Питане за дропър

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за дропър

Мнениеот foroforo » Пет Май 24, 2024 1:15 am

Здравейте, покрай смяна на твърдак Oryx Nine с карбонова мекица Rockrider XC500S имам дропър ,Exaform 900i с ход 150мм и дължина 445мм, от който съм доволен и искам да прехвърля на новото колело. Дропъра е с диаметър 30.9мм, а мекицата е с карбонов преден триъгълник с диаметър на седалковата тръба 31.6мм. Уместно ли е да сложа преходна втулка за седалкова тръба 31.6/30.9 с карбоновата рамка? Това, което ме притеснява е, че тези преходни втулки са с ограничена дължина - 90mm.

Благодаря.
foroforo
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот the_rookie » Пет Май 24, 2024 7:09 am

Изработването на дълги втулки с дебелина на стената 0.3 - 0.35 си е предизвикателство, но винаги може да нанижеш няколко за да покриеш необходимата дължина- ако е необходимо!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Питане за дропър

Мнениеот Alexi » Пет Май 24, 2024 7:49 am

за дропър не е удачно ,няма да се движи гладко като си седнал поради натиска само в горната част ( под втулката ще стои свободно в седалковата тръба )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за дропър

Мнениеот Sprinter » Пет Май 24, 2024 7:56 am

Повечето втулки, включително китайските са 100 мм, което според повечето производители е достатъчно.
Използването на преходници, макар и допустимо, има недостатъци, свързани с поява на скърцане в областта на колчето, особено при карбонови рамки. Според мен е оправдано, ако имаш висок клас колче - примерно RS reverb AXS или BikeYoke, или пък рамката е с 34.9 седалкова тръба и се търси максимално олекотяване.
В твоя случай инвестицията в сходен клас ново 31.6 мм колче ще е от порядъка на 100 € и аз не бих се занимавал с преходници.

@the_rookie - няма как да наниже няколко втулки, поне не без рязане, защото имат фланец, който опира в седалковата тръба, за да може някога да се извади преходника без псувни и похвати от фината механика :D

@Alexi - преходниците съществуват именно заради дропърите, цената на нормално колче, дори и карбоново не оправдава занимавката. А лагеруването на подвижната част е в горната част на колчето така или иначе….
Sprinter
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот the_rookie » Пет Май 24, 2024 9:13 am

@sprinter, мисля ясно е написано
foroforo написа: ...от който съм доволен и искам да прехвърля на новото колело.
на което отговорих, че може да постави- ако е необходимо! Дали е или не е, зависи от рамката и без да я видя не мога да гадая- нямам такава! На моята карбонова рамка, седалковата тръба надолу е уширена и е безмислено използването на втулки по-цялата дължина. Ако е необходима опора в цялата част която влиза (да речем тежък колоездач), и диаметъра на седалковата не е разширен в дълбочина (тоест позволява равномерно предавае на огъващия товар чрез цялото колче което влиза в рамката), не мисля че изрязването на фрагмент е сложна процедура!
Изображение
По тая (или подобна) схема може да си запази функционалноста (повдигане и сваляне на неподвижната част) и евентуално да разпредели по-равномерно огъващите усилия ако има необходимост и рамката го позволява!
Untitled-1.jpg
(114.79 KiB) 224 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Питане за дропър

Мнениеот Sprinter » Пет Май 24, 2024 2:10 pm

the_rookie написа:

1. TranzX колче за 100 евро е със същите параметри и ще е ново - просто не виждам причина да си пази точно и само това колче на колело за 4к.
2. “Необходимо” е колчето да се монтира най-малко на указаната от производителя минимална дълбочина, маркирана на колчето и за проверка - долният край да слиза на поне 5см под връзката с хоризонталната тръба. В случая - за 900i по данни на производителя това са 120 мм и гледайки рамката и второто условие ще бъде покрито без проблем.
3. Наистина ли си представяте как долния край на колчето (ако е монтирано на минимума по т.2 - това са 2 см под втулката или дори докрай вкарано в седалковата) има нужда от допълнителна опора? Ако долния край на колчето (по диаграмата на the_rookie, вкарано докрай в рамката) се измества дотолкова, че да обере хлабината дори и при стандартен монтаж - примерно 31.6/31.6 колче/тръба, и още повече - да предава някакво усилие на седалковата тръба, то какво се случва в горния му край по същото време? Нали и той ще трябва да се премести срещуположно? Как ще се случи това с достатъчно затегната седалкова скоба, така че колчето да не потъва като седнеш отгоре?
Sprinter
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот Alexi » Пет Май 24, 2024 5:36 pm

значи простите производители на колчета вместо да правят за по евтино един размер и да ги дават с 2-3 втулки в комплекта са направили 10 диаметъра че да има за всяка рамка .. щото си нямат бай Ганьо да им налее акъл !
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за дропър

Мнениеот Sprinter » Пет Май 24, 2024 5:52 pm

Alexi написа:значи простите производители на колчета вместо да правят за по евтино един размер и да ги дават с 2-3 втулки в комплекта са направили 10 диаметъра че да има за всяка рамка .. щото си нямат бай Ганьо да им налее акъл !

Това в каква връзка го изписа? Или просто държиш да имаш финална реплика?
Sprinter
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот Alexi » Пет Май 24, 2024 8:43 pm

във връзка с твърдението ти ,че втулките са измислени за дропъри специално - по безумно нещо скоро не съм чел а форума е пълен с бисери ,ти просто блестиш сред тях :rofl:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за дропър

Мнениеот Sprinter » Пет Май 24, 2024 9:56 pm

Alexi написа:във връзка с твърдението ти ,че втулките са измислени за дропъри специално - по безумно нещо скоро не съм чел а форума е пълен с бисери ,ти просто блестиш сред тях :rofl:

Понякога, в опита си да бъде оригинален, човек става просто жалък. Не съм казал за какво са измислени, а за какво има смисъл и се използват в момента. Не знам и какво дебелоочие трябва да притежаваш, че да пишеш за “бисери” след собственото си мнение как “дропера нямало да се движи гладко защото контактува със седалковата тръба само в горната част” :crazy:

Добавям само и “докато си седнал” и да те питам: твоето колче гладко ли се движи, така както си седиш? :popcorn:
Sprinter
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1562
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот foroforo » Съб Май 25, 2024 10:49 pm

Благодаря за помощта
foroforo
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот Alexi » Нед Май 26, 2024 5:50 am

в заключение бих казал че ако искаш да имаш гаранция на новата си рамка - да не ползваш втулки ,чудесен повод е за отказване на гаранция от производителя :
Прикачени файлове
Untitled.png
Untitled.png (490.86 KiB) Прегледано 469 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за дропър

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 27, 2024 10:58 am

Има шимове и по 125 мм, което е повече от минималната дължина за вкарване на доста дропър колчета. Примерно при OneUp е:
- 90 мм за 150 ход
- 120 мм за 180 ход

https://www.tuning-bikes.de/USE-Shim-Re ... m-XXL-12-g

Карал съм с шим 31.6 към 30.9 при 150 ход на колче KS Lev. Трябва да се съобрази minimum insertion със съответният шим. Реално и Алекси и Sprinter са прави, като последният е писал доста по-културно :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3987
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за дропър

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 27, 2024 11:01 am

И забравих да добавя - едни от най-леките дропъри на пазара са от Vecnum и идват в един размер -> 30.9 и съответно се използват преходници:
https://shop.vecnum.com/de/10-reduzierhuelsen
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3987
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта