Карбон Или Алуминии За DH?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот raychotr » Съб Юни 03, 2023 11:27 pm

Здравейте, хвърлил съм око на рамка за DH и се чудя алуминий или карбон е по-добре за човек който не кара кой знае колко натоварващо за колелото (стълби, дропове и някой път пътеки).
Моля споделете мнение или опит!
Благодаря!
raychotr
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2022 10:52 am

Re: Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот Bi11y » Нед Юни 04, 2023 8:05 am

Според мен планински от всякакъв тип по-скоро алуминий, шосейка - по-скоро оптимизирана за аеро карбон.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот martin.radev » Пон Юни 05, 2023 1:25 pm

Аз гласувам за Карбон до дупка :)
Пробвах Карбон - след това Алуминка и сега пак си минах на kарбон и не мисля да сменям - (Струва си да се спомене, че караето ми е далеч от ДХ, по-скоро Trail-Riding)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот Вилката » Вто Юни 06, 2023 7:40 am

Карбонът е по-лек, по-здрав в повечето ситуации, по-малко се усуква, и не малко предимство е, че при повечето счупвания може да се възстанови с по-голям успех от алуминия.
Най-голям недостатък му е цената, което за мен е и единственото предимство на алуминия.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Вто Юни 06, 2023 8:13 am

...ако разрешите - до сега има само мнения по въпроса /да ме извинят авторите ,в случай ,че са специалисти / Аз не съм специалист и си позволявам да изкажа мнение ,базирано на практика , разговори и опит като велосипедист - за ДХ - твърдостта ,която се гони при шосето /да не се губи енергия / - при спускането не е предимство --окачване ,мека рамка , обиране на твърди вибрации. Здравина - марката на алуминия е изписана и се доказва , при карбона ....?? .Карбонът- слепени листове със смола -предпазени от удар само с лак , а ударите при планинското колоездене са неизбежни и получените наранявания са източник на концентрация на напрежение. Ремонтът, едва ли ще постигне първоначалната гладкост. В рамката има вградени метални елементи и при по продължителна употреба- връзката вероятно ще се компрометира .....
Горното написах- за още мнения по въпроса и компетентни анализи. Благодаря. :wavey:
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: Карбон Или Алуминии За DH?

Мнениеот Вилката » Вто Юни 06, 2023 1:21 pm

Моите две изречения са сбито описани десетина години личен опит с карбонови велосипеди.
Първият ми карбонов байк беше трейл мекица. В началото много и треперих, че нали уж карбонът е крехък, чуплив и т.н. След първите няколко яки удара, които отнесе долната тръба от вдигнати големи камъни от предната гума, разбрах че носи на бой много повече от алуминия. Буквално не личеше, че е имало удар, освен следи по предпазното фолио, докато предишната ми рамка бая ямки имаше там.
В момента карам рамка, която закупих с ясното знание, че е чупена и лепена, просто цената си струваше опита. Едното счупване беше на много лошо място, където се набиват носещите лагери на задния триъгълник. Почти веднага пак я спуках там и се оказа, че е възстановена със стъклофибър вместо карбон. Захванах се сам, защото не исках някой пак да ме изненада с "майсторлък". Направих отливка на формата на рамката при счуепното, която по-късно ползвах за калъп. Отстраних старата лепенка с шкурки и я направих отново, тоя път както трябва - с няколко пласта карбонов плат и епоксидна смола и хубаво притискане след всеки пласт за отстраняване на въздушни балончета и излишна смола. До момента не ми е направила проблем, но и да направи, знам какво да направя.
Модерните карбонови рамки ползват различни видове карбон, различни посоки на нишките и различни дебелини на матеиала в различните зони на рамката. Преценява се къде е нужен флекс и къде твърдост, къде да е здраво и къде леко, къде в каква посока е напрежението, за да се насочат както трябва и нишките. Това с алуминия не може да се случи точно така.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: nonkapo и 20 госта