Изтичане на грес т шока

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Изтичане на грес т шока

Мнениеот valentin_dr » Пон Мар 07, 2022 11:24 am

IMG_0502.JPG
(374.36 KiB) 34 пъти
IMG_0501.JPG
IMG_0501.JPG (208.06 KiB) Прегледано 508 пъти
IMG_0500.JPG
(475.63 KiB) 41 пъти

Здравейте група,
колелото ми не е карано много през зимата, но за това време забелязах че след няколко изкарвания има сериозно количество грес натрупана на шока.
На какво може да се дължи, налягането в него не е спаднало, държи се.

Прилагам снимки.

Благодаря и поздрави
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Изтичане на грес т шока

Мнениеот the_rookie » Пон Мар 07, 2022 11:49 pm

В зависимост от това какво е правено и какво не е правено по шока причините може да са няколко.В най-лекия вариант, смазката се стича и преминава през уплътненията когато шока е напомпен. По-лошо е ако улътнението на амортисьора(вътре) изтърва масло, което разрежда смазката(греста) във въздушната пружина и тя под налягането, и гравитацията изтича навън. При всички случай ти препоръчвам да го отвориш защото негативната камера е пълна частично или изцяло с грес/масло и това влияе на правилната работа на шока! Ако не си сменял уплътненията ,време е да го направиш. Не прекалявай с количеството на смазката! Желателно е да се провери налягането и в камерата под плаващото бутало.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Изтичане на грес т шока

Мнениеот evilzet » Вто Мар 08, 2022 9:05 am

На мен ми изглежда като да се е стичало и отгоре, което означава по-сложен ремонт.
Моя фокс си е пускал винаги по малко от въздушната камера и омазнява. 2 комплекта уплътнения съм му сменял и все е така. Поне знам като спре, че е за отваряне и доливане на смърдящия fluid.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Изтичане на грес т шока

Мнениеот the_rookie » Вто Мар 08, 2022 9:47 am

Не съм гледал детайлно ръководствата за обслужване на x fusion , а на видеото са доста омазани с грес вътре! Дали допускат грешка и подвеждат потребителя, или се опитват да компенсират пропуски в изработката със смазка :dontknow: ,и двата случая за мен не са приемливи! Частично решение в случая е да се помисли и за обратен монтаж при възможност.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Изтичане на грес т шока

Мнениеот valentin_dr » Вто Мар 08, 2022 11:48 am

the_rookie написа:В зависимост от това какво е правено и какво не е правено по шока причините може да са няколко.В най-лекия вариант, смазката се стича и преминава през уплътненията когато шока е напомпен. По-лошо е ако улътнението на амортисьора(вътре) изтърва масло, което разрежда смазката(греста) във въздушната пружина и тя под налягането, и гравитацията изтича навън. При всички случай ти препоръчвам да го отвориш защото негативната камера е пълна частично или изцяло с грес/масло и това влияе на правилната работа на шока! Ако не си сменял уплътненията ,време е да го направиш. Не прекалявай с количеството на смазката! Желателно е да се провери налягането и в камерата под плаващото бутало.
evilzet написа:На мен ми изглежда като да се е стичало и отгоре, което означава по-сложен ремонт.
Моя фокс си е пускал винаги по малко от въздушната камера и омазнява. 2 комплекта уплътнения съм му сменял и все е така. Поне знам като спре, че е за отваряне и доливане на смърдящия fluid.


Страхотни съвети, проблема е че шока не е толкова разпространен и комплекта му струва майка си и баща си, май ще го разглобя и ще търся подобни семеринги от някой хидравличен магазин.
Относно обръщането му, ще пробвам да го направя, но това ще промени ли динамиката на колелото ?
От инструкцията на производителя, масло не видях да се налива в шока, само се смазва.

Ако имате допълнителни съвети ще съм ви благодарен да ги чуя, и ако ме посъветвате каква грес да ползвам ще е чудесно.
Ще го сервизирам близките седмици.
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ico_3 и 112 госта