Проблем със слизането на малки зъбчатки

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 9:17 am

Имам проблеми с дерейльора заден. Campagnolo xenon 10 е. Не слиза на малките зъбчатки. Понеже велосипеда стои в гадната мокра маза, ръждясва яко :(. Ходих по доктори, понапърскат малко с wd 40 и се отказват... :banghead: Май някаква пружинка е поръждясала и зацепва нещо. Питам ги дали не могат да разглобят нацяло дерейльора и да накиснат частите в някакви химии, ама те не не можело...А в тубата гледам даже как става, може! Та се чудя ако без да го свалям го накисна в някаква кутия с нафта дали ще поизчисти гадостите и ръждата :eyebrow: Или нещо друго, давайте идеи, може и лоши :roll2:
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот motomarzel » Вто Апр 16, 2024 9:40 am

Можеш да попиташ дали нямат налични:
https://www.bikesport.bg/en/bikes/Rear- ... XENON-6240
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 9:46 am

motomarzel написа:Можеш да попиташ дали нямат налични:
https://www.bikesport.bg/en/bikes/Rear- ... XENON-6240

Ами надявам се да може да се оправи, не мисля да купувам нов...за сега :eyebrow:
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот the_rookie » Вто Апр 16, 2024 9:51 am

Убеден ли си със сигурност, че проблема е в дерайльора? Да не е лостчето/жилата? Ръжда с киснене няма да се махне освен ако не го киснеш в солна киселина (ако иде реч за някаква стомана), обаче и здравия метала се разяжда и поврежда! Не мисля, че химическото третиране с каквото и да било в случая е подходящо, ако търсиш качествено разрешаване на проблема. Истината е в разглобяване и механично почистване. Дай линк към видеото и качи няколко снимки!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 471
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 9:54 am

the_rookie написа:Убеден ли си със сигурност, че проблема е в дерайльора? Да не е лостчето/жилата? Ръжда с киснене няма да се махне освен ако не го киснеш в солна киселина (ако иде реч за някаква стомана), обаче и здравия метала се разяжда и поврежда! Не мисля, че химическото третиране с каквото и да било в случая е подходящо, ако търсиш качествено разрешаване на проблема. Истината е в разглобяване и механично почистване. Дай линк към видеото и качи няколко снимки!

Ами докторите казаха тази диагноза....Единият ми каза да го накисна в нафта...https://www.youtube.com/watch?v=KvRH_lSjwlg&t=363s Това е видеото което гледах, ултразвукова вана с вода и сапун, европейска работа, но във Варна никой няма да се занимава така.Тука искат в нафта да го кисна :rofl: ..Дали пък да не отида в чужбина за ремонт се чудя :rofl: .
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот the_rookie » Вто Апр 16, 2024 10:17 am

Пази Боже от ВеДе майстори! Ако проблема е заради влага е много вероятно в лостчето да има ядове (и да не отпуска жилото например) или самото то (жилото) да има някаква задръжка. Шиманските (напр. https://bike.shimano.com/en-US/product/ ... 000-L.html) са сравнително трудни за ремонт, предполагам и тук нещата няма да са прости! Дерайльора не ми изглежда труден,... но не съм в Варна!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 471
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот the_rookie » Вто Апр 16, 2024 10:17 am

:dontknow: :offtopic: скапана е мишката/таблета и дублира мненията
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 471
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 10:28 am

the_rookie написа:Пази Боже от ВеДе майстори! Ако проблема е заради влага е много вероятно в лостчето да има ядове (и да не отпуска жилото например) или самото то (жилото) да има някаква задръжка. Шиманските (напр. https://bike.shimano.com/en-US/product/ ... 000-L.html) са сравнително трудни за ремонт, предполагам и тук нещата няма да са прости! Дерайльора не ми изглежда труден,... но не съм в Варна!

Като гледам, жилото се отпуска, но знае ли човек, може да заяжда някъде...а тези WD майстори са направо за WC :evil:
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот motomarzel » Вто Апр 16, 2024 10:41 am

Morbid Angel написа:
the_rookie написа:Пази Боже от ВеДе майстори! Ако проблема е заради влага е много вероятно в лостчето да има ядове (и да не отпуска жилото например) или самото то (жилото) да има някаква задръжка. Шиманските (напр. https://bike.shimano.com/en-US/product/ ... 000-L.html) са сравнително трудни за ремонт, предполагам и тук нещата няма да са прости! Дерайльора не ми изглежда труден,... но не съм в Варна!

Като гледам, жилото се отпуска, но знае ли човек, може да заяжда някъде...а тези WD майстори са направо за WC :evil:


Пробвай да смениш жила, брони и капачки, те така или иначе са консуматив, а във влажна среда, ако жилото не е било неръждаемо, а бронята с пластмасова вложка е твърде вероятно да са ръждясали и проблема да се корени именно в тях. При всички положения от такава подмяна нищо не губиш, те така или иначе по всяка вероятност са за смяна.
Малко вероятно е проблема да е в самия дерайльор, но все пак няма да е лошо да пуснеш няколко снимки, за да не гадаем...
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот the_rookie » Вто Апр 16, 2024 10:44 am

Ако държиш на дерайльора и не можеш да се справиш сам мога да го погледна free, но трябва да си поемеш пътните!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 471
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 11:46 am

Оставих го на WC майстор да смени брони и жила и да видим. Снимки на обтегача ли искате да кача? После ако не забравя, че седнах да пия бира :beer: Благодарско rookie, надявам се да не се наложи да ползвам услугите ти :)
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Вто Апр 16, 2024 2:13 pm

Успех! Жилото е! Ура! Но ми писна от чудните майстори! Благодаря колеги за съветите и наздраве!
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот evilzet » Чет Апр 18, 2024 10:26 pm

Поздравявам те с Fall from grace.
Толко ли не можеш сам да си помогнеш, че се налага да гониш майстори.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем със слизането на малки зъбчатки

Мнениеот Morbid Angel » Пет Апр 19, 2024 4:44 am

Толкова :( Абсолютно съм вързан в ръцете :crap: .Пък нали и майсторите трябва да изкарат някой лефф :rofl:
Наздраве с първото кафе :beer:
Аватар
Morbid Angel
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 12, 2023 7:58 pm
Местоположение: Варна


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi, Google [Bot], MaxMeyer и 125 госта