Предна проходна ос

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Предна проходна ос

Мнениеот Dimokin » Нед Окт 09, 2022 3:56 pm

Здравейте, имам велосипед с вилка Raidon 34, boost 130mm с предна проходна ос 15х110 мм. със система Q-LOC на Raidon (голяма пръдня..).
Днес ми се наложи за пръв път да сваля предната гума, при махането на оста не бях запознат с начина по който трябва да се свали и изгубих едни метални пластини и два малки черни ластика..
Въпросът ми е някой имал ли е подобна вилка и може ли да ми препоръча с каква друга предна ос мога да я сменя и въобще дали е възможно?
Dimokin
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 12:50 pm

Re: Предна проходна ос

Мнениеот psychocrew » Нед Окт 09, 2022 7:09 pm

Dimokin написа:Здравейте, имам велосипед с вилка Raidon 34, boost 130mm с предна проходна ос 15х110 мм. със система Q-LOC на Raidon (голяма пръдня..).
Днес ми се наложи за пръв път да сваля предната гума, при махането на оста не бях запознат с начина по който трябва да се свали и изгубих едни метални пластини и два малки черни ластика..
Въпросът ми е някой имал ли е подобна вилка и може ли да ми препоръча с каква друга предна ос мога да я сменя и въобще дали е възможно?


Аз съм със Зерон, но оста е същата. Ето малко повече подробности за оста https://www.srsuntour.com/technologies/q-loc-system/ , но в края на страницата пише следното:
"Before changing axles types, please check if the dropout is with or without thread.
If with thread, then only AH/LH series would be allowed.
If without thread, then only QLC would be allowed."
На мойта вилка няма резба, виж на твоята дали има.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Предна проходна ос

Мнениеот the_rookie » Нед Окт 09, 2022 8:27 pm

Dimokin написа:....Въпросът ми е някой имал ли е подобна вилка и може ли да ми препоръча с каква друга предна ос мога да я сменя и въобще дали е възможно?


Като алтернативен вариант, след направа на допълнителна гайка, би могъл да я замениш с всяка ос (15х110) завършваща с резба (14х1.5, 14х1.25 или 14Х1) . Без доработка на вилката изразяваща се в разширяване на отвора, гайката ще е с тънка стена (около 0.5 -0,7 мм в падините на резбата) което донякъде ограничава затягащия момент! Гайката трябва да се изработи "на нож", от неръждаема стомана от добър стругар.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Предна проходна ос

Мнениеот Dimchorzb » Пон Окт 10, 2022 6:16 pm

Здравейте отново, днес ходих до мястото на произшествието и намерих изгубената метална пластина, купих два малки О-пръстена и сега всичко е наред. Благодаря за отговорите, ако някой има подобна ос с Q-loc система, моля първо да изгледа клипа на производителя за да не се получават подобни куриози.. :D :D :beer:
Dimchorzb
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 30, 2020 6:29 am

Re: Предна проходна ос

Мнениеот GT_1 » Вто Фев 14, 2023 6:44 pm

Здравейте,
Аз пък загубих контриращата зегерка на оста. Дали знаете какъв размер е, за да търся такава по магазините. Гледах в Интернет но не намерих такива параметри...
Благодаря!
GT_1
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 12, 2023 9:06 pm

Re: Предна проходна ос

Мнениеот the_rookie » Пет Фев 17, 2023 1:03 pm

Изображение
GT_1 написа:Здравейте,
Аз пък загубих контриращата зегерка на оста. Дали знаете какъв размер е, за да търся такава по магазините. Гледах в Интернет но не намерих такива параметри...
Благодаря!

Ако визираш посочената, липсата и не е фатална. Иди в някой по-сериозен магазин за крепежни елементи с оста и сигурно ще се намери някакво решение.
Прикачени файлове
zeger_Q_lock.jpg
(87.8 KiB) 220 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта