Луфт в чашките

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Луфт в чашките

Мнениеот ventsi » Пет Юли 29, 2022 12:02 pm

Здравейте,

Имам луфт в чашките, който не знам как да отстраня.

Изгледах няколко клипчета и съм наясно, че първо трябва да разхлабя долните болтове на лапата, преди да затягам болта с капачката отгоре.
Интересното е, че в повечето клипчета, препоръчват да има над 3мм разстояние от края на стержена до горната част на лапата.
За конкретната лапа обаче (Spank Spoon 31.8 - 44mm) инструкциите казват друго - горната част на лапата трябва да е наравно със стержена, и над лапата трябва да се сложи 5мм спейсър, след което да се сложи капачката. (Мога да прикача снимка на инструкциите, ако се налага.)

Тъй като новата лапа е 5мм по-ниска (stack height) от старата се наложи да добавя още спейсъри, като ползвах старите в комбнация с нови спейсъри, които взех - https://www.bikecenter.bg/speysari-cube ... loy-black/
Преди време, със старата лапа също имах луфт и в сервиза го отстраниха след изпилване на стержена с 1мм, но този луфт вероятно се е получил след като самите чашки са се наместили в челото, тъй като тогава колелото беше сравнително ново.

В тая връзка имам няколко въпроса:
-тъй като новите спейсъри (Cube RFR) ми се струват малко афиф, в сравнение със старите, има ли шанс самите спейсъри просто да не натискат хубаво лапата? В единия случай монтирах лапата само с новите спейсъри, в другия случай ползвах и от старите спейсъри, но и двата пъти имаше луфт.
-има ли смисъл да пробвам да сложа лапата, като оставя >3мм разстояние от стержена до горната част на лапата, т.е. да не следвам инструкциите на производителя на лапата?
-има ли нещо друго, което мога да направя/проверя, преди да занеса колелото на сервиз? Прегледах и самите чашки, уплътнения, пръстени и лагери и ми се видяха ОК, но все пак почистих/гресирах каквото можах.

Ако има значение, чашките са ACROS AIX-212, tapered, IS42/28.6 upper, IS56/40 lower, а старата лапа беше BBB Jumper BHS-137.

Благодаря предварително.
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Луфт в чашките

Мнениеот reddevil » Пет Юли 29, 2022 12:17 pm

Ако лапата и стержена са на едно ниво, спейсъра на какво ще се закачи?
От стержена до капачката на лапата трябва да има 3мм за да има възможност да обере луфта. Ако си карал с луфт има голяма вероятност и лагерите да са заминали и ще трябва да ги сменяш. Спейсъра няма какво да обърка ако е с правилния размер, причината няма да е в него.

Този месец сменях чашки... Всичко изглеждаше наред, няма луфтове, но се получаваше едно пукане като натиснеш по рязко. Свалях вилки, главини..нищо. Накрая смених чашките и всичко заспа. Старите чашки бяха Acros :D
reddevil
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 7:33 pm

Re: Луфт в чашките

Мнениеот ventsi » Пет Юли 29, 2022 12:31 pm

reddevil написа:Ако лапата и стержена са на едно ниво, спейсъра на какво ще се закачи?

Самата лапа има малко 'легло' където ляга спейсъра, но ОК - ще пробвам варианта с >3мм разстояние, па ако не стане, и аз може да помисля за някакви по-читави чашки.
Самия луфт не е чак толкова голям и не съм чувал пукане, но все пак го има.
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Луфт в чашките

Мнениеот ventsi » Пет Юли 29, 2022 12:49 pm

За протокола, ето инструкциите.
Прикачени файлове
IMG_20220729_134214.jpg
IMG_20220729_134214.jpg (511.53 KiB) Прегледано 423 пъти
IMG_20220729_134156.jpg
IMG_20220729_134156.jpg (331.94 KiB) Прегледано 422 пъти
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Луфт в чашките

Мнениеот ventsi » Пет Юли 29, 2022 5:25 pm

ventsi написа:
reddevil написа:Ако лапата и стержена са на едно ниво, спейсъра на какво ще се закачи?

ще пробвам варианта с >3мм разстояние

Същата работа - ще ходя на сервиз преди да прееба нещо. :D
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта