Лек луфт в нова вилка фокс

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Лек луфт в нова вилка фокс

Мнениеот Pencho93 » Пет Ное 17, 2023 9:19 am

Здравейте колеги, закупих си чисто ново колело и искам да попитам, нормално ли е вилка Fox 32 float performance струваща над 1000 лева да има лек луфт ? Луфта не се вижда видимо и не се усеща при каране, вилката работи подобаващо, но случайно докато си го разглеждах и му се радвах, натискайки предната спирачка и бутайки го напред назад чух леко цъкане, стори ми се че се чува откъм вилката, сложих си пръста между стеншъните и короната, натиснах предната спирачка и заклащайки го по силно напред назад се усеща лек луфт. Понеже на старото колело имам rock shox recon gold на 7 години, която няма никакъв луфт ми стана интересно нормално ли е за тази вилка на фокс да има минимален луфт макар и да не се усеща на практика в работата?
Pencho93
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1428
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 9:30 pm

Re: Лек луфт в нова вилка фокс

Мнениеот Alexi » Пет Ное 17, 2023 11:12 am

като цяло не е нормално ,сигурен ли си че има луфт между ботушите и стеншъните ,повечето хора се бъркат с луфтове в чашките ,спирачните накладки и подобни
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лек луфт в нова вилка фокс

Мнениеот Pencho93 » Пет Ное 17, 2023 11:46 am

Ами точно затова си заклещих пръста долу между стеншъна и арката на вилката за да проверя, за звука не съм сигурен на 100 процента дали идва от там или долу от накладките макар че спирачката я натискам на максимум, но като го заклатя напред назад определено усещам луфт в пръста, който при каране и необръщане на внимание не се отразява по никакъв начин и не може да се забележи, това при рок шок рекона го няма обаче и грам. Ако има начин по сигурен да проверя дали е 100 процентов луфта моля да споделиш. Чашките ги отхлабвах и натягах не мисля че е от тях, въпреки, че като ги отхлабя е подобен звука но по силен.
Pencho93
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1428
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 9:30 pm

Re: Лек луфт в нова вилка фокс

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 17, 2023 4:23 pm

Със сигурност не трябва да мърда там. Като чета изглежда, че знаеш какво правиш - все пак:
- макс компресия на вилката и завърти предното колело на 90 градуса в ляво или дясно - като е така се елиминира максимално движение в накладките.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Лек луфт в нова вилка фокс

Мнениеот Pencho93 » Пет Ное 17, 2023 10:34 pm

При завъртяно колело всякаш го няма звука или аз не го долавям. Не знам аз ли се вманиачавам и е нормално поведението, дори да има нещо със сигурност няма да ми обърнат внимание на гаранция, за това че при заклещен пръст се усеща минимално движение, а в същото време вилката си работи перфектно :D.
Pencho93
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1428
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 9:30 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi и 111 госта