Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Harka » Сря Дек 08, 2021 2:52 pm

Пфф, не знам, хора. И Пасков е прав, че хората са различни, но честно казано и на мен 22/46 ми идва малко в повече. На такава предавка със сигурност би било по-бързо просто да буташ. Сега, вече ако целта на упражнението е да не се слиза от колелото на всяка цена... Всичко това го казвам от камбанарията на човек, който винаги е имал проблеми със стръмните изкачвания.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 3:09 pm

alexmitev написа:
Bi11y написа:Дай един скрииншот от страва сегмент/каране да видя за какво иде реч ... :) Като вземе да става за каране в гората може и да се явя ... :)

Бояна - Златните мостове - вр. Камен дел - вр. Черни връх - х. Кумата - Златните мостове - Бояна. Има и места с бутане, има и сравнително равни/бързи участъци при качването.

1.jpg

2.png


20 km са по графиката - идва 7.5% среден наклон,НО не е ясно колко е тежко на практика понеже предполагам ,че варира на места с неясно колко :) ...

В района нямаме подобно дълго изкачване за съжаление - любимото ми катерене по черно е 10% за 1.7км съответно 170 метра и с комфортно темпо го катеря на с 30Т към 39 (10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51T) с около 6км/ч (98кг съм). Темата ако беше преди 3 месеца можеше да кажа ,че ще пробвам да кача 8-9 пъти да видя дали свършват предавките ми - в това време няма как да тествам.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 3:16 pm

Вилката написа:Low sprocket_Max. 40T(3x11-speed), 42T(2x11-speed), 46T(1x11-speed)

Щом при 1х хваща 46, ще ги хване и при 2х. Просто Шимано не желаят да гарантират, че при каране на 46 отзад и голяма предна плоча, усукването няма да влияе на качеството на работа. Ако 46 я кара с малка плоча не виждам разлика с 1х.
Само трябва да внимава да не кара преден малък със заден малък, или ако пусне малко по-къса веригата, трябва да не кара преден голям със заден голям.


Ееее Шимано как не са се сетили да го пробват ... :D :D :D Пиши им - да си оправят описанието ... :)
Което е написано от тях е гарантирано ,че работи във всички варианти - другото е извън спецификации проблемите почти сигурни .
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот alexmitev » Сря Дек 08, 2021 3:17 pm

Bi11y написа:
20 km са по графиката - идва 7.5% среден наклон,НО не е ясно колко е тежко на практика понеже предполагам ,че варира на места с неясно колко :) ...

Не знам дали може да се говори за среден након, понеже горе на Платото имаш равен участък от 3-4км (дори леко спускане), който трябва да се извади от тези 20км, за да се получат реалните наклони.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот alexmitev » Сря Дек 08, 2021 3:20 pm

Bi11y написа:Ееее Шимано как не са се сетили да го пробват ... :D :D :D Пиши им - да си оправят описанието ... :)
Което е написано от тях е гарантирано ,че работи във всички варианти - другото е извън спецификации проблемите почти сигурни .

Всъщност при 2х усукването е по-малко от това при 1х. Аз не знам какъв е тоя зор непременно да може се кара на голяма плоча - голям венец, като има съответна по-похдодяща предавка.
Последна промяна alexmitev на Сря Дек 08, 2021 3:34 pm, променена общо 1 път
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 3:20 pm

alexmitev написа:
Bi11y написа:
20 km са по графиката - идва 7.5% среден наклон,НО не е ясно колко е тежко на практика понеже предполагам ,че варира на места с неясно колко :) ...

Не знам дали може да се говори за среден након, понеже горе на Платото имаш равен участък от 3-4км (дори леко спускане), който трябва да се извади от тези 20км, за да се получат реалните наклони.


Прочети след ,НО...

Баир с баир не си прилича.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 3:23 pm

alexmitev написа:Всъщност при 2х усукването е по-малко от това при 1х. Аз не знам какъв е тоя зор непременно да може се кара на голяма-голяма плоча, като има съответна по-похдодяща предавка.


Това предполагам ,че си съгласен ,че и 3х е още по-малко усукването в необходимите моменти ? И ,че ХТ 3х11 е най-удачния и фабрично работещ вариант ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Вилката » Сря Дек 08, 2021 3:27 pm

Bi11y написа:
Вилката написа:Low sprocket_Max. 40T(3x11-speed), 42T(2x11-speed), 46T(1x11-speed)

Щом при 1х хваща 46, ще ги хване и при 2х. Просто Шимано не желаят да гарантират, че при каране на 46 отзад и голяма предна плоча, усукването няма да влияе на качеството на работа. Ако 46 я кара с малка плоча не виждам разлика с 1х.
Само трябва да внимава да не кара преден малък със заден малък, или ако пусне малко по-къса веригата, трябва да не кара преден голям със заден голям.


Ееее Шимано как не са се сетили да го пробват ... :D :D :D Пиши им - да си оправят описанието ... :)
Което е написано от тях е гарантирано ,че работи във всички варианти - другото е извън спецификации проблемите почти сигурни .
Шимано са се сетили, пробвали са го и знаят, че работи по начина, който съм написал. Само че не могат да са сигурни дали някой малоумник няма да реши да кара на голям-голям и да се обърне към Комисия за защита на потребителите, че има шумове при въртене.
Хората с глави на рамената обаче могат и да си направят някои изводи и да излязат извън границите при определени условия.


П.П. Понякога прекалено много се робува на предписания на производителя. Шимано ако видят единия ми байк с техни зъбчатки и верига, и команди и дерайльори на SRAM, ще ме порицаят публично. За какво е тоя форум, ако само ще си сочим линкове към официални сайтове? Ми то в гугъл всеки ще си ги намери сам.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 3:36 pm

Вилката написа:[Шимано са се сетили, пробвали са го и знаят, че работи по начина, който съм написал. Само че не могат да са сигурни дали някой малоумник няма да реши да кара на голям-голям и да се обърне към Комисия за защита на потребителите, че има шумове при въртене.
Хората с глави на рамената обаче могат и да си направят някои изводи и да излязат извън границите при определени условия.


Явно имаш вътрешна информация ,с която аз не разполагам - извинявай ... :D :D :D
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Alexi » Сря Дек 08, 2021 3:43 pm

е още не съм писал на човека с 10 кила мекица :D много по лесно е да смъкне 2-3 кила сланина от колкото 2 кила от байка ,и по евтино .. промених си мнението не защото дерайльора покрива тоя рейндж ( не го покрива ) ,а излизаше че го пиша на Били който секунди преди това е постнал групсети а неговите са ок ... само че са малко по различни от това което се каниш да събереш .. с това за мен темата приключва ,казах каквото имам да казвам
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Вилката » Сря Дек 08, 2021 4:10 pm

Bi11y написа:Явно имаш вътрешна информация ,с която аз не разполагам - извинявай ...
Напротив, не е вътрешна, Шимано са я дали точно в реда, който цитираш:
Low sprocket_Max. 40T(3x11-speed), 42T(2x11-speed), 46T(1x11-speed)

Те знаят, че който може да чете "между редовете", ще знае и как да напусне тая граница. За останалите написаното от Шимано е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Сря Дек 08, 2021 4:34 pm

Вилката написа:Те знаят, че който може да чете "между редовете", ще знае и как да напусне тая граница. За останалите написаното от Шимано е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!


Да,ти си прав ... :D
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот alexmitev » Сря Дек 08, 2021 5:13 pm

Вилката написа:Те знаят, че който може да чете "между редовете", ще знае и как да напусне тая граница. За останалите написаното от Шимано е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

:offtopic:
Тия странички с информация в официалния сайт на Shimano, т.нар. "документация", наистина си личи, че са написани от японци...
Аз наскоро доста се забавлявах, че са написали, че XT SL-780 командата е съвместима с I-SPEC EV спирачка :D Да, съвместима е, защото е с отделна скоба, но това е доста некоректно написано. Очевидно е съвместима и с всички спирачки на SRAM, Hope, Magura, Tektro, Hayes и т.н. :D
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Gworan » Сря Дек 08, 2021 5:29 pm

Alexi написа:е още не съм писал на човека с 10 кила мекица :D много по лесно е да смъкне 2-3 кила сланина от колкото 2 кила от байка ,и по евтино ..


А най-яко е да ги смъкнеш и от двете - себе си и байка :eyebrow:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот martin.radev » Чет Дек 09, 2021 3:18 pm

Вилката написа:Човекът поиска съвет за техническо решение, а вие го пратихте да отслабва, да заяква, да не кара което си иска, да бута, да си скубе косата, че кара по-бавно и иска нещо различно от масовката...
1500 денивелация за 15 км е изкачване от висша категория в професионалното шосейно колоездене, а като го пренесеш на черен път и почваш да виждаш смисъл в отношението 0,5.


Защото такова предавателно число не е нужно, а в желанието си той да защити тезата почна да замеря с фантасмагорий от типа: "1500-2000 метра, в рамките на 10-15км.", а това вече е нещо,
което и Billy и аз сме на едно мнение - няма катерач, който да взима 1500 метра в 15км - който да има нужда от такива предавки, той просто няма да има физическите способности да го направи.
Колкото съвета му за техническо решение - той си е някакъв зов за внимание, все едно да отворя тема "с каква плоча ще ми е по-лесно да изкача Alpe D'huez -singlespeed"?
Може да се отзоват много толерантни момчета като теб с предложения и съвети, за което евала, но и аз и ти ще знаем, че това са глупости.

Изкачването, което той описва Бояна - Черни връх е супер-тежко и не мисля, че той го прави, особенно в частта си Зл. Мостове - Каменна река - Плато
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот alexmitev » Чет Дек 09, 2021 6:50 pm

martin.radev написа:фантасмагорий от типа: "1500-2000 метра, в рамките на 10-15км."

Явно само за теб това са фантасмагории (пише се без й!) и ще си останат завинаги такива с твоя сетъп. Ако извадиш 4-те равни км по Платото (не мога да се телепортирам за тях все пак!), ще се получат точно 15км с 1500 метра качване. От тях има под 200 вертикални метра бутане от Гьорева чешма до вр. Камен дел не заради наклона, а заради терена - всичко останало се кара.

martin.radev написа:Изкачването, което той описва Бояна - Черни връх е супер-тежко и не мисля, че той го прави, особенно в частта си Зл. Мостове - Каменна река - Плато


martin.radev написа:Като ми тежи катеренето - правя маршрута си в диапазон 500-800+м и се опитвам да вдигна чисто физическата си форма


Дали не си "малко" нагъл да ми кажеш, че не съм направил изкачването, само защото на теб ти изглежда невъзможно?!

Както вече написах, явно само за теб е супер-тежко с твоя сетъп и възможности. Хем е супер-тежко, хем по-нагоре пишеш, че 26-40 е достатъчно, кое от двете е вярното?
Аз се чувствах добре през цялото време, и определено не бих го определил като супер-тежко, а и по-леко качване на Черни връх без бус, лифт и инвалидна количка няма. Разбира се, няма как "в диапазон 500-800+м" да се качи Черни връх и предложението ти да сложа по-малка касета, за да катеря по-малко за мен е смехотворно. Мога и да продам колелото, за да си купя 60-инчова плазма и 100 каси бира и да не изляза от вкъщи до края на дните си, това не ти ли е хрумвало да ми предложиш? :rofl:

Ако знаех, че темата ще се превърне в такава кокошкарска селяндурска дандания и разнищване на простотии от типа кой колко тежи и в какъв фитнес трябва да тренира и ти да ми обясняваш, че всъщност дори изобщо не съм минал маршрута (WTF??!!), със сигурност нямаше изобщо да я създавам!
Нямам много постове във форума, но вбъдеше се постарая още по-рядко да го отварям, защото заради такива келешчета като теб и Alexi, които са "на всяка манджа мерудия" (или по-точно на всяка тема л*йно), ми носи само неприятни преживявания.
В крайна сметка, стигам до извода, че който кара и знае - не пише, а който пише - не кара и не знае и не е много трудно да се види кои хора са мнозинството във форума... а на разумните гласът се губи там някъде между помията... жалко, жалко
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Harka » Чет Дек 09, 2021 7:29 pm

alexmitev написа:Ако знаех, че темата ще се превърне в такава кокошкарска селяндурска дандания и разнищване на простотии от типа кой колко тежи и в какъв фитнес трябва да тренира и ти да ми обясняваш, че всъщност дори изобщо не съм минал маршрута (WTF??!!), със сигурност нямаше изобщо да я създавам!
Нямам много постове във форума, но вбъдеше се постарая още по-рядко да го отварям, защото заради такива келешчета като теб и Alexi, които са "на всяка манджа мерудия" (или по-точно на всяка тема л*йно), ми носи само неприятни преживявания.
В крайна сметка, стигам до извода, че който кара и знае - не пише, а който пише - не кара и не знае и не е много трудно да се види кои хора са мнозинството във форума... а на разумните гласът се губи там някъде между помията... жалко, жалко

Ти май нещо се обърка и забрави къде се намираш. Тези "келешчета" изказват мнение (при това сравнително културно) и това, че не съвпада с твоето и ти "носи само неприятни преживявания" си е само твой проблем! Общуването във форум не предполага само съгласяване и кимане само и само да не нараниш нечии чувства. Ако не си готов да носиш на критика (независимо дали оправдана или не!), значи това не е твоят начин за общуване.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот moridinbg » Чет Дек 09, 2021 7:43 pm

Нищо по-хубаво от това на човек с въпрос да почнеш да му обясняваш колко е тъп и колко му е тъп въпросът :bowdown:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот emo_gp » Чет Дек 09, 2021 9:49 pm

:offtopic: Не малко хора караме custom неща, било то капли, материали по байк ( Ал. карб.) ,различни марки спирачки и ротори и какво ли още не. Не сте коректни да обяснявате на някого, че щом го няма фабрично значи не работи. Човека може да пие 5 ракии с два литра бира, но същевременно иска и лек оборот. За какви тренировки му говорите не знам. Определено нямам на повечето хора компетенцията, но и Вие не сте перфектни. Само за справка карам с 28 на 11-46 и ми е перфектно. Означава ли, че като го няма фабрично не става?
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Gworan » Пет Дек 10, 2021 9:27 am

Не знам колко пъти съм питал за нещо, получил съм десетки мнения, и след това съм си направил каквото аз си знам. И не съм съжалявал. Благодаря за всички мнения по моите въпроси, но да не забравяме, че за някои неща може просто да се разберем, че няма да се разберем :)
Знам че и аз изразих мнение против търсените скорости...
Прикачени файлове
tiho.jpg
tiho.jpg (110.37 KiB) Прегледано 1291 пъти
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Boyan1984 » Пет Дек 10, 2021 9:59 am

Ясно де, ама питаш нещо, отговарят ти не това, което искаш да чуеш и в следващия момент започваш да обиждаш :dontknow:
След като така и така си решил да правиш нещо, защо изобщо търсиш други мнения?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот martin.radev » Пет Дек 10, 2021 10:32 pm

alexmitev написа:
Дали не си "малко" нагъл да ми кажеш, че не съм направил изкачването, само защото на теб ти изглежда невъзможно?!

Както вече написах, явно само за теб е супер-тежко с твоя сетъп и възможности. Хем е супер-тежко, хем по-нагоре пишеш, че 26-40 е достатъчно, кое от двете е вярното?


За разлика от теб, аз няма да се държа като жена, която пита след фризьор "хубава ли съм" и да очаква някой да се усмихне и да поднесе комплимент. Aко не ти харества отговора - не задавай въпроса.
Директно на твоя - Да, нагъл съм, защото не те познавам и въпреки това не мисля, че си правил това изкачване - ограничения МИ пилешки мозък, който слага 'й' там, където не му е мястото
не може да повярва, че някой има физическата възможност да качи Бояна - Златни мостове - Плато - Черни връх - и обяснява как 9 и 10 скорости си е жива далавера и това било
далеч по-добро от Hyperglide, че даже и Hyperglide +. А иначе с моя сетъп и възможности съм катерил многократно маршрута на Рали Черни връх, не мисля, че има някой живеещ около София, който да не е - или както е
най-вероятно в твоя случай - да се е опитал :rofl:

Изкачването е тежко, но с 26-40 е достатъчно (междувременно двете не са заимноизключващи се) тежко е като дисциплина (дистанция + елевация) и се прави с 1х сетъп, с 2х се изяжда, но в твоя случай най-вероятно ядеш един боб на Момина скала и си бегаш :rofl:
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот alexmitev » Съб Дек 11, 2021 10:30 am

martin.radev написа:но в твоя случай най-вероятно ядеш един боб на Момина скала и си бегаш :rofl:

Точно така правя, да, разкри ма!
И то не защото нямам сили, а защотo е немислимо да продължа по-нагоре без да имам Hyperglide+ :bawling: :bawling: :bawling:
Нямам също карбонова рамка, карбонови курбели и карбонови шини, вилката и шока не са с Cashima coating, веригата не е със златно покритие, колчето не ми е с wi-fi дистанционно, не карам с 26-40, карам с 2 морално остарели плочи отпред, колелото ми не струва само 4, а не 5-цифрена сума, абе изобщо къде съм тръгнАл да се бутам в планината сред големите мАже като тебе :D
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Harka » Съб Дек 11, 2021 12:45 pm

Темата се изчерпа така като гледам. Всеки каза каквото имаше да казва. Въздържайте се от по-нататъшни заяждания, моля.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Съб Дек 11, 2021 1:43 pm

Harka написа:Темата се изчерпа така като гледам. Всеки каза каквото имаше да казва. Въздържайте се от по-нататъшни заяждания, моля.


+1 :agree:
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот NASIO » Нед Дек 12, 2021 12:39 am

Ами тя темата си беше сбъркана (и изчерпана) още изначално. Човек с вече изградено мнение и предварително взето решение,ь изказва монолог как е стигнал до това си заключение и не оставя нито милиметър пространство за обсъждане и различно мнение. Съответно това пък изнерви няколкото човека опитващи се да обяснят, че светът се върти напред а не назад и прогреса не е само маркетинг. Иначе още щяхме да се возим на парни влакове и да се гладим с ютии с въглища. А на единствения въпрос на автора на темата, защо според него са нелогични разликите в грамажите на касетите какво може да се разисква... Ами да речем различни производствени технологии, материали на венците, на паяка, на спейсърите. Различни покрития на метала (те също добавят грамове, справка сребърните стрели на Мерцедес). И за да опитам да доизцедим още живот от темата, за 1х11 прочетохме някои аргументи против а за 1х12 не разбрах освен финансовия аспект какво друго не и е наред на тая система. Скоро дори научих, че точно сънрейс имат касета 11-51 която става на обикновен шимано хъб което намаля инвестицията поне за главина и наплитане. Та аз лично взех да си мечтая да разчистя предната половина на колелото от излишни чарколаци и жила. Стои ми претрупано и грозно на твърдак а за мекица с предни скорости да не говорим.
Go hard or go home...
Аватар
NASIO
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:03 am

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Gworan » Нед Дек 12, 2021 7:52 am

NASIO написа:Скоро дори научих, че точно сънрейс имат касета 11-51 която става на обикновен шимано хъб което намаля инвестицията поне за главина и наплитане.

Те и шимано си направиха такава касета от Деоре серията. А в краен случай и срамска (NX примерно) касета работи на шимано скорости. На сънрейс иначе сигурно ще е най-леката от тези варианти.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Нед Дек 12, 2021 4:38 pm

NASIO написа: Та аз лично взех да си мечтая да разчистя предната половина на колелото от излишни чарколаци и жила. Стои ми претрупано и грозно на твърдак а за мекица с предни скорости да не говорим.


Можеш да си купиш 12 скоростна команда и дерейльор на шимано и да сложиш касета 11-51/11 на шимано - ограничава се хода на дерейльора и командата на практика няма как да превключи на последната позиция. Като дойде момента да сменяш главина/капли решаваш дали да минеш на 12 или не. За 12 се изисква и подходяща плоча съвместима с шимано верига.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Вилката » Пон Дек 13, 2021 9:10 am

NASIO написа:...за 1х11 прочетохме някои аргументи против а за 1х12 не разбрах освен финансовия аспект какво друго не и е наред на тая система. Скоро дори научих, че точно сънрейс имат касета 11-51 която става на обикновен шимано хъб което намаля инвестицията поне за главина и наплитане. Та аз лично взех да си мечтая да разчистя предната половина на колелото от излишни чарколаци и жила. Стои ми претрупано и грозно на твърдак а за мекица с предни скорости да не говорим.
Всичко много зависи от терените които караш, стила ти, каданса, на който ти е удобно, силата в краката. Например аз не бих карал 1х с касета 11-51, независимо дали е 1х11 или 1х12. Карам с каданс 90-95 и и при задна 50 нямам крака за плоча по-голяма от 32. А в същия момент тая плоча ми идва малка при равно и спускане и при 10 отзад. При 11 отзад, отпред ще ми трябва плоча 36 на спускане... и катеренето отива на кино. Другият проблем е голямата стъпка м-у големите 2-3 венеца отзад. И при 1х12 го има това - първа ти идва лека, а втора е тежка. Това някак се преглъща, кара те да вдигнеш малко нивото си и да намалиш ползването на задния 50.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Касети SunRace 9x с/у 10x с/у 11x

Мнениеот Bi11y » Пон Дек 13, 2021 10:47 am

Вилката написа: Всичко много зависи от терените които караш, стила ти, каданса, на който ти е удобно, силата в краката. Например аз не бих карал 1х с касета 11-51, независимо дали е 1х11 или 1х12. Карам с каданс 90-95 и и при задна 50 нямам крака за плоча по-голяма от 32. А в същия момент тая плоча ми идва малка при равно и спускане и при 10 отзад. При 11 отзад, отпред ще ми трябва плоча 36 на спускане... и катеренето отива на кино. Другият проблем е голямата стъпка м-у големите 2-3 венеца отзад. И при 1х12 го има това - първа ти идва лека, а втора е тежка. Това някак се преглъща, кара те да вдигнеш малко нивото си и да намалиш ползването на задния 50.


За да няма дупки се взема шимано касета с 10(11)-51 най-голямо - там са подредени както трябва и го няма този проблем... Отделно касета 10-51 е по-правилната и за максималната скорост на спускане - 36 към 11 е като 32 към 10 като максимална скорост .
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], nonkapo и 20 госта