Съвместимост на хъб динамо и странично (бутилково) динамо?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Съвместимост на хъб динамо и странично (бутилково) динамо?

Мнениеот roumen68 » Пон Юни 15, 2020 1:49 pm

Здравейте,

Не мога да намеря еднозначен отговор на въпроса: LED фаровете за велосипеди има ли значение дали се захранват от хъб динамо (в главината на предното колело) или от странично (бутилково) динамо?
И двата вида дават по 6V / 3W, но с различна честота, ако това е от значение.
Дилемата ми е следната: тъй като велосипедът ми няма хъб динамо, купих си странично динамо AXA, също и преден фар LUMOTEC IQ-X T senso plus и заден стоп, и двете са производство на Busch + Müller. Дадох ги нещата на автотехник да ги монтира, обажда ми се - задния стоп свети, фарът не, тъй като бил за работа с хъб динама. Взех си колелото, не свети фара, а в инструкцията му чета че се свързва към хъб динамо. Но не пише изрично, че динамото трябва да е непременно хъб.
Другото за размисъл по въпроса: Фарът има 2 двойки проводници. Първата е за свързване към динамото, втората е за свързване към задния стоп. Тоест стопът се захранва чрез свързване към фара. Техникът обаче е извел от динамото кабели към фара и към стопа, а не както е по инструкцията.
Та се питам къде е сгрешено, та фарът не свети: дали заради това че ползвам странично динамо вместо хъб, или защото свързването не е направено по инструкцията?
roumen68
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 13, 2020 7:01 am

Re: Съвместимост на хъб динамо и странично (бутилково) динамо?

Мнениеот roumen68 » Вто Юни 16, 2020 8:25 am

Допълнение по темата:
В чуждестранни форуми чета мнения, че по принцип един LED фар ще работи както със странично, така и с хъб динамо. Разбира се, този LED фар трябва да бъде специално за работа с динама, тоест с AC захранване, а не с DC както е при тези с батериите. От друга страна, в ибей има LED фарове специално за странични динама. Повечето са тип ретро и са по маломощни от тези за хъб динамата. А този фар LUMOTEC IQ-X T е доста мощен.
Ето я инструкцията му: https://www.bumm.de/files/Produkte/Anle ... Q-X_RZ.PDF
Това е динамото: https://www.bike-components.de/en/Axa/H ... amo-p5457/
Фарът ми струваше 75 евро от amazon.de, затова не искам така бързо да вдигам ръце от проблема. Като най краен вариант и ако няма друго решение, ще си купя предно колело с хъб динамо.
roumen68
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 13, 2020 7:01 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта