Заварка на съпорт за спирачка към алуминиева рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Заварка на съпорт за спирачка към алуминиева рамка

Мнениеот relaxxx » Чет Юни 02, 2022 9:26 pm

Колеги искам да споделя с вас моя опит да заваря съпорт за дискова спирачка на алуминиева рамка, защото не успях да открия в бг-интернета подобна информация.

Значи имам стара рамка, която няма съпорт, но искам да монтирам дискова спирачка, защото имам готова капла с диск.

Значи намирате парче алуминиева ламарина с дебелина по не 7мм, и по възможност 6та или 7ма серия алуминий, по ниските номера са по меки, но ако е достатъно дебела трябва да стане.

Монтирате каплата с диска на рамката, слагате един спирачен апарат с адаптора и с помоща на един картон си очертавате картонен шаблон.

Внимавайте да отбележете точно дупките за адаптора и след като го направите може да сложите картона на адаптора и така да отбележите точно къде се допира до рамката.

Прехвърляте картонения шаблон на ламарината, като оставяте 1 мм по широко за корекции...

С флекс, пила и шкурка го оформяте както ви харесва, междуцентровото разстояние на дупките е 51мм. Внимавайте много като ги пробивате.

После монтирате адаптора с апарата на новия съпорт слагате го на рамката с каплата, центрирате го да е прав, проверявате дали всичко се върти свободно, фиксирате го и заварявате.

Резултата е рамка със съпорт за дискова спирачка ето и снимка на крайния резултат.

Изображение

Много е важно да имате добър заварчик иначе няма да стане.
relaxxx
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Съб Окт 01, 2011 1:26 pm

Re: Заварка на съпорт за спирачка към алуминиева рамка

Мнениеот v85 » Пет Юни 03, 2022 10:03 am

Има готови адаптери в алиекспрес, но не знам дали вършат работа: https://a.aliexpress.com/_mqipBym
Изображение
v85
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 16, 2022 1:28 pm
Местоположение: Варна

Re: Заварка на съпорт за спирачка към алуминиева рамка

Мнениеот keel » Пет Юни 24, 2022 10:13 pm

Моето мнение е, че това лоша идея!
От опита ми със 2-3 рамки на които съм правил заварки рано или късно се пука до заварката.
Не съм специалист, но съм се интересувал от въпроса. От високата температура се натрупва напрежение, което ако не се освободи по подходящ начин, в крайна сметка се получават пукнатини
Адаптера не е идеален, но е по-добрия вариант.
Аз бих бил много внимателен и не бих карал с повече от 10 км/ч.
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Заварка на съпорт за спирачка към алуминиева рамка

Мнениеот relaxxx » Чет Юни 30, 2022 10:05 pm

Със сигурност се получава някакво изменение в стурктурата на алуминия, съгласен съм, но там е достатъчно дебело и няма проблем. Проблема е да не се изметне докато се заваря. Вече го карам месец и даже леки скокчета правя нищо ни се е счупило ни се е пукнало. Алуминия е материял, който се уморява и с времето подлежи на пукане така или иначе, без значение как караш. Надали и ще стане ако не се правят някви големи скоци. Чак толко нужда от страх няма кви строшени колела карат хората.... :) Стоманата и карбона не страдат от умора и по принцип са вечни материали в рамка на колело а алуминия е до време.
relaxxx
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Съб Окт 01, 2011 1:26 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron