Няколко въпроса относно вилка курбели.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот dido88 » Пон Авг 08, 2022 1:14 pm

Здравейте, казвам се Дилян нов съм в форума, имам няколко въпроса за колело което наскоро ми подариха, за да не пускам отделни теми за всеки въпрос който ми хрумне ще питам тук в тази тема.
Първият ми въпрос е свързан с вилката тя е marzocchi bomber 888 rcv не знам кога последно е обслужвана затова края на този месец ще я сваля и ще я пратя да и сменят маслата семерингите и там какво си му е нужно, в интернет четох за тази вилка че хода й е 200 мм, когато пробвам да се отпусна с цялата си тежест (85 кг) на вилката тя потъва само около 10 см. дали й има нещо на вилата или просто трябва по голямо натоварване за да потъне повече?
За първи път имам такова колело и много неща не са ми ясни, въпросите ми може да звучат тъпи за някои от вас.
Вторият ми въпрос е свързан с курбелите, в момента колелото е с курбели Shimano Saint FC-M810 със средно движение Shimano Saint SM-BB80, искам да сменя тези кърбели понеже те са само с една зъбна плоча, харесал съм си ето тези курбели Shimano Deore FC M4100 които са с две плочи, та въпроса ми е дали тези курбели които съм си харесал Shimano Deore FC M4100 са съвместими с средното движение Shimano Saint SM-BB80 което в момента е на колелото, смисъл диаметъра на оста и дължината дали ще паснат?
dido88
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 07, 2022 6:58 pm

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот ventsi » Пон Авг 08, 2022 1:54 pm

Според това което си описал, колелото което притежаваш най-вероятно е предвидено за спускане, съответно би било безмислено да сложиш курбел с 2 плочи на него (с цел да катериш по-добре), тъй като то така или иначе не е пригодено за катерене.
Относно вилката, нормално е да не потъва цялата - идеята е това да се случва, когато има нужда, но е възможно и вилката да не е настроена/напомпана според твоето тегло.
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот dido88 » Пон Авг 08, 2022 5:36 pm

Колелото е Dragomir Black Hawk, и да колелото най вероятно е за спускане съдейки по амортисьорите и самата му форма, ето няколко снимки цък единствения косур за сега който съм намерил е, че трябваше да му сменя веригата и касетата, понеже веригата беше износена според човека в сервиза била е над 1% и ми каза че е добре да се смени комплект касета и верига.
Колелото определено него карам по предназначение, само и единствено в града го карам, точно и затова питах дали тези курбели ще са съвместими с средното движение, не че ще взема да изкачвам стръмни пътеки в някоя гора то тук в Ямбол няма и такива де, но примерно някоя рампа за инвалиди или нещо подобно някой път ми се налага да изкачвам.
dido88
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 07, 2022 6:58 pm

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 08, 2022 8:01 pm

Добре дошъл dido88 ! :beer: За съжаление това което си наумил .... :nono: - и то не поради несъвместимост на компонентите за които питаш, а поради конструкцията на рамката! Няма как да поставиш предния дерайльор, защото долната връзка на задния триъгълник "обхваща" седалковата тръба!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот dido88 » Пон Авг 08, 2022 8:19 pm

the_rookie написа:Добре дошъл dido88 ! :beer: За съжаление това което си наумил .... :nono: - и то не поради несъвместимост на компонентите за които питаш, а поради конструкцията на рамката! Няма как да поставиш предния дерайльор, защото долната връзка на задния триъгълник "обхваща" седалковата тръба!

Мда много правилно сега като се загледах и замислих точно долната шина на триъгалника така да се изразя е на шарнир и се движи надолу нагоре, а точно тръбата където трябва да се постави предния дерайльор е неподвижна и така може да се удрят една в друга. Предполагам, че за това казваш че няма как да стане.
dido88
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 07, 2022 6:58 pm

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот Harka » Пон Авг 08, 2022 9:38 pm

Това е много тясно специализирано колело. Няма абсолютно никакъв смисъл да го мъчиш, както и ти да се мъчиш, да го караш не по предназначение. Най-добре е да го продадеш и да си вземеш нещо по-подходящо за твоята цел.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот dido88 » Сря Авг 10, 2022 7:52 pm

Няма как да го продам, понеже ми е подарък от роднина, и с него се виждаме кажи речи всеки ден, но това е съвсем друга тема.
Следващия въпрос който ми хрумна е за овалните плочи, прочетох няколко теми тук за овалните плочи и до колкото разбрах не всички овални плочи стават, имало значение каква е веригата на колелото каква е касетата тем подобни.

Харесал съм си ето тази овална плоча цък да я сложа на колелото.

Частите на скоростите са:
курбели Shimano Saint FC-M810
ВЕНЕЦ КАСЕТА Shimano Deore CS-M4100-10 DEORE 11-46T
ЗАДЕН ДЕРАЙЛЬОР Shimano Deore RD-M5120 SGS 10/11S
ВЕРИГА Shimano Deore CN-HG95 XT 10S 116

Дали ще имам някакъв проблем с тази овална плоча ?
dido88
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 07, 2022 6:58 pm

Re: Няколко въпроса относно вилка курбели.

Мнениеот Yash » Сря Авг 10, 2022 11:59 pm

Проблем с тази плоча няма да имаш, поне относно притесненията ти.
Друг е въпросът, че е напълно безмислено да слагаш овална плоча на това колело и за начина, по който възнамеряваш да го караш. Тези плочи са ефективни само при катерене.
Карай колелото така, щом възнамеряваш да го задържиш. За града тази касета е напълно достатъчна. Не си уточнил колко е голяма плочата, която е в момента на колелото, но не смятам, че ще използваш цялата касета, така или иначе.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта