Голям проблем с колче

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Нед Юли 26, 2009 12:56 pm

Моля ви помогнете.
Имам следният проблем колчето ми е заяло в рамката и не искада мръдне.Пробвах с масло за смазка ,но нищо.
Моля давайте съвети от личен опит.

Карам шосейка и за мен е много вайно високата седалка
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот ivailo911 » Нед Юли 26, 2009 1:37 pm

Как точно си пробвал с масло? Аз имах такъв проблем наскоро, на нощното карана едни ми набиха колчето до пъпките за шишенцето и никакъв шанс да го извадим на ръка. Сипах доволно количество масло през пъпките и го обърнах за през нощта. После излезе без проблем.
ivailo911
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2008 2:04 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот marsa » Нед Юли 26, 2009 2:20 pm

Симптома не е 100% идентичен, но има някои добри съвети:
viewtopic.php?f=4&t=34611
и
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=28489
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Нед Юли 26, 2009 3:20 pm

marsa написа:Симптома не е 100% идентичен, но има някои добри съвети:
http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=34611
и
viewtopic.php?t=28489


ся ще пробвам с wd-40 и ще видим
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Нед Юли 26, 2009 9:52 pm

не става с вд-40
давайте идей моля ви
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот TeDo_BaPHa » Нед Юли 26, 2009 11:00 pm

Става, става :). Напръскай бавно със спрея, с леко натискане така, че да не излиза като аерозол ами като пяна.
Така няколко пъти остави да слезе надолу. След това с въртеливи движения, и леко по-остри като в същото време си стъпал на педала и го натискаш и дърпаш нагоре колчето и излиза :). Вложи малко сила :). След това най-отдолу си мини колчето със шкурка, понеже най-вероятно ще е поиздрано леко :).
Това е начина, по който аз съм си вадил колчето не 1 път :).Също така изчисти колчето ако има по него стружки, и ако ти е възможно и седалковата тръба :).
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Нед Юли 26, 2009 11:02 pm

TeDo_BaPHa написа:Става, става :). Напръскай бавно със спрея, с леко натискане така, че да не излиза като аерозол ами като пяна.
Така няколко пъти остави да слезе надолу. След това с въртеливи движения, и леко по-остри като в същото време си стъпал на педала и го натискаш и дърпаш нагоре колчето и излиза :). Вложи малко сила :). След това най-отдолу си мини колчето със шкурка, понеже най-вероятно ще е поиздрано леко :).
Това е начина, по който аз съм си вадил колчето не 1 път :).Също така изчисти колчето ако има по него стружки, и ако ти е възможно и седалковата тръба :).

ще те послушам колега.въпреки че днеска го пръсках три пъти както казваш с пяна.Ся ще го напръскам ии ще го оставя за през ноща :D
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот vlassadar » Пон Юли 27, 2009 8:43 am

тръбен ключ и някаква подложка за да не издереш колчето - парче кожа или гума + лейкопласт щото ще я скъсаш. НО това е при положение че със сложена седалка не можеш да го завъртиш изобщо. слагай нещо за по-голямо рамо.
бе ако искаш ще излезе, ще си го измислиш
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пон Юли 27, 2009 9:43 am

vlassadar написа:тръбен ключ и някаква подложка за да не издереш колчето - парче кожа или гума + лейкопласт щото ще я скъсаш. НО това е при положение че със сложена седалка не можеш да го завъртиш изобщо. слагай нещо за по-голямо рамо.
бе ако искаш ще излезе, ще си го измислиш


да това с голямото рамо и аз го мислих.
сега направих това което каза колегата по-горе с много напаване и с настъпване на педела амам уви,нищо
ще мъчим ще терзаем.
ако вие имате други итей давайте
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот Alpina » Пон Юли 27, 2009 1:35 pm

Ще можеш ли да снимаш и пуснеш снимката?
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот veskoz » Пон Юли 27, 2009 4:01 pm

Пробвай с нагряване. Ако материала на колчето и този на рамката са от различни метали е твърде вероятно да се появи електрохимична корозия. Грей и се небой ще стане. Предполагам рамката ти е с хубава боя която не искаш да прецакаш с пистолета, така че грей колчето, то ще се разшири и само посебе си ще разтвори малко седалковата тръба, после разклати малко докато е горещо, изчакай да истине и трябва да излезне.
Успех :peace:

п.п. С пистолет за топъл въздух не с горелка! Няма нещо което да се опре на температурното разширение ;)
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пет Юли 31, 2009 10:05 am

Alpina написа:Ще можеш ли да снимаш и пуснеш снимката?

снимкатаа:
http://www.zahary.snimka.bg/album.php?a ... d=13886530
http://www.zahary.snimka.bg/album.php?a ... d=13886531

помагайте
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот did » Пет Юли 31, 2009 10:27 am

Хващаш една ДЕБЕЛА права отвертка и правиш следното:

1. Вкарваш отвертката между колчето във всеки жлеб на самото колче и със сила се опитваш да огънеш горната част на седалковата тръба леко настрани.
2. С подобен инструмент, поставен на мястото на стягащия болт, разтваряш самата седалкова тръба в горната и част.

После не може да не може!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот VooDooSoul » Пет Юли 31, 2009 10:29 am

Моето предложение, ако не ти е жал за колчето и за парите за ново, с видиева бургия 4-ка или петица пробиваш на 45 градуса там където свършва рамката, но пази рамката, ще излезе без проблем след дупката!
П.П. Първо пробвай вариянта на колегата отгоре ! Струва ми се много правдоподобен! Поздрави !
Аз съм българче обичам наш'те планини зелени, с байка си да прекосявам по пресечени терени!
Аватар
VooDooSoul
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 12:15 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот feb » Пет Юли 31, 2009 10:45 am

VooDooSoul написа:Моето предложение, ако не ти е жал за колчето и за парите за ново, с видиева бургия 4-ка или петица пробиваш на 45 градуса там където свършва рамката, но пази рамката, ще излезе без проблем след дупката!
П.П. Първо пробвай вариянта на колегата отгоре ! Струва ми се много правдоподобен! Поздрави !

ВИДИЕВАТА бургия е за БЕТОН!
Баси съветите, братче! :bigeyes:

@автора
Пробвал ли си да сипеш спирт между колчето и рамката? Като гледам колчето е алуминий, а алуминият се смазва със спирт, когато се пробива или пили, освен това спиртът протича доста добре, така че ми се чини добра идея да пробваш да си помогнеш, докато ръчкаш с голямата отвертка, която мисля че наистина ще свърши работа.
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот VooDooSoul » Пет Юли 31, 2009 10:51 am

feb написа:
VooDooSoul написа:Моето предложение, ако не ти е жал за колчето и за парите за ново, с видиева бургия 4-ка или петица пробиваш на 45 градуса там където свършва рамката, но пази рамката, ще излезе без проблем след дупката!
П.П. Първо пробвай вариянта на колегата отгоре ! Струва ми се много правдоподобен! Поздрави !

ВИДИЕВАТА бургия е за БЕТОН!
Баси съветите, братче! :bigeyes:


А виждал ли си какво се случва с алуминий "подложен" на видия ?
Аз съм българче обичам наш'те планини зелени, с байка си да прекосявам по пресечени терени!
Аватар
VooDooSoul
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 12:15 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот feb » Пет Юли 31, 2009 10:56 am

VooDooSoul написа:А виждал ли си какво се случва с алуминий "подложен" на видия ?

Не, какво се случва и какви са му предимствата пред пробиването на алуминий с бургия за метал, ако изобщо пробиването в случая ще помогне за решаване на проблема?
Виждал съм, какво се случва с видиева бургия, когато се опитам да пробия армировка и не ми харесва. Твоят опит какво показва?
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот VooDooSoul » Пет Юли 31, 2009 11:00 am

Сгъване или някакъв вид осукване на самия алуминий, естествено има и вариянта да се счупи бургията, но риска на професията...Нека все пак да направи вариянта на did, който доколкото разбрах е ветеран в карането на колело.Поздрави !
Аз съм българче обичам наш'те планини зелени, с байка си да прекосявам по пресечени терени!
Аватар
VooDooSoul
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 12:15 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот feb » Пет Юли 31, 2009 11:02 am

VooDooSoul написа:Сгъване или някакъв вид осукване на самия алуминий, естествено има и вариянта да се счупи бургията, но риска на професията...Нека все пак да направи вариянта на did, който доколкото разбрах е ветеран в карането на колело.Поздрави !

Изключително професионално и обосновано изказване! БРАВО! :bowdown:
Па да 'земе направо 5кг чук, а?
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот veskoz » Пет Юли 31, 2009 11:19 am

:offtopic: Видиевата бургия е за бетон тухли и т.н. Виждал съм какво ли не освен предните да се пробива с Видиа и едно знам със сигурност... става на гъз.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пет Юли 31, 2009 11:59 am

did написа:Хващаш една ДЕБЕЛА права отвертка и правиш следното:

1. Вкарваш отвертката между колчето във всеки жлеб на самото колче и със сила се опитваш да огънеш горната част на седалковата тръба леко настрани.
2. С подобен инструмент, поставен на мястото на стягащия болт, разтваряш самата седалкова тръба в горната и част.

После не може да не може!

така аз хубаво ще изкривя горната част на седалковата тръба ами ако проблема не е там а е по-надолу?
ще пробвам ии идеята с спирта ми хареса ии него ще пробвам ,само не знам как ще я вкарам тая отверка като няма никакво разстояние ама карай.
Ей,благодаря колеги,много благодаря :beer:
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот Alpina » Пет Юли 31, 2009 12:11 pm

Знам, че вероятно въпроса ми е много глупав, но защо не махнеш изобщо затягащия болт?
После както както did те посъветва.

Като я извадиш, предполагам трябва да обработиш малко вътрешниостта на седалковата тръба и колчето, за да не се стига пак до тук :)

Успех!
Последна промяна Alpina на Пет Юли 31, 2009 12:30 pm, променена общо 1 път
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пет Юли 31, 2009 12:26 pm

Alpina написа:Знам, че вероятно въпроса ми е много глупав, но защо не махнеж изобщо затягащия болт?
После както както did те посъветва.

Като я извадиш, предполагам трябва да обработиш малко вътрешниостта на седалковата тръба и колчето, за да не се стига пак до тук :)

Успех!

ДАЙ БОЖЕ ДА ГО ИЗВАДЯ :praying: :praying: :praying: !а като го извадя няма да е веднага ,но сигорно ще мина на ново коле ии нова седалка.Иначе почистването еее задължително! :peace: :peace:
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пон Авг 03, 2009 6:00 pm

did написа:Хващаш една ДЕБЕЛА права отвертка и правиш следното:

1. Вкарваш отвертката между колчето във всеки жлеб на самото колче и със сила се опитваш да огънеш горната част на седалковата тръба леко настрани.
2. С подобен инструмент, поставен на мястото на стягащия болт, разтваряш самата седалкова тръба в горната и част.

После не може да не може!

опитах от всичко ии няма ефект ,
ако на някой колега дето ги разбира нещата му се занимава нека да дойде иии ако изскара екскалибур от скалата ще бъде възнаграден :eek3: :rofl: :rofl:
не сериозно нема мърдане пичове,бацета,батета,колеги и тн и тн.
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот ico 1 » Пон Авг 03, 2009 7:22 pm

Извади ли болта? Ако не си,отрежи го с флекс. Само внимавай да не порежеш рамката. Дори и да не го отрежеш докрая гадния болт,винаги можеш да го доскъсаш със секач.
П.П. Започнах да ставам краен,отдавна слушам за това колче :evil:
Аватар
ico 1
 
Мнения: 1774
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 8:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пон Авг 03, 2009 9:46 pm

ico 1 написа:Извади ли болта? Ако не си,отрежи го с флекс. Само внимавай да не порежеш рамката. Дори и да не го отрежеш докрая гадния болт,винаги можеш да го доскъсаш със секач.
П.П. Започнах да ставам краен,отдавна слушам за това колче :evil:

брат болта е махнат отдавна проблема не е в болта
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот codename47 » Пон Авг 03, 2009 10:56 pm

крик между седалката и горната тръба на рамката, естествено с подложени трупчета или подобни. Все пак човешката сила е нищо пред механичната. Друг вариант ми се вижда с избиване с чук някакси ако можеш да удряш колчето нагоре близо до оста му :dontknow:
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот TeDo_BaPHa » Пон Авг 03, 2009 11:12 pm

След като нищо не помогна, бих си позволил да предложа малко по-нестандартен вариант :) .
Намираш хубаво менгеме,
сваляш седалката,
обръщаш колелото надолу с главата,
захващаш колчето с менгемето, като подложиш трупчета,
въртиш рамката.

По този начин вече имаш ДОСТА по-голямо рамо за действие :). ДО сега 1 път се е налагало такова вадене в мое присъствие, но когато нищо друго не помогне.... :dontknow: . Не е толкова сложно :). Пробвай ! ;)
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот skrapi_koko » Пон Авг 03, 2009 11:16 pm

codename47 написа:крик между седалката и горната тръба на рамката, естествено с подложени трупчета или подобни. Все пак човешката сила е нищо пред механичната. Друг вариант ми се вижда с избиване с чук някакси ако можеш да удряш колчето нагоре близо до оста му :dontknow:

Четох цялата тема и таман щях да предложа някакси с крик и най-долният пост ме изпреварил ... пробвай така според мене ще стане !
skype : g-n.genchev
Аватар
skrapi_koko
 
Мнения: 266
Рейтинг: 1212
Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 10:03 pm
Местоположение: Русе

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот SkottY » Пон Авг 03, 2009 11:27 pm

Преди имах такъв проблем и доста време неможах да го извадя колчето, дори си карах без болт по едно време то беше все тая, някрая ваденето стана със спрей и яко въртене на колчето, та щом с толкова опити не се получава пробвай да сложиш нещо мазно и да го завъртиш колчето без да го дърпаш нагоре, завърти ли се настрани няма начин да не тръгне нагоре, ама яко сила трябва за въртенето...надявама се да има ефект, успех.
Аватар
SkottY
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 4:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта