Задната ми касета се клати докато оста се върти

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот borisfx » Нед Авг 15, 2021 11:15 pm

Здравейте. Задната ми касета с венците (7 скорости) се клати наляво, надясно докато оста се върти. Това нормално ли е? Не би ли трябвало да няма такова мърдане на касетата. Направил съм клип да се види как се клати касетата - https://youtu.be/Xl-NS3WWQIA . Ако не е нормално това клатене, как да го поправя?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 16, 2021 6:48 am

Принципно..., нормално клатене не трябва да има! Това обаче,не важи за малкия гнусен жълт капиталист! Причините може да са няколко...,та ако нямаш големи луфтове, стягания ,биене (в главина ,зъбчатка с храповик и шина) и имаш що-годе гладък ход - карай и не се занимавай!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот evilzet » Пон Авг 16, 2021 7:52 am

Крива ос - 92,7% .
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот Gworan » Пон Авг 16, 2021 7:56 am

То и на коча мад*те се клатят, ама не падат :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 16, 2021 8:20 am

evilzet написа:Крива ос - 92,7% .


Оста не се върти когато е закрепена каплата към рамката - как ще се мести по подобен начин ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Авг 16, 2021 9:36 am

Главината "лежи" върху оста. 9 мм QR е лесно да се изкриви - авторът на темата да го свали и провери. Ако не е това (малко вероятно) към сервиз.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот evilzet » Пон Авг 16, 2021 10:14 am

Аз когато съм си купувал по 2 оси (да имам резервна) за градския трошляк, ехее :D Помисли защо се получава така, може и да го опиша, но ми се струва, че не е толкова сложно явление.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 16, 2021 1:56 pm

Ей, наплашихте го човека! До автора : Колелото ново ли е? Убеден ли си в липсата на проблема отпреди, ако го имаш от по-дълго време? Касетата тип MF ли е? Ако са верни прозренията ми че колелото е сравнително ново и касетата е тип MF (freewheel), това е често срещано явление! Дължи се на неточности при изработката в резултат на което оста на въртене и геометричната ос на главината и храповика не съвпадат и се получава това биене. Ако нямаш луфтове, затягания, необичаен шум и всичко се върти нормално ...карай така! Отсраняването на проблема може да бъде и много лесен (малко разходи) и по-труден! Втората по вероятност причина е свързана с главината, чашките и леглата им! Калпавата им изработка и/или неправилен монтаж водят до биене на главината в базиращата равнина и резбата на която се навива храповика. Вижда се като завъртиш каплата без "касета". Ако проблема е там и шината е центрирана спрямо "кривата" главина, след отстраняването му ще трябва да "изправяш" и каплата! Както споменаха по-горе кривата ос и калпавите конуси са често срещан проблем , но тук споделям мнението на Bi11y тоест липсва отношение към конкретния проблем. Много малко верятно, но допустимо е да има някаква друга причина, но това трябва да се види "на живо". Дето викаше един мой колега "Каръй ся тъй пък то ши са угрИзе"! И само да попитам още нещо- какво означава минусчето в дясно, че някой ми гласувал отрицателно за мнението?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот evilzet » Пон Авг 16, 2021 2:03 pm

С 2 думи :deal: - зъбчатките прецесират.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 16, 2021 2:17 pm

evilzet, не не прецесират - кориолират!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот evilzet » Пон Авг 16, 2021 2:23 pm

Да не са от живак :nono:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот Alexi » Пон Авг 16, 2021 2:25 pm

това може да е види и при доста по висок клас части ,карай не бой се
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот borisfx » Пон Авг 16, 2021 6:57 pm

the_rookie написа:Ей, наплашихте го човека! До автора : Колелото ново ли е? Убеден ли си в липсата на проблема отпреди, ако го имаш от по-дълго време? Касетата тип MF ли е? Ако са верни прозренията ми че колелото е сравнително ново и касетата е тип MF (freewheel), това е често срещано явление! Дължи се на неточности при изработката в резултат на което оста на въртене и геометричната ос на главината и храповика не съвпадат и се получава това биене. Ако нямаш луфтове, затягания, необичаен шум и всичко се върти нормално ...карай така! Отсраняването на проблема може да бъде и много лесен (малко разходи) и по-труден! Втората по вероятност причина е свързана с главината, чашките и леглата им! Калпавата им изработка и/или неправилен монтаж водят до биене на главината в базиращата равнина и резбата на която се навива храповика. Вижда се като завъртиш каплата без "касета". Ако проблема е там и шината е центрирана спрямо "кривата" главина, след отстраняването му ще трябва да "изправяш" и каплата! Както споменаха по-горе кривата ос и калпавите конуси са често срещан проблем , но тук споделям мнението на Bi11y тоест липсва отношение към конкретния проблем. Много малко верятно, но допустимо е да има някаква друга причина, но това трябва да се види "на живо". Дето викаше един мой колега "Каръй ся тъй пък то ши са угрИзе"! И само да попитам още нещо- какво означава минусчето в дясно, че някой ми гласувал отрицателно за мнението?

Да, колелото е чисто ново, не е карано даже. Драг Гранд Каньон базовата версия. Главинатта е JoyTec или нещо подобно. Докато нагласях скоростите видят това клатене на осмица и ми се стори странно. Затова попитах. Щом казвате че е нормално ще карам. Просто ми се стори странно на чисто ново колело да му се клатят на осморка задните венци :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 16, 2021 9:58 pm

evilzet написа:Да не са от живак :nono:

:D Ааа, [ˈmɜːkjərɪ] -то скъпо и отровно ,от [ˈiːgæɪn] ги правят,... ама сега е топло!


Щом е чисто ново колелото,не трябва ли да има гаранция?

А с минусчето, някой знае ли как става номера? Да няма обидчиви китайчета и в темата, та да ме докладваха!?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот K99k » Нед Авг 22, 2021 10:28 pm

Задна главина формула DC-91 на 800-900км и венци слх 10ск играят като капла осмица . Сложих касета 8ск и игрането изчезна , другата касета 10ск замина на по висок клас главина и там няма игра. Нямам обяснение но е факт стеклото се обстоятелство.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот K99k » Вто Авг 24, 2021 9:34 pm

K99k написа:Задна главина формула DC-91 на 800-900км и венци слх 10ск играят като капла осмица . Сложих касета 8ск и игрането изчезна , другата касета 10ск замина на по висок клас главина и там няма игра. Нямам обяснение но е факт стеклото се обстоятелство.


грешно съм написал главината формула DC-32 е
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Задната ми касета се клати докато оста се върти

Мнениеот gore » Сря Авг 25, 2021 9:00 pm

Имам 10 ск. касета Тиагра, на 25000 км, която също леко играе (не ръченица), но проблеми не съм имал. :beer:
gore
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Нед Яну 10, 2021 2:40 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта