Опиране на гума в рамка...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Snuupy93 » Съб Мар 24, 2012 10:59 pm

Здравейте. Става въпрос за задната гума. Отзад съм на куха ос, QR, главина формула на шлиц. Сложих допълнителна шайба от странта, в която ми опира гумата, помогна, но не достатъчно. Предя бях с Sprint Apolo, сега Sprint Apolon, разликата в рамките е, че аполона има ухо за диск и лека подсилка на челото, както и че в задната част е по-"обла", а Аполото е по грубо. Демек на ширина никви разлики. Когато пред година-две сглобих Аполото, нямах никви проблеми със същата CST MTB 2.35 гума, но сега имам. Искам да попитам на какво се дължи ? - ос? Но не ми изглежда крива, нито хруска, преди месец я отварях и си беше ок... Интересното е, че настройвам каплата, стои в средата и като напъна да въртя и се връща и опира в каплата, сега е по-леко опирането заради втората шайба, но пак не ми се струва нормално... дайте някви съвети, че се побърках от два дена вече...

Ето и малко снимки..

Изображение Изображение Изображение Изображение


Гумата опира от към левия курбел.
Изображение
Аватар
Snuupy93
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 10:43 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот манджа » Съб Мар 24, 2012 11:04 pm

Като натискаш чува ли се характерно прискърцване/припукване ?
Може да огледаш рамката си за цепки..
Също така не разбрах това постоянно или само като напънеш?
Отделно рамката ти е усукана ако на горния триъгълник гумата е в средата а на долния бие в едната страна :V:
Pulse STR
Аватар
манджа
 
Мнения: 533
Рейтинг: 1454
Регистриран на: Сря Ное 05, 2008 10:06 am

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Snuupy93 » Съб Мар 24, 2012 11:07 pm

манджа написа:Като натискаш чува ли се характерно прискърцване/припукване ?
Може да огледаш рамката си за цепки..
Също така не разбрах това постоянно или само като напънеш?
Отделно рамката ти е усукана ако на горния триъгълник гумата е в средата а на долния бие в едната страна :V:

Установих проблема, става дума за задната ми капла:
[23:05:38] някой: аз на старата така я пренаплитах, че да се напасне за нея
[23:05:43] някой: а тя имаше проблема с дроп аутите
[23:05:49] някой: и сега затова не седи като хората
Изображение
Аватар
Snuupy93
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 10:43 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот r1nftw » Съб Мар 24, 2012 11:18 pm

100% е от каплата.
Intel core i7 920 @4,1GHZ Sapphire HD7870 Ghz edition OC @1250/1600
Аватар
r1nftw
 
Мнения: 417
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Пет Авг 19, 2011 6:24 pm
Местоположение: София

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Шлек_народен » Нед Мар 25, 2012 7:28 am

Snuupy93 написа:Интересното е, че настройвам каплата, стои в средата и като напъна да въртя и се връща и опира в каплата,

Какво означава настройвам? Доколкото виждам рамката ти е алуминиева(ако не бъркам). На тия рамки оста се "настройва" толкова ,че да си легне в леглата на дропаутите(ушите на рамката).Демек, няма кво да настройваш толкова.Ако я слагаш по тоя начин, опира ли някъде? Ако опира, трябва да се оправи центровката на каплата -да си е в средата.
Каплата, ако е изместена на някъде, се проверява лесно.Просто я слагаш обратно (венците от другата страна) и ако има изместване, трябва да се премести на другата страна.Ако ти е опирала, при нормално положение отдясно, като я завъртиш, трябва да опира отляво.
Ако каплата е права , в центъра си е , и я слагаш както трябва (без настройки) - има друг проблем.
Най-вероятно дропаутите да са нещо криви, да не са успоредни, като стегнеш QR-ра.Затова, като напънеш веригата и бяга каплата. Другото, което е възможна причина- калпав QR , не стяга както трябва или ти не го стягаш. За успоредност на дропаутите има специален инструмент, има го по-сервизите и се оправя за две минути тая работа.Ако е там проблема.QR - ако е той -нов и по-качествен. На "Шимано" системата им е много добра, ама са малко скъпички...
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот dirtnewbie » Нед Мар 25, 2012 2:22 pm

Оста е крива на 100%. При мен е било абсолютно същото
make my wishes come true
dirtnewbie
 
Мнения: 537
Рейтинг: 1067
Регистриран на: Съб Юли 16, 2011 1:11 am

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот r1nftw » Нед Мар 25, 2012 4:00 pm

dirtnewbie написа:Оста е крива на 100%.

:rofl: Крива ос на шлици.Добре бе.Центровах му балона на каплата на човека и всичко си е перфектно.Оста може(ше) да е крива, ако главината беше на резба.Нека авторът пусне снимки да се види.Ако беше от дроп аутите, то каплата щеше или долу при чейн стея да седи вляво и горе да седи вдясно, или долу да седи вдясно, а горе вляво.Така щеше да е и ако оста беше крива(което няма как да стане).
Intel core i7 920 @4,1GHZ Sapphire HD7870 Ghz edition OC @1250/1600
Аватар
r1nftw
 
Мнения: 417
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Пет Авг 19, 2011 6:24 pm
Местоположение: София

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Шлек_народен » Нед Мар 25, 2012 4:32 pm

Радвам се, че се е оправил проблема!
Само едно пояснение, щото явно не е станало много ясно...
r1nftw написа:Ако беше от дроп аутите, то каплата щеше или долу при чейн стея да седи вляво и горе да седи вдясно, или долу да седи вдясно, а горе вляво

Това е така ,ако са криви във височина или износени легла.Това което казах е -да не са успоредни.
Има такъв вариант и каплата си седи точно където трябва, но QR -а не затяга достатъчно, щото ухото седи под напрежение и опира в една точка. Като напънеш веригата(обикновено, ако се изправиш на педали) и бяга каплата към срещуположната страна на венците.Та, това е ...
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Snuupy93 » Чет Мар 29, 2012 11:34 pm

Всичко е точно, колегата r1n ftw оправи балона на каплата и всичко е ок. Благодаря на отзовалите се.
Изображение
Аватар
Snuupy93
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 10:43 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Morpher » Пет Мар 30, 2012 12:42 am

В завой рамката се посуква и пак има вероятност, да опира, ако е оставено прекалено малко място при корекцията на балона.
Обърни внимание, дали след корекциите пак не опира в тези моменти.
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот Snuupy93 » Пет Мар 30, 2012 11:43 am

Вече не опира изобщо, гумата е в средата и не мърда.
Изображение
Аватар
Snuupy93
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 10:43 pm

Re: Опиране на гума в рамка...

Мнениеот MrPoof » Нед Юни 21, 2020 12:00 am

Добър ден! Искам да попитам аз имам проблем,че гумата опира в рамката центрирам гумата в средата обаче като покарам започва да се измества и опира
MrPoof
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Окт 26, 2019 11:49 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта