Голям проблем с колче

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Вто Авг 04, 2009 10:30 am

SkottY написа:Преди имах такъв проблем и доста време неможах да го извадя колчето, дори си карах без болт по едно време то беше все тая, някрая ваденето стана със спрей и яко въртене на колчето, та щом с толкова опити не се получава пробвай да сложиш нещо мазно и да го завъртиш колчето без да го дърпаш нагоре, завърти ли се настрани няма начин да не тръгне нагоре, ама яко сила трябва за въртенето...надявама се да има ефект, успех.

аз ии сега карам без болт :D
еми пръсках с вд-40 ии нищо
менгемето май-ще ми е майката :agree:
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот bikerider » Вто Авг 04, 2009 11:11 am

@retrobike: пробвал ли си да млатиш по колчето с тръба и чук "отдолу" (под средното)? Удобно е, особено ако рамката е наопаки и имаш хубава опора за нея.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот Bero » Вто Авг 04, 2009 11:22 am

Любопитно ми е дали някой е пробвал да охлади седалковата тръба и колчето. Теоретично би трябвало металът да се свие и колчето да се освободи по-лесно :crazy:
"You are not stuck in traffic. You are traffic."
Аватар
Bero
 
Мнения: 75
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот marsa » Вто Авг 04, 2009 12:46 pm

Като стана дума, аз веднъж развих една касета на резба, след запичане във фурната, сдравата беще стегнала...

Може да пробваш след като посмажеш с масло (да потече надолу), да чукнеш леко отгоре (без седалка), може и да мръдне...

П-с: В тая седалкова тръба кво ли няма вече :nuts:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот bikerider » Вто Авг 04, 2009 12:47 pm

@Bero:
Теоретично би трябвало да се сетиш, че топлинния метод се ползва за монтаж. Няма как в сглобено състояние да охладиш поотделно и в различна степен двата детайла, да не говорим, че са от сходни сплави и би трябвало да имат близки коефициенти на разширение.

@marsa: наистина ли мислиш, че да го заклинва още повече е добра идея? Аз лично колкото повече чета, толкова повече си мисля, че ако това колче не е било чистено/смазвано алуминия може като нищо да се е споил с рамката. Дано не е такъв случая де, че и с два коня не мож ги мръдна...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот Bero » Вто Авг 04, 2009 4:09 pm

bikerider написа:@Bero:
Теоретично би трябвало да се сетиш, че топлинния метод се ползва за монтаж. Няма как в сглобено състояние да охладиш поотделно и в различна степен двата детайла, да не говорим, че са от сходни сплави и би трябвало да имат близки коефициенти на разширение.

Според мен би трябвало вътрешния диаметър на седалковата тръба да се увеличи при свиване на метала, външния на колчето - да намалее, т.е. няма нужда да се охлаждат по отделно.
"You are not stuck in traffic. You are traffic."
Аватар
Bero
 
Мнения: 75
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот bikerider » Вто Авг 04, 2009 4:12 pm

:offtopic:

Bero написа:Според мен би трябвало вътрешния диаметър на седалковата тръба да се увеличи при свиване на метала


Да, ама не!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Вто Авг 04, 2009 8:17 pm

bikerider написа:...може като нищо да се е споил с рамката. Дано не е такъв случая де, че и с два коня не мож ги мръдна...

абе май тва си е станало :beer:
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот ico 1 » Сря Авг 05, 2009 8:12 am

marsa написа:
Може да пробваш след като посмажеш с масло (да потече надолу), да чукнеш леко отгоре (без седалка), може и да мръдне...

И аз съм на това мнение,ако мръдне леко ще се отлепи "спойката".Трябват му няколко милиметра надолу. После бой с чука обратно.
Аватар
ico 1
 
Мнения: 1774
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 8:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот bikerider » Сря Авг 05, 2009 10:36 am

Може би въртенето е по-добър вариант, защото най-долу в седалковата тръба обикновено се трупа гняс...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот fenoryl » Сря Авг 19, 2009 10:42 am

Ако не те е жал за колчето:
намери си здраво желязо което да използваш като лост ... стоманизирана шпилка или арматура ... задължително стоманизирано иначе ще се огъне.
пробии колчето възможно най-близко до рамката.
пъхни лоста и опитай да развартиш.

Ако си намериш подходящ лост - достатъчно дълъг и достатъчно здрав, смятам че дори колчето да се е споило с рамката ще успееш да го мръднеш.
Гледай лоста да не е прекалено дебел, за да не скъсаш колчето че ... тогава вече става ....

Др подобен вариант е пак да пробиеш колчето, да пъхнеш 1 по здрав болт и да се мъчиш с менгемето. Идеята е да не се въртиколчето ... щото ако е алуминието ще се смачка ако го стегнеш повечко.
Powerplant: 1 × General Electric / Volvo Aero RM12 Afterburning turbofan
6× Rb.74 (AIM-9) or Rb 98 (IRIS-T) / 4× Rb.99 (AIM-120) or MICA
4× Rb.71 (Skyflash) or Meteor / 4× Rb.75 / 2× KEPD.350 / 2× Rbs.15F
Аватар
fenoryl
 
Мнения: 381
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:30 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот рс » Сря Авг 19, 2009 4:01 pm

Корозия на колчето може да причини изхвърляне на рамката. На железни рамки съм опитвал да разям алуминиево колче с натрева основа, но ставаше бавно. Тази каква е? Пробиването на фреза май е единствения лесен начин. Зависи колко е запънало, в тежките случаи само издълбаването работи.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот SavageBS » Чет Авг 20, 2009 6:30 pm

значи може да се пробва леко нагряване на седалковата тръба като това ще предизвика леко разширение , самото колко че хваща се с тръбен ключ или някаква стяга и започва с чук да се удря по ключа така че да се получи рязко издърпване на колчето, трябва да се бие така че колчето да не клони само към едната страна защото може да задере още повече
SavageBS
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1094
Регистриран на: Вто Авг 26, 2008 7:30 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот рс » Чет Авг 20, 2009 8:01 pm

Има една професионална хитрина, но не си я спомням добре. Ползва се способността на определен химикал да прониква в тесни места. Същото го слагат по малко в спрейовете за ръждясали сглобки и подобни. Въпросното чудо е линолова киселина, или нещо звучащо по подобен начин с буквата "л" и представляващо мазна киселина с огромна молекула - дълга милиметри, примерно. Въпросната молекула като се пъхне в нещо тясно и се натиква цялата и омазва с мазнотията си всичко по пътя.
За съжаление проблемът с колчетата е голямата стегнатост на сглобката поради продуктите на корозията с увеличен обем. Много запекло колче се вади само с изрязване. Дори рамката ако се премери, се вижда как се е раздула - понякога с няколко десети.
Киселината се намира по лаборатории и магазини. Не е скъпа или отровна. Изглежда е мазна, и ако ти влезе някъде... незнам :evil:

Сетих се следващия път да пробвам със специална широка и здрава шайба, която да залепя или заваря за колчето. Шайбата да е с удобна форма да се подпре шилото на ГОЛЕМИЯ къртач, или направо пневматичния на работа :evil: Нещо като ф80, дълго 20-25 мм, с канал да легне шилото и отвор колкото колчето с възможност да се захване здраво, примерно с анаеробно лепило от най-коравото.
Е с това ако не излезе.... или не се скъса колчето - рязане.
Последна промяна рс на Чет Авг 20, 2009 8:08 pm, променена общо 1 път
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот Ozzie » Чет Авг 20, 2009 8:07 pm

някой да обърна внимание от кога е темата?
кога е пуснато последното мнение, преди днес поредния професор да я изрови от пръстта?

@рс
и за две седмици няма да го е извадил?
според мен просто е забравил да каже какво е постигнал
както често се случва тук
някой пита нещо, дават му се няколко възможни решения и след това никакъв feedback кое от тях е било полезно
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот рс » Чет Авг 20, 2009 8:17 pm

Е, от тази година е, дори е от този месец!
Авторът не е казал дали и как е приключил въпроса и темата си е отворена. И ако напишем нещо умно, ще е от полза за намиране с търсачката.
Да каже какво е станало...
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот marsa » Съб Авг 22, 2009 11:48 pm

Имам инфо, че автора така и не помръдна колчето и до наши дни го кара без болт... темата си е съвсем отворена. Въпреки че едва ли има какво повече да се каже по нея, положителен резултат няма.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот iskamzob » Нед Авг 23, 2009 8:05 pm

Със спирачна течност мисля, че се развиваха ръждясали гайки. Някоя спринцовка тънка намери и ако можеш така да впръснеш, че да слезе хубаво надоло.
iskamzob
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 4:09 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот feb » Нед Авг 23, 2009 8:25 pm

iskamzob написа:Със спирачна течност мисля, че се развиваха ръждясали гайки. Някоя спринцовка тънка намери и ако можеш така да впръснеш, че да слезе хубаво надоло.

Гайката я е развил, а спирачната течност според теб как ще се отрази на боята и на средното? Или след прахово и ново средно всичко ще му е ок?
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот iskamzob » Пон Авг 24, 2009 7:45 pm

Еми зависи от рамката, при мен и да вземе да тече, има къде да отиде. А колкото до боята съм писъл да я "инжектира", така че, този проблем осъства, както и да е. Всеки като прави нещо трябва да внимава.
iskamzob
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 4:09 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот retrobike » Пет Юли 12, 2013 11:27 am

Искам да благодаря на всички който ми помогнаха. Успех няма колчето си седи така след като сам тествал всичко описано тук. Извинявам се че не съм писъл, но смятам че тази тема е полезна за всички колкото и да е стара г-н Модератор...
Аватар
retrobike
 
Мнения: 245
Рейтинг: 1332
Регистриран на: Нед Авг 17, 2008 11:56 am
Местоположение: софията

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот did » Пет Юли 12, 2013 11:33 am

4 години се мъчиш да извадиш колче от рамка и още не си успял? :crap:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот valsbak » Нед Юни 26, 2016 12:08 pm

Моя опит с вадене на запекло алуминиево колче в стоманена рамка.

Първо да поясня, че колчето наистина изглеждаше като заварено. Пробвах да го извадя с крик за автомобил между рамката и скобата на седалката, което доведе единствено до изваждане на скобата на седалката от колчето.

При втория опит използвах комбинация от съветите във форума:

1. Три дена периодично пръскане с WD-40;

2. Разпробиване на колчето с обикновена бургия за метал :) ф 6, прекарване на болт малко по дълъг от диаметъра на колчето и стягане с гайка;

3. Равномерно нагряване на седалковата тръба с пистолет за горещ въздух;

4. Захващане да поставения болт в колчето с най-големия тръбен ключ, който имах и здраво напъване.

В резултат колчето се завъртя, първоначално малко, а след това почти свободно и успях да го извадя, като изобщо не се повреди, с изключение на пробитата дупка. :beer:
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот gore » Пет Фев 24, 2023 5:12 pm

Хайде и аз се сблъсках с гореописания проблем. :D
Пробвах вече с менгемето, без успех.
Чудя се дали разрязване на колчето (халумин) отвътре, по дължина би помогнало за изваждането му, но не мога да намеря въпросния инструмент за рязане (виж картинките).

t1.jpg
(128.05 KiB) 171 пъти
t2.jpg
(144.88 KiB) 160 пъти

Също се чудя, дали човечеството е открило нов подход, за решаване на проблеме от подобно естество.

На добър път!
gore
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Нед Яну 10, 2021 2:40 pm

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот K99k » Нед Фев 26, 2023 4:09 pm

gore написа:Също се чудя, дали човечеството е открило нов подход, за решаване на проблем от подобно естество.

Ами да ,алуминиева рамка с алуминиево колче , CrMo рамка с метално колче макар моята заводско беше алуминиево.При други сглобки се ползва грес. :beer:
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот evilzet » Нед Фев 26, 2023 9:55 pm

Откога алуминия не е метал?
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Голям проблем с колче

Мнениеот K99k » Вто Фев 28, 2023 9:00 pm

моя грешка , замени думата метално с желязно и имаме желязно колче - някакви претенции? :offtopic:
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта