което е примамливо и става за 2,3, а ако мина в бъдеще на 2,4 пак ще бива.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Пет Мар 25, 2022 4:16 pm

Аз бих те посъветвал да вземеш 30мм-вата шина, особенно ако е добра цената, и тази 19мм - направо в кошчето :))
Предатор е прав за тая ширина гума наистина 25 - 27 е супер, но да не забравяме, че гумата е просто един консуматив.
Не си женен за нея. Следващата ти може да е 2.35 Ардент Рейс или даже по-широка гума 30мм шина е прекалено универсална за да не я смениш, ако ти я дават на добра цена, при положение, че караш 19мм :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта