Смяна на вилка.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Смяна на вилка.

Мнениеот ogun » Чет Авг 10, 2023 1:46 pm

Здравейте,
Имам велосипед Riverside 500, който има следната вилка:
Ход 60 мм.
Вилка с пружина.
Стержен 1" 1/8 от стомана.

Ето и колелото:
Изображение


Има ли вариант, в който да му сложа твърда вилка, без да се промени геометрията на колелото? Т.е. трябва твърдата вилка да е с по-дълги рамена или с някакви спейсъри под мястото където влиза в рамката.
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Авг 10, 2023 2:38 pm

Даже и да е по-къса промяната ще е за по-добре, имайки предвид, че колелото е само за въртене:
- по-голям седалков ъгъл
- малко по-дълга ефективна горна тръба и reach
- малко по-ниско средно

Ако искаш да запазиш височината на кормилото, просто измери на колко е сега от земята и остави по-дълъг стержен на новата твърда вилка. Може да стои доста грозно, но ако така ти е най-удобно няма други минуси.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот the_rookie » Пет Авг 11, 2023 12:34 am

Усещането за управление ще се промени осезаемо. Хубаво е да сложиш добра (аз лично бих предпочел карбонова) вилка. Имай предвид, че цената на качествен "елементарен" на пръв поглед продукт, не е от най-ниските! Ако не търсиш някакво олекотяване, промяна в усещането и външен вид, има и друг евтин начин- да втвърдиш наличата.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот pascoff » Пет Авг 11, 2023 1:22 pm

Правил съм тоя експеримент. Щях да се пребия няколко пъти и си върнах старата вилка. Причината беше, че твърдата беше с по-малка axle-to-crown височина, средното падна по-ниско и педалите ми опираха в асфалта при завой.

Ако ще сменяш вилка, задължително гледай axle-to-crown да е същия или много близък.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот Value » Пет Авг 11, 2023 1:53 pm

pascoff написа:
Ако ще сменяш вилка, задължително гледай axle-to-crown да е същия или много близък.

Каква е допустимата разлика? И офсета важно ли е да е същият? Сегашната ми вилка е 550 ММ axle to crown, и 51 ММ офсет, но тази с която искам да я подменя е 554ММ и 44 мм офсет.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот Alexi » Пет Авг 11, 2023 2:38 pm

това е достатъчно близо
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6311
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 11, 2023 3:21 pm

4те милиметра axle to crown няма да ги усетиш въобще. По-малкият офсет ще подобри леко стабилността на колелото като се движи направо. Спокойно сменяй.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот ogun » Пет Авг 11, 2023 3:38 pm

Точно поради факта, че не искам да се променя нищо по геометрията, защото сега ми е много удобна, не искам да слагам по-къса вилка. Прегледах сайтовете в България и няма дори и на пръв поглед твърда вилка с близко дори разстояние до оста.
Килограмите не са ми проблем. За мен няма значение дали колелото ми е 1 - 2кг по-тежко или по-леко.

Четох по разни форуми, където се пишеше, че тези вилки не е добре да се втърдяват, защото тогава натоварването върху тях е много по-голямо и може ги повреди. Още повече и че не съм наясно ще може ли безопасно да се втърди тая вилка. Ако я занеса в някой сервиз, ще се навият ли да я изкормят и да я направят твърда?
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот the_rookie » Нед Авг 13, 2023 4:22 pm

ogun написа:Точно поради факта, че не искам да се променя нищо по геометрията, защото сега ми е много удобна, не искам да слагам по-къса вилка. Прегледах сайтовете в България и няма дори и на пръв поглед твърда вилка с близко дори разстояние до оста.
Килограмите не са ми проблем. За мен няма значение дали колелото ми е 1 - 2кг по-тежко или по-леко.

Четох по разни форуми, където се пишеше, че тези вилки не е добре да се втърдяват, защото тогава натоварването върху тях е много по-голямо и може ги повреди. Още повече и че не съм наясно ще може ли безопасно да се втърди тая вилка. Ако я занеса в някой сервиз, ще се навият ли да я изкормят и да я направят твърда?

Относно натоварването- много от вилките имат опция за заключване :dontknow: , пък и не мисля че си решил да скачаш по разни камънаци с твърда вилка! За сервиз- конкретно не мога да ти посоча, но ако не откриеш хора които да помогнат...пиши ми и може да помислим за някакво решение.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Смяна на вилка.

Мнениеот Alexi » Нед Авг 13, 2023 7:07 pm

сложи една карбонова вилка с подходящ АС ,ще смъкнеш 2 кила от велосипеда което ще се усети
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6311
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 105 госта