Питане относно смазка за верига

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот rAz1eL » Сря Авг 24, 2022 4:44 pm

Утре ще проверя какво предлагат 2 та магазина в града или ще си вземе машинно от някъде :beer: .
Принципно имам някакво Weldtite TF2 за колела ,но е на 15 години :D
Предложете ми смазка от която сте доволни и е доста по-добра от машинното масло примерно :) ?
Powered by Radon Jealous AL 9 MS :)
rAz1eL
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1228
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:26 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот the_rookie » Сря Авг 24, 2022 5:24 pm

Ако под "машинно" се разбира масло за шевни машини (продавано във всяка железария), то избора на такова определено не е добър! От трансмисионите масла най-удачно е диференциалното , но както е писал SciroccoGT цапаницата е по-голяма и мирише! Първото, от части се решава като маслото се разрежда с малко нафта (1:4,1:5) и след смазване веригата старателно се развърта и забърсва (отнема време), а второт...когато колелото домува в нежилищно помещение. Желателно е при сравнително интензивно каране (около и над 250 км седмично) на 130-150 км. да смазваш.Не ти препоръчвам да го ползваш при много прахоляк и кал!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот Bi11y » Сря Авг 24, 2022 5:57 pm

Веригите на моторните резачки за дърво не се ли смазват ? Такова масло според мен е потенциален кандидат ... :)
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот the_rookie » Сря Авг 24, 2022 6:41 pm

Bi11y написа:Веригите на моторните резачки за дърво не се ли смазват ? Такова масло според мен е потенциален кандидат ... :)

Според мен, използването на такова масло няма да е много удачно поради добавките за лепкавост които съдържа! По веригата ще лепне много прахоляк и загубите от триене ще бъдат по-високи. Поради сравнително ниската цена която трябва да има, не мисля че съдържа EP /AW добавките налични в едно добро трансмисионо масло, а изискванията за безопасност към околната среда допълнително стеснява полезните за велосипедната верига свойства. Все пак това е мое лично мнение изградено без пряко наблюдение!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Питане относно смазка за верига

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 24, 2022 8:14 pm

Купих си първата смазка, която видях в определен сайт (за да комбинирам поръчката с други неща). Умишлено не споменавам марки и т.н.
Взех суха смазка, която по описание я дават за "тежки условия" (това какво значи е друг въпрос). Карането ми е почти всяка вечер по около 10км. по
много каменисти и песъкливи черни пътища и пътеки. Та определено смазката си е много добра, сравнена с всяко друго автомобилно и машинно масло.
Понеже се занимавам с машиностроене, веднага ми направи впечатление, че консистенцията на "модерната" смазка е 1:1 с използваните в машиностроенето
СОТ/МОТ течности (смазочно/мазилно-охлаждаща течност)... и на допир, и на мирис, и на вкус :D Та след нанасяне това чудо изсъхва и не лепи толкова
боклуци и не цапа. Тези течности/масла обикновено са водоразтворими и се почистват значително по-лесно.
И така мога да си пиша още, но идеята беше да кажа, че няма никаква нормална причина да ползваш цапащи, миризливи и т.н. масла от нещо си, при положение,
че за около 10лв. ще имаш добра смазка и ще ти е кеф да си караш доста време. Друг е въпроса, ако на момента нямаш подходяща... за едно две карания едва ли
е някаква драма да смажеш с каквото и да е и в последствие да почистиш и сложиш правилната (така направих и аз с моторното масло, като нямах правилната).
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта