Скърцане при педалиране

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скърцане при педалиране

Мнениеот satiricon » Пон Фев 13, 2023 7:55 pm

От 2 дни се появи се едно скърцане при въртене само при натиск го има ако е по плавно го няма.

https://www.youtube.com/shorts/rafvTPCB_Gk

Това колко е възможно да идва от педалите или със сигурност е в средното?
satiricon
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 27, 2022 10:57 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот psychocrew » Пон Фев 13, 2023 9:13 pm

Като начало пробвай с почистване и смазване на веригата, за да елиминираш педалите, ако имаш откъде пробвай да ги смениш, или да ги разглобиш, изчистиш и смажеш и тях. Ако след тези неща скърцането остава следва средното (като тук може да е просто боклук по резбите). Не знам до колко технически се оправяш, но моят съвет е да пробваш със сервизиране преди да се метнеш на "авторемонт по български" (или иначе казано смяна на части докато стане). Също така (дано да не е де) добре е да огледаш и рамката за пукнатини около средното (това последното го пиша понеже ми се е случвало да ми скърца при педалиране при наличие на пукнатина).
Поздрави.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот the_rookie » Вто Фев 14, 2023 5:37 am

satiricon написа:От 2 дни се появи се едно скърцане при въртене само .....

Хубаво- качил си някакво клипче, ама малко подробности и за системата ако напишеш ще ни улесниш гадаенето!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот satiricon » Чет Фев 16, 2023 11:00 pm

the_rookie написа:
satiricon написа:От 2 дни се появи се едно скърцане при въртене само .....

Хубаво- качил си някакво клипче, ама малко подробности и за системата ако напишеш ще ни улесниш гадаенето!

не съм сигурен какво трябва да на напиша относно системата , флат педали 1х12 смес между срам GX и GS , дропър 170 мм
satiricon
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 27, 2022 10:57 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот the_rookie » Пет Фев 17, 2023 12:28 pm

satiricon написа:
the_rookie написа:
satiricon написа:От 2 дни се появи се едно скърцане при въртене само .....

Хубаво- качил си някакво клипче, ама малко подробности и за системата ако напишеш ще ни улесниш гадаенето!

не съм сигурен какво трябва да на напиша относно системата , флат педали 1х12 смес между срам GX и GS , дропър 170 мм

Съмняваш се в средното-> какъв е курбела? Средното какво е (резба, пресфит)? Рамката каква е? Смазваш ли редовно? Много ли си навъртял на колелото? Технически грамотен ли си, за да се справиш сам? Ако не знаеш- качваш снимки,...по-детайлни! И такива работи...Като ни се изЯсни малко, ще опитаме да ти помогнем по конкретно и доколкото е възможно от дистанция.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Съб Фев 18, 2023 8:09 pm

Ако педалираш в изправено положение скърца ли? При мен имаше подобно скърцане от колеца на Каньона, проблема се реши с повечко монтажна грес. Възможно е и от релсите на седалката, решението е същото.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот satiricon » Съб Фев 18, 2023 9:41 pm

ЧестоНеадвкватен написа:Ако педалираш в изправено положение скърца ли? При мен имаше подобно скърцане от колеца на Каньона, проблема се реши с повечко монтажна грес. Възможно е и от релсите на седалката, решението е същото.

Релсите на седалката бяха днес като карах се изправих и се отказа че от там утре че понамажа малко гледах някакаво видео в GMBN май беше.

the_rookie написа:Съмняваш се в средното-> какъв е курбела? Средното какво е (резба, пресфит)? Рамката каква е? Смазваш ли редовно? Много ли си навъртял на колелото? Технически грамотен ли си, за да се справиш сам? Ако не знаеш- качваш снимки,...по-детайлни! И такива работи...Като ни се изЯсни малко, ще опитаме да ти помогнем по конкретно и доколкото е възможно от дистанция.



Страх ме беше да не е средното. Байка е на 600км електричка Mondraker Crafy SE.
Досега не съм имал мекица и само чистя и смазвам веригата , почиствам шока и вилката, за тях знам че 125 часа им се прави обслужване аз съм още около 40.
Дропъра също почнах да го чистя и смазах но го научих по трудният начин след като ми почна да работи по тежко.
satiricon
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 27, 2022 10:57 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот the_rookie » Нед Фев 19, 2023 9:13 am

Малее,...то в туй "средно" има сигурно 10-тина лагера, :bowdown: се наистина да не ти се разкърца!
Хайде със здраве и безаварийно да си го караш! ... пък другия път, с повече конкретика ако може, че то стана дет' са вика- "грамофон свири-майка плаче"!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Скърцане при педалиране

Мнениеот satiricon » Вто Фев 21, 2023 2:26 pm

the_rookie написа:Малее,...то в туй "средно" има сигурно 10-тина лагера, :bowdown: се наистина да не ти се разкърца!
Хайде със здраве и безаварийно да си го караш! ... пък другия път, с повече конкретика ако може, че то стана дет' са вика- "грамофон свири-майка плаче"!


Благодаря , колелото е супер фън особенно за тюфлек като мен дето нагоре ми е трудно.
satiricon
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 27, 2022 10:57 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта