Заден амортисьор не заключва

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Заден амортисьор не заключва

Мнениеот peshaka » Сря Мар 29, 2023 10:09 am

Здравейте, от вчера задния ми въздушен амортисьор не заключва напълно - т.е. подгъва 2-3см, след като седна с цялата си тежест на седалката, а като се махна, се изпъва и после пак. Модела е ROCKSHOX ARIO RL(shockblaze evo). Идеи?
peshaka
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 6:42 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 29, 2023 10:36 am

Най- вероятно, пък и лесно за диагностициране е ниско налягането под плаващото бутало! Провери и го напомпи на колкото трябва (250-300 пси). Ако не си му правил профилактика на хидр. част и е доста ползван, сигурно имаш и загуба на масло през уплътнението на стержена.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот peshaka » Сря Мар 29, 2023 10:51 am

the_rookie написа:Най- вероятно, пък и лесно за диагностициране е ниско налягането под плаващото бутало! Провери и го напомпи на колкото трябва (250-300 пси). Ако не си му правил профилактика на хидр. част и е доста ползван, сигурно имаш и загуба на масло през уплътнението на стержена.

Блгагодаря за отговора - факт е, че налягането е леко спаднало, като, че ли, ще го напомпя колкото е нужно, а иначе не е сервизиран скоро и това е така, но се чудя друго - имам навика да го заключвам в движение, което съм чувал, че не е много ок и се чудя дали не съм го прецакал така?
peshaka
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 6:42 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 29, 2023 11:03 am

Ако всичко си му е наред, няма проблем със заключването. Нали има такива с дистанционен контрол, идеята е да се движиш- не да спираш! Разбра за кое налягане става въпрос, нали? Не това на въздушната камера(пружина), а другото долу!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот peshaka » Сря Мар 29, 2023 11:55 am

аз си мислех за това, което занм че определя и твърдината на амортисьора, а ти кое имаш впредви под "другото долу", то къде се намира?
Прикачени файлове
Screenshot 2023-03-29 125132.jpg
Screenshot 2023-03-29 125132.jpg (27.19 KiB) Прегледано 1786 пъти
peshaka
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 6:42 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 29, 2023 12:47 pm

Ще ти трябва помпа/накрайник за шок

RS-ARIO-RL-A1.jpg
RS-ARIO-RL-A1.jpg (37.85 KiB) Прегледано 1783 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот peshaka » Сря Мар 29, 2023 1:30 pm

да, взех такава помпа от колега, аз и преди съм помпал, но само този за твърдостта, този другия долния не, но там съм чувал че е с много високо налягане и дали може да се помпа, без да се сваля самия амортисьор?
peshaka
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 6:42 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот peshaka » Сря Мар 29, 2023 9:20 pm

първо му премахнах въздуха напълно, след това го припомпах го до към 200, след това тества и свалих до към 170 и странното е, че се оправи( да видим за колко време обаче хах) и вече заключва, без да подгъва. Трябваше да го сваля от рамката и за съжаление, не успях да припомпам и да проверя налягането в тази долната камера. Не можах да схвана какъв преходник ми трябва, даже ходих до декатлона да ги питам тея от сервиза , явно и те толкова знаят, щот ми набутаха някакъв преходник за помпане на гуми и маркуче за трите вида вентили, но си е за гуми - вари го печи го, не можах да го приспособя за долната камера...
peshaka
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 6:42 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Мар 31, 2023 11:14 am

Като гледам документацията на СРАМ, там вероятно е предвидено за втора "врътка" за рибаунд.

https://www.sram.com/globalassets/docum ... manual.pdf

Не знам при Рок Шокс как е, но предполагам подобно ако не и същото като Фокс. За Фокс, изравняването на негативна и позитивна камера става при помпенето, на всеки 40-50psi, демонтираш помпата, сгъваш вилката/шока бавно, монтираш помпата и отново, докато не стигнеш желания саг.

Много малко са вилици/шокове при които двете камери са отделни и се помпят индивидуално, и обикновенно са в най-високия клас.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 31, 2023 10:48 pm

В шока (принципно) са комбинирани два функционални компонента (при повечето вилки са разелени!). Пружина (въздушна в конкретния случай) и гасител на колебанията (демпфер, амортисьор). Заключването е функция на втория елемент, тоест на хидравличната част и няма връзка с налягането в позитивна/негативна камера, което от своя страна зависи от теглото на товара. Долния вентил (налягането) не зависи от тежеста, като в случая трябва да е 250 пси, в някой версии 500 пси.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот Alexi » Съб Апр 01, 2023 6:53 am

ако не заключва то вероятно има въздух в маслото ,и да припомпи IFP камерата няма да се оправи .. трябва шока да се ребилдне с разглобяване ,смяна на О-пръстени ,маслото ще е станало на кал
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Пон Апр 03, 2023 7:52 pm

Alexi написа:ако не заключва то вероятно има въздух в маслото ,и да припомпи IFP камерата няма да се оправи .. трябва шока да се ребилдне с разглобяване ,смяна на О-пръстени ,маслото ще е станало на кал

Откъде ще дойде въздуха в маслото? Би ли разяснил по подробно!?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот evilzet » Пон Апр 03, 2023 8:31 pm

Може би от кавитация. Или ако няма достатъчно налягане в IFP, да пропусне от въздушната камера( тази с въздушната пружина и фокс float fluida).
Защо не и от въздушната част на ифп да мине към маслото.
Малко смотано го написах :smash:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Пон Апр 03, 2023 8:38 pm

Разбрах те много добре!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот Alexi » Пон Апр 03, 2023 9:35 pm

предимно през IFP ,особено ако е по стар модел на по високо налягане в камерата .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Заден амортисьор не заключва

Мнениеот the_rookie » Сря Апр 05, 2023 7:34 pm

evilzet, при кавитацията имаме изпарение/втечняване, цикъла протича с висока скорост като изисква подходящи условия. В покой при шока няма такива!
В зависимост от състоянието на уплътнението на стержена и ако налягането спадне плавно под определено ниво, втория вариант изглежда най-реалистичен. Това е много често срещан проблем, особено след помпене с игла!. При загуба на налягането под буталото, въздух от пружината навлиза при маслото , а маслото постепено изтича навън (поради действието върху уплътнението на работната цикличност!). Частен случай на горния е мигновенен, или спад за доста кратък период. Тогава при маслото все още не е навлязъл много въздух, при компресиране в заключено положение пл.бутало потъва докато опре в дъното и тогава шока втърдява. Тая хипотеза пасва най-добре на първоначалното описание от автора и лесно може да бъде проверена (както съм и отговорил след първия пост)!
Прехвърляне през буталото в резултат на дифузия е доста бавен процес (особено при първоначално зареждане с азот), а като имам предвид че същото е твърде възможно да е метално,... изключвам това предположение. Много малък е и шанса според мен, за повреда на уплътнението на самото бутало.
При всички положения сравнително елементарна (в конкретния случай) проверка/напомпване на въздушната камера и наблюдение на ефекта от това, дава много добра диагностична информация!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта