Развалена резба в шиша на демпера

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Развалена резба в шиша на демпера

Мнениеот mart1nn » Вто Юни 21, 2022 12:09 pm

Здравейте,

При последното затягане на ботушите (с динамометричен ключ) ми направи впечатление, че болта на шиша на демпера нямаше завиване. Поговорих с познат и той сподели, че вероятно се върти с шиша и ... да се надявам да е окей. Дълго време отлагах, но накрая се наложи да отворя вилката за обслужване и ... 3ч свалях само въпросния болт. Да въртеше се с шиша, но за съжаление на върха на болта излезнаха и няколко цели резбички + други стружки. На пръв поглед резбата на болта изглежда добре и се завива без проблеми в шиша на въздушната част на вилката.

Та с две думи - стария Pike (от 2014) или ще има нужда от ремонт на резбата, или от нов демпер. Като цяло не ми се инвестират пари в колелото - решил съм, че в момента в който се "влюбя" ще купя наследника (има си и други болежки, които отлагам), но за момента не съм намерил заместника. Тъй като е с демпер от най-старите съм премахнал идеята за нов шиш (има го като част, но с оглед на факта, че иска разглабяне, обезвъздушаване, вакум и т.н.) та по-скоро бих сменил целия демпер с Charger 2.1. Преди това обаче ми се иска да опитам да го съживя с един от онези комплекти за ремонт на резба - разпробиване, нарязване на нова резба, завиване на "пружинка", която става новата резба. Някой опитвал ли е подобно упражнение? Обречен ли съм на неуспех или има шанс?
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Развалена резба в шиша на демпера

Мнениеот Alexi » Вто Юни 21, 2022 4:01 pm

а поглеждал ли си колко струва хидравлика Чарджър 2.1 ? продай го този пайк ( той освен хидравликата има и други недостатъци ,отстранени в по нови модели ) и виж нещо друго
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Развалена резба в шиша на демпера

Мнениеот the_rookie » Вто Юни 21, 2022 9:26 pm

Хубаво беше да има и някоя снимка! Според мен причинита това да се случи е глупавия съвет който дават в сервизното ръководство (развиването и чукането по болта). Отвора който трябва да разпробиеш и новата резба трябва да са в съосие спрямо стержена ! Мисля че нямаш достатъчно материал за по-голям диаметър, от гледна точка на точноста на ръка е трудно ( да не казвам невъзможно), а ще трябва и нов болт-така че това не е добро решение. Пружинка с оставане на същия диаметър в случая ми се струва пак рисковано - поради малкото материал има вероятност от раздуване, стягане на резбата и проблеми при бъдещо разглобяване! Ако има някакви остатъци от резбата, има решение с болт на който диаметъра е с 0,1-0,2 мм по-голям (прави се на струг, желателно от бронз) и леко със смазка, постепено завиваш/отвиваш докато потъне целия. Тук лошото е ,че зависиш от майсторлъка на стругар! Най-безболезнено е с някакво лепило за метал , но ще е стане евентуално неразглобяема. Ако решиш да следваш съвета на Alexi, бъди коректен и предупреди евентуалния бъдещ притежател!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Развалена резба в шиша на демпера

Мнениеот mart1nn » Сря Юни 22, 2022 8:25 am

Лек ъпдейт - за момента положението се оправи. Взех метчик М8х1.25 колкото беше резбата на болта и прокарах/повторих резбата. Проблема беше в самото начало и след като премина от там метчика си се нави без проблем до края. Нямам идея за колко време може да ѝ се вярва така (реално си се затегна до 7NM по спецификацията), но ... каквото такова.

Ако някой друг се сблъска с подобен проблем да дам и това което научих/открих/мислих.ю
1. Болта е прекалено специфичен, за да се мисли за нов резба и съответно нов болт. Този вариант отпада.
2. Болта вероятно е от по-твърд материал от шиша.
3. Поправка на резбата чрез пружинка би била доста трудна. Най-тънката която намерих изискваше разпробиване със свредло 8.4мм. Не е много над оригиналните 8, но може да е трудно, защото няма много излишен материал.

Изпитах лек ужас вчера, но в крайна сметка съм доволен, че проблема се реши и то за без пари :bowdown:
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта