Питане относно смазка за верига

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане относно смазка за верига

Мнениеот krasigolf » Чет Мар 14, 2019 8:55 pm

Здравейте на всички.
Бих искал да попитам каква смазка трябва да използвам за веригата на колелото? Извинявам се за въпроса ми ако е тъп, но отскоро се сдобих с ново колело и съм мераклия. Питам защото съм чул че имало различни смазки за по сухо време, други казват да не се слага грес.
Ще съм ви много благодарен ако ме осведомите!!!
Поздрави
krasigolf
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 11:23 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Boyan1984 » Чет Мар 14, 2019 9:11 pm

Каквато марка ти харесва. С годините се убедих, че няма по-най- супер смазка.
Бих те посъветвал само да не взимаш спрей, а такава от тубичка. И да - има и за сухо и за мокро. Сухите смазки не лепят толкова мръсотия.
Лично аз харесвам сухата смазка на Muc Off, на Finish Line също нямам какво лошо да кажа.
Грес на веригата не слагай :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот krasigolf » Пет Мар 15, 2019 8:38 am

Благодаря!!!
krasigolf
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 11:23 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот kibrorgat » Пет Мар 15, 2019 9:47 am

И аз съм доволен от тефлоновата на Finish line. Също един съвет... до колкото съм чувал няма по-хубава смазка от тази, която са сложили при производството, така че не бързай да я чистиш/смазваш.
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Boyan1984 » Пет Мар 15, 2019 9:50 am

Напротив. Точно фабричната смазка на веригата се маха веднага. Фабричната лепи много гняс.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот koopss » Пет Мар 15, 2019 10:37 am

Boyan1984 написа:Напротив. Точно фабричната смазка на веригата се маха веднага. Фабричната лепи много гняс.


Чета от доста време за нея - 50 на 50 са мненията. Аз винаги я оставям (което трае няколко дена ако е сухо преди да почистя и смажа).
Най-великото ми постижение е, смачкване/износване на верига за на 0.75 за феноменалните 400км! :bigeyes: - карал съм през цялото време на суха смазка, а сезона зима .. извода е, да се гледа и съобразява времето когато се кара с такава.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот L&R » Пет Мар 22, 2019 1:59 pm

Аз ползвам течна за вериги за мотори, такава ми се намира и върши работа, каквато и смазка да се ползва веригата си иска сваляне и накисване от време навреме според натоварването.
Тук линка е добрия приятел.
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот peshko5 » Чет Авг 29, 2019 11:30 am

Boyan1984 написа:Каквато марка ти харесва. С годините се убедих, че няма по-най- супер смазка.
Бих те посъветвал само да не взимаш спрей, а такава от тубичка. И да - има и за сухо и за мокро. Сухите смазки не лепят толкова мръсотия.
Лично аз харесвам сухата смазка на Muc Off, на Finish Line също нямам какво лошо да кажа.
Грес на веригата не слагай :D

Определено НЕ спрей!И аз съм новак и момчето от веломагазина ми набута един спрей на Force!Кофти изпълнение е...има голямавероятност да се напръскат накладките особено от аматьори(като мен) и е малко не контролирано поне за мен.И аз също имам питания и ще се възползвам от на колегата поста.
Единия въпрос ми е след всяко каране ли смазвате веригите?И моята процедура за смазване е следната:След каране почиствам веригата с четка за зъби(това ми е под ръка,и зъбите и веригата с една четка :D )След това я смазвам с факинг спрея и я почиствам с парцал.Правилна ли е процедурата ми?Ако не е,как го правите вие? :beer:
Oryx seven s9
peshko5
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 08, 2017 3:05 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот didonch » Чет Авг 29, 2019 11:56 am

Правилната процедура ... според мен: нова верига не се кисне в разни разтворители/обезмаслители с цел да се свали фабричната смазка. Взимаш си една тубичка изопропанол напояваш една част от да речем универсална почистваща кърпа Microfiber и търкаш веригата външно точно с цел да свалиш горния слой смазка, който и на практика лепи мръсотия. Тая процедура я повтаряш след всяко каране. С течение на времето ще натрупаш опит и ще започнеш да усещаш кога веригата е за смазване. Ориентировъчно: при каране в прашни условия едно смазване издържа около 60-80км. При каране по чисти асфалтирани пътища ... по-вече.
Лично аз съм най-доволен от Motorex Dry Power Chain Lubricant. Начин на използване:
след каране се почиства веригата по гореспоменатия начин. Нанася се по една капка(дозаторчето е много прецизно) на всяко звено във вътрешната част на веригата. Оставяш една нощ да престои така намазана веригата. На следващия ден се забърсва излишното количество смазка/това което е по повърхността на веригата. Ако ти предстои здраво прашлясване ... преди да се впуснеш в черната пътека или казано по друг начин след няколко км, можеш да забършеш отново веригата с парцалче, все пак в следствие на въртенето се е отделило още някакво количество смазка. По този начин ще успееш да предпазиш веригата си от натрупване/наслояване на по-големи количества мръсотия.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Yash » Чет Авг 29, 2019 1:18 pm

peshko5 написа:Определено НЕ спрей!И аз съм новак и момчето от веломагазина ми набута един спрей на Force!Кофти изпълнение е...има голямавероятност да се напръскат накладките особено от аматьори(като мен) и е малко не контролирано поне за мен.

Ако ще се ползва спрей, пръскането става върху долната част на веригата, отгоре надолу.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот compira » Чет Авг 29, 2019 5:53 pm

Ако ще се ползува спрей най-добре е да се подложи нещо зад веригата... било то найлон, вестник (брошура от пощата), парцал. Така си пръскаш спокойно и безотговорно без да се притесняваш, че ще съсипеш накладките!
Относно как се нанасят смазките. Ами всички големи производители на смазки (не говоря конкретно за велосипеди) имат едно общо правило за да може да се усети максимума от техните продукти. Те казват да се почистят всички остатъци от предходни смазки (ако ще и същите да са) и да се обезмасли (обикновенно препоръчват техен продукт за целта), след това да се изчака за да се изпарят всички разредители от процедурата и чак тогава да се нанесе новата смазка!
Относно веригите това значи на издухате хубаво с водоструйка или да я почистите в ултразвукова ваничка (това са двата метода с които може да изчистите звената отвътре до някаква степен!!!), след това да се мине с някакъв почистваш спрей за спирачни дискове (определено тези спрейчета вадят мръсотия и от най-добре почистената верига по други методи) и след пауза колкото за цигара/бира спокойно може да се нанесе смазката. След така нанесена смазка интервала на смазване се увеличава два пъти! Разбира се когато няма време просто забърсваш веригата и смазваш (разбира се после пак забърсваш излишното, това трябва на всеки да му е известно вече).
По отношение на смазките всичко е въпрос на личен избор... дали по-дълготрайна или по-чиста смазка, дали по-скъпа или по-евтина... абе важното е да има смазка, ако ще и пл.... да е :D :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Alexi » Чет Авг 29, 2019 6:07 pm

аз съм отрекъл спрейовете .. разхищава се смазка ,която отива на нежелани места - касета ,капла и т.н. .. също така веригата не е желателно да се маже отвън ,само звената .. ползвам сухи смазки лятото и мокри зимата като често почиствам веригите на 4те си велосипеда във ултразвукова вана 60 вата ( излизат като нови ) .. също така при ограничен бюджет може да се ползва обикновено машинно масло - тубичката е 1-2 лв ,отива цял сезон - тънко е прониква добре и не лепи особено боклуци ако не прекалявате с количеството :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот vpetrovbg » Вто Сеп 03, 2019 8:50 pm

Alexi написа:аз съм отрекъл спрейовете .. разхищава се смазка ,която отива на нежелани места - касета ,капла и т.н. .. също така веригата не е желателно да се маже отвън ,само звената .. ползвам сухи смазки лятото и мокри зимата като често почиствам веригите на 4те си велосипеда във ултразвукова вана 60 вата ( излизат като нови ) .. също така при ограничен бюджет може да се ползва обикновено машинно масло - тубичката е 1-2 лв ,отива цял сезон - тънко е прониква добре и не лепи особено боклуци ако не прекалявате с количеството :beer:

По подобен начин процедирам. По-точно с машинно масло от железарията. Първо прекарвам веригата през 2 буркана с бензин. Вътре джуркане и малко киснене. След изваждането от вторият буркан бензина бързо се изпарява и веригата остава суха. Със спринцовка и игла на нея, капвам по една капка на всяка ролка между ролката и планката с идеята да влезе до осичката. Раздвижвам звеното след всяка капкка и накрая избърсвам хубаво. След около 40 км по прашни планински пътища повтарям процедурата. Играчка е, но пък е с минимум средства. ;)
vpetrovbg
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 01, 2016 2:35 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Alexi » Вто Сеп 03, 2019 9:12 pm

само внимавай с бензина особено в малко помещение ( маза ,килер ).. парите му са изключително взривоопасни ( работя в тоя бранш ) от едно цъкане на ключ на лампа можеш да гръмнеш ако има достатъчно концентрация :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот peshko5 » Сря Сеп 04, 2019 4:27 pm

На път съм да поръчам от Алиекспреските четки.https://www.aliexpress.com/item/33060339616.html?spm=a2g0o.cart.0.0.55073c00s0VfUG&mp=1 Незнамколко ще вършат работа :dontknow: ...като гледамтази пласмария но все пак... :dontknow:
Oryx seven s9
peshko5
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 08, 2017 3:05 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот didonch » Чет Сеп 05, 2019 10:11 am

Не знам колко ще почиства ама тия пластмасови колелца тип предавки ми се струва че яко ще пръскат(цапат).
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот kibrorgat » Чет Сеп 05, 2019 11:12 am

няма как да пръска има си капак
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Сеп 05, 2019 2:49 pm

kibrorgat написа:няма как да пръска има си капак


Пробвай пък тогава ще си говорим пак :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот kibrorgat » Чет Сеп 05, 2019 3:05 pm

нямам такива модерни приспособления... търкам си с четка за зъби :D
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Yash » Чет Сеп 05, 2019 3:36 pm

Petar_stoychev написа:
kibrorgat написа:няма как да пръска има си капак


Пробвай пък тогава ще си говорим пак :beer:

Имам подобна и не пръска.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот MMN » Пет Сеп 06, 2019 4:23 pm

Аз също имам подобна от байк-центъра, с четки! Не пръска, но покапва, и не от машинката, а от веригата, която е поела от течността и то не нещо фрапиращо!
Един колега нещо се занимава с youtube, та ме снима, как го чистя! Пускам да го видите нагледно, какво представлява!

https://youtu.be/K0LpuoGHPD8
MMN
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Май 25, 2019 1:21 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот venll » Сря Юли 20, 2022 6:03 pm

Имам смазка за шредери Fellowes. В момента съм на село с колелото /шосеен велосипед/ и не мога да си смажа веригата, а трябва да мина едни 50-60 км . Мога ли да я използвам? Смазката за шредери се използва да се смазват режещите ножове.
Благодаря Ви за помощта.
venll
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 30, 2020 11:33 am

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Авг 11, 2022 1:06 pm

Аз не бих си правил експерименти, ако не е съвсем суха веригата. Ако не е хубаво обезмаслена преди т'ва, има вероятност двете смазки да реагират една с друга и да стане лепкава гняс. Имах подобен случай преди години, викам си "Ко толко, маслото масло?" за няма и 20км черен път веригата се скъса, беше се наяла с толко боклуци, че имаше повече чернилка от колкото верига. Ако ще го "рискуваш" почисти хубаво с обезмаслител преди това. Предполагам тая смазка е "лека" и не е подходяща за вериги, тъй че бих повторил чистене-смазване отново при първа възможност.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот evilzet » Чет Авг 11, 2022 3:14 pm

Със сигурност на веригата и е по-добре и с най-скапаното масло, отколкото без.
А черната гняс не къса вериги, имам богат опит на някои байкове.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Alexi » Чет Авг 11, 2022 3:29 pm

ако ще се кара прахоляк бих карал без смазка от колкото с някво моторно масло примерно .. всичко става леш полепналата прах е като абразив който износва веригата ,и касетата ( а касетите не са евтини напоследък ) .. най добрия вариант е суха смазка тип вакса която засъхва след като я положиш и не лепи прах - карам така от години лятото и съм доволен
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот martin.radev » Чет Авг 11, 2022 5:28 pm

Карайки без смазка или с грешната смазка, или дори с полепналия прахоляк (който в комбинация с маслото става като паста) - Всичките тези водят до ускорено износване на драйв-трейна.
Но ако говорим за 50-60 км - можеш спокойно да смажеш и с оливерника от крайпътнатата кръчма - Все тая е. Това в крайна сметка е устойчива на износване 'железария' и няма какво толкова да и
стане от едно каране.
Ще бъде шумно/скърцащо, но нищо кой знае колко страшно няма. Ако проблемите ставаха толкова лесно със липсата на смазка,
то след Яз. Студена - нямаше да има един завършил на Витоша 100.

П.С - Наскоро GMBN отправиха запитване към СРАМ относно фабричната смазка, а именно дали да се остави или да се обезмасли
както знаете там нещата са на два лагера - едните твърдят, че е най-добрата - А другата сме умни и я махаме веднага :rofl:
СРАМ му отговарят(груб превод):
"Това е пакетираща смазка - няма да навреди, но целта и е да съхрани продукта на стелажите докато стигне до клиента (по някога година), ако държите да я махнете
не обезмаслявайте, а премахнете изтривайки я старателно до сухо"
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Yash » Чет Авг 11, 2022 6:30 pm

martin.radev написа:...СРАМ му отговарят(груб превод):
"Това е пакетираща смазка - няма да навреди, но целта и е да съхрани продукта на стелажите докато стигне до клиента...

Същото го казват и Шимано за тяхната транспортна смазка по веригите.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот compira » Пет Авг 12, 2022 9:47 pm

И може да добавим, че почти всички производители на смазки (поне големите) препоръчват преди нанасяне на нова смазка по третираните детайли да се отстрани старателно остатъците от стари такива и да се почисти с чистител (разбира се на тяхната марка). Та за една верига е същото, винаги е хубаво първо да се почисти добре и след това да се нанесе новата смазка. За 50-60км според мен по-добре с някаква смазка от колкото да скърца на сухо. Маслото за ножовете на шредера трябва да спомага за почистването им, та най-вероятно ще се окаже подходяща. Всичко това не изключва последващото измиване на веригата и смазването с подходяща за сезона смазка!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот rAz1eL » Сря Авг 24, 2022 4:10 pm

Здравейте ,може ли съвет според вас кое от маслата които имам ще е по-подходящо за смазване на веригата ми :) ?
Вариант 1-ви двигателно масло 5-30 и 5-40 (за 1.9 сажда ) или 2-ри вариант 75-90 за скоростна кутия :beer:
Powered by Radon Jealous AL 9 MS :)
rAz1eL
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1228
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:26 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 24, 2022 4:33 pm

Вариант 3 - Нито едното!
Машинно масло...да... моторно / автомобилно ... НЕ
Не че няма да я смаже веригата... ама ще стане такава чернилка и гадост по веригата, че ще ти се отще.
И на старите ми колела преди много години съм го правил това, и на новото веднъж го направих докато дойде поръчаната смазка.
Ефекта си е трагичен. Последно ползвах 5W30 за съвременен бензинов двигател. Няма да споменавам марка, но е много качествено и истинско (не менте) масло.
Абе ако няма друго е по-добре от нищо.

П.П.: А пък диференциално (за скорости) е такава смраТ неземна, че не бих го капнал на нищо, което не е затворено в собствен корпус. :D
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта