Спирачките на колелото на сина ми вият

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Спирачките на колелото на сина ми вият

Мнениеот stanimirdimov » Нед Юни 21, 2020 11:08 pm

Здравейте форумци,
вчера изкарах колелото на сина ми, което не беше карано от миналото лято, когато му го купихме.
Но за моя изненада, като тръгне да спира със спирачките(без значение предна или задна) и каплите вият и не съм сигурен това от гумичките на спирачките ли е или трябва да почистя самите канпли или да ги намажа с парафин или масло(но пък да не вземе да не спират спирачките). Не знам моля Ви за съвет, защото това виене докато спира е толкова отвратително, че сина ми не иска да кара колелото, а да не говорим че целия парк го чува като спира хаха.
Всеки севет ще ми е полезен.

Благодаря Ви за вниманието и очаквам вашите отговори и предложения.

ПС: При нужда мога да кача клипче да видите как свирят тия спирачки при спиране.
stanimirdimov
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Юни 19, 2020 4:48 pm

Re: Спирачките на колелото на сина ми вият

Мнениеот Alexi » Пон Юни 22, 2020 6:31 am

масло и други течности не ,трябва да са сухи и чисти даже бих предложил да изчистиш шините и гумичките със спирт ,и като покара ако не се оправят ще се наложи да смениш гумичките с някакви истински ( че предполагам оригиналните са боклуци ) има 3 компонентни които са доста прилични
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Спирачките на колелото на сина ми вият

Мнениеот Вилката » Пон Юни 22, 2020 10:43 am

Погледни в интернет как се настройват такива спирачки.
Има една особеност - гумичката в покой НЕ трябва да е успоредна на триещата част на джантата! В предната си част трябва да е 1-2 мм по-близо, спрямо задната(има трикове с омотаване на телче около задната част на колодката по време на настройването). Така при спиране първо контактува предната част, получава се осукване на цялата система спирачка-пивот-рамка, и при истинското спиране колодката "лепва" за джантата.
Ако не се спази това правило често се получава виене и влошено спиране.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Спирачките на колелото на сина ми вият

Мнениеот stanimirdimov » Вто Юни 23, 2020 12:58 pm

Много благодаря на всички за бързите и адекватни отговори.

Ще опитам това, което ми препоръчахте като първо ще опитам с изчистването на каплите(там където контактуват гумичките) и самите гуимчки със спирт и ще ви кажа дали е имало ефект. А ако няма ще сменя направо самите гумички дирекно, защото и аз имам съмнение за това колко са били читави по начало.

Отново много благодарности и желая на всички Ви лек ден и ще Ви държа в течение как са се развили нещата. :)
stanimirdimov
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Юни 19, 2020 4:48 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта