Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот dreadx » Вто Юли 07, 2009 1:07 am

Сега пак тъп въпрос, но ми се налага да направя профилактика на едно Балканче, дето се намира на майната си, и ми се иска да се подготвя предварително с резервни вътрешни гуми. Само дето не знам кой размер са.

И също ако можете да ми препоръчате евтини вътрешни гуми, които да издържат на по-високо налягане, понеже имам лошото чувство, че на ширпотребата KENDA 3 атмосфери им идват в повече.
dreadx
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 6:41 pm
Местоположение: София

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот TeDo_BaPHa » Вто Юли 07, 2009 4:39 am

1.Зависи от модела балканче, повечето са 2х20", но имаше едни модели, които отпред бяха с 18 ако не се лъжа :idea: .
2.Аз си карам с CST от най-обикновените на по 4.5 атм и до сега съм нямал проблем честно казано :). Гледай външната да не е нацепена или нещо от сорта и да не е протрит борда.
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот Voiso » Вто Юли 07, 2009 5:55 am

Лъжеш се .Класическото балканче "Балкан" дето пише с правоъгълнта рамка е с 18 цолови гуми . Имаше едни дето им викахме "лястовица" на които багажника им се сваля (не е част от рамата) те са с по 20 цола ,а тези с облегалката са с 18 отпред и 20 отзад . Иначе като дебелина или 1.95 ,или 2.125 .
Изображение
Аx ти Black Metal ,прееееб*х си цигулката ....
Аватар
Voiso
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Чет Май 01, 2008 2:55 pm

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот МИКИ МАУС » Вто Юли 07, 2009 7:16 am

Оригиналните гуми за Балканче са два размера 20х1,75 и 18 х 1,75 - зависи от модела и се помпят до 2 атм. По принцип макс. налягане се определя само за външните гуми . Опитай се да се досетиш защо! :nono:
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот рс » Вто Юли 07, 2009 7:36 am

3,5 атмосфери, а дебелината е 1,75 и на моето колело :rofl:
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот Wizzard » Вто Юли 07, 2009 2:32 pm

Ама пък с гуми 2.125 к'ва фаца имаше, а? ;)

dreadx написа:И също ако можете да ми препоръчате евтини вътрешни гуми, които да издържат на по-високо налягане, понеже имам лошото чувство, че на ширпотребата KENDA 3 атмосфери им идват в повече.

Те всички вътрешни гуми са евтини. Виж сега, ако търсиш по 50 стинки парчето, няма да намериш.
Затова отиваш в първия магазин за който се сетиш, купуваш си две вътрешни гуми 20" (ако са с автомобилен вентил още по- добре) и отиваш да си ремонтираш Балканчето, вместо да пускаш идиотски теми във форума.

Voiso написа:Лъжеш се .Класическото балканче "Балкан" дето пише с правоъгълнта рамка е с 18 цолови гуми.

Лъжеш се ти. И от тези с плоската рамка имаше такива с 20" колела.

Voiso написа:Имаше едни дето им викахме "лястовица" на които багажника им се сваля (не е част от рамата) те са с по 20 цола...

я пак, че нещо не съм съгласен
то на всички багажниците им бяха част от рамката
мисля, че бъркаш модела
"Лястовиците" изобщо не бяха продукция на Балкан
Аватар
Wizzard
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1363
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 6:59 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот dreadx » Вто Юли 07, 2009 8:07 pm

Вярно, че имам скромен опит с гумите. В една друга тема, бях питал какво е 40-622, понеже продавача в TDN така и не можа да ми каже.
Там съм описал и как ми се взриви една KENDA (вътрешна), хем не беше на повече от 3 атм. Подобна Shwalbe със забито телче в нея просто спадна много бавно, нямаше взрив, не се разпори 15 см. като KENDA-та.
Чудя се това има ли отношение към материала. Иначе ясно е защо налягането се дава за външните, а не за вътрешните гуми.
А балканчето не е мое, не съм го виждал даже, ще разпитам по-подробно за модела.
Благодаря ви за информацията, никъде в нет-а не намерих технически подробности за велосипедите от онова време.
dreadx
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 6:41 pm
Местоположение: София

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот Динко » Пон Юли 06, 2020 1:12 pm

Извинявам се, ако въпроса не е много по темата, но нямаше ли и балканчета с бандажни гуми ?
Динко
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 27, 2019 12:18 pm

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот compira » Сря Юли 08, 2020 4:11 pm

dreadx, за да получиш най-точна информация от човека който ще разпитваш за гумите е достатъчно да питаш дали двете гуми са еднакви и каква е рамката: плоска или кръгла! За плоска рамка са 18-ки, за кръгла са 20-ки, а ако са различни по една 18-ка и една 20-ка! На балканчето е доста вероятно да са му заминали педалите (най-лесно това трошахме като малки) та се подсигури и с едни педали! Ако имаш секторен ключ от едно време взимай и него задължително... все пак и средното не е лошо да се смаже! И мен ме чака едно 18 цолово на село да го профилактирам, лъскачка на 10-20км и от тогава е седяло на някакъв таван :) Успех и :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Гуми за БАЛКАНЧЕ - размер?

Мнениеот nonkapo » Сря Юли 08, 2020 10:05 pm

Макар че отговорите изчерпаха темата, мисля да напиша едно обобщение подкрепено със снимки за по младите, чието детство не е минало на седалката на този ветеран. Аз бях може би единственият хлапак от бандата който караше Лястовица а по късно Мифа. Всички останали бяха с Балканчета от различни генерации.
1. Балкан първа генерация с плоска сгъваема рамка и лого с малки букви - 18 цола предна и задна гуми;
2. Балкан втора генерация с плоска сгъваема рамка и лого с големи букви - 18 цола предна и задна гуми;
3. Балкан трета генерация с кръгла сгъваема рамка и новото лого на Балкан - 20 цола предна и задна гуми;
4. Балкан трета генерация с кръгла сгъваема рамка и седалка с облегалка(вероятно вдъхновена от популярният по него време Raleigh Chopper)и новото лого на Балкан - задна гума 20 цола, предна 18 цола.
Сигурно и други дребни различия е имало между генерациите, но кой да ти гледа. Например ръчката за сгъване на първа и втора генерации беше Г образна. При третата изглеждаше като ръкохватка на кран. Седалките също бяха по различни.
Проблеми създаваше пантата, която се разхлопваше след определен период, а понякога ръчката за сгъване заклинваше. Предната вилка се късаше лесно(беше прекалено нежна за издевателства) и често можеше да се види колело със заварена такава. Като цяло обаче колелото беше удобно за транспорт, лесно можеше да се използва за учебна платформа заради ниската рамка и беше изключително лесно за поддръжка. За цената не помня добре(трета генерация беше над 100 лева), но със сигурност беше достъпна, стига да го намериш в магазинната мрежа.
Прикачени файлове
4.jpg
Трета генерация лукс
(112.65 KiB) 21 пъти
3.jpg
Трета генерация
3.jpg (43.18 KiB) Прегледано 1642 пъти
2.jpg
Втора генерация
2.jpg (47.26 KiB) Прегледано 1640 пъти
1.jpg
Първа генерация
1.jpg (72.31 KiB) Прегледано 1631 пъти
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта