Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Вто Юни 28, 2022 11:28 pm

Въпросните dtswiss xpw1600 изглеждат като нови. След поставяне на касетата и завъртането и се чува стържещ звук. От какво може да е? Касетата е шимано 12-36, няма луфт в шлиците и бие съвсем малко, в рамките на нормалното.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот Alexi » Сря Юни 29, 2022 6:04 am

лагери най вероятно ,разглобявай и инспектирай дтсуис поне се разглобяват лесно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Сря Юни 29, 2022 8:25 am

Добре, но защо го няма като не е сложена :clap: касетата?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот evilzet » Сря Юни 29, 2022 9:47 am

Вероятно с нея го чуваш по-силно.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Сря Юни 29, 2022 10:00 am

Да възможно е да резонира. Като чели го няма и когато не се въртят педалите. Каплите бяха сложени на рамката и завъртяни без касета. Всичко беше наред. Имам съмнения за самите шлици с палчетата - бяха съмнително омазани с грес(имам предвид от вън). Много тихо щракат сравнени с Ийстъна. В понеделник ако остане време ще разглобя и снимам. Много се надявам да не съм ги сглобил правилно или да им трябва някакъв спейсър който не съм сложил. Не намирам никакви подробни данни за главините.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот the_rookie » Чет Юни 30, 2022 7:58 pm

В зависимост от захващането към рамката, главината може да е 370 (с 3 кученца) при QR , или 350 (с зъбна тресчотка) при thru axle. Има 4 лагера , като два работят винаги когато каплата се върти, другите 2 - при въртене на касетното тяло (когато въртиш педалите или ако липсва верига която да спира увличането)! Най-ясно причинита за стържещия звук ще проличи след разглобяването, а за постигане на пълното такова трябва специален инструмент (оригиналния такъв си струва пари)! Хубаво ще е да видим снимки за онагледяване на проблема :idea: !
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Нед Юли 03, 2022 10:57 pm

Много благодаря. Ако успея да я разглобя още утре ще постна снимки. Може да се окаже че липсва нещо. Иначе главината е QR
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Пон Юли 04, 2022 8:38 am

Гадна работа. Свалих шлиците. Лагерите на оста са два а на шлиците е един. Не знам какво са го правили, но или е сменян или е ваден,а после поставян пак по некадърен начин. Може да са се опитали да не плащат за оригинален лагер и са натаманили някакъв, което пък вероятно значи, че трябва да сменя шлица барабар с лагера, тъй като леглото сигурно е подбито. Всичко това са само предположения, но е факт че ми беше спестено. OLX, потребител Боби от Надежда. Ще го постна в правилната тема по нататък. Моля споделете мислите ли че съм прав след като видите снимките. Има ли някакъв шанс да намеря такива шлици като резервна част и мога ли да повредя нещо ако карам така? Къде евентуално могат да ми го погледнат и/или направят?

Колкото до модела - Оникс се е казвала главината.

P.S. Като казвам шлици имам предвид freehub body дето му викат, просто не знам дали и по нашему така се казва(тяло на задна главина да речем?)
Прикачени файлове
hub2.jpg
hub2.jpg (151 KiB) Прегледано 2071 пъти
hub1.jpg
hub1.jpg (167.63 KiB) Прегледано 2077 пъти
hub.jpg
hub.jpg (66.22 KiB) Прегледано 2072 пъти
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот Alexi » Пон Юли 04, 2022 10:56 am

тези 2 лагера които си снимал са на фрихъба .. вътре в главината има още 2 - какво за тях освен "гадна работа" ? виждат ми се съвсем обикновени ,ако някой от тях е заминал го сменяш и това е .. втора ръка капли купуваш ,да не очакваш да са перфектни ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Пон Юли 04, 2022 11:40 am

Явно не съм снимал от подходящ ъгъл. Лагерите за които говориш са перфектни, за това и когато няма сложена касета не се чува нищо. Вгледай се в лагера който е в капака. Ясно се вижда че капачката на лагера е хлътнала, вероятно от бой при поставянето. Имайки предвид че луфт и биене няма, най вероятно шумът е от триенето на сепаратора в капачката.
Колкото до очакванията за капли втора ръка, мисля че щеше да е коректно продавачът да ми каже за това. Ясно е че купувам употребявана вещ и въпреки това 200 лева са си пари за продукт със скрит дефект. На въпроса защо ги продава той тръгна да ми разправя как дъщеря му не харесвала каплите защото били черни :-))))). Въпросът сега е че оставам без транспорт докато не реша проблема ако въобще е възможно да се реши.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот Alexi » Пон Юли 04, 2022 11:45 am

не го бях забелязал но не е нещо фатално ,смени го лагера и това е .. хъба ми се види да е стоманен ,едва ли ще има някакъв проблем с него .. за твое успокоение сменях такива лагери на почти нови капли ДТсуис ,оригиналните лагери са китайски от по 25 цента .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот the_rookie » Пон Юли 04, 2022 7:43 pm

Тоя Оникс явно е някаква бюджетна ОЕМ/ОДМ версия на ДТ за други производители! Аз не съм отварял такава, но мога да опитам да ти помогна със съвет. Лагерите са 4 (три съчмени и един ролков) , като ролковия и този със смачкания предпазител са за стоманеното касетно тяло (шлиците). Хубаво е да сложиш лагер с по-добро качество и защита (RS) , като за целта махаш зегера и избиваш стария , а после поставяш новия (желателно на преса ,но може и с почукване като задължително натиска е по външната гривна)! В зависимост от хлабина/стегнатост между външна гривна/отвор на касетно тяло, може да сложиш лагер с повишена вътрешна хлабина (C3) и така ще намалеят загубите от триене! Важно е да уточниш нужна ли е дистанциона шайба в зависимост от касетното тяло (по инструкция са няколко модела) между лагерите на снимка 2 и 3! Допускам че проблема може да идва от загубата или неправилно поставена такава Ръководството може да видиш
на https://www.yumpu.com/en/document/read/29129034/technical-hub-manual-dt-swiss-onyx-cerit-birota/4. Бих ти я оправил ,но съм на изток от София.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Пон Юли 04, 2022 10:26 pm

The _rookie. Ясно, в същност съм правил всичко това само че по автомобили и по груба машинария. С толкова малки лагери никога не съм се занимавал. Явно няма кой знае каква разлика. Благодаря много за разясненията и упътването. За сега ще карам така, по хубави лагери като се скапят тези.
Alexi , благодаря и на теб. Нищо чудно че са китайци. Хората се оплакват че при малко по агресивно каране след година се налага смяната им.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Вто Юли 19, 2022 12:05 pm

Ето и видео. Ясно се чува стърженето.
https://www.youtube.com/shorts/Qr9EeGP-ClE
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот Alexi » Вто Юли 19, 2022 12:33 pm

то е хрупане направо ,лагери имаш за смяна - най добре да се сменят всички не е кой знае какво - е ,не са без пари особено качествените но с ОЛХ е така ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Чет Юли 21, 2022 7:47 am

Вчера писах на DTSWISS и отговориха почти веднага. За съжаление нямат представител в България. Изпратиха ми упътване https://www.dtswiss.com/pmt/00/00/00/00 ... ZZ_001.pdf Това което ме смущава е че при сваляне държача на кученцата задължително се сменя пружината, а аз няма от къде да я намеря. Някой има ли представа защо трябва да се смени и от къде може да се намери?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот the_rookie » Чет Юли 21, 2022 7:25 pm

nonkapo написа: Някой има ли представа защо трябва да се смени и от къде може да се намери?

С избягване на прекалено разтегляне при демонтаж/монтаж и липса на износване ( изтънявае там където контактува с кученцата) може да минеш без замяна на пружината с нова! Препоръката за замяна вероятно е обвързана с евентуално износване и с асиметричното разположение на кученцата(палчетата). Съветвам те да маркираш палчето спрямо жлеба в който ляга защото триещите им повърхности се напасват една спрямо друга и размяната не е желателна (особено при асиметрично разположение)! Пружина (ако се налага) би могъл да огънеш от някаква стоманизирана тел .
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Сря Авг 03, 2022 12:30 pm

Нещо почна да ме чопли от вътре. При извадено тяло в него само един лагер ли трябва да има? От пдфите не мога да разбера, тъй като те не показват тялото разглобено а като една част?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот the_rookie » Сря Авг 03, 2022 2:24 pm

В изваденото тяло (ротор) трябва да има един лагер,а общо са 4 (три съчмени + един ролков)! Ротора (касетното тяло) се явява външна гривна на ролковия лагер в левия си край, а в десния трябва да има съчмен лагер. От другите два съчмени - първия е набит от ляво в корпуса на главината , а втория е в лагерна черупка която се навива отдясно на тялото с кученцата. Можеш да смениш съчмените, а за ролковия на практика трябва да смениш главината защото външна и вътрешна гривна се явяват ротора и тялото с кученцата.В ръководството от линка който аз посочих има повече информация от това което са ти предложили от ДТ, прегледай го.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Вто Авг 16, 2022 11:50 pm

Вчера смъкнах лагера на ротора. Ще търся нов и ще пиша дали е било само от него. Самото вадене не беше кой знае какво. Махнах зегерката и го избих по външния пръстен.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Сря Сеп 14, 2022 9:24 am

Явно проблема не е в капсулованият лагер на ротора а в ролковия. Някой може ли да препоръча специалист по главини в София? На път съм да се предам.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Dtswiss xpw1600 Стържещ звук

Мнениеот nonkapo » Съб Окт 28, 2023 9:06 pm

След доста ходене по мъките проблемът е решен. Специални благодарности на the_rookie за безвъзмездната помощ. Въпреки че той не успя да премахне шума негова беше насоката къде да търся. След измерване с шублер беше установил че ролките от големият лагер са различни по размер. Вероятно предишният собственик е изгубил една и я е заменил с каквото намери. Имайте предвид, че без замерване разлика около десета от милиметъра трудно се забелязва.От там нататък съвсем случайно открих, че в Алиекспрес продават ролки на бройка. Измерих ролките с шублер и поръчах 20 от най близкия размер. Предвид цената им дори и да не успеех загубата щеше да е минимална, сравнена с цената на нова главина. След като пристигна пратката ролките бяха смазани и подредени в сепаратора, а главината сглобена. При първа възможност поставих каплата на колелото - шумът вече го нямаше.
Това е историята. Вие решавате дали си заслужава загубата на време. Междувременно похарчих едни 30 лева за втора ръка задна капла докато ремонтирам дт суиса. Пускам ви таг как да търсите ролките, за да не правя реклама на китайците. Налични са от 1,5 до 12мм различни ширини. Последното е марката неръждаема стомана от която са изработени(или поне аз така си мисля).
M1.5 M2 M2.5 M3 M4 M5 M6 M8 M10 M12 GB119 304 Stainless Steel Solid Rod Bearing Parallel Cylindrical Positioning Roll Dowel Pin
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта