Храп за Black Peak 4 series

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот the_rookie » Чет Юни 09, 2022 10:01 pm

alexmitev написа:Гледам, че в момента няма такава в България.
Нещо друго компромисно като вариант мога ли да избера, примерно от тези?
Ако е със 100-150 грама отгоре и е със същата или подобна здравина, не е проблем. Всъщност, те по-евтините модели са с хром-молибденова ос, това значи ли, че са по-здрави? :)

Между тези които си предложил има налична версия Novatec D792SB с 10х135мм проходна ос и с 32 дупки! Ако намериш по-бързо само ос Х12 - пак си решаваш проблема. Друг експедитивен спрямо поръчка от Китай начин е да се сдобиеш с главината от Германия. В немския ибей я има , цената до тук ще ти дойде около 190-200лв. , но пък времето за доставка ще падне!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 10, 2022 9:06 am

the_rookie написа:Между тези които си предложил има налична версия Novatec D792SB с 10х135мм проходна ос и с 32 дупки! Ако намериш по-бързо само ос Х12 - пак си решаваш проблема. Друг експедитивен спрямо поръчка от Китай начин е да се сдобиеш с главината от Германия. В немския ибей я има , цената до тук ще ти дойде около 190-200лв. , но пък времето за доставка ще падне!

Мерси за предложенията! По-скоро не ми се занимава и ще си чакам китайската...
За тези като мен, които се чудят какви са осите на главината, да уточня:
главината има 2 версии, едната е само 12х142, а другата е 10х135 с преходник за QR (след като поръчах, ме питаха коя от двете искам).
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот the_rookie » Пет Юни 10, 2022 12:20 pm

Дано получиш това което ти трябва! :agree: Да си призная, аз не бих купил техен продукт без да го огледам добре на живо заради объркващата, буквално противоречива информация която постъпва от самите тях! Един път осите са две, друг път 3 или пък 4. Веднъж - стоманена, другаде - алуминиева, кученцата 4, ама можело и 3!
За тези като мен, които се чудят какви са осите на главината...
...ще завършим с два фрагмента илюстриращи поговорката "абе хубава работа ама,...китайска!"

Изображение
препоръки от каталог

Изображение
инфо за новата серия d162sb в Bicycle Today
Прикачени файлове
NO_112_Electric_Bicycle-115.jpg
(235.3 KiB) 297 пъти
2019-novatec-hub-catalog-40.jpg
(212.9 KiB) 291 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 10, 2022 12:47 pm

the_rookie написа:Дано получиш това което ти трябва! :agree: Да си призная, аз не бих купил техен продукт без да го огледам добре на живо заради объркващата, буквално противоречива информация която постъпва от самите тях! Един път осите са две, друг път 3 или пък 4. Веднъж - стоманена, другаде - алуминиева, кученцата 4, ама можело и 3!

Ами хванал съм се на хорото, няма как. Другият вариант е DT 240s за 200 евро или 350 за 250лв, като дори при тях може да има проблеми с алуминиевата ос и рачета. Общо взето май алуминиевата ос може да е проблем дори при маркови главини като DT...

Тази снимка с предупрежденията на Novatec ми се стори изключително забавна! :) Интересно каква е предполагаемата употреба на алуминиевите им главини с алуминиева ос - може би за инвалидни колички със скорости? :) Или за капака на тоалетната чиния? :D

Това, че на алуминиевия храп може да се сложи само цяла касета, не го знаех. Това явно обяснява защо на старата главина храпът беше доста силно износен и почти беше превъртял под най-малкия венец. Но съм с 11-ск касета SunRace, която не е цяла и не смятам да сменям. В най-лошия случай няма да включвам най-малкия венец, аз и без това малко го ползвам (с 2 плочи отпред съм).

Ще споделя мнение от главината като пристигне и я покарам известно време.
Писали са, че често се разхлабвала оста и трябвало редовно да се проверява и гайките да се залепят с Loctite, също май трябва да гресирам лагерите още като дойде :)
Иначе ако е съвсем зле или не отговаря на описанието, от aliexpress мога да искам поне частично обезщетение.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот Alexi » Пет Юни 10, 2022 12:50 pm

никакви проблеми не може да има с алуминиевата ос на Новатек ,доста е солидна .. след 10к км с такива главини бих казал че са отлични за парите си .. ( визирам точно модела 791/2 ) .. дт240 къде я намеси тука не знам ,че е 2-3 класи отгоре като цена и изработка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 10, 2022 1:09 pm

Alexi написа:дт240 къде я намеси тука не знам ,че е 2-3 класи отгоре като цена и изработка

Ето тази тема имам предвид и това официално съобщение от DT Swiss
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот Alexi » Пет Юни 10, 2022 1:12 pm

това е дефектна серия рачет ЕХР обхващаща много малък процент главини и се отстранява по гаранция .. ако сега купиш такава главина ще се падне ревизирана без проблеми - скоро купувах :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пет Юни 10, 2022 1:48 pm

Alexi написа:това е дефектна серия рачет ЕХР обхващаща много малък процент главини и се отстранява по гаранция .. ако сега купиш такава главина ще се падне ревизирана без проблеми - скоро купувах :beer:

А ако купя на старо от olx без информация на нея кой модел е дори (щото имат доста такива, на които дори не са сметнали за нужно да напишат модела!), кой ще ми я оправи? :)
Писали са, че проблемът се решвал с "проста" замяна на частите :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот Alexi » Пет Юни 10, 2022 3:14 pm

ти чете ли бюлетина .. по серийния номер можеш да установиш дали е от дефектните .. в олх не се предлага такава главина ,предлагам да спрем да теоретизираме за главина струваща 450 лв :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Нед Юни 12, 2022 10:21 am

Междувременно, попаднах на главина Formula FH-536, как е като качество спрямо Novatec? Четох, че май няма резервни части за тях.

formula.png
formula.png (426.58 KiB) Прегледано 1037 пъти
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот the_rookie » Нед Юни 12, 2022 11:05 pm

Това на снимка би трябвало да бъде White-label продукт RX-300 на ODM Formula Hubs INC. , носещ логото на Colnago! . :nono: ...обаче за мен си е някакво сиво менте! Съдейки по конструкцията и от отзивите в мрежата , не мисля че хъбовете на Формула притежават кой знае колко по-добри качества от Новатек , :dontknow: нямам преки наблюдения! Според бизнес философията която заявяват (елементи за първоначално вграждане в продукти на други производители) и закономерноста на велосипедния пазар е логично да липсва свободно вторично предлагане на части и богат асортимент! Купуваш нещо достъпно,универсално, просто и сравнително издръжливо , пък като заякнеш без това ще искаш да персонализираш ....и го правиш с други! Щом други играчи им се доверяват, значи стават...за първоначално вграждане! Конкретно тая силно цъкаща главина бих я взел за 10-15 лв от чисто любопитство.
Изображение
Сравнение между логата на по-истинска и по-малко истинска главини.
Untitle4.jpg
Untitle4.jpg (114.34 KiB) Прегледано 1193 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юни 13, 2022 7:57 am

the_rookie написа:Това на не мисля че хъбовете на Формула притежават кой знае колко по-добри качества от Новатек

Тя дори е да е малко по-зле от Новатек, пак бих я взел, понеже е с близо 50% по-евтина от нея. Въпорсът е да не е много по-зле :)
А силното цъкане означава ли, че има много кученца и съответно бързо зацепва?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот the_rookie » Пон Юни 13, 2022 9:22 am

alexmitev написа:А силното цъкане означава ли, че има много кученца и съответно бързо зацепва?

В конкретния случай означава липса на грес и необосновано корава пружина,... и двете не говорят добре! И липсата на грес , и коравата пружината водят до големи загуби в триене- съответно бързо износване. Когато тресчотката (с кученца) е направена с точни размери,гладки повърхности,малки хлабини и смазана грамотно , пружината може да бъде съвсем мека без опасения от превъртане. Спестяваш износване и енергия дори и под формата на "цъкане"! Частично резултата може да се види https://www.youtube.com/watch?v=IYXKmdF80yg (извинявам се че пак си рекламирам "видеото'')! Главината от олх ,ако е истинска - би свършила работа , само че за мен не е това за което се представя! Кученцата са 3 (няма работещи по двойки) ,зъбите 22, теглото 310 ,лагерите Бог знае какви,касетното тяло с фатална дата...абе не ти трябва за тия пари. За 15 макс.20 може - за експериментално изследователска цел!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 2:36 pm

Така, днес пристигна главината Novatec D792SB. Само че междувременно аз си взех цяло задно колело DT Swiss E1900, с което вече имам няколко карания (не бих казал, че главината е тиха между другото, Novatec ми изглежда по-тиха!).
Забелязах обаче, че главината на Novatec има специален спейсър за 11 скоростна касета и без него храпът е по-дълбок от този на DT Swiss с около 1.8мм (около 36.5 с/у 34.5мм).
Съответно 11-скоростната касета пасва много добре, като най-малкият венец влиза целият, докато на DT Swiss последният венец зацепва храпа с по-малко от 1мм. (Касетата е SunRace и последните няколко венци са отделни, не е цяла касета).
Това значи ли, че главината на DT Swiss e за макс 10 скорости?
Този 1мм ме притеснява, защото старата главина Chosen (също с алуминиев храп), беше с размерите на DT Swiss и имаше доста голямо износване на храпа в зоната на този 1мм и не беше далеч моментът, когато последният венец щеше да превърти...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот Alexi » Пон Юли 04, 2022 4:18 pm

всички фрихъбове на новатек идват за 11 скорости шосейни ( за това са по дълги и за планинска касета трябва да сложиш спейсъра )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 5:46 pm

Alexi написа:всички фрихъбове на новатек идват за 11 скорости шосейни ( за това са по дълги и за планинска касета трябва да сложиш спейсъра )

Мисля, че нещо не сме се разбрали - 11 скоростната касета на SunRace стои доста по-добре без спейсъра - което ме накара да се замисля дали главината на DT Swiss изобщо е съвместима с 11-скоростна касета?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 5:57 pm

Аз пък ще ти препоръчам най-добрата китайцка главина Koozer (който и модел да хванеш - все е добра). Карал съм с такава няколко години. Цъка здраво. Хубавото и е че може с малко преправяне да не караш със стандартна стандартна QR ос. Тогава става наистина желязно. Всъщност ако си от София ми пиши едно лично съобщение. Някъде в мазето ми е старата оргинална главина от NS Bikes-a. Аз стандартните 135мм-ови главини отдавна ги забравих.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 6:19 pm

pcconsult написа:Аз пък ще ти препоръчам най-добрата китайцка главина Koozer (който и модел да хванеш - все е добра). Карал съм с такава няколко години. Цъка здраво. Хубавото и е че може с малко преправяне да не караш със стандартна стандартна QR ос. Тогава става наистина желязно. Всъщност ако си от София ми пиши едно лично съобщение. Някъде в мазето ми е старата оргинална главина от NS Bikes-a. Аз стандартните 135мм-ови главини отдавна ги забравих.

Мерси, но имам вече DT Swiss 12x142. Питането ми беше тази от линка дали е съвместима с 11-скоростна касета с отделни венци?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 6:40 pm

То в описанието на венец касетата би трябвало да си пише с какъв стандарт храпове е съвместима. Аз лекичко съм оставил назад 135, 142 и 148 милиметровите главини и карам с 157мм-ова главина за DH. Та кажи модела на венец касетата?
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 6:47 pm

pcconsult написа:То в описанието на венец касетата би трябвало да си пише с какъв стандарт храпове е съвместима. Аз лекичко съм оставил назад 135, 142 и 148 милиметровите главини и карам с 157мм-ова главина за DH. Та кажи модела на венец касетата?

В описанието от линка не пише за колко скорости е, четох го няколко пъти :)
Пише, че е модел 370 и е с 3 кученца, а не с рачет.
Иначе рамката ми е за 142, няма как да сложа друго.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 6:48 pm

Тая главина си е със стандартен Shimano Freehub. Ако и венец касетата се води с такъв стандарт - то тогава е съвместима. В описанието и си пише Freewheel: Shimano MTB 9-, 10-, 11-speed | Sram 9-, 10-speed. Сиреч ако взимаш касета на Shimano, която е за Freehub, то задължително ще стане.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 7:25 pm

pcconsult написа:Тая главина си е със стандартен Shimano Freehub. Ако и венец касетата се води с такъв стандарт - то тогава е съвместима. В описанието и си пише Freewheel: Shimano MTB 9-, 10-, 11-speed | Sram 9-, 10-speed. Сиреч ако взимаш касета на Shimano, която е за Freehub, то задължително ще стане.

По-горе споменах, че касетата не е монолитна Shimano, a SunRace, при която последните няколко венци са отделни!
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 7:32 pm

Спокойно де - щом е такава ще стане.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 7:37 pm

Питам те от тези коя е твоята? Да можем да видим какво пише в описанието на касетата...
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот alexmitev » Пон Юли 04, 2022 7:47 pm

pcconsult написа:Питам те от тези коя е твоята? Да можем да видим какво пише в описанието на касетата...

CSMX8 11-speed Cassette 11-42
Не си представям, че китайците биха публикували такава информация. То в "официалния" им PDF част от касетите изобщо не фигурираха :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 277
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот the_rookie » Пон Юли 04, 2022 8:58 pm

alexmitev написа:
Alexi написа:всички фрихъбове на новатек идват за 11 скорости шосейни ( за това са по дълги и за планинска касета трябва да сложиш спейсъра )

Мисля, че нещо не сме се разбрали - 11 скоростната касета на SunRace стои доста по-добре без спейсъра - което ме накара да се замисля дали главината на DT Swiss изобщо е съвместима с 11-скоростна касета?

"Седи по-добре" е доста относително понятие! Пътната касета е широка 41.2 мм ,твоята трябва да е около 40.5 мм ,10 скоростната е 37.2 ! ДТ ако е 10 скоростно ще имаш разлика от поне около 3 мм. което мисля е далеч от " Седи не толкова добре"! Имай предвид че пакета (при съставни касети) трябва да е добре стегнат, с обезмаслени колела и дистанционери за да има голямо триене между тях. Така той работи като едно цяло и минимизира износването на алуминиевите шлици.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Храп за Black Peak 4 series

Мнениеот pcconsult » Пон Юли 04, 2022 9:13 pm

Определено при монтажа след като се стегне трябва да попипаш дали не се клатят големите венци. Ако се клатят си трябва спейсър, защото венец касетата трябва да се стегне плътно.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта