Проблем с dropper post

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 07, 2022 7:14 pm

Здравейте.
Днес установих, че колчето не иска да слиза надолу колкото и да го натискам не помръдва. Проверих дали кабела не се е откачил, но не, стои си свързан.
Колчето е чисто ново.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот evilzet » Нед Авг 07, 2022 9:17 pm

Следва да натегнеш жилото ;)
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот thechosen » Пон Авг 08, 2022 9:56 am

Ако натягането на жилото не помпгне, пробвай да натискаш на различно място на седалката. Натиска трябва да е по оста на седалковата тръба. При мен например трябва да натисна в предната част на седалката за да тръгне.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Yash » Пон Авг 08, 2022 11:04 am

И колко е стегната скобата?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Пон Авг 08, 2022 12:36 pm

Нищо не става. Опънах жилото, разхлабих скобата и не помръдва.
Още в самото начало ми се стори, че не работи както трябва, но си казах, че сигурно не натискам с дупето достатъчно за да се слезе надолу. Нагоре пък се връщаше едва едва.
Ще пиша едно писмо на сайта да видим какво ще отговорят.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Alexi » Пон Авг 08, 2022 1:03 pm

ето че без време ще разберем как е съпорта на Каньон .. все пак провери дали жилото не е откачено от долната страна на колчето
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Пон Авг 08, 2022 3:24 pm

Не е откачено жилото. Първо това проверих.
Писах им на съпорта, отговориха веднага, че ще отнесат въпроса до техните механици и ще търсят най-доброто за мен решение. След като го намерят ще ми пишат на имейла.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Пет Авг 12, 2022 9:31 am

Днес ще ми изпратят нов дропър.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Bi11y » Пет Авг 12, 2022 9:50 am

_SoRa_ написа:Днес ще ми изпратят нов дропър.


Чудесно :) Стария искат ли го обратно - само за инфо ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Пет Авг 12, 2022 10:08 am

Не, не го искат.
В понеделник си писах с техен служител в чата. На имейла ми изпрати какво да правя: линк с инструкции как се монтира дропър, и указания: могат да ми преведат 50 лв. за ремонт като оставя байка в местен сервиз. Ако в процеса на ремонт се окаже, че ще струва повече искат предварително да ги уведомя за цената, защото не покривали предварително направени и неодобрени от тях разходи.
Вчера оставих колелото в сервиза и човека ми каза, че проблема е "вътре" в колчето и не се наема да го поправя, защото не е поправял до сега дропър. Та днес им писах, че няма кой да поправи колчето и ми отговориха, че ще ми изпратят ново.
Сегашното така ще го карам, защото нямам обикновено колче 34,9
Ще имам време да помисля какво да го правя. Нямам представа колко би струвал ремонта му :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Lucky Loser » Пет Авг 12, 2022 10:59 am

_SoRa_ написа:Не, не го искат.
...могат да ми преведат 50 лв. за ремонт като оставя байка в местен сервиз. Ако в процеса на ремонт се окаже, че ще струва повече искат предварително да ги уведомя за цената, защото не покривали предварително направени и неодобрени от тях разходи.

Това наричам аз Customer Care !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Alexi » Пет Авг 12, 2022 2:20 pm

ами то всички магазини навън са така ,лиготиите са тука в БГ ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Gworan » Пет Авг 12, 2022 4:31 pm

Немските магазини си позволяват да заменят продукти без да се мотаят с въпроси и без да си искат старите чаркалъци обратно, защото по-голямата част от клиентите им не са българи. За това ги е грижа за клиента, защото клиента им е предимно честен, почтен, заможен, и просто иска да си купи нещо за да си го ползва с кеф. От най-ранна възраст са с коренно различно възпитание, спрямо нас. А Бай Ганьо като все гледа да е тЕрикат, дали ще издържи в България който и да е магазин, ако предлагат такова сервизно обслужване. Един-два имейла, и ето ти ново колче. Всеки ще събере по десет колчета у тях, щото са аванта... Бай Ганьо ще се бие в гърдите и ще им се смее на простите чужденци, щото толкова лесно ги е надхитрил, с постъпка от която трябва само да се срамува. Ние сме си виновни. Alexi, ти самият преди време беше постнал нещо от рода на: Защо да купуваш *еди си каква част* от БГ, като можеш да си я купиш от *еди си кой външен магазин*, карай я една година, и им я върни... не ми се търси поста, ама мисля че разбираш какво имам предвид. Ако така правят всички клиенти, дали ще предлагат така лесно замяна и връщане на стока?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Alexi » Пет Авг 12, 2022 4:49 pm

не се сещам да съм писал подобно нещо ,но е напълно възможно и е част от услугите които се предлагат от големите магазини .. даже байк 24 като ти пратят частта към нея има товарителница за връщане ако не ти допадне .. ако се опитваш да ги изкараш нашите магазини коректни ,че видиш ли клиентелата им е такава - няма да стане .. тука са НЕКОРЕКТНИ .. за такъв проблем като на Сора предлагат да пратиш целия велосипед до София за своя сметка примерно ( или да намериш начин да им го предоставиш ,примерно лично - ще си пуснеш 1 ден отпуска и ще прескочиш до София ,после още 1 ден да си го вземеш - какво толкова ? ) - напълно неприемливо и го няма никъде при сериозните магазини
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот martin.radev » Пет Авг 12, 2022 8:27 pm

Аз пък си мисля, че не зле да спрем да се сравняваме с Бай Ганьо, хубаво е да сме здраво стъпили на земята и да знаем, че не сме перфектни, ама цялата концепция: "По-голямата им част от клиентелата са чужденци, които са честни, почтенни и заможен"
Е просто ме боли като чета такива неща. Мисля, че сме изключително крив народ като национална черта, но определено съм свидетел на далеч повече доблестни, честни и почтенни постъпки от българи,
отколкото от немци, французи пък да не говорим за скандинавците...
Работя в IT бранша и накратко продаваме изключително скъп софтуерен продукт в целия свят - произведен и измислен тук, в София и от опита ми с
хиляди фирми - Българския клиент е най-предпочитан, най-малко те занимава с глупости - нищо, че не е толкова заможен, колкото чужденеца.
Той няма да се обади на съпорта на Байк24 - да пита защо му трие накладката в диска - Германеца ще го направи!
Българина няма и да му хрумне да пита защо не са му нагласени скоростите перфектно - франсето ще го направи с лицемерното си, фалшиво, учтиво поведение и ще си направи устата веднага
за кинти.

Имаме си кусури, но тук на Балканите мисля, че сме далеч повече хора, отколкото където и да е другаде - разбира се изключения има, но те само потвърждават правилото.
Сори за фермана...
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Gworan » Съб Авг 13, 2022 7:14 am

Аз съм с много смесени чувства към българските магазини. Не искам да ги изкарам каквито и да било. Бил съм доволен от покупки и от отношение/обслужване, както е имало случаи и на обратното. С вас може просто да се съгласим, че не сме съгласни, и да спрем до тук.

През 2018г от Chain Reaction си купих едно Brand-X колче. Още не ми беше ясно че за тези колчета е нормално да развият осезаем луфт, и че всъщност няма да стане по-зле с времето, но като им писах за това - получих ново колче, без излишни обяснения, и без да си търсят старото.

И от съпорта на Каньон съм доволен, отговарят много бързо. Дори да нямат на момента отговор на въпроса, поне ще потвърдят че са видяли запитването, и ще пишат когато получат и те отговор от техник.

Това колче с което е дошъл Неурона въобще може ли да се сервизира? По-вероятно е да е с неотваряем патрон. Май е най-лесно да се разбере като се види горе под скобата за седалката дали има вентил за помпене, или е само тапа.
34.9мм ли е наистина? В таблиците за геометрия и компоненти пише 30.9мм.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Съб Авг 13, 2022 7:49 am

Изображение
Изображениеwhere's the next gas station
Ето как изглежда колчето. Не видях да има тапа.
Иначе 30,9 е. Обърках размера с този на скобата.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Gworan » Съб Авг 13, 2022 8:04 am

Може би не се изразих правилно, евентуално вентил може да има тук. Или да няма, ако колчето е на патрон и не подлежи на сервизация.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот _SoRa_ » Съб Авг 13, 2022 8:23 am

Няма винтил. Нищо няма, освен едно сиво като край на болт.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Alexi » Съб Авг 13, 2022 2:25 pm

нещо ми прилича на счупено там ,където влиза жилото ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Bi11y » Съб Авг 13, 2022 2:37 pm

_SoRa_ написа:Изображение


Според мен това се развива - ако го хванеш с големи клещи за плоската част.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Yash » Съб Авг 13, 2022 4:15 pm

Bi11y написа:
_SoRa_ написа:Изображение


Според мен това се развива - ако го хванеш с големи клещи за плоската част.

Май даже не се и развива, а само се издърпва.
Alexi написа:нещо ми прилича на счупено там ,където влиза жилото ..

Да, счупено е.
_SoRa_ написа:Няма винтил. Нищо няма, освен едно сиво като край на болт.

Всъщност има. В горния край на колчето.
https://photos.app.goo.gl/Ed2pq7YVAfdZqbvd8
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 13, 2022 4:26 pm

Bi11y написа:Според мен това се развива - ако го хванеш с големи клещи за плоската част.

Развива се и с шестогран в гнездото няма да останат следи .
Проблема според мен не е в патрона-все пак е нов и почти не е работил! Вероятно е във водачите ,втулки или управляващия механизъм. Възможно е да са спестили смазка. Разглобяване,почистване , смазване и правилно сглобяване най-вероятно ще решат проблема. _SoRa_, ако искаш да го възстановиш и не откриеш човек покрай теб, пиши едно съобщение.
п.п. Yash, ако не греша не е тоя тип!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Yash » Съб Авг 13, 2022 4:56 pm

the_rookie написа:п.п. Yash, ако не греша не е тоя тип!

От описанието на компонентите:

Seatpost

Iridium Dropper
Clamp diameter: 30,9 mm

https://www.canyon.com/en-gb/customer-s ... -post.html
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот I.nfraR.ed » Съб Авг 13, 2022 5:18 pm

Тази капачка е по-скоро декоративна и вероятно за да предпазва от замърсяване на палеца. Колчето може да работи и без нея.
Като го гледам, по каталога на TranzX би трябвало да отговаря на JD - YSP07 или JD - YSP12
PNW Bachelor (по-стария), този Iridium, Pro Koryak, някой от моделите на Brand-X и вероятно още други марки са все същото колче.
Много вероятно е да е версията с необслужваем патрон и без вентил за налягането. Наскоро продадох един Iridium (Brand-X Ascend XL), което също нямаше вентил.
Както са написали преди мен може много лесно да му се направи профилактика - развива се болта, който е на мястото на вентилa, механизма с палчето долу, както и горния пръстен.
Няма какво толкова да му се повреди на това колче, освен някой от металните водачи да не е хубаво влязъл в леглото си или долу палчето, което се дърпа от жилото.

Гайка било, a не болт.
Brand X Ascend Dropper Service (Trans X, Pro Koryak) - Youtube
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 13, 2022 5:29 pm

Yash, описанията на марката за модела вече сме ги коментирали,...не са от най-коректните!
Капачката на упътването която показваш е само с предпазваща функция (вероярно пластмасова). На снимката на _SoRa_ е метална и в нея има ос, тоест изпълняващия командата от жилото механизъм е в нея! Ако патрона е изтървал трябва да има омасляване. Има видеа , но в тези който аз съм гледал има допусната грешка при сглобката!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот Alexi » Съб Авг 13, 2022 5:48 pm

каква профилактика отдолу водача на жилото е счупен така няма как да работи .. въпроса е как е станало ,едва ли е дошло така от магазина .. колчето не е производство на БрандХ ,имам 3 техни модела не прилича на нито един .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот I.nfraR.ed » Съб Авг 13, 2022 5:49 pm

Имам вкъщи един на 2-3 години, който е подобен, но с металния "стандартен" механизъм от долната страна. От горната е гайката, която държи патрона.
Ако действително механизмът се е счупил, то ако се намери резервен, но стандарното изпълнение, би трябвало колчето да проработи.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот I.nfraR.ed » Съб Авг 13, 2022 5:52 pm

Alexi написа:каква профилактика отдолу водача на жилото е счупен така няма как да работи .. въпроса е как е станало ,едва ли е дошло така от магазина .. колчето не е производство на БрандХ ,имам 3 техни модела не прилича на нито един .


На мен точно на Tranz-X/Brand-X ми прилича, но с друг механизъм долу. Горе пръстенът и скобата за седалката са 1:1. Имал съм досег досега с 2 колчета Iridum и двете си имат еквивалентент Brand-X/Tranz-X.
ПП: Май съм недогледал, извинявам се! Може пък да ползват и други OEM производители.

Капачката долу изглежда като на този e13 Vario и механизмът е закачен към нея - https://www.ethirteen.com/products/vari ... 0782650471
Продава се като резервна част, така че това е някакъв вариант: https://www.bike24.com/p2413693.html

На Crankbrothers Highline изглежда точно същата:
Изображение
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Проблем с dropper post

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 13, 2022 6:36 pm

Сега изсветлих и увеличих снимката и не виждам нищо счупено :dontknow: ...освен халтаво жило и моята грешка че я помислих за метална! Точно от типа който е показал I.nfraR.ed е.
Последна промяна the_rookie на Съб Авг 13, 2022 6:51 pm, променена общо 1 път
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта