Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Сря Ное 27, 2019 11:37 am

Ами скъпо е, да. Има доста по-евтини, които пак са сравнително скъпи в сравнение с вътрешни - Rimpact е 80лв за два броя - но пък не пазят толкова добре, колкото къшкура, който просто е от повече материал.
Но като цяло не караме без вътрешни, за да ни е евтино, а защото просто колелото се държи по-добре. А и предпочитам да загубя 30-40 минути с тюблеса в хола, отколкото да сменям вътрешни гуми на средата на пътеката :dontknow:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Ное 27, 2019 4:24 pm

Повтарям се вече за N-ти път - CushCore дава възможност да се кара на ниско налягане без да се прещипва гумата и да се гъне в завой. Няма вилка/шок/тип окачване, които толкова много да подобряват возията и контролът както CushCore - погледнато от такъв ъгъл въобще не е скъпо. Повечето inserts пазят само от прищипване.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Сря Ное 27, 2019 6:13 pm

bratlence написа:https://www.cushcore.com/kit-specs/

Абе виждал съм ги аз подобни работи и винаги съм се чудил колко са ефективни. Ще си го запазя линка.И все пак: 150 $ влизат леко ударно в сравнение с 5 лева кенда... :D

Има и гето вариант на инсъртите. В разните големи форуми има цели теми, тук няколко човека също бяха правили опити. Аз правя следното:
1. Купувам от Декатлон или от където и да е т.н. Pool noodle (салам или макарон за плуване) Дебел е 60 мм., което е таман за гуми с балон 58-65 мм. (2.3 - 2.6). Струва 5.40 лв. и трябват 2 бр.
2. Цепя го на две. Може с острие за макетен нож (реже се под ъгъл), може и с канталова жица.
3. Снаждам си го до нужния диаметър. С велкро става добре, правил съм го и със свински опашки.
4. Монтирам по същият начин, както къшкора. Малко е зор, ма става.
5. Като затворя гумата, махам игличката на винтила и с нещо с тъп край пробивам инсърта та да минава лесно бозата и въздуха.
6. Сипвам бозЪ и надувам с ръчна помпа. Нема компресори-момпресори - става от раз.
Вече втора година и втори комплект колела карам така и се родих. За тюблес без масури (инсърти) не ща и да чувам. Помагали са ми четири пет пъти до сега. Не пият боза и пазят шини.
Скоро ще отворя единият уилсет, че гумите са за смяна и ще видя има ли драми вътре, но до последно си държеше и нямам усещането, че масура вътре е станал на парцал.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот iPop » Чет Ное 28, 2019 10:42 am

sailman написа:
bratlence написа:https://www.cushcore.com/kit-specs/

Абе виждал съм ги аз подобни работи и винаги съм се чудил колко са ефективни. Ще си го запазя линка.И все пак: 150 $ влизат леко ударно в сравнение с 5 лева кенда... :D

Има и гето вариант на инсъртите. В разните големи форуми има цели теми, тук няколко човека също бяха правили опити. Аз правя следното:
1. Купувам от Декатлон или от където и да е т.н. Pool noodle (салам или макарон за плуване) Дебел е 60 мм., което е таман за гуми с балон 58-65 мм. (2.3 - 2.6). Струва 5.40 лв. и трябват 2 бр.
2. Цепя го на две. Може с острие за макетен нож (реже се под ъгъл), може и с канталова жица.
3. Снаждам си го до нужния диаметър. С велкро става добре, правил съм го и със свински опашки.
4. Монтирам по същият начин, както къшкора. Малко е зор, ма става.
5. Като затворя гумата, махам игличката на винтила и с нещо с тъп край пробивам инсърта та да минава лесно бозата и въздуха.
6. Сипвам бозЪ и надувам с ръчна помпа. Нема компресори-момпресори - става от раз.
Вече втора година и втори комплект колела карам така и се родих. За тюблес без масури (инсърти) не ща и да чувам. Помагали са ми четири пет пъти до сега. Не пият боза и пазят шини.
Скоро ще отворя единият уилсет, че гумите са за смяна и ще видя има ли драми вътре, но до последно си държеше и нямам усещането, че масура вътре е станал на парцал.


От това, което аз съм чел тия макарони си пият боза. Интересно как този декатлонския не попива. Но ако е така ще си сложа един в предната гума, че в задната вече имам Rimpackt :D
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Чет Ное 28, 2019 10:52 am

Декатлонския е от разпенен полиетилен и е със затворена структура, не би трябвало да пие. Виж ако е някакъв от пяна ( уретанова или пореста гума), ще пие.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Lucky Loser » Чет Ное 28, 2019 11:31 am

iPop написа:Но ако е така ще си сложа един в предната гума

Защо ти е в предната гума ?
Още повече, ти нали мина на 2.6 гуми, ако не се лъжа :dontknow:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Чет Ное 28, 2019 11:38 am

Всички производители пишат че продуктите им са със затворена структура, ама на практика се оказва че си пийват бозица. Все пак бозата е с малко по-различен химичен състав от водата. Та в духа на темата за предстоящия сезон съм оборудвал електричката с Effetto TyreInvader Tyre Insert, на пръв прочит е супер лек, плътен, лесен монтаж...но времето ще покаже дали е ефективен :dontknow: .
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 28, 2019 11:39 am

Pr3d4t0R написа:Повтарям се вече за N-ти път - CushCore дава възможност да се кара на ниско налягане без да се прещипва гумата и да се гъне в завой. Няма вилка/шок/тип окачване, които толкова много да подобряват возията и контролът както CushCore - погледнато от такъв ъгъл въобще не е скъпо. Повечето inserts пазят само от прищипване.


И ето потвърждение - https://www.pinkbike.com/news/what-woul ... tires.html

За по-мързеливите да видят това видео и цитатът към него:
Cush Core's most dynamic contribution, however may be its influence on the suspension's action - an effect first identified by Syntace founder Jo Klieber, who also co-designed the Schwalbe ProCore system. Watch the Cush Core video and you'll see that, upon impact, the tire nearly compresses to the rim before the suspension begins to activate. Inserts assist the process by ramping up the tire's natural spring rate as the tire fully compresses, which kicks the suspension into gear a fraction of a second sooner, providing a more seamless transition.


Единстветно Flat Tire Defender се доближава до тези качества - всичко друго е най-вече защита на шината и на гумата от прещипване.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот iPop » Чет Ное 28, 2019 11:58 am

Lucky Loser написа:
iPop написа:Но ако е така ще си сложа един в предната гума

Защо ти е в предната гума ?
Още повече, ти нали мина на 2.6 гуми, ако не се лъжа :dontknow:

Гумите на Specialized са с доста меки стени и се гънат доста лесно. Та затова мисял да направя този експеримент с предната.
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Чет Ное 28, 2019 7:13 pm

iPop написа:
sailman написа:
bratlence написа:https://www.cushcore.com/kit-specs/

Абе виждал съм ги аз подобни работи и винаги съм се чудил колко са ефективни. Ще си го запазя линка.И все пак: 150 $ влизат леко ударно в сравнение с 5 лева кенда... :D

Има и гето вариант на инсъртите. В разните големи форуми има цели теми, тук няколко човека също бяха правили опити. Аз правя следното:
1. Купувам от Декатлон или от където и да е т.н. Pool noodle (салам или макарон за плуване) Дебел е 60 мм., което е таман за гуми с балон 58-65 мм. (2.3 - 2.6). Струва 5.40 лв. и трябват 2 бр.
2. Цепя го на две. Може с острие за макетен нож (реже се под ъгъл), може и с канталова жица.
3. Снаждам си го до нужния диаметър. С велкро става добре, правил съм го и със свински опашки.
4. Монтирам по същият начин, както къшкора. Малко е зор, ма става.
5. Като затворя гумата, махам игличката на винтила и с нещо с тъп край пробивам инсърта та да минава лесно бозата и въздуха.
6. Сипвам бозЪ и надувам с ръчна помпа. Нема компресори-момпресори - става от раз.
Вече втора година и втори комплект колела карам така и се родих. За тюблес без масури (инсърти) не ща и да чувам. Помагали са ми четири пет пъти до сега. Не пият боза и пазят шини.
Скоро ще отворя единият уилсет, че гумите са за смяна и ще видя има ли драми вътре, но до последно си държеше и нямам усещането, че масура вътре е станал на парцал.


От това, което аз съм чел тия макарони си пият боза. Интересно как този декатлонския не попива. Но ако е така ще си сложа един в предната гума, че в задната вече имам Rimpackt :D

Не пие!... Пробвано. На 6-7 месеца, че и повече се доля боза. То и без масур на толкоз време си доливам. А и като се замислиш, как нещо, дето е предназначено да плуваш с него във вода ще попива?!?...
П.П. Не съм единствен. Около мен хората така си карат.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Пон Дек 02, 2019 10:56 am

Малко развитие по темата с Effetto TyreInvader Tyre Insert: преди мотажа се наложи да се скаси, понеже идва отрязан за 29-ка, а аз го монтирам на 27,5 ... та ми остана еднно пърченце и реших да експериментирам с него. Пуснах го в еднин буркан и налях бозица вътре. Така след няколко дневен престой реших да го извадя и да проверя какво е положението, дали си пийва бозица. Избърсах го старателно с парцал, без да го притискам. След което го поставих между две плоскости и го стиснах с клещите .... еми протече си финна бозица. Извод ... пийва си. Ако това е затворената полимерна структура мога да си предствя какво попиване прави обикновенната.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Пон Дек 02, 2019 11:06 am

Ти остави това, ами вътре е и под налягане, което още повече улеснява пропиването.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Пон Дек 02, 2019 11:32 am

След два месеца може и да няма следа от бозата :dontknow: . Дано поне да работи, ама като видях как се сплеска :crazy: Следващото което ще направя е да тествам гето вариант-а по примера на sailman.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот nonkapo » Сря Дек 04, 2019 8:57 pm

Предполагам нещо като това се получава с нудълсите:
https://www.bikeinn.com/bike/barbieri-a ... 36970067/p
Ще се пробва:-) Благодаря за идеята. Само едно ме смущава. На анакондата пише че инсерта не се пробива. Интересно как течността отива където трябва? Освен това пише че ако се кара изпихната гумата повече от 4-5 километра инсерта се скапвал?!?!? Някой беше писал и че му залепнал инсерта и се наложило да реже външната за до го изкара.
И един тъп въпрос. Само през вентила ли се пълни бозата или може да се сложи малко преди напъхването и след това да се долее както при обикновена безкамерна?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Чет Дек 05, 2019 8:50 am

Първия инсърт който натиках в гумата беше подобен...поне на външен вид. За норматив си изпи бозата въпреки че му бях налял точно такава каквато препоръчва производителя. Монтира се лесно, понеже се намества в балона на гумата, но пък за сметка на това не осигурява никаква странична стабилност, напротив имаш усещането че всеки момент ще изпусне гумата и ще си на земята. Трябва да се кара с виско налягане клоето пък допълнително го деформира и пак помпаш...автоматично обезсмисля използватето му. За един сезон се напука целия и започна да се рони. Друг недостатък, ако се ползва с боза при рязко спиране го чуваш как продъжава да се върти в гумата ...
Зависи каква ти е целта на занятието: да предпазиш шина или да летиш по пътеките с ниско налягане без да му мислиш много.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Чет Дек 05, 2019 1:24 pm

Повечето кръгли са евтино (за производителя) отбиване на номера, да извади инсърт на пазара, че сега са модерни.
Това с въртенето на инсърта вътре, когато рязко спре да се върти самото колело е проблем, защото в един момент преебава бандажа.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот nonkapo » Съб Дек 07, 2019 8:26 pm

Имах предвид на Ветроходеца идеята за нудълсите. Sailman имаш ли възможност да покажеш някакви снимки?
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Нед Дек 08, 2019 11:37 am

Мне, не съм се занимавал да снимам. Но така караме поне 5-6 човека около мен. Аз вече година и половина поне.
Общо взето нещата изглеждат така:
Изображение
Вариант 2 е по-добре работещият и се монтира значително по-лесно. За да се постигне тази форма, Пацо направи един иструмент за рязане с канталови жички. Иначе може да се одялка и с остър макетен нож, ама си е повече заигравка. Но става. Първите опити бяха точно така направени. :)
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот nonkapo » Нед Дек 08, 2019 7:44 pm

Благодаря за информацията. За съжаление един голям забранителен знак излиза при мене.
Инструмента с кантала си го представям.ползвам подобен за рязане крила на радиоуправляеми самолети. Трябва ми само един профил по диаметъра на макарона за водач.
Ползвам компютърно захранване.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Пон Дек 09, 2019 8:18 am

Инструмента е една дЪска в която е изрязан отвор ф60 мм. и кантала е опънат във формата от фиг. 2.
За захранване можеш да ползваш всичко, дето ти е подходящо за кантала, който си имаш.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот protiven » Пон Дек 09, 2019 9:03 am

sailman написа:Инструмента е една дЪска в която е изрязан отвор ф60 мм. и кантала е опънат във формата от фиг. 2.
За захранване можеш да ползваш всичко, дето ти е подходящо за кантала, който си имаш.


Само ти виждаш снимката, която си постнал и никой друг ;)
Аватар
protiven
 
Мнения: 356
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Пон Дек 09, 2019 9:43 am

Е, и Чък Норис предполагам.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Вто Дек 10, 2019 7:43 am

protiven написа:
sailman написа:Инструмента е една дЪска в която е изрязан отвор ф60 мм. и кантала е опънат във формата от фиг. 2.
За захранване можеш да ползваш всичко, дето ти е подходящо за кантала, който си имаш.


Само ти виждаш снимката, която си постнал и никой друг ;)

СорИ, добре, че ми казаха, че само аз виждам... ;)
Изображение
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Вто Дек 10, 2019 10:02 am

sailman, отново не се виждат картинките. Качи някъде другаде. Купих въпросния салам за тест. На пръв прочит си е доста порест ... и мек. Т.е. за да пази шината, не трябва прекалено много да се изтънява/окастря(все пак ми се иска да видя вашия модел). Друга подробност е че трябва да се осигурят канали за циркулация на бозата ... че при страничен пробив, дори и за най-малките отвори ще се налага да се използват фитили.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stoyancha » Вто Дек 10, 2019 10:12 am

Не знам как ги говорите тези неща, че инсъртите не смучат боза. С CushCore съм на задната и отпред с CSixFoam, всеки месец се долива боза. Не смучат, докато не ги нацепите от удари.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Вто Дек 10, 2019 10:54 am

Да всички смучат, въпроса е кой най-малко(от една страна те вкарва в преразход с боза-която не е никак евтина, от друга води до увеличаване на теглото). Зависи кой какво цели: модерно е да се кара с изнсърти ще взема и аз да пробвам; запазване на шината при възможно най-ниско тегло; запазване на шина + гума + стабилност-тук май победителя е ясен и никакви гето варианти не могат да го доближат, но пък цената и теглото .... Мисля че целта на тази тема е споделяне на опит и намиране на оптималния вариант за всеки (според личните си критерии/приоритети).
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот sailman » Вто Дек 10, 2019 4:58 pm

didonch написа:sailman, отново не се виждат картинките. Качи някъде другаде. Купих въпросния салам за тест. На пръв прочит си е доста порест ... и мек. Т.е. за да пази шината, не трябва прекалено много да се изтънява/окастря(все пак ми се иска да видя вашия модел). Друга подробност е че трябва да се осигурят канали за циркулация на бозата ... че при страничен пробив, дори и за най-малките отвори ще се налага да се използват фитили.

Ми не знам що така става... :dontknow: В Гугъл е снимката. Те ще я прикача от компа, ега се види.
А колкото до каналите - няма нужда. Отива си боза навсякъде. Аз лично при странични дупчици не съм имал грижи. И дори и в първият вариант, дето нудъла е сцепен само на половина пак си пази шината. Четири-пет пъти съм оставал на масур и си работи екстра!
Прикачени файлове
Rim insert.jpg
Rim insert.jpg (28.66 KiB) Прегледано 5601 пъти
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот nonkapo » Сря Дек 11, 2019 8:41 am

Вече е ток.Всичко се вижда, благодаря за което. Така като гледам предимството на вариант 2 е че по лесно се слагат гумите а и по лесно ще минава бозата. Вариант 1 пък се реже по лесно...Това са само разсъждения де ;-). Като приложа на практика ще стане ясно.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 302
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Яну 18, 2020 3:11 pm

нежелан товар ... забелязах го чак като се прибрах .. но сега ме гризе дали бандажа е ок ,и да разбозя всичко да го инспектирам ..
Прикачени файлове
1111.jpg
1111.jpg (65.59 KiB) Прегледано 5073 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Съб Яну 18, 2020 7:25 pm

Къв е тоя гредарски пирон, той шината ще ти пробие. :D
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 126 госта