Смяна и съвместимост на групсет

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот gufara » Вто Апр 24, 2018 6:15 pm

Здравейте колеги, обръщам се към вас с молба за помощ относно избор на групсет. Избрал съм да си поръчам цял групсет Shimano M7000 SLX 2х11 от https://www.bike-components.de/en/Shima ... 34-p50696/, дотук всичко е супер, цената сравнено с други сайтове, които прегледах, е добра, но идва проблема с избор на точния вид групсет, т.к. в сайт-а се предлагат 24 :crazy: различни вида, а аз нямам идея какъв точно трябва да поръчам. Колелото е Sprint Apolon Pro 2017 http://maxcombike.com/bg/bikes/sprint/% ... -Pro-27_5_ . От това което успях да намеря и да прочета съм наясно, че следва да сменя и средното движение, като препоръчаните средни са 2 - https://www.bike-components.de/en/Shima ... et-p43964/ и https://www.bike-components.de/en/Shima ... et-p43965/, тук също нямам идея кое от двете следва да избера.

На база всичко изписано по-горе, моля ви за препоръка относно следните неща:

Възможно ли е да сложа избрания от мен групсет на посочения велосипед?

Кой от всичките 24 вида следва да избера?

Кое от двете средни следва да избера или ако е необходимо друго моля да ми препоръчате.

Изключително ще съм благодарен на всеки отзовал се колега! :bowdown: :bowdown: :bowdown:
gufara
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 03, 2016 10:05 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот billclinton » Вто Апр 24, 2018 7:05 pm

gufara написа:Здравейте колеги, обръщам се към вас с молба за помощ относно избор на групсет. Избрал съм да си поръчам цял групсет Shimano M7000 SLX 2х11 от https://www.bike-components.de/en/Shima ... 34-p50696/, дотук всичко е супер, цената сравнено с други сайтове, които прегледах, е добра, но идва проблема с избор на точния вид групсет, т.к. в сайт-а се предлагат 24 :crazy: различни вида, а аз нямам идея какъв точно трябва да поръчам. Колелото е Sprint Apolon Pro 2017 http://maxcombike.com/bg/bikes/sprint/% ... -Pro-27_5_ . От това което успях да намеря и да прочета съм наясно, че следва да сменя и средното движение, като препоръчаните средни са 2 - https://www.bike-components.de/en/Shima ... et-p43964/ и https://www.bike-components.de/en/Shima ... et-p43965/, тук също нямам идея кое от двете следва да избера.

На база всичко изписано по-горе, моля ви за препоръка относно следните неща:

Възможно ли е да сложа избрания от мен групсет на посочения велосипед?

Кой от всичките 24 вида следва да избера?

Кое от двете средни следва да избера или ако е необходимо друго моля да ми препоръчате.

Изключително ще съм благодарен на всеки отзовал се колега! :bowdown: :bowdown: :bowdown:


Не виждам причина да не можеш да сложиш посочения от теб групсет.Не знам каква ти е задната главина,но предполагам че ще събере касета с 11 венци.
Така като гледам си за номер две от падащото меню - black/down swing, high clamp/175.0 mm/clamp/11-40
На твое място бих сменил вилката(ако не си го направил вече)- за тея пари ще вземеш супер вилка и ще намалиш теглото с кило и половина(почти)Лично за мен вилката ми се струва по важна от групсета
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Вто Апр 24, 2018 8:14 pm

https://www.bike-components.de/en/Shimano/BB-MT800-XT-SLX-LX-Hollowtech-II-Bottom-Bracket-p43964/
това средно ,от групсета 1 или 2 от падащото меню в зависимост какъв преден дерайльор искаш ,по добре е да е low clamp ,щото при мене на кроса high запушваше едната дупка за бидон ( но пък стои по чист в калта ,то най добре без преден дерайльор ако питаш мене :D )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот iL_Diavolo » Вто Апр 24, 2018 8:48 pm

Добре де , в сета не би ли трябвало да бъде вкл. и средното ? Доста от курбелите си се продават направо със средно .
Иначе ако аз си купувам сет бих взел това , без да се замислям - SRAM GX 1х12
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Апр 24, 2018 8:49 pm

Аз лично не виждам смисъл от 2x11 SLX при пложение че новото Deore 2x10 не е по-лошо а e и по евтино и пак накрая си с касета 11-42
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Lucky Loser » Вто Апр 24, 2018 8:53 pm

Petar_stoychev написа:Аз лично не виждам смисъл от 2x11 SLX при пложение че новото Deore 2x10 не е по-лошо а e и по евтино и пак накрая си с касета 11-42

Аз подкрепям това мнение ;)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Вто Апр 24, 2018 9:35 pm

iL_Diavolo написа:Добре де , в сета не би ли трябвало да бъде вкл. и средното ? Доста от курбелите си се продават направо със средно .
Иначе ако аз си купувам сет бих взел това , без да се замислям - SRAM GX 1х12

отдолу на линка пише какво включва сета .. а на 1х12 как ще си монтираш касетата ? или викаш те каплите с XD хъб са евтини :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 9:55 pm

Има sunrace за целта, макар че sram gx групсетове има за по около 350 еврака.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 24, 2018 11:50 pm

Lucky Loser написа:
Petar_stoychev написа:Аз лично не виждам смисъл от 2x11 SLX при пложение че новото Deore 2x10 не е по-лошо а e и по евтино и пак накрая си с касета 11-42

Аз подкрепям това мнение ;)


Ако ще караш 2х има смисъл 10 скоростна система. Също така бих те посъветвал да вземеш в този случай следните компоненти:
- касета 11-42 от сънрейс (по-добра цена и стъпки);
- курбел СЛХ или ако са останали пари ХТ;
- команда дясна 10ка ХТ (това е най-важният компонент за прецизност на цялата скоростна система), лява Деоре;
- дерейльор новото Деоре;
- средното, което Алекси е пуснал;
- верига КМС с бързо звено.

Предимството на 11/12 скоростните е, че дерейльора е с геометрия за голям обхват на касетата - т.е. да се кара на 1х.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Сря Апр 25, 2018 6:03 am

Boyan1984 написа:Има sunrace за целта, макар че sram gx групсетове има за по около 350 еврака.

има такава касета но се опорочава всичко - няма 10т венче и тежи 600 грама ,докато срамската е 400
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот gufara » Сря Апр 25, 2018 7:43 am

Благодаря на всички за отговорите и предложенията, ще поразгледам още малко това което колегите по-горе са препоръчали и ще реша какво да поръчам. :beer:
gufara
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юли 03, 2016 10:05 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот superdude54 » Сря Апр 25, 2018 12:01 pm

Първо искам да се извиня, че ще използвам темата да си задам въпроса, но питането ми е точно в този ред на мисли и няма смисъл да пускам нова. Взех си касета Sunrace MX3 11-42, 10 скоростна, с идеята да минавам на 1х10, но някак си не ми се ще да оставам с един венец отпред засега. Компонентите са:

Shimano XT M786 Long cage заден дерайльор
Shimano XT M786 Dual pull преден дерайльор
Shimano XT M785 2x10, 26-38 курбел
Shimano XTR M980 щракалки

Като гледам капацитетът на Шиманото дълго рамо е 45 зъба. От друга страна пък, на запад като гледам, почти никой не кара касета Sunrace MX3 с два венеца отпред (може пък прасто да е случайност).
Та въпросът е, някой прабвал ли е такава комбинация и ако да - дали ще работи без проблеми. Ясно ми е,че най-вероятно ще се наложи да се смени болтчето, което регулира отстоянието на ролката на дерайльора от най-големия заден венец с по-дълго такова, но освен това ще трябва ли нещо друго?
Последна промяна superdude54 на Сря Апр 25, 2018 12:10 pm, променена общо 1 път
superdude54
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 3:07 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Сря Апр 25, 2018 12:04 pm

ще работи ,но смяната на скоростите няма да е перфектна с тоя дерайльор и тая касета
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Пон Май 18, 2020 4:52 pm

И аз се извинявам, че ще ползвам темата, но въпросът ми е в подобна насока - съвместимост на сборка компоненти.

Та в момента карам с
шифтъри Shimano Deore M6000, I-Spec, 2×10 Speed
преден др Shimano Deore M6020-M, Side Swing
заден др Shimano SLX M7000, SGS, Shadow Plus
курбели Shimano Deore M6000 38/28T
касета Shimano CS-HG500, 10 Speed, 11-42T

на най-високата скорост с големия венец отпред не ми шифтва веднага, а по-някое време изненадващо като напъна яко педалите и си е опасничко при бързо каране.

Та първата най-очевидна причина за това не дотам гладко шифтване е естествено в мен - най-вероятно не добре настроен заден дерейльор, това индексиране и там фините настройки с напрежението на кабела. Това ще се пробвам да го направя, но се питам също дали съвместимостта изначално на тази сборка групсет е ок - тоест заден за 11 скорости а шифтър и касета с 10.

Ако комбинацията изначално не е добра, да не си играя със съдбата, ами да си подменя някои от нещата, за по-безпроблемно шифтване и по-малко изненади, които могат да се превърнат в неприятни. Търсих из нета за pull ratios, но на прима виста нищо по-подробно не излезе, явно трябва повече време и по-дълбоко да ровя, липсва ми и опит да преценя кое как е.

Ако приемем, че комбинацията не е добра изначално, но мога с едно нещо да подобря нещата откъм по-плавно шифтване то кое е то? Дясна команда XT примерно? Ако да предполагам трябва да е х10 или друг от компонентите?

Благодаря предварително
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Пон Май 18, 2020 5:12 pm

комбинацията ти е добра и трябва да работи гладко .. ако тоя групсет е фабричен то задния ти дерайльор е за 10 скорости също ( но дори да е за 11 пак ще работи добре ) проблема е в настройки/клеясало жило .. с команда ХТ нещата се подобряват откъм скорост и прецизност при превключването ,но и с деоре трябва да работи нормално :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Вто Май 19, 2020 9:38 am

Благодаря :beer:

Мисля май да взема една дясна команда XT, но и тук попаднах в заешката дупка. Все пак успях да поогранича избора на 10x команди до тези трите XT-та

Shimano XT 10-speed Rapidfire PLUS SL-T8000 Trekking right
Shimano XT SL-M780 10 speed
Shimano XT M780 Rapidfire 10 speed

Иначе трекинг май ще си е нещо специфично и няма да пасне, а между SL и без цената е 30тина лева за ново, а ако е на старо SL e 60тина лв. колкото ново XT без SL.

та въпроса е която и от тях ли ще стане или има най-подходяща?

Брони и жила нямам план да подменям, като я сменям командата, тоест махам старата и слагам новата на нейното място с вече наличната броня и жило или е погрешно така?(колелото по-принцип няма 1 година)

edit: имало и още едно XT : Schimano XT T780 пак трекинг https://bike.shimano.com/en-EU/product/ ... -t780.html
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Вто Май 19, 2020 10:59 am

ако купиш нова команда то тя ще дойде с жило .. ако вземеш някаква команда без жило е добре то да се смени ( хубаво жило е около 1.50 лв ) .. 2те ХТ 780 реално са една и съща команда ,вече гледай захвата дали ще ти пасне и дали искаш да има дисплей или не .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот alexhf » Вто Юни 02, 2020 7:19 pm

batkovan написа:И аз се извинявам, че ще ползвам темата, но въпросът ми е в подобна насока - съвместимост на сборка компоненти.

Та в момента карам с
шифтъри Shimano Deore M6000, I-Spec, 2×10 Speed
преден др Shimano Deore M6020-M, Side Swing
заден др Shimano SLX M7000, SGS, Shadow Plus
курбели Shimano Deore M6000 38/28T
касета Shimano CS-HG500, 10 Speed, 11-42T

...

Посочените компоненти не са ли сток на Драг Харди ТЕ? Аз съм се замислил за ъпгрейд на задната касета CS-HG500 с SLX M7000 11ка и дясна команда най вероятно SLX. Това ще стане, в случай, че дам сегашните на приятел, заинтересован от тях. Предишната ми касета беше CS-HG50 11-36T и бях свикнал с близките и предавки. Сега при превключване от 15Т на 18Т(вместо 15 и 17Т) като чели ги усещам с голяма разлика между тях, но пък спечелих най бавната с 42Т. Затова искам описания от мен ъпгрейд, че да взема съвкупноста от двете касети.
Едит:Описаните от теб компоненти, при мен работят повече от перфектно, просто трябва да ги регулираш коректно. Чак се чудя накъде може по добре, нека някой от знаещите да каже каква е разликата със следващите примерно и каква промяна нагоре е оправдана.
DRAG Hardy TE/Deore XT 2x11/Sixpack Millenium 785
Аватар
alexhf
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 25, 2020 6:49 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юни 03, 2020 10:03 am

По-ниско тегло и съответно по-скъпи материали и обработка, както и прецизността на командата. С новото 12 скоростно Деоре Шимано съвсем смалиха разликите, защото за да превключва на такава касета с малко разстояние между зъбците командата трябва да е доста точна.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Вто Юни 09, 2020 1:06 pm

alexhf написа:Посочените компоненти не са ли сток на Драг Харди ТЕ? ...
Едит:Описаните от теб компоненти, при мен работят повече от перфектно, просто трябва да ги регулираш коректно. Чак се чудя накъде може по добре, нека някой от знаещите да каже каква е разликата със следващите примерно и каква промяна нагоре е оправдана.


Да точно то е.

Дойде командата, но не съм доизследвал захващането преди поръчката - моето било и спек, а поръчаното с клампичка. Някой ако знае дали има допълнително да се смени клампичката с другия захват (спек) ще се радвам да пише. Ако не ще си карам така, стига да шифтва надеждно ще го търпя.

В ляво хт, дясно деоре SL 6000
Изображение


В кутията имаше всичко - капаче за смяна на циферблата, краища sealed за броня, самата броня shimano SIS OT SP41. Но оставих сегашната Jagwire LEX SL и само набутах новото жило, не за друго ами нямам инструмент за рязане и терминиране на брони и ще стане грозно с наличните керпеден и клещи..

Първи впечатления - Лостчето за показалеца е по-късо от деорето и доста по-трудно цъка, но още не съм настройвал, мисля и веригата да изчистя и парафинирам - ще докладвам пак като приключа и изтествам.
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Сря Юни 10, 2020 10:32 am

Цък.. същата работа, не индексира добре. Прескача по два венеца отзад от 13 на 18 зъба и няма оправия(между SLX SL 6000 I spec и XT 10 скоростна иначе не намирам някакви разлики или уау ефект за XT). Сега се съмнявам да не е извито навътре ухо и ще взема ново да видя. Дано само не е усукан задният дерейльор.. Направих една снимка
отдоллу веригата съвпада с венеца с 13 зъба, а отгоре е на най-малкия с 11 и като цяло не са нещата в една равнина май както трябва да са. >>

Изображение
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юни 10, 2020 10:57 am

Така както си подчертал снимката определено ухото не стои паралелно на касетата, както трябва да бъде. Вземи си ново, а това го дръж резервно с теб да ти спаси каране - ухо се къса лесно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Сря Юни 10, 2020 2:22 pm

Отидох да си взема ухо и си оставих колелото да го погледнат и излезе, че главния проблем е че съм си сложил веригата погрешно и не минава през рамото на дерейльора където трябва. :bigeyes:
Почувствах се идиот за някакво(малко по-дълго) време :nuts: и така.

Оправиха веригата и изправиха ухото и всичко е мед и масло - шифтва си както трябва.. и със деоре SL 6000 командата сигурно щеше да си е пак така, но ще си карам с XT-то пък да видим.
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Сря Юни 10, 2020 2:49 pm

нищо то така се учи човек .. то беше ясно че проблема ти не е от командата ,с която и да е команда за 10 скорости трябва да сменя поне прилично а за ХТ командата не съжалявай ,като я покараш и свикнеш на повечето и възможности няма връщане назад - особено инстант релийса много забързва смяната на предавки
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Сря Юни 10, 2020 3:26 pm

да, да сме живи и здрави само и да не свършва късмета в торбата преди да сме се поучили от грешките. :beer:

Това беше при мен главния проблем - по погрешния начин.
Последна промяна batkovan на Сря Юни 10, 2020 3:46 pm, променена общо 1 път
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Alexi » Сря Юни 10, 2020 3:29 pm

така веригата шуми ужасно ,как не си забелязал не знам :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот Lucky Loser » Сря Юни 10, 2020 4:06 pm

Остави чегъртането, което се чува.. как не е забелязал по трудността на въртене :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Сря Юни 10, 2020 4:07 pm

Идиотска работа, друг отговор за съжаление не мога да дам :D
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот alexhf » Сря Юни 10, 2020 9:15 pm

Със здраве да го ползваш, аз съм страшно накефен от това колело!

До като се чудех дали да сменя командите с такива с индикация, така свикнах, че вече знам на коя скорост съм и без индикация. Обаче чат пат се присетя и пак почвам да мисля за някакъв ъпгрейд. От по високите модели съществуват ли I-spec II с дисплей или всички за този монатаж са задължително без дисплей?
DRAG Hardy TE/Deore XT 2x11/Sixpack Millenium 785
Аватар
alexhf
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 25, 2020 6:49 am

Re: Смяна и съвместимост на групсет

Мнениеот batkovan » Чет Юни 11, 2020 6:19 pm

И аз го харесвам :beer:

хт шифтърите i spec ii и b нямат дисплей според нета. Пак според нета i spec ii xt шифтъра е за 11 скорости само и с 5,5% разлика в pull ratio-то на теория от 10 скоростен шифтър. На практика нямало проблем да се ползва 11 ск шифтър с зден др и касета с 10 скорости.
http://faqload.com/faqs/bicycle-compone ... -cassettes

Но ако греша, някой тук все ще ме поправи.
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта