Задната спирачка блокира в топло време

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Пон Авг 07, 2023 3:23 pm

Здравейте. Имам проблем с едно колело Shockblaze r7. Забелязах, че лоста на кормилото за задната спирачка е все едно блокирал и при натискане има минимален ход, но все пак спирачката хващаше. Лоста за предната спирачка има по-голям ход и не се усеща блокирал. Само че предната спирачка е сравнително слаба.
Най-големият проблем се появи в наскорощните горещи дни, когато колелото престои няколко минути на слънце, задните накладки се прибират максимално до диска и не мога да завъртя гумата. Дори самия апарат не може да се повдигне защото накладките са стиснали диска. Оправя се след като се охлади и така до следващото нагряване от слънцето. Спирачките до колкото виждам са хидравлични дискови, на апаратите пише Promax. Има ли вариант сам да си оправя проблема, евентуално с обезвъдушаване? Ако някой е имал подобен проблем, нека сподели как го е решил :^:
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Иван Нончев » Пон Авг 07, 2023 4:31 pm

Буталцата в спирачния апарат движат ли се свободно и най-вече връщат ли се след натискане на лоста? Аз оттам бих започнал. Второто нещо е спирачната течност, и по-конкретно кога е сменяна за последно?
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Пон Авг 07, 2023 9:57 pm

Огледай си маркучите да няма някакво притискане/пречупване. Маслото се разширява от температурата, но вероятно има някакво подпушване или системата е препълнена! Когато стегне (от топлото на слънце) лашни леко порта за обезвъздушаване на апарата, колкото да спадне налягането в системата и виж ще отпуснат ли (без да пипаш лостчето)! Затегни и пробвай- ако е препълнена системата, след един два опита би трябвало да се оправи. Ако не отпуснат след развиване на порта- най-вероятно буталата са клеясали и трябва да се разглобят и почистят.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Вто Авг 08, 2023 10:28 am

буталцата се движат като натисна спирачка и после се връщат. Но в горещото време притискат диска и не помръдват.
Ще пробвам да развия порта за обезвъздушаване на апарата, когато пак затегнат, благодаря
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Вилката » Вто Авг 08, 2023 1:12 pm

Почти сигурно е въздух в системата. Спирачните течности имат пренебрежимо температурно разширение, за разлика от въздуха.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Вто Авг 08, 2023 3:35 pm

скоро не се очертават горещини. Може ли сега да развия пробката леко и после да я стегна?
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Вто Авг 08, 2023 5:20 pm

biker77 написа:скоро не се очертават горещини. Може ли сега да развия пробката леко и после да я стегна?

За да излезе течноста е необходимо налягането в системата да е повишено! За целта, леко, притискайки лостчето на спирачката, внимателно отвиваш колкото да излязат 3-4 капки, след това завиваш и чак тогава плавно отпускаш лостчето до изходно положение. Вероятно ще имаш нужда от помощник! Ако няма такъв може да ползваш нещо еластично увито около лостчето и дръжката (но не много стегнато).
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Вто Авг 08, 2023 5:58 pm

:offtopic:
Вилката написа:.... Спирачните течности имат пренебрежимо температурно разширение, за разлика от въздуха.

Да по-малко е, но не и пренебрежимо, а и в случая (ако в системата има и от двата флуида) е много важен модула на обемна еластичност. :beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Вилката » Сря Авг 09, 2023 7:38 am

Думата пренебрежимо не е определена във физиката и зависи изцяло от конкретния проблем. Когато говорим за фабрично произведена спирачка, се очаква производителят да е отчел минималното разширение на течността, която ще ползва, така че то да е пренебрежимо и да не води до проблеми за ползвателя.
biker77 написа:скоро не се очертават горещини. Може ли сега да развия пробката леко и после да я стегна?
За да се отстрани въздухът, трябва да негово място да влезне спирачна течност. Трябва да уточниш с какво е пълна твоята спирачка (DOT или минерално масло) и да си набавиш минимално количество. Начинът на допълването е различен при различните марки и модели, като в повечето случаи се изискват специализирани инструменти.
Възможно е затягането да е и от препълнена система, което е грешка на механика, и решението да е да пуснеш кяколко капки навън, но като чета въпроса и марката на спирачката, според мен не е това.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Чет Авг 10, 2023 11:55 am

нямам представа с какво масло е системата. В такъв случай поне да изчакам нови горещини ли?
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Авг 10, 2023 12:51 pm

Проблемът ти най-вероятно е свързан със спирачната течност. Тя е силно препоръчително да се подменя веднъж годишно. Така че го дай ти я освежат.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Чет Авг 10, 2023 3:02 pm

а каква течност се препоръчва за shockblaze r7? Не искам да сложат неподходяща
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Вилката » Чет Авг 10, 2023 3:49 pm

На лостчетата пише или mineral oil или DOT, това са двата варианта. Промакс мисля че са с минерално масло. Не става всякакво, ползва се специализирано за спирачки, някои от марките спирачки си брандират собствено, като Шимано например. Може и LHM plus на произволна марка, аз карам с такова от много време. Най-добре процедурата да я извърши някой, който разбира какво прави.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Пет Авг 11, 2023 1:10 am

Ако системата работи и се експлоатира в общоприетите за класа и норми и заредена с това което трябва (в случая минерално масло!), не съм съгласен с мнението на колегата за необходимоста от смяна на маслото всяка година. Напълно излишен разход, който може да ти донесе повече пасиви от колкото позитиви. За пример- колко от нас си сменят спирачната течност (ДОТ !) на автомобилите на толкова кратък период?!
Съвет от мен: Почни от лесното към трудното, а не обратно! Направи това което ти написах по-рано,... най-малкото безболезнено ще те ориентира за същноста на проблема!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 11, 2023 11:51 am

Неуместно сравнение. Ако караш автомобилът на писта ще сменяш спирачната течност много по-често от веднъж годишно. При ежедневно шофиране въобще не се загряват спирачките. Нито пък обикновени коли могат да понасят поредица от интензивни спирания в кратък период от време.

Спирачната течност е няколко милилитра и инвестицията в необходимите инструменти е много малка. Пълен блийд е не повече от 30 минути на спирачка, ако го прави за пръв път човек. Стара течност загрява много по-бързо, което води до повече стискане на спирачката и неминуемо до умора в ръцете (arm pump), която разваля доста кефа от каране.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Нед Авг 13, 2023 4:11 pm

Pr3d4t0R написа:Неуместно сравнение. Ако караш автомобилът на писта ще сменяш спирачната течност много по-често от веднъж годишно. При ежедневно шофиране въобще не се загряват спирачките. Нито пък обикновени коли могат да понасят поредица от интензивни спирания в кратък период от време.

При интензивно нагряване на спирачната течност (изискващо преждевремената и подмяна!) има и друг момент,...промяна в свойствата на уплътнението,тоест ако караш на макс и искаш подръжка в топ кондиция- няма да минеш само с подмяна на течноста!
В конкретния случай има много неизвестни и автора на темата можеше да помогне (дори като качи някоя снимка,... най-малкото поне да идентифицираме модела на спирачката), а според представата която аз придобих дотук- колкото е уместно да карам обикновен автомобил по писта (в състезателен режим!), толкова е уместно да правя спускания (с интензивно натоварване на спирачките) с велосипеда за който иде реч в темата!
:beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Авг 14, 2023 9:49 am

Само добавям, че минералното масло щади уплътненията за разлика от DOT-a :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот nicky bike » Чет Авг 17, 2023 2:10 pm

the_rookie написа:Ако системата работи и се експлоатира в общоприетите за класа и норми и заредена с това което трябва (в случая минерално масло!), не съм съгласен с мнението на колегата за необходимоста от смяна на маслото всяка година. Напълно излишен разход, който може да ти донесе повече пасиви от колкото позитиви. За пример- колко от нас си сменят спирачната течност (ДОТ !) на автомобилите .....


Пълно несъгласие!!! Обяснявам:
Препоръчително е НАЙ МАЛКО на две години спирачната течност да се ПОДМЕНЯ!
Ако го бях направил сега нямаше да имам проблема като на biker77 буталото в ръкохватката затяга, вчера го промивах със спирачна течност на LHM и пак не става спирачката е 6000 на шимано и вече е на 11000 км., а това започна на около 9500 км.
Препоръката ми е докато все още не е късно посети някой колега да ти смени течността, ще се учудиш каква мизерия ще излезе от там.

За автомобилите важи същото, но въпреки това никой не го прави!
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 19, 2023 11:57 pm

nicky bike написа:
Пълно несъгласие!!! Обяснявам:
Препоръчително е ....

Не оспорвам ... всеки е свободен да вярва там в каквото, както пожелае! Дори и не мислих да пиша тези думи, но заради аватара (подсказващ професионална съпричастност, а от там и изискване за акуратност) ще ги споделя.
Първо, сигурно е въпрос на някакво дребно объркване, защото изречението "Препоръчително е НАЙ МАЛКО на две години спирачната течност да се ПОДМЕНЯ!" не влиза в конфликт (а даже потвърждава) цитираните мой думи. За да влезе в тон със заявеното пълно несъгласие, изречението би трябвало да изглежда така- "Препоръчително е НАЙ-МНОГО на две години спирачната течност да се ПОДМЕНЯ!". После, относно течноста на LHM. Съкращението посочва принадлежност към тип, а не към конкретен производител и точно смесването на еднотипни (LHM) течности от различни производители могат и да предизвикат (допустимо е, но не задължително!) проблеми в по-деликатните системи! Настоящата не е от тия, но е добре нещата да се прецизират. Последно,... относно конкретния случай с Шиманото. Причината за блокирането според мен, не е в промяната на качествата на течноста, а в недобрата защита от абразивни механични частици (прах и песъчинки), както и избора на материал за изработката. Ако проблема беше в течноста, трябва да имаш неприятности и с блокиране на апаратите, а това не е споменато.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Вилката » Вто Авг 22, 2023 9:13 am

Както казах, карам шиманските ми спирачки с LHM plus (Total). Скоро подмених течността на една спирачка и това, което излезе беше бистра зелена течност, неразличима от прясната, като ветоятно съм я пълнил последно преди 4 години, не помня точно.
Отностно смесването, правил съм тест, когато минах от шиманско масло на LHM. На едната спирачка го подмених изцяло, а на другата само допълних с LHM. Оказа се, че се смесват без да влошават работата, доста време си карах така. След време като я смених изцяло, просто беше с неопределен цвят, заради смесването на зелено с червено.
Колелото, което карам сега е с DOT. Там имам чувството, че течността по-бързо променя поне външния си вид.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Сря Авг 23, 2023 7:43 am

the_rookie написа:
biker77 написа:скоро не се очертават горещини. Може ли сега да развия пробката леко и после да я стегна?

За да излезе течноста е необходимо налягането в системата да е повишено! За целта, леко, притискайки лостчето на спирачката, внимателно отвиваш колкото да излязат 3-4 капки, след това завиваш и чак тогава плавно отпускаш лостчето до изходно положение. Вероятно ще имаш нужда от помощник! Ако няма такъв може да ползваш нещо еластично увито около лостчето и дръжката (но не много стегнато).


направих това, което ме посъветва. Веднага се усети, че лостчето вече има нормален ход. За загряването не мога да преценя все още. Обаче ми направи впечатления какъв ужасен звук започнаха да издават спирачките. Направих и видео - https://streamable.com/cbwojv
Течността трябва да е дот 4
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Сря Авг 23, 2023 9:02 pm

biker77 написа:направих това, което ме посъветва. Веднага се усети, че лостчето вече има нормален ход. За загряването не мога да преценя все още. Обаче ми направи впечатления какъв ужасен звук започнаха да издават спирачките. Направих и видео - https://streamable.com/cbwojv
Течността трябва да е дот 4

От това което виждам и чувам, стигам до извода за проблем с фиксирането на накладките в правилното работно положение (вероятно заради изосване)! Не съм разглобявал точно такава спирачка (прилича ми на PROMAX Decipher), но според мен буталата и принципа на задържане/фиксиране на накладките е подобен на juicy seven на Авид примерно (качвам снимка на техни бутала). В накладката има отвор в който влиза издатък от буталото, като по този начин я придържа да не изпада. Буталата са от пластмаса (бакелит) която в зоната на контакт с накладките често почва да се разпада с времето от термичното и механичното натоварване. Системата не е толерантна към голямо износване на накладките и диска. Идеята на всичко това вероятно е да се получи ниско тегло на ниска цена при сравително приемлива за класа си производителност. Ако се разглоби (свалят накладките) ще стане ясно точно в кое е проблема (може да има нужда само от нови накладки), но според мен е добре да мислиш за цялостната подмяна на спирачките.Изображение
п.п. Сега видях това видео https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=_bQboTNWy4w Буталата са алуминиеви, а фиксирането на накладката е в оформеното кръгло "легло" на самия
спирачен апарат! Ако с него всичко е ок, може да минеш само със смяна на накладки и диск евентуално. Но пак ще повторя- тоя тип фиксиране не обича по-износени накладки и дискове, както и неточно изработени (хлабави) такива.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Чет Авг 24, 2023 7:54 am

първо ще опитам да сваля накладките да ги огледам и после ще пробвам обезвъздушаване. Задните накладки наистина леко мърдат като бутам гумата напред-назад.
Ако се наложи смяна този апарат ще ми свърши ли работа: https://velosiped.bg/velochasti/spirachki/hidravlichni-diskovi-spirachki/aparat-za-hidravlichna-diskova-spirachka-shimano-slx-br-m7100.html
Прикачени файлове
shn.jpg
(77.15 KiB) 149 пъти
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Чет Авг 24, 2023 8:27 pm

biker77 написа:първо ще опитам да сваля накладките да ги огледам и после ще пробвам обезвъздушаване. Задните накладки наистина леко мърдат като бутам гумата напред-назад.
Ако се наложи смяна този апарат ще ми свърши ли работа: https://velosiped.bg/velochasti/spirachki/hidravlichni-diskovi-spirachki/aparat-za-hidravlichna-diskova-spirachka-shimano-slx-br-m7100.html

В конкретния случай точно този апарат няма да ти свърши работа! Първо не е ясно как ще работи с твоето лостче (всяко такова е с различна механична и хидравлична "печалба" и на един апарат може да работи добре,а на друг- не) и второ, по-важното в случая, имаш несъвместимост и между уплътненията- лостчето е за ДОТ, а апарата за минерално масло! Желателно е да си вземеш комплект (ръкохватка,маркуч и апарат), обаче освен че е и по-скъпо нарушаваш и естетиката! Затова първо прегледай добре настоящата спирачка, ако трябва потърси някой който разбира около теб, изясни точно същноста на проблема ... може пък да се окаже че има решение. Сигурно бих могъл да помогна повече, ако я видя на живо.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот biker77 » Пон Авг 28, 2023 9:56 am

апарати за дот не се продават, всички са за минерално масло. Но мисля че оправих проблема. Свалих задния апарат да почистя мръсотията от накладките и го монтирах внимателно обратно. Вече не се чува онзи ужасен звук при спиране. Дисковете пак си загряват, но е нормално. След интензивно спиране, гумата се върти свободно. Това е за сега :beer:
biker77
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 26, 2020 11:13 am

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот nicky bike » Чет Сеп 07, 2023 3:39 pm

... относно течноста на LHM. Съкращението посочва принадлежност към тип, а не към конкретен производител и точно смесването на еднотипни (LHM) течности от различни производители могат и да предизвикат (допустимо е, но не задължително!) проблеми в по-деликатните системи! Настоящата не е от тия, но е добре нещата да се прецизират.

По тази тема съм писал преди повече от десет години. Не съм от хората "казал, рекал" аз преди да пусна поста за LHM тествах на моите спирачки една година, което обезмисля каквито и да било спорове по тази тема. Работя вече повече от десет години с нея.


Последно,... относно конкретния случай с Шиманото. Причината за блокирането според мен, не е в промяната на качествата на течноста, а в недобрата защита от абразивни механични частици (прах и песъчинки), както и избора на материал за изработката. Ако проблема беше в течноста, трябва да имаш неприятности и с блокиране на апаратите, а това не е споменато.

Точно в течността е проблема, нямам излишно време да снимам каква е течност на година и какви парцали с боклуци има в нея (вчера сменях отново) дори препоръчвам след месец или повече таечността пак да се смени, защото наслагванията на мизерия (най вече в ръкохватката) са много, а както знаем тя не се отваря.

biker77 написа:апарати за дот не се продават...

Продават се, но не е разумно да се дават много пари за нещо, което може да купиш окомплектовано. ;)

По принцип това е проблем на спирачки които са с DOT но напоследъл го виждам и при Shimano моето обяснение е, че започнаха да правят "казанчето" на ръкохватката значително по малко и течността загрява по бързо, но както всичко вече се прави да си изкара гарацията ... за съжаление! :V:
:beer: :beer: :beer:
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Сеп 08, 2023 12:41 am

Чак па на всеки месец. Освен ако не караш всеки ден в кал до коленете... дори тогава ми се струва ексцесия. Не знам как при такива кратки периоди се замърсява толкова при теб, при мен след година е леко мътно и де се вика "мое и тоа сезон да изкара". На трети чифт Шимано съм, от нисък клас до ХТ и в момента с СЛХ. Звучи ми все едно тва LHM става на извара, сигурен ли си че не прави някаква реакция с нещо в системата? Дори след години без блиид цвета се избистри, но мръсотия нямаше кой знае колко.

Помня кога се обсъждаха алтернативи и четох с голям интерес относно LHM, но не беше "тествано" дългосрочно. Имаше и един шемет с бебешко масло в спирачките, интересно ми е тоя експеримент как се разви. :rofl:
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот nicky bike » Вто Сеп 12, 2023 4:34 pm

ЧестоНеадвкватен написа:Чак па на всеки месец. ....

Нещо не се разбираме! След месец е добре да се смени са да извади боклуците в ръкохватката. Не е задължително! Аз го направих защото моята ръкохватка продължава да затяга при топло време.

...Не знам как при такива кратки периоди се замърсява толкова при теб...

Не говоря за периоди, а пробег. На моите спирачки Deore 6000 на година и половина бяха на 9000км. и карам здраво. Пак казвам ако бях сменил течността половон година по рано нямаше да имам такива проблеми. Сега съм на 11 600 и пак ръкохватката затяга при топло време като днес. Въпреки, че вече два пъти сменях течността и вадя боклуци от нея всеки път.

... Звучи ми все едно тва LHM става на извара, сигурен ли си че не прави някаква реакция с нещо в системата?...

Писах по горе тествал съм го, а затягането започна с оригиналната течност.

...Помня кога се обсъждаха алтернативи и четох с голям интерес относно LHM, но не беше "тествано" дългосрочно...

Писах по горе тествал съм го ГОДИНА на моите спирачки! Вече повече от 12 години карам и работя с него.

Явно не четете какво съм писал.
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот the_rookie » Сря Сеп 13, 2023 9:17 am

nicky bike написа:....Пак казвам ако бях сменил течността половон година по рано нямаше да имам такива проблеми...

Ако беше сменял по-рано течноста в момента проблемите ти щяха да са от друго естество! В момента калта (смес от течност и прахоляк) уплътнява износения цилиндър и затова той все още работи, но същата е виновна и за задържането в лостчето. Причината ИЗНАЧАЛНО не е в течноста, а в незащитената конструкция и в подбора на материал за изработката и! Убеден съм че ако разглобиш лостчето ( https://www.youtube.com/watch?v=gP5n5-qm4fw ) почистиш и сглобиш, то вече няма да задържа, но вероятно няма и да работи- защото е износено и ще протече (поради липса на мазгия която в момента все още уплътнява). Ако причината е в промяна на свойствата на течноста вследствие термично натоварване (източника на което е триенето между накладките и диска!), досега буталата в апарата ти щяха или да са блокирали нацяло или да се движат съвсем "тромаво" и вследствие промяната на еластичноста на уплътнението! Прочети и каква е причината за създаване на LHM, кои проблеми решава и кои не.На твое място, ако на всеки два три месеца се занимавам със смяна на течности, сериозно бих се замислил за добра механична дискова спирачка!
:beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Задната спирачка блокира в топло време

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Сеп 13, 2023 12:06 pm

Хубаво го разглоби това лостче, но не показва може ли пак да се сглоби. Шиманските не са предвидини за поправки/обслужване на мастър цилиндъра.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 133 госта