Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Нед Мар 27, 2022 7:13 pm

Здравейте преди 1-2 месеца аз и един приятел си взехме въпросният велосипед и при мен скоростите от голям към малък венец веригата не слиза плавно (все едно от високо пада и има едно цъкане) и се усеща неприятно на педалите . Още в началото като взех колелото на 5-6 скорост имаше като едно цъкане на веригата до като въртя педалите и го карах на майстор във Враца ,защото нямаше как да се върна за такова нещо пак до София . Той ми го направи уж и вече нямаше това цъкане (регулира жилото от командите) . От малък към голям венец много плавно се качва веригата ,но на обратно нещата не ми харесват. Колелото е с 1х12 венци . Аз си купих и въпросният инструмент на SRAM ,който настройва височината на веригата (колко да е изпъната) и го настроих както е показано на клиповете в Youtube , болтовете за регулиране на веригата не излиза от най-малкия и най-големия венец, което означава ,че са регулирани добре ,защото не пада веригата и остава само да се регулира от жилото на командите ,но както и да го въртя за качването е плавно ,а за слизането не е . Прилагам и клипове от на моят приятел колелото и от моето . От къде може да е това ?


На моят приятел : https://dox.abv.bg/download?id=42f0e5f845# - Линк за сваляне

Моето : https://dox.abv.bg/download?id=3b8fb2d7c5# - Линк за сваляне
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Alexi » Нед Мар 27, 2022 7:35 pm

добре си сменят карай си байка .. това са базови скоростни системи ,не трябва да се очакват чудеса
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Нед Мар 27, 2022 8:23 pm

Значи да си ги оставям така викаш и да не се вкарвам в някви филми ? Нормално си е :beer:
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот the_rookie » Пон Мар 28, 2022 7:34 am

Съвета на Alexi е :agree: ! С уговорката че не съм се срещал с такъв, причината за мен е в разлика между времето (разлика в силата,съединител и др.) на изпъване на веригата между двата дерайльора. Ако ги размените ще проличи най-ясно, но трябва да се занимавате с пренастройване.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zmei » Пон Мар 28, 2022 9:10 am

Първо трябва да имаш добре смазана верига. Второ ухото на дерайльора трябва да е идеално право. Да си падал или натискал дерайльора? Не ме питай откъде знам за подобен проблем :smash: . Трето най-вероятно си с SRAM SX, които е най-евтиния и по-принцип не сменя добре. Може да му забодеш един GX и ще заспи работата, но си е цифра. Аз бях с NX и пак го махнах и смених с GX.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Пон Мар 28, 2022 10:58 am

Да с Sram SX съм ,моята верига със сигурност е опъната колко трябва според уреда на Sram,а неговото не знам колко е изпъната ,но като ги знам в магазина как настройват "хубаво" може и да не ся изпънали ,иначе не съм падал с колелото ,просто ми превозването от София до Враца ,отначало като оставих колелото го оставих за 1-2 секунди със стрената на оптегача да легне,но веднага го обърнах на другата страна ,но не ми се вярва да е от това колелото беше на мокета в колата и то за съвсем малко време .Взех го от bikecenter и на двете колелета съм настройвал супортите на спирачките ,че диска жулеше в накладките .Всеки гледа да ти вземе парите и кой от къде е .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zeedor4o » Пон Мар 28, 2022 11:29 am

Единият ми велосипед е с компоненти от същия клас и при сваляне на по-малък венец дрънчи даже повече от твоето.

На твоя клип системата ми изглежда добре настроена. Може би просто пружината на твоя дерайльор е по-стегната спрямо тази на твоя приятел. Но както казаха колегите горе, това са компоненти от нисък клас. Важното е скоростите да се превключват нагоре и надолу само с натискане на палеца на командата, без да се налага да донатискаш и без забавяне. Също така не трябва да има прескачане на веригата или цъкане все едно се опитва да иде на друга предавка. Ти споменаваш, че имаш цъкане и неприятно чувство при педалиране - В такъв случай може да пробваш да си поиграеш с врътката на командата и да видиш дали цъкането ще изчезне. Ако нямаш опит с тази настройка или те е страх, просто помни с колко оборота завърташ врътката на командата и така винаги ще можеш да я върнеш в изходна позиция.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Пон Мар 28, 2022 11:50 am

Цъкането го усещам като веригата падне на по-малък венец то се чува и на клипа ,иначе онова цъкане на 5 предавка до като въртя педалите го изчистих с това на врътката на командите ,която опъва жилото,то май друг начин и няма де или поне аз не знам .

П.С. другото което забелязах по-странно е когато свалям скоростите към 9-10 предавка като сваля за момент все едно веригата ще пропусне въпросният венец ,но си се връща на венеца който трябва ,но аз по никалъв начин не го усещам на педалите или да се чува някво прескачане или стържене ,но на клипа го нямаше това ,но не знам дали ме разбирате :D

Още ми е ново и май прекалено му задирвам
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот the_rookie » Пон Мар 28, 2022 12:25 pm

За толкоз пари кво искаш, сигурно биха казали някои :dontknow: ! Искам да попитам знаещите дерайльора има ли някаква ситтема срещу падане на веригата ( изключвам тоя клъч за лесна смяна) или разчита само на опъна на пружините?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zmei » Пон Мар 28, 2022 8:01 pm

Това с качването на предавка, и после сваляне си им е болка. Иначе провери си ухото в някой сервиз. Аз много страдах от криво ухо, без да знам че е криво. Купих ново и всичко заспа.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Пон Мар 28, 2022 8:33 pm

А мога ли да си го проверя сам дали е криво и ако да как ? Въпреки че не мисля ,че е де ,но все пак да си проверя за себе си .

Иначе след като му мине гаранцията и ме служа мога да го зарадвам с един дерайльор GX или NX гледам ,че са по 200 лв .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Вилката » Вто Мар 29, 2022 7:41 am

ianiovski написа:А мога ли да си го проверя сам дали е криво и ако да как ?
Проверява се със специален инструмент за десетина минути. Пак с него се изправя да е успоредно на равнината на каплата.
Преди да се сдобия с такъв, свалях ухото и го слагах на права наковалня. Ако забележех просвет, го изправях с леки удари с чука. Тоя метод обаче не е много точен.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Boyan1984 » Вто Мар 29, 2022 8:40 am

20 лева е едно ново ухо, кви наковални :lol:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Вилката » Вто Мар 29, 2022 8:43 am

the_rookie написа:Искам да попитам знаещите дерайльора има ли някаква ситтема срещу падане на веригата ( изключвам тоя клъч за лесна смяна) или разчита само на опъна на пружините?
L-H ограничителите и яки пружини. Колкото и точно да го настроиш, няма гаранция. Дори на космическите шосейки на про-тата, дето гледаме по туровете, им падат веригите. Скоро Мохорич замалко не изпусна супер елитна победа заради откачена верига 300 м преди финала, но успя да я оправи с командата в движение. При смъкване към най-малкия венец с повече предавки наведнъж винаги има риск, особено под натиск. Мисля че SRAM затова толкова години се инатят да направят командите им да смъкват повече от една с едно натискане(мое мнение).
Boyan1984 написа:20 лева е едно ново ухо, кви наковални :lol:
То по тая логика не трябва изобщо да се изправя ухо, дори със специализирания за това инструмент. Хем не ми се хвърлят 20 лв в боклука, хем нямам една кофа резервни уши. Е ако е увредено при изкривяването се хвърля.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Gworan » Вто Мар 29, 2022 9:01 am

Boyan1984 написа:20 лева е едно ново ухо, кви наковални :lol:


Тия уши, дето са по 20лв, се случва да са криви още с излизането от магазина. Хубавото е, че във всички адекватни сервизи имат инструмента за да го изправят.
А пък като си купиш колело, на което ухото му е 25-30 евро без доставката от Германия, и трябва да чакаш да дойде, още повече ще се радваш ако може да го изправиш, дори и на наковалня :)
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот gssatcc » Вто Мар 29, 2022 10:58 am

Дори 10 лева да е, ако чукът и наковалнята са ти в ръцете не виждам драма да си го 'поправиш'. Не говорим за медицинска апаратура все пак.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Alexi » Вто Мар 29, 2022 11:02 am

всички уши ги има в Алито на доста прилични цени и са много точни имитации ,моето ухо на Лапиера е от тия дето са 30 евра + доставка ,взех си от алито за 10тина $ да си имам резервно - не се различава от оригиналното
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Boyan1984 » Вто Мар 29, 2022 3:31 pm

За моето са по 20 лева от Бг, идеално си е.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Съб Май 28, 2022 6:33 pm

Карах колелото на двама майстори единият е във Враца игра си 1 час да настройва жилото заради проблема със 5 и 8 скорост при въртене се чува някакво цъкане от веригата и венеца . След това го закарах на майстора в BikeCenter в Младост ,той ми смаза дерайльора при което започна да превключва по-плавно скоростите и след това 2 пъти ми настройва жилото на скоростите и уж всичко заспа . Прибрах се на Враца и започнах да го карам и цъкането на 5 и 8 си остана . Интересното е че като го сложат на стойка във въздуха като се въртят педалите не се чува никакъв звук ,но като тръгна да го карам се появява . Цъка така все едно не са регулирани скоростите и веригата не е легнала хубаво на венеца . На другите скорости нямам проблем , ето и снимка на която си личи как веригата е търкала в съседния 4 венец .На какво може да се дължи това и как да процедирам ? Чудя се дали да й пиша на сайта и да й кажа каква е ситуацията и да видим какво може да се направи по въпроса ? Някак си да имаш само 12 скорости ,да си дал 1600 лв и на 2 от тях да караш е кофти .

Изображение
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Съб Май 28, 2022 7:35 pm

П.С. Писах й на сайта да видим какво ще направят , но пише че ако не е закупен онлайн магазин да проявявам претенции към най-близкия физически магазин ,но видях как ми го "оправиха" във физическия магазин .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zmei » Съб Май 28, 2022 8:54 pm

Ти ухото смени ли? Има и още нещо и то се казва финна настройка от командата. Това помага за пета - шеста скорост. Пробвай, експериментирай и най-вероятно ше успееш.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот runnerpz12 » Съб Май 28, 2022 9:05 pm

Не може тази система да работи идеално, не е направена както трябва, прочети по форуми най ниският клас на Срам това е, дори да се настрои, после бързо се разцентрова и не работи коректно.Смяна е решението.
runnerpz12
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 5:52 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Съб Май 28, 2022 9:28 pm

Не съм сменявал нищо по него ,все пак е гаранционно и не искам да пипам и да си правя експерименти за да не ми отпадне гаранцията . Значи за този нисък клас дерайльор е нормално така ли ? Иначе главно от командата го настройваха с въртене и регулиране на жилото .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zmei » Нед Май 29, 2022 5:29 am

Може да ти е криво ухото, без да знаеш. Купи едно за 20 лева, ще имаш и резервно така. Аз смених дерайльор, поради счупване от NX на GX и пак точно на 5-6 венец ми правеше проблеми. След смяна на ухото заспа работата. Винаги си е от полза. Иначе мисля беше 10 лева изправянето на ухо в байк центъра, трябва да отида да ми изправят старото, но не ми се разбутва сега, като знам че всичко е ОК.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот zmei » Нед Май 29, 2022 7:16 am

Има и друго. Сега се сетих, сложи на 6 ти венец дерайльора и трябва да е вертикален спрямо касетата. Ако е накриво, или жилото не е нагласено добре, или е криво ухото. Сваляш жилото, монтираш спрямо клиповете в youtube.Нагласяш. Ако пак е крив дерайльора на шести венец, за ухо си. Много препатих, но се справих с този проблем. На майсторите не им се занимава и казват - ами то си е така. Sram се наглася трудно, но сменя много мазно ако е наред.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот Alexi » Нед Май 29, 2022 7:39 am

на рамка с QR има значение и колко е стегнат QR-a,след всяко махане на каплата се налага лека настройка .. всички 12 скоростни се настройват далеч по трудно от 11 ,не знам като пуснат 13 шимано и срам ,какво ще стане ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот the_rookie » Нед Май 29, 2022 9:25 am

ianiovski написа:....На другите скорости нямам проблем , ето и снимка на която си личи как веригата е търкала в съседния 4 венец .На какво може да се дължи това и как да процедирам ?....

Очевидно сега от снимката се вижда че има проблем! Проблема явно е "по-тънък" щом с двама "майстори" след толкова време не е решен! Не става ясно по всички рампи на зъбното ли е триенето от снимката? За съжаление "по телефона" лечението явно ще е доста трудно да не кажа невъзможно. Може да е криво ухото, може да е крив венеца, разстоянието между венците да се разминава, проблем с dropout/ос и още куп други може-та , така че колелото трябва да се види и чуе от човек който знае какво и как да направи най-малко за да постави вярната диагноза. Другия неудачен засега вариант е да продължиш да експериментираш самостоятелно по чужди съвети!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Нед Май 29, 2022 9:28 am

Ще го пробвам това с 6 скорост и ще снимам ,но мисля те да си ги оправят тези проблеми ,аз да сменявам уши и да настройвам на ново да търся майстори и т.н. ще е много изнервящо от моят гледан точка . Много съм разочарован от новите колелета ,отделно като свалих преданата капла и след като я сложих накладките започнаха да търкат в диска ,айде и там 15 минути настройка на супорта спрямо диска . Сега пък и задната капла ако е свали сигурно пак спирачка трябва да се настройва и отделно и скорости ........ :dontknow:

@the_rookie тъпото е че на стойка не се чуват тези звуци ,а като започнеш да го караш , иначе и аз не мисля ,че е от настройката на скоростите и от жилото на командата . Колко си играха с него и нямаше резултат .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот K99k » Нед Май 29, 2022 11:57 am

Ако си видял новите болтове на някой калипери вече идват с конуси , които стояха на в-брейк накладките с резба.
Настройката става за секунди и апаратите не стоят накриво. По някога вилката има криви отвори и без тези конуси няма справяне , обаче трябват и нови по дълги болтове за тях.
https://velo-m.bg/spirachna-sistema/pre ... &order=ASC
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Настройка на скорости на Cube Analog 2022

Мнениеот ianiovski » Нед Май 29, 2022 2:24 pm

Ясно ,като оправя скоростите ще го мисля и това . Преди малко карах на моят приятел абсолютно същото колело , скоростите се превключват супер мазно и няма никакви цъкания на 5 скорост ,а дерайльра му е най-ниския клас . Така ,че си е нещо друго дефектно ,а не е проблема от това ,че е нисък клас :look:
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта