Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Чет Апр 11, 2024 8:50 pm

Аз съм си виновен, де. Както стана ясно в друга тема съм тръгнал да си оптимизирам кабелите по колелетата. Едното го оправих. Захванах се с второто, при него проблема е дългия кабел оставен отзад при задния дерайльор. Ще го окача в някой корен. Кабела минава вътре в рамката, та реших просто да го издърпам малко в обратна посока към кормилото - 3-4 см щеше да е перфектно. Речено-сторено, но кабела в рамката не помръдва грам. На входа и изхода в рамката има по една пластмасова декоративна капачка. Да, ама не се оказа толкова просто. Май не е само декоративна функция. На нея има болтче. Развих болтчето на горната капачка и вътрешната част на капачката се сурна надолу в рамката по кабела. С триста зора я върнах обратно, издърпах някак си и завих болтчето. Тъкмо реших че съм възстановил всичко и повече няма да се занимавам, като не разбирам, и нещо в рамката се раздрънка. Струва ми се, че се движи нагоре-надолу по кабела, ама не смея да пипам повече без да питам. Та въпроса ми е, ако сте разбрали нещо от написаното и имате представа какво е нанизано на кабела в рамката, водач ли е какво е и как да се оправям, че дрънка! Съжалявам, че ви занимавам с глупости, но понякога човек се учи по трудния начин.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Пет Апр 12, 2024 7:55 am

За да е по-ясно ето от този тип са капачките/водачите https://www.bike-discount.de/en/radon-c ... jealous-al. А това, което не знам е защо кабелът в рамката не помръдва напред назад. Очевидно не е, както простата ми глава мислеше, наврян през горната дупка и изкаран през долната ...
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот Alexi » Пет Апр 12, 2024 4:17 pm

а защо не отряза бронята в задната част към дерайльора ,а реши да я издърпаш към командата ? най вероятно нещо е изпаднало вътре и ще трябва да се смъкне средното и да се види какво е .. а бронята може да не се движи ако някъде е захваната по пътя ,или са монтирани гъбести заглушители да не трака вътре в тръбата - на фабричните сглобки ( както и на моите задължително ) би трябвало да има
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Пет Апр 12, 2024 6:57 pm

Alexi написа:а защо не отряза бронята в задната част към дерайльора ,а реши да я издърпаш към командата ? най вероятно нещо е изпаднало вътре и ще трябва да се смъкне средното и да се види какво е .. а бронята може да не се движи ако някъде е захваната по пътя ,или са монтирани гъбести заглушители да не трака вътре в тръбата - на фабричните сглобки ( както и на моите задължително ) би трябвало да има


Ами защото реших, че ще е по-лесно, защо мислех, че бронята само минава транзит през рамката. Да ама не, днес пак го човърках отвих капачките и долу и горе и така жилото се поосвободи и размърда достатъчно за да видя монтажа. Оказа се, че декоративната капчака е хваната с болт към пластмасово тяло /2-3 см/ нанизано на бронята, като бронята се опира в него /като ограничител/, в рамката жилото върви голо до долното тяло захванато по същия начин за другия край на бронята /пластамсово тяло и капачка/, която отива към дерайльора. Така жилото стои изпънато /затова не се движи/ и не трака в рамката. След като установих това завих с триста зора всичко обратно /дупките са малки, жилото е натегнато/, но пак нещо подрънква. Какво толкова друго е имало по хода на жилото в тая рамка, не знам! Поне ви ориентирах за монтажа до колкото мога да го опиша. Ако не се справя сам, ще го карам на сервиз. От играчка, плачка, какво да кажа ...
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Нед Апр 14, 2024 4:23 pm

Добре де, аз ли нещо съм тъпак и не разбирам. Развих тотално капачката при средното движение. Така жилото се охлаби, обърнах колелото обратно, за да може всичко накичено по жилото да слезе при горния отвор /сега отдолу при обърната колело/. И ето какаво се получи! Погледнете снимката, това е от горния отвор на рамката излязоха 4 /четири пластмасови тела/ :dontknow: Нещо не схващам, би трябвало да са две, за двата отвора, на тях с винтче се завива капачката и се фиксират в отворите. Споделете какво мислите преди да съм разкостил жилото и да ги махна /или да ги оставя като ги завия с някаква шумоизолация по-добре/. Очевидно че двете средни се мандахерцат в рамката. Вярно, че преди де пипам там нямаше никакъв шум, но не разбирам предназначението на средните две. Първото най-вдясно си е с капачката и се монтира на горния отвор. Надявас се сега да е още по-ясно. Помагайте!
Прикачени файлове
IMG_20240414_170407335_HDR.jpg
(247.27 KiB) 68 пъти
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот Alexi » Пон Апр 15, 2024 6:51 am

само да не ти хрумне да си сервизираш вилката сам :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Пон Апр 15, 2024 8:25 am

Не пипам повече! Сподели нещо по "казуса" де, не се забвлявай само ...
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот Alexi » Пон Апр 15, 2024 8:58 am

нямам идея какво са слагали от Радон ,но идеята вътре да върви голо жило не е добра и бих пуснал цяла броня от край до край така и така си го разхвърлял
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот Sprinter » Пон Апр 15, 2024 9:28 am

to4kata написа:Не пипам повече! Сподели нещо по "казуса" де, не се забвлявай само ...

Защо просто не пишеш на съпорта на Радон да ти изпратят схема на окабеляването и кое след кое се закача?
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Пон Апр 15, 2024 10:18 am

Sprinter написа:
to4kata написа:Не пипам повече! Сподели нещо по "казуса" де, не се забвлявай само ...

Защо просто не пишеш на съпорта на Радон да ти изпратят схема на окабеляването и кое след кое се закача?


Ами не мислех, че е толкова сложно. То и не е, по-скоро има тънкости, които не знам. Наистина не намирам никакав смисъл при положение че дупките са две, капачките са две, бронята прекъсва на две места. Като свържа първата и четвъртата, други две се мандахерцат по жилото в рамката. Те не виждам изобщо каква роля може да играят.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm

Re: Нещо по кабела в рамката се раздрънка!

Мнениеот to4kata » Пон Апр 15, 2024 5:40 pm

ГОТОВО Е! Браво! Пич! Молодец! Всичко работи като по мед и масло! И е тишинааааа .... А, Алекси, какво ще кажеш? За новобранец не е зле ... /скъсих хода на дропъра с две парчета от свински опашки, скъсих кабелите на спирачките на другото колело, преборих се и с това/. Е малко левашки и по трудния начин, но никой не се е родил научен!

PS. За сведение, средните два водача ги махнах. Но все пак ще си купя още няколко броя резервни, щото все пак са точно зе тези правоъгълни отвори. Ако някой ще поръчва нещо по-голямо от Байк дискаунт, може да се съчетаем, че доставката на тия джвъчки е 30 кинта иначе.
to4kata
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2019 12:44 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: MaxMeyer и 135 госта