Manitou Mattoc Pro

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Чет Яну 23, 2020 12:39 pm

Здравейте! Наскоро се сдобих с нов (за мен) велосипед с въпросната вилка. При стискане на предната спирачка и разклащане велосипеда напред-назад се чува чаткане с лек луфт в десния ботуш на вилката и тези дни мисля да я отварям за преглед. Според вас от къде може да идва това чаткане - липса на смазване или износване на втулка? И ако е от втулките от къде в България може да се купят втулки за Manitou Mattoc Pro или има ли начин да се направят втулки с такова вътрешно покритие и как?
Иначе за смазване на вилката съм взел моторно масло Motorex Fork Oil 5W, за маслена баня в ботушите мисля да използвам каквото намеря 5W 40 масло. Мисля че няма да има такова значение марката? Много теми четох из форума и така не разбрах каква точно грес мога да използвам за въздушната камера освен тази на Motorex Prep-M, която не я намирам никъде налична? Ще бъде ли проблем ако вместу нея използвам бялaта грес с тефлон на Motip или някаква друга алтернатива?
Много станаха въпросите, за това спирам до тук. :D
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Drunken MadLoud » Чет Яну 23, 2020 1:39 pm

Здравей, Gepard и Bike Center (за вторите не съм сигурен дали все още са) са дилъри за България на Manitou.
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Чет Яну 23, 2020 3:33 pm

Drunken MadLoud написа:Здравей, Gepard и Bike Center (за вторите не съм сигурен дали все още са) са дилъри за България на Manitou.

Благодаря за отговора, в Gepard видях тези, но ми изглеждат четирите еднакъв размер, а би трябвало да са две по-големи и две по-малки. И цената никак не е малка.
До Bike Center пуснах сега запитване, че не виждам в сайта им.
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот sailman » Чет Яну 23, 2020 4:39 pm

По ред на питанията:
1. При клатене с натисната спирачка, 90 % вероятно е щракането да идва от накладките, а на теб да ти се струва, че е от вилката. Луфт във втулките е твърде рядко явление. Може да се появи, но обикновено преди това са надрани и износени стеншъните. Дори убити от каране без масло вилки са в повечето случаи са без луфт, макар да са надрани. Ако нямаш опит, мини през някой читав, повтарям, читав велосервиз да го погледнат тоя луфт, преди да се меташ да купуваш части, щото в много случаи луфтовете са само в главата на човек. :)
Ако си от София - Вело 2009, Драгзоната на бул. България (Любо Бирата), Pave-то при Бокича, Flow Station, Бейз... Инфо за сервизите можеш да намериш тук
2. За смазване можеш да сипваш горе-долу всякакво смазочно (не хидравлично) масло. Хубаво е да е синтетика. Щото и без това в сегашните вилки количеството е малко, та поне, като е така, да е читаво мАслото ;) Хубаво е все пак, да не е много рядко. Е, ако имаш възможност, слагай някакво, дето са го направили за това - я Фокс, я Рокшоково...
3. За смазване на въздушната пружина, като изключим Prep-M, можеш да слагаш греси като R.S.P SLICK KICK, Dynamic fork grease, SRAM Butter и прочее подобни. Можеш и Fox Float Fluid да слагаш. Аз лично ползвам тази силиконова грес. Не трябва да се ползват литиеви греси, калциеви и такива с тефлон. За смазване на уплътнения се използват греси на силиконова основа, като посочените горе.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Чет Яну 23, 2020 7:08 pm

Спирачката е на левия ботуш, а там не се усеща това тракане. Тракането идва от дясната страна. И аз си мислех първо да го закарам до някой сервиз, но не съм от София, а не съм сигурен че близките са читави. :indiffe:
Благодаря много за подробния отговор! :bowdown: Може би ще опитам и аз с тази силиконова грес. :beer:
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот КоlЮ » Съб Яну 25, 2020 7:14 am

Привет. Ако ще я отваряш сам си потърси упътването за сервизиране и го прочети внимателно. Има доста тънкости ,с които ако не е запознат човек може да сътвори доста поразии. (като например ,че се завива на вътре за да се отстрани ботуша, също така ще ти трябват специфични инструменти:тънък камък за гедоре ,има специален инструмент на маниту за развиване въздушната камера и т.н.). Относно пукането , първо виж да е развит максимално болта за захващане. После сложи 3-5мл масло във въздушната камера и виж дали още го има, ако все още го има --->я отваряй.Относно луфта си виж чашките. Успех с начинанието и късмет.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Нед Яну 26, 2020 9:29 pm

@КоlЮ

Привет, благодаря! Отворих я, бях се запознал предварително с упътването и клипа, в който показват как става сервизацията.
Смазах я и сега влиза по-добре, луфт няма, но това почукване при поклащане напред-назад на стисната предна спирачка пак го има леко. Явно е нещо нормално.. :dontknow:
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Яну 27, 2020 1:58 pm

Сигурен ли си, че от вилката? Износена втулка на шока се усеща през кормилото също.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Пон Яну 27, 2020 2:53 pm

Pr3d4t0R написа:Сигурен ли си, че от вилката? Износена втулка на шока се усеща през кормилото също.

Да, с едната ръка хващам десния ботуш и се усеща от там, точно където стеншъна влиза в ботуша. От другата страна няма такова нещо. Втулките ми се сториха добре, а и колелото не е толкова карано. Мисля че може да е от маслото вътре, понеже точно там стои то и като се плацика да издава този звук, но повече ми бие на метал. Може и да се вманиачавам много. :D
Ако някой има същата или подобна въздушна вилка с масло може да сподели дали се чуват такива звуци. :praying:
Иначе вилката си работи добре, само на първото натискане когато не е пипана известно време сякаш залепва и има едно като отлепване, след това си върви мазно. Трябва да опитам с някакъв спрей да пръскам по стеншъните и семерингите от време на време.
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот markovo » Пон Фев 03, 2020 9:41 pm

Имам същата вилка. При натискане на предната спирачка и побутване на велосипеда напред и назад се усеща лек луфт. Луфт във вилката обаче няма. Оказа се, че има 4-5мм свободен ход в началото, който създава илюзията за луфт. Ако имаш проблем с почукване при сгъване на вилката, виж този клип: https://www.youtube.com/watch?v=SR3iK3o4pms.
Добре е да се направи една профилактика. Ето официален клип за сервизиране от производителя: https://www.youtube.com/watch?v=e81ZjaRq3XU
Аватар
markovo
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 3:36 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Вто Фев 04, 2020 4:38 pm

Гледал съм ги, претърсих целия YouTube за такива тракания на вилки... :D
Моята не трака така, последно като пробвах това със заклащането, хванах гумата и установих, че тракането идва някъде от нея и явно от там предава по вилката. Спрях да се заслушвам вече, че луднах. :crazy: Вилката си работи перфектно, само карам и бърша прахоляка като се събере. Единствено ме притеснява това позалепване като се остави повече време. Взел съм силиконов спрей, ще пробвам с него по-нататък.
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Фев 04, 2020 5:02 pm

Позалепването е съвсем нормално - силиконов спрей преди и след каране е задължителна подръжка за вилка, шок и колче при мен.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот iivanov92 » Сря Фев 05, 2020 10:35 am

Е, значи всичко е наред. Благодаря на всички за отговорите, нямам повече въпроси! :bowdown: :smash:
Аватар
iivanov92
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Авг 11, 2018 10:01 am

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Ozzie » Сря Мар 18, 2020 3:48 pm

Младежи, да знаете дали Prep-M се произвежда все още и съответно, предлага ли се на пазара?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Мар 18, 2020 7:36 pm

Ozzie написа:Младежи, да знаете дали Prep-M се произвежда все още и съответно, предлага ли се на пазара?


https://www.bike24.com/p211466.html?q=prep-m :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Ozzie » Нед Мар 29, 2020 12:14 pm

Това го видях, преди да задам въпроса ми, но тогава и сега се мъдри "Currently not in stock"
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Ozzie » Нед Мар 29, 2020 12:14 pm

Това го видях, преди да задам въпроса ми, но тогава и сега се мъдри "Currently not in stock"
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Vuc » Вто Мар 31, 2020 12:26 am

Ozzie написа:Това го видях, преди да задам въпроса ми, но тогава и сега се мъдри "Currently not in stock"


Странно, при мен сега показва "Still 1 in stock". Но иска 10 € за доставка. :dontknow:
Аватар
Vuc
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Чет Май 11, 2006 3:53 pm

Re: Manitou Mattoc Pro

Мнениеот Ozzie » Сря Май 13, 2020 2:54 pm

Разгеле, сагата стигна своя край.
Още тогава, края на март пуснах запитване по мейла на представителя за България, отговора беше:
Здравейте,
За момента нямаме възможност за доставка на въпросната грес поради изънредните обстоятелства.
Благодарим Ви за разбирането!

Едновременно с това, бях пуснал и същото запитване на страницата им във ФацеБук-А. Отговор получих чак днес: "Здравейте, Имаме наличност!"
Та който има интерес, може да се закупи директно от on-line магазина им за България на цена от 27 лв. + доставката.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта